Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Füsioloogia (0)

1 Hindamata
Punktid

Esitatud küsimused

  • Paljuneda 13 Millist ohtu kujutab endas hüpotermia?
  • Mis on põletik?
  • Kui kudedesse toimib 14 Kuidas keha kohaneb kõrgmäestiku tingimustega?
  • Kuidas on veekaotus seotud südame tööga?

Lõik failist

1 Millest seisnevad spetsiifilise ja mittespetsiifilise kaitsesüsteemi erinevused?
за неспициф.реакцию отвечают fagotsüüdid, dendriitrakud, NK-lümfotsüüdid. при попадании микроорганизма в организм человека, эти клетки распознают отсутствие MCH молекул или несвойственные организму молекулы и непосредственно уничтожают микроорганизм. при этом никакой памяти не остается, т.к. реакция неспецифическая и по сути одинакова вне зависимости от микроорганизма. Спец. иммунная система - это лимфоциты. Они реагируют на микроорганизм, распознавая конкретные эпитопы. После иммунизации эти клетки реагирую только на конкретный антиген
2 Mis on põletik?
põletik on organismi kohalik kaitsekohastisliku iseloomuga reaktsioon , mis on suunatud kahjustava faktori ja tekkinud kahjustuse kõrvaldamiseks.Kui kudedesse toimib patoloogiline faktor, põhjustab ta seal kahjustuse, millele organism vastab põletikulise reaktsiooniga. Seega põletikuline reaktsioon on üldiselt kasulik. Teatud ulatuse ja lokalisatsiooni korral aga võib osutuda ohtlikuks ja kahjulikuks.
3. Mis vahet on nakkuse esmasel ja sekundaarsel reaktsioonil?
Esmases reaktsioonis mängib olulist rolli just kaasasündinud immuunsüsteem, kuna antigeeni ära tundmine lümfotsüütide poolt ning parimate omadustega antikehi tootva rakuliini välja valimine võtab aega.
Hiljem mälu- rakud pesetsevad perifeersetes imuunorganites ning on mikroorganismi sissetungi väratile lähemal. Sekundaarse reaktsiooni korral saavad need mälu-rakud koheselt haiguskolde migreeruda ning võõrkeha vastu võidelda.
Seega esmane reaktsioon on pikem ja üldjuhul raskem. Sekundaarne reaktsioon vallandub kiiresti, ägedalt, suunatud konkreetse mikroorganismi vastu – seega lühem ja efektiivsem.
4 Miks suureneb treeniva sportlase hinamisteede haigestumisrisk?
Kui treenida ühes ja samas keskkonnas ning siis minna võistlustele teise keskkonda, pole keha selle teise keskkonna bakteritega harjunud ning on haigustele vastuvõtlikum
6 Вирус и бактерия
viirus elab peremees rakus ja ei suuda ise paljuneda, bakter aga suudab paljuneda, ning moodustab tagajärgi (1. bakterid kutsuvad oma tegevusega esile mingeid....2. provotseerivad keha-keha käivitab oma kaitsetöö-väljenduvad haigustena inimesel-osad eluohtlikud)
Inimkehas on spetsiifilised(immuunsüsteemis) ja mittespetsiifilised(võitleb kõige vastu, aga võib ka heade vastu võidelda) keha kaitsemehhanismid
7 Mis on vaktsiin
Препарат, которым делают прививку, называется вакциной. Вакцина содержит основное вещество – антиген, на которое организм привитого человека вырабатывает антитела или формирует клетки, призванные распознать чужеродное внутри других клеток и уничтожить его. Вакцинные препараты получают из бактерий, вирусов или продуктов их жизнедеятельности. Выделяют вакцины неживые (инактивированные) и живые.
12. Kuidas on veekaotus seotud südame tööga?
Veekaotuse korral väheneb veremaht ja suureneb vereviskoossus.
a) viskoosse vedeliku voolamine on aeglasem , eriti tunda väikestes veresoontes-kapillaarides (nt. nahaaluskoes, mistõõtu häirub termoregulatsioon!;
aeglase verevoolu tingimustes ja verevarustuse vähenemise tingimustes tekib perifeersete kudede hüpoksia ja kompensatoorne veresoonte ahenemine – vererõhu tõus)
b) – veremahu vähenemise tõttu väheneb venoosne naas südamesse ehk südame täituvus aeglustub
– süda peab kompensatoorselt suurendame löögisagedust (et minutis läbiks südant sama kogus verd, peab väljutama väiksemate portsionitena lühemate ajavahemikute tagant = südame löögimaht langeb, löögisagedus tõuseb ja minutimaht säilib)
(kui võtta arvesse vererõhu tõusu – vt eespool , siis raskendatud on ka südame kontraktiilne funktsioon – vastupanu on suurem).
Füüsilise koormuse korral on vee kaotus tingitud eeskätt higistamisest, millega kaotatkse ka elektrolüüte. Elektrolüütide tasakaal on oluline südame lihasrakkude töö jaoks, nihked võivad südame tööd häirida lihasraku tasemel.
13. Millist ohtu kujutab endas hüpotermia?
Hingamine – mõõdukas hüpotermia suurendab kopsude ventilatsiooni. Sügav hüpotermia pärsib hingamist tsentraalselt! (ehk hingamine lihtsalt lakkab – võimalik surm üle hingamisseiskuse). •Hüpotermia korral suureneb hemoglobiini afiinsus O2 suhtes ja hapniku vabastamine kudedesse on halvendatud (hingamine rakulisel tasemel!). •Hüpotermia korral tekib hüpoksia ja seetõttu atsidoos (vere pH langus). pH muutused tingivad ka elektrolüütide tasakaalu häireid, mistõttu häirivad sellised protsessid, nagu närvirakkude elektriliste impulside ülekanne, lihaskontraktsioon (sh südamelihas) jt. •Kehatemperatuuril 26-28C võib saabuda surm südamevirvenduse tagajärjel.
14. Kuidas keha kohaneb kõrgmäestiku tingimustega?
•Õhurõhk langeb, hapniku osarõhk õhus väiksem, peame rohkem sissehingama ja ventileerima, et saada vajalik hapniku hulk kätte. Viime kehast välja süsihappegaasi - samuti osaleb hingamiskeskuse regulatsioonis! Hingame välja kuiva keskkonda vett - kaotame palju rohkem vett, isegi kui ei higista silmnähtavalt. Langeb hapniku osarõhk ning langeb gaasivahetuse efektiivsus. •Et langenud hapniku osarõhu tõttu on hapniku transport häiritud, siis toodetakse kompensatoorselt rohkem erütrotsüüte (seega hemoglobiini). •Oksühemoglobiini sidumiskõvera hinke paremale tähendab, et Hb afinnsus hapniku suhtes langeb, hapniku vabastamine kudedesse on soodustatud).
Важнейшим фактором, влияющим на организм в условиях высокогорья, является понижение концентрации O2 воздуха и барометрического давления, что создает гипоксемию и гипоксию тканей.
15 Miks on ajavöötmes Lääne poole liikumine ohtlikumkui Idasse?
see on sellepärast, et läände liikudes on kell vähem ja oled üleval kuni seal paigas öö saabub ehk lähed magama mitu-mitu tundi peale ärkamist ja ei maga piisavalt end välja.

Füsioloogia #1
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 1 leht Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2017-01-12 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 1 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor MiSssD1 Õppematerjali autor

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
28
docx

Spordifüsioloogia II

https://www.dropbox.com/sh/2led71ugzq2uds3/AAAk2pt07s3cdRmPH8xWFFRPa?dl=0 AKLIMATISEERMUMINE SPORDIS Aklimatiseerumine – kliimaga kohanemine  Põhja- Lõuna suund  ajavööndid  Maapinna suhtes Mõjutab meie heaolu, töövõimet(tippsport), tervist. inimene ja antiloop – antiloop spurdib ja kuumeneb üle ja sureb. inimene jookseb rahulikult. Optimum – mingi resultaat, mille saavutamiseks kulutatakse energiat Sügis- külm, pime rasvkude talletab energiat Pruun rasvkude – toodab sooja (vastsündinutel ja karudel nt) Kontrollitakse keskonnast tulenevaid signaale ja keha reguleerib end, et elus püsida. Inimese optimum 37° Optimum eeldab keskkonna stabiilseid tingimusi. Elu harjumatutes tingimustes eeldab uue optimumi saavutamist aka aklimatiseerumist. Sisaldab termoregulatsiooni, saame aklimatiseeruda sooja, külma, aja, kõrguste vahel. (Kõik avaldavad mõju töövõimele) Töövõime sõltub aklimatiseerumisest... = Hig

Sport
thumbnail
22
docx

Inimese anatoomia ja füsioloogia kordamisküsimused

ANATOOMIA KORDAMISKÜSIMUSED 1.Miks on otstarbekas õppida anatoomiat ja füsioloogiat koos? Sest struktuur ja talitlus on omavahel seotud, ei saa olla talitlust ilma struktuurita. Enamasti ei ole ka anatoomilist struktuuri ilma funktsioonita 2.Millised on organismi struktuuri ja funktsiooni tasemed? Molekulaarne->rakuline->koeline->organi->organismi tase. Rakk on organismi põhiline morfofunktsionaalne üksus, milles toimuvad füsioloogilised protsessid. Rakud moodustavad kudesid, koed organeid. Sama funktsiooni täitvad organid moodustavad organsüsteemi ehk elundkonna. 3.Mis on homöostaas? Homöostaas on rakkudele stabiilse keskkonna tagamine. See tagatakse protsesside abil, mida reguleeritakse negatiivse tagasiside põhimõttel. Näiteks kehatemperatuuri homöostaas. Keskkonna temperatuuri tõus(stiimul- saun, trenn vms),aktiveerub hüpotalamuse temperatuuri langetamise keskus, inimese keha temperatuur tõuseb, nahk läheb soojaks(arterioolid laienevad

Bioloogia
thumbnail
34
doc

Kordamisküsimuste vastused

FÜSIOLOOGIA LÜHIKURSUS 2005 Kordamisküsimused eksamiks 1. Organismi vedelikuruumid ja nende omavaheline seos. ·Loomade ja inimese kehamassist moodustab 60-70% vesi ·2/3 veest paikneb rakkudes, ja seda nimetatakse intratsellulaarsekse. rakusiseseks vedelikuks ·1/3 veest asub keharakkudest väljaspool, moodustades organismi sisekeskkonna, ja seda nimetatakse ekstratsellulaarsekse. rakuväliseks vedelikuks Ekstratsellulaarsevedeliku moodustavad koevedelik, vereplasma ja lümf. Vereplasma~5% keha massist. Koevedelik~15% keha massist ·transtsellulaarnevedelik: tserebrospinaalvedelik, sünoviaalvedelik, perikardiaalvedelik, intraokulaarvedelik ja peridoneaalvedelik. 2. Organismi sisekeskkonna mõiste. Sisekeskkonna homöostaasi mõiste ja sisu. ·organismi sisekeskkond - koevedelik, veri ja lümf võimaldavad keskkonnatingimusi hoida üksikrakkudele optimaalsel tasemel. ·sisekeskkonna homöostaas- suhteline stabiilsus rakkudele optimaalse elukeskkonna tagamiseks. Nt. isotermia, isoi

Füsioloogia
thumbnail
33
doc

Füsioloogia

tuvastas need kopsudes. Pani punkti Harvey vereringe põhimõttele. 1665 tegi kindlaks erütrotsüütide olemasolu veres. RENE DESCARTES (1569 ­ 1660) ­ prantslane. Uuris reflektoorset olemust. TÜ omaaegsete füsioloogide panus F arenemisesse. *H.A.A. SCHMIDT (1831 ­ 1894) ­ formuleeris teooria verehüübimise kohta. *F.H. BIDDER (1810 ­ 1894) - kirjutas koos eelnimetatuga 1852 "Seedemahlad ja ainevahetus". Tegi kindlaks, et inimese maomahl sisaldab soolhapet. II AINEVAHETUSE FüSIOLOOGIA · Ainevahetuse olemus ja üldine regulatsioon. Ainevahetus e. metabolism kui organismi elutegevuse tähtsaim alus. AV on biokeemiliste protsesside kompleks, mille kaudu organism on seoses ümbritseva keskkonnaga ning mis võimaldab tema kasvamist, säilimist, uuenemist ja paljunemist. Organismi AV-s kulgeb 2 täiesti vastupidist, kuid lahutamatut protsessi: anabolism ja katabolism. Anabolismil moodustuvad toitainete omastamise e. assimilatsiooni (orgaaniliste ainete süntees)

Anatoomia
thumbnail
35
doc

Füsioloogia eksami kordamisküsimused-vastuse d

lihaskude.Lisaks vegetatiivsetele eluprotsessidele (esinevad ka taimedel nt toitumine, hingamine jm) võimaldab erutuvus animaalseid talitlusi, sh. looma aktiivset liikumist, keerukat organismisisest regulatsiooni, meeletalitlust ning otstarbekat käitumist kuni mõtlemiseni. Kui etoloogia ja zoopsühholoogia uurivad erutuvusel baseeruvaid seaduspärasusi eeskätt looma välise käitumise järgi, siis füsioloogia keskendub erutuvust kandvate struktuuride (nt. rakumembraani, närvi- ja lihaskiu, aju ja meeleelundite) talitlusele. 16. Membraanipotensiaal ja selle teke. Membraanipotensiaal on olemas kõigil elusrakkudel. Membraanipotensiaali ajal toimub K+ spontaanne difusioon rakust välja ja Na+/K+ pumba töö(Na+/K+ pump - 3Na+ viiakse välja ja 2K+liigub raku sisse). Raku sees K= 140 mM/L. Väljas pool rakku K= 4mM/L. Ained liiguvad läbi kanali vabalt või seotakse vahepeal transportvalguga

Füsioloogia
thumbnail
29
doc

Füsioloogia

ÄRRITUVUS Kõikidele elusatele struktuuridele omane võime vastata väliskeskkonna mõjutustele ja sisekeskkonna muutustele bioloogiliste reaktsioonidega. See on omane nii taimedele kui ka loomadele. Ärrituvuse avaldumisvorm ja kestus olenevad koeliigist ja kudede funktsionaalsest seisundist. Närvikude lihaskontraktsioon, näärmekude - nõre eritumine ÄRRITAJAD Välis- ja sisekeskkonna faktorid, mis põhjustavad elusates struktuurides bioloogilisi reaktsioone. Elusa koe ärritajaks võib olla igasugune piisavalt tugev ja kestev ning kiirelt toimiv välis- või sisekeskkonna mõjustus. Energeetilise olemuse alusel: Füüsikalised ­ temp, valgus, heli, elekter, mehaanilised faktorid(löök, venitus) Keemilised ­ hormoonid, ainevahetusproduktid(laktaat, pürovaat), ravimid, mürgid Füüsikalis-keemilised ­ osmootse rõhu, pH, elektrolüütide koosseisu muutused Füsioloogilise toime alusel: Adekvaatsed ­ ärritajad, mille vastuvõtuks on kude evolutsiooni käigus spetsiaalse

Füsioloogia
thumbnail
88
doc

1 Normaalne ja patoloogiline anatoomia

antigeen. Kui erütrotsüütidel esineb D-antigeen, on veri reesuspositiivne (Rh), kui see antigeen aga puudub, on veri reesusnegatiivne (rh). Reesuspostitiivne – 85% inimestel D-antigeeniga peab arvestama: 1) Vere ülekanne – üle tohib kanda vaid sama reesusfaktoriga verd, et vältida aglutinatsiooni ja hemolüüsi teket. Selle reaktsiooni käigus langeb vererõhk järsult, võib lõppeda surmaga. 2) Raseduse füsioloogia ja sünnitusabi – rh-emal võib olla RH-loode. Emal ja lootel on ühine vereringe, kuid raseduse ajal loote vereringest punalibled ema vereringesse ei pääse (sel hetkel pole midagi karta). Sünnituse käigus võib sattuda mingi kogus vastsündinu verd. Lapse reesusantigeenid põhjustavad ema verre sattudes reesusantikehade tekke. Ema veri on tundlik reesusfaktori suhtes.Teise

Eripedagoogika
thumbnail
53
docx

Normaalne ja patoloogiline anatoomia ja füsioloogia konspekt

määravaks saab D-antigeen. Kui erütrotsüütidel esineb D-antigeen, on veri reesuspositiivne (Rh), kui see antigeen aga puudub, on veri reesusnegatiivne (rh). Reesuspostitiivne – 85% inimestel D-antigeeniga peab arvestama: 1. Vere ülekanne – üle tohib kanda vaid sama reesusfaktoriga verd, et vältida aglutinatsiooni ja hemolüüsi teket. Selle reaktsiooni käigus langeb vererõhk järsult, võib lõppeda surmaga. 2. Raseduse füsioloogia ja sünnitusabi – rh-emal võib olla RH-loode. Emal ja lootel on ühine vereringe, kuid raseduse ajal loote vereringest punalibled ema vereringesse ei pääse (sel hetkel pole midagi karta). Sünnituse käigus võib sattuda mingi kogus vastsündinu verd. Lapse reesusantigeenid põhjustavad ema verre sattudes reesusantikehade tekke. Ema veri on tundlik reesusfaktori suhtes. Teise raseduse ajal,

Eripedagoogika




Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun