Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Euroopa Liit ja seonduvad mõisted (0)

1 Hindamata
Punktid

Esitatud küsimused

  • Mida tähendab kollektiivkaitse põhimõte?
  • Millised on Eesti osaluse plussid ja millised miinused Euroopa Liidus?
  • Miks tähistatakse Euroopa päeva 9 mail?
  • Millised on EL parlamendi nõukogu komisjoni ülemkogu ülesanded?
  • Kes võivad hääletada ja kes kandideerida EL parlamendi valimistel?
  • Kes on ÜRO NATO peasekretär ?
  • ÜRO , NATO , EL, OSCE , OECD loomisaasta, tegevusvaldkonnad ning eesmärgid.
    ÜRO - Ühinenud Rahvaste Organisatsioon 1945
    ÜRO eesmärgid:
    rahvusvahelise rahu ja julgeoleku tagamine;
    riikidevaheliste sõbralike suhete arendamine;
    rahvusvaheline koostöö majandus-, sotsiaal-, kultuuriliste ja humanitaarprobleemide lahendamisel;
    inimõiguste järgimise edendamine maailmas
    NATO – Põhja Atlandi Lepingu Organisatsioon 1949
    NATO eesmärgid:
    soodustada stabiilsust ja heaolu Põhja-Atlandi piirkonnas;
    ühendada oma jõupingutused kollektiivseks kaitseks ning rahu ja julgeoleku säilitamiseks
    EL – Euroopa Liit 1951
    EL põhieesmärk:
    rahva elatustaseme tõstmine majandust ja kaubandust arendades
    OSCE - Euroopa Julgeoleku- ja Koostöö Organisatsioon 1975
    OSCE eesmärgid:
    konfliktide ennetamine;
    kriisireguleerimine ja kriiside ohjamine, sh relvastuskontroll;
    kaasaaitamine konfliktijärgsele sotsiaalsele taastustööle, sealhulgas inimõiguste tagamisele
    OECD - Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon 1961
    OECD eesmärk:
    aidata kaasa liikmes- ja mitteliikmesriikide majandusarengule;
    koguda andmeid ja koostada nende põhjal analüüse ja soovitusi paremaks riigivalitsemiseks
  • Nimetage kaks rahvusvahelist organisatsiooni, mille liige Eesti on. Põhjendage, miks on liikmeks olemine Eestile oluline.
    NATO (Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsioon) – Sõjalise ohu korral ei jäeta Eestit hätta, Eesti julgeolek on tagatud NATO kollektiivkaitse põhimõttega. Aitab moderniseerida Eesti Kaitseväge.
    Euroopa Liit – Saame kaasa rääkida Euroopa liitu puudutavates küsimustes, suurem turg Eesti ettevõtjatele, EL toetusfondide abi.
  • UNICEF ja UNESCO - mida need tähendavad, tegevusvaldkonnad ning Eesti osaluse kirjeldus.
    Unicef (ÜRO Lastefond ) – Laste õiguste kaitse ja abistamine . Eesti osaluse kirjeldus: Annetuste ja raha kogumine puudust kannatavatele lastele.
    Unesco (Hariduse, Teaduse ja Kultuuri fond) – Kultuuri, hariduse, teaduse ja keskkonna alane koostöö. Eesti osaluse kirjeldus: Eesti osaleb maailma kultuuripärandite kaitsel , rahvusvahelistes hariduse, teaduse ja kultuuri programmidel.
  • Mida tähendab kollektiivkaitse põhimõte?
    NATOs kehtib kollektiivse enesekaitse põhimõte, mis tähendab, et relvastatud kallaletungi ühele liikmele käsitatakse kallaletungina kõigile lepinguosalistele.
  • Millised on Eesti osaluse plussid ja millised miinused Euroopa Liidus?
    Plussid:
    Saame kaasa rääkida EL puudutavates küsimustes ja otsustes
    EL usaldusväärsuse laienemine Eestile ja eestlaste vastu
    Suurem turg Eesti ettevõtjatele
    Rohkem valikuid ja õigusi tarbijatele
    EL abi: EL toetusfondide rahad
    Miinused:
    Eesti iseseisvuse vähenemine, kuna osa otsustusküsimusi kuulub Euroopa Liidu pädevusse
    Bürokraatia kasv (asjaajamine pikk ja keerukas)
    Peame aitama teisi Euroopa Liidu liikmesriike nende võlgade tasumisel (näiteks Kreekat)
  • Nimetage Euroopa Liidu 4 põhivabadust.
    1) kaupade
    2) teenuste
    3) kapitali
    4) tööjõu vaba liikumine liikmesmaade piires
  • Miks tähistatakse Euroopa päeva 9. mail?
    9. mail 1950 Prantsuse välisminister Robert Schuman esitas solidaarsusel põhineva Euroopa ühendamise idee.
  • Millised on EL parlamendi, nõukogu, komisjoni, ülemkogu ülesanded? Kelle huve nad esindavad?
    Euroopa Liidu Parlament: esindab EL kodanike huve
    EP peamised ülesanded:
    1. EP võtab koos nõukoguga vastu erinevate poliitikavaldkondadega seotud EL õigusakte.
    2. EP teostab demokraatlikku järelvalvet kõigi ELi institutsioonide, eelkõige komisjoni üle.
    3. Eelarve pädevus - EP võtab vastu ELi eelarve või lükkab selle tagasi.
    Euroopa Liidu Nõukogu: esindab liikmesriike
    Nõukogu põhiülesanded:
    1. EL õigusaktide vastuvõtmine. Paljudes valdkondades võtab ta neid vastu koos Euroopa Parlamendiga.
    2. ELi eelarve kinnitamine koos Euroopa Parlamendiga.
    3. Välispoliitikat puudutavad otsused - ELi ühise välis- ja julgeolekupoliitika kavandamine ja elluviimine
    Euroopa Komisjon : Euroopa ühiste huvide kaitsmine
    Euroopa Komisjoni põhiülesanded:
    1. Õigusaktide ettepanekute tegemine parlamendile ja nõukogule.
    2. ELi poliitika elluviimine ja eelarve haldamine , täitmine.
    3. ELi õigusaktide täitmise järele valvamine
    Euroopa Ülemkogu:
    Euroopa Ülemkogul ülesanded:
    kehtestab ELi üldised poliitikasuunad ja prioriteedid
    tegeleb keeruliste ja tundlike küsimustega, mida ei ole võimalik lahendada valitsustevahelise koostöö raames.
  • Nimetage Eestist valitud EL parlamendid saadikud.
    Kaja Kallas, Tunne Kelam, Marju Lauristin, Urmas Paet , Indrek Tarand, Yana Toom
  • Kes võivad hääletada ja kes kandideerida EL parlamendi valimistel?
    Hääletamisõigus on Eesti kodanikul, kes on valimiste päevaks saanud 18-aastaseks.
    Kandideerimisõigus on Eesti kodanikul, kes on valimispäeval vähemalt 21-aastane.
  • Kes on ÜRO, NATO peasekretär ? Kes on EL president , EL komisjoni ja parlamendi president?
    ÜRO – Ban Ki- Moon
    NATO – Jens Stoltenberg
    EL President – Herman Van Rompuy
    EL komisjoni president - Jean- Claude Juncker
    EL parlamendi president - Martin Schulz
  • Euroopa Liit ja seonduvad mõisted #1 Euroopa Liit ja seonduvad mõisted #2 Euroopa Liit ja seonduvad mõisted #3
    Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
    Leheküljed ~ 3 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2016-02-04 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 7 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor HDmaterjal Õppematerjali autor
    Ühiskond 9.kl. KT

    Sarnased õppematerjalid

    Rahvusvahelised organisatsioonid
    60
    pptx

    Rahvusvahelised organisatsioonid

    • NATO liikmesriigina on Eesti julgeolek tagatud kollektiivkaitse põhimõttega, mille kohaselt rünnak ühe liikmesriigi vastu tähendab kogu alliansi ründamist (Põhja-Atlandi lepingu art. 5). • Eesti on osalenud sõjaväelistes operatsioonides: Bosnia ja Hertsegoviinas; Kosovo, Afganistan, Iraak. • Eesti on NATO reageerimisjõudude (NRF) koosseisus osalenud 2005 a.-st. • Kokku on erinevatel sõjaväelistel ja rahuvalve missioonidel osalenud 2000 Eesti sõjaväelast. Euroopa Julgeoleku- ja Koostöö Organisatsioon OSCE • Euroopa Julgeoleku ja Koostöö Organisatsioon OSCE asutati 1975. aastal. • Asukoht: Viin • OSCE liikmete hulka kuulub 53 riiki, alates 1992. aastast kuulub sinna ka Eesti. • OSCE eesmärgid: • konfliktide ennetamine, • kriisireguleerimine ja kriiside ohjamine, sh relvastuskontroll • kaasaitamine konfliktijärgsele sotsiaalsele taastustööle, sealhulgas inimõiguste tagamisele.

    Ühiskond
    Tarbimisühiskond
    1
    docx

    Tarbimisühiskond

    Euroopa Parlament- roll esindada El kodanike huve. Ülesanded 1. EP võtab koos nõukoguga vastu erinevate poliitikavaldkondadega seotud EL õigusakte.2. EP teostab demokraatlikku järelvalvet kõigi ELi institutsioonide, eelkõige komisjoni üle.3. Eelarve pädevus -EP võtab vastu ELi eelarve või lükkab selle tagasi. Euroopa liidu Nõukogu-roll esindada liikmesriike Ülesanded1-El õigusaktide vastuvõtmine 2. ELi eelarve kinnitamine koos Euroopa Parlamendiga. 3. - ELi ühise välis- ja julgeolekupoliitika kavandamine ja elluviimine Euroopa liidu komisjon-Euroopa Ühiste huvide kaitsmine. 1. Õigusaktide ettepanekute tegemine 2. ELi poliitika elluviimine ja eelarve haldamine, täitmine. 3. ELi õigusaktide täitmise järele valvamine Ülemkogu-Ülesanded kehtestab ELi üldised poliitikasuunad ja prioriteedid ning tegeleb keeruliste ja tundlike küsimustega, mida ei ole võimalik lahendada valitsustevahelise koostöö raames.

    Ühiskonnaõpetus
    Ühiskonnaõpetus 12-klass - rahvusvahelised suhted ja Euroopa Liit
    8
    docx

    Ühiskonnaõpetus 12. klass - rahvusvahelised suhted ja Euroopa Liit

    Rahvusvaheline kokkulepe - Kokkulepe, mis on sõlmitud rohkem kui kahe riigi vahel.  19.sajandi algul, peale Napoleoni sõdasid, loodi peaaegu kõiki Euroopa valitsejaid ühendav Püha Liit.  Esimene teadaolev rahvusvahelie lepe loodi 1269a. eKr Egiptuse vaarao ja Hetiidi kuninga vahel Rahvusvahelise poliitika osapooled - Sõltumatud riigid, Rahvuvahelised organisatsioonid, Valitsusvälised organisatsioonid (Greenpeace) Unipolaarne – Üks rahvusvahelises poliitikas osaleja domineerib teiste üle Bipolaarne – Kaks rahvusvahelises poliitikas osalejat domineerivad teiste üle (ja konkureerivad sealjuures omavahel) (Külm sõda)

    Ühiskonnaõpetus
    Euroopa Liit-ÜRO-OSCE
    6
    doc

    Euroopa Liit, ÜRO, OSCE

    probleemide lahendamine. Organisatsiooni tegevuse aluseks on ÜRO põhikiri (harta). Liikmesriike on 192. ÜRO peasekretär on Ban Ki-moon. ÜRO töökeelteks on inglise, prantsuse, hispaania, hiina, araabia ja vene keel.Eesti ühines ÜRO-ga 17. septembril 1991. Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE=CSCE)Euroopa Julgeoleku- ja KoostööorganisatsioonEesti ühines OSCE-ga 17. septembril 1991. Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE, kuni 1995. aastani Euroopa Julgeoleku- ja Koostöökonverents - CSCE) tegevuse põhivaldkonnaks on julgeolekualane koostöö riikide vahel. OSCE sai alguse diplomaatilise konverentsina 1975. aastal Helsingis vastu võetud lõppaktiga ning rahvusvaheliseks organisatsiooniks muutus 1994. aastal. Euroopa Liit on põhiliselt Euroopa riike hõlmav majanduslik ja poliitiline ühendus, millel on 27 liikmesriiki

    Ühiskonnaõpetus
    Euroopa Liit
    3
    docx

    Euroopa Liit

    Euroopa Liit Saamislugu ja lepingud 9. mail 1950 Prantsusmaa välisminister Schuman esitas idee Euroopa koostööühenduse loomiseks. 1951 (jõustus 1952) ­ Euroopa Söe ja Terase ühenduse leping ­ Belgia, Itaalia, Luksemburg, Prantsusmaa, Saksamaa, Madalamaad/Holland alustasid majanduskoostööd. 1957 (j. 1958) ­ nn. Rooma lepingud, millega asutati Euroopa majandusühendus. Belgia, Holland, Itaalia, Luksemburg, Prantsusmaa ja Saksa Liitvabariik. 1992 (j. 1993) ­ Maastrichti leping, millega loodi Euroopa Liit. Määras ära toimimispõhimõtted ja pani aluse ühisrahale. 1997 (j. 1999) ­ Amsterdami leping ­ määrati Euroopa Parlamendi suurus ja otsustati luua kõrge välispoliitilise esindaja ametikoht. 2001 (j. 2003) ­ Nice/Nizza leping ­ suurendati Euroopa Komisjoni presidendi võimu. 2007 (j

    Ühiskonnaõpetus
    Ministrite nõukogu-euroopa komisjon-osce-opec
    3
    odt

    Ministrite nõukogu, euroopa komisjon, osce, opec

    Ministrite nõukogu- esindab igat liikmesriiki 1 minister (25 liiget), otsused võetakse vastu hääletuse teel, ning see loetakse vastuvõetuks,kui selle poolt on antud vähemalt 258 häält, mis on antud nõukogu liikmete enamuse poolt (kvalifitseeritud häälteenamus), otsused formuleeritakse õigusaktidena, kõige rangem on määrus, mis kuulub kogu mahus täitmisele kõigi liikmesiriikide poolt.Direktiiv kuulub samuti täitmisele. Euroopa Komisjon on Euroopa Liidu täidesaatev organ. See koosneb viieks aastaks ametisse nimetatud 27 volinikust, kelle peab kinnitama Euroopa Parlament. See teostab Euroopa Liidu ühispoliitikat, täidab eelarvet ja kindlustab lepingute täitmise. Komisjoni peamine ülesanne on esindada ja kaitsta Euroopa Liidu kui terviku huve. Euroopa komisjon loodi EL-i asustamislepingutega 1950. aastatel. Komisjoni asukohaks on Brüssel, kuid tal on talitusi ka Luksemburgis

    Kodanikuõpetus
    Ühiskond-rahvusvaheline suhtlemine-organisatsioonid
    2
    doc

    Ühiskond, rahvusvaheline suhtlemine (organisatsioonid)

    SRÜ ­ Sõltmatute Riikide Ühendus on riikide ühendus, mille moodustasid Valgevene, Venemaa ja ukraina 8.dets 1991. Need riigid deklareerisid, et NSVL on sügavas kriisis ja saadedakse laiali. SRÜ loodi poliitiliseks, majanduslikuks, humanitaar- ja kultuurialaseks koostööks endiste NSVL liiduvabariikide vahel. SRÜ liikmed ­ Armeenia, Azerbaidzaan, Valgevene, Kasahstan, Kõrgõzstan, Moldova, Venemaa, Tadzikistan, Usbekistan, Türkmenistan, Ukraina. OSCE ­ Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon on organisatsioon mis loodi 1975.aastal ühiselt NATO ja Varssavi Lepingu Organisatsiooni riikide poolt. OSCE sai alguse diplomaatilise konverentsina 1975. aastal Helsingis vastu võetud lõppaktiga ning rahvusvaheliseks organisatsiooniks muutus 1994. aastal. OSCE Nõukogu asub Viinis. OSCE püüab konflikte ennetada, kriise ohjata ja aidata kaasa konfliktijärgsele sotsiaalsele taastustööle, sealhulgas inimõiguste tagamisele.

    Ühiskonnaõpetus
    Rahvusvahelised organisatsioonid
    3
    docx

    Rahvusvahelised organisatsioonid

    rahuldamist ning kodanikuühiskonna arengut FAO ­ Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon UNESCO - Ühinenud Rahvaste Hariduse, Teaduse ja Kultuuri Organisatsioon. Allkirjastati Londonis 16.11.1945, jõustus 04.11.1946. Tegevuse eesmärk: ülemaailmne koostöö hariduse, kultuuri, keskkonnakaitse ja inimõiguste vallas. Eesti Unescos 14.10.1991 ILO ­ Rahvusvaheline Tööorganisatsioon. Loodud 1919.a. Pariisi rahukonverentsil. Eesti ILO liige 1921, taasiseseisvunud EV 13.01.1992 OSCE ­ Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon. Asutatud 1975.a. Alusepanijad NATO ja Nõukogude bloki riigid ühiselt. Eesti 1992.a. OSCE käsutuses pole sõjalisi üksusi; püüab ennetada konflikte, ohjata kriise ja aidata kaasa konfliktijärgsele sotsiaalsele taastustööle, sh inimõiguste tagamisele OECD ­ Euroopa Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon. Asutatud 1961.a. Peakorter Pariisis. Eesti on liige 2010.a sügisest IMF ­ Rahvusvaheline Valuutafond. Asutatud 1944

    Ühiskonnaõpetus




    Kommentaarid (0)

    Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun