Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Venemaa kodusõda - kordamine (1)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

 • Millal toimus kodusõda Venemaal?
 • Kelle vahel Kes võitis?
 • Mis oli Punaarmee eesmärk sõja lõpul?
 • Mis oli sõjakommunism?
 • Mis oli Punane ja Valge terror?
 • Kuidas moodustati NSVL?
 • Millal Milline ühiskonnakorraldus?
 • Mis oli NEP Millal?
 • Miks Tulemus Miks kaotati?
 • Kuidas Stalin võimule sai?
 • Mis oli plaanimajandus e industrialiseerimine?
 • Mis oli sundkollektiviseerimine?
 • Millal Miks Tulemus?
 • Mis olid viisaastakud?
 • Kuidas toimusid repressioonid?
 • Mis oli GULAG NKVD TSEKAA KGB?
 • Mis oli suure pöörde tulemus?

Lõik failist

 • Millal toimus kodusõda Venemaal? Kelle vahel? Kes võitis?
  V: 1918 II- 1920 XI
  toimus nn punaste ja valgete vahel, kus punased olid kommunistid ja valged nende vastased. Võitis Punaarmee Antanti armee abiga.
 • Mis oli Punaarmee eesmärk sõja lõpul? Kas õnnestus?
  V: Taastada Vene impeerium (vallutada endised liiduriigid tagasi: Eesti, Läti, Leedu, Soome jne), kehtestada kommunistlik impeerium ja kõik saada riigi kontrolli alla. Osaliselt õnnestus: vabadussõdades said Eesti, Soome, Läti ja Leedu vabaks, teised riigid liideti Venemaa alla.
 • Mis oli sõjakommunism?
  V: majanduspoliitika : kogu majandus allutati riigi kontrollile , kaotati palgad ja tasu teenuste eest. Toidu ja tarbekaubad jaotati tsentraliseeritud korras, toiduained hakati konfiskeerima, millega tegelesid relvastatud toitlussalgad.Kehtsetati kõrgendatud kontroll. Põhjustas nälgimisi ja surma.
 • Mis oli Punane ja Valge terror ?
  V: Asutati koonduslaagrid , tapmised sagenesid. Kohtuta võim- salapolitsei. Tšekaa- erakorraline komisjon viis läbi tapatöid. Valged tegid punastele vastu terrorit ja ei jäänud sugugi alla.
 • Nimeta Valgete kindraleid?
  V: Koltšak, Denikin , Judenitš, Wrangel (Krimmi poolsaarel)
 • Võrdle Punaste ja Valgete propagandat
  V: Valged: rõhuti Vene kangelastele ja Tsaari Venemaa sümbolitele. Sooviti ühtset Venemaad
  Punased: Rõhub võitlusele Antanti riikidega, Poolaga ja teiste riikidega. Sooviks on saavutada võim kogu maailmas.
 • Kuidas moodustati NSVL ? Millal? Milline ühiskonnakorraldus?
  V: vägivallaga vallutatud riigid ühendati ühtseks liiduks. Kehtestati diktatuur. Liit loodi 1922. Oli väline võrdsus kui tegelikult koondus kogu võim Moskvasse. Seadusandlikul ja Täidesaatval võimul puudus tegelik võim, tegelikult juhtis riiki Keskkomitee ja otsuseid andis neile edasi läbi poliitbüroo juht: Lenin.
 • Mis oli NEP? Millal? Miks? Tulemus? Miks kaotati?
  V: Uus majanduspoliitika. 1921. Kehtestati rahareform, ennistati kauplemisvabadus, eraettevõtlustele anti õigus tegutseda. Venemaa majanduse ebaühtlane taastumine. Kaotati sest see oli vastuolus kommunitlike vaadetega ja ohustas võimu.
 • Kuidas Stalin võimule sai?
  V: Stalin oli võimuahne partei peasekretär, kes sai kontrolli kompartei liikmete üle, kes tagasid talle enamuse Lenini soovitatud järglase, Trotski ees. Vahetas tihti pooli. Ainsaks eesmärgiks oli võim.
 • Mis oli plaanimajandus e. industrialiseerimine?
  V: Uus majandus poliitika NEPi asemel. Kehtestati täielik kontroll, suurtööstuse eelis arendamine, väikeettevõtluse likvideerimine, kehtestati viisaastaku plaanid, rasketööstuse arendamine, sõjatehnika arendamine. Inimeste toidu arvelt. Et NSVL saaks maailma mastaabis suurimaks riigiks.
 • Mis oli sundkollektiviseerimine? Millal? Miks? Tulemus? Kuidas?
  V: talumajapidamiste ühendamine ühismajanditesse e kolhoosidesse, talupoegade küüditamine. 1930 ndatel. Tulemuseks oli põllumajanduse langus ja nälg. Propageeriti valedega.
 • Mis olid viisaastakud?
  V: ette kirjutatud tootmisplaan , mis paberitel küll täideti kuid reaalselt mitte.
 • Kuidas toimusid repressioonid ?Mis oli GULAG , NKVD , TŠEKAA, KGB?
  V: Vägivallaga viidi läbi repressioonid. Represseeriti lisaks talupoegadele nüüd ka julgeolekuorganeid, armeed ja võimu keskasutusi, et eemaldada Stalini vastased.
  GULAG- ülemaailma sunnitöölaagrite süsteem
  NKVD- riikliku julgeoleku, siseturvalisuse: korrakaitse-, elanikkonna poliitilise järelvalve-, massiterrori- kui ka luureorganisatsioon ja kinnipidamisasutuste valve ning majandusliku rakendamise eest vastutanud ametkond
  TŠEKAA-Punaste erakorraline komitee, mis juhtis terrorit.
  KGB-Riikliku Julgeoleku Komitee, salapolitsei ja salaluure peale NKVD´d
 • Mis oli suure pöörde tulemus?
  V: NSVL muutub sõjaliselt võimsaks riigiks, kus inimesed nälgivad
 • NSVL välispoliitika?
  V: 1920 ndad: revolutsioonide õhutamine, komitern
  1930 ndad: Kommunistlikud vallutussõjad.

 • Venemaa kodusõda - kordamine #1 Venemaa kodusõda - kordamine #2
  Punktid 10 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 10 punkti.
  Leheküljed ~ 2 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2009-01-26 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 120 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor sass098 Õppematerjali autor
  Venemaa kodusõja kordamisküsimused ja vastused

  Sarnased õppematerjalid

  thumbnail
  4
  doc

  Diktatuurid Euroopas enne teist maailmasõda(Hitler,Stalin ,Mussolini)

  1. Mõisted. NSVL ­ Nõukogude sotsialistlike vabariikide liit. Punaste loodud liit. Algselt kuulusid sinna Venemaa, Ukraina, Valgevene ja TagaKaukaasia, pärast teist maalimasõda juba üle 15 liiduvabariigi. Maailmarevolutsioon ­ Nõukogude valitsus lootis pärast enamlaste võitu, et terve maailma saab muuta kommunistlikuks ning nad hakkasid nii rahaliselt kui ka sõjaliselt toetama ja õhutama 1920ndate esimesel poolel kõikvõimalikke mässuliikumisi teistes riikides. Sõjakommunism Nõukogude riigi majanduspoliitika kodusõja ajal 1918 ­ 1920. Talupojad pidi kõik

  Ajalugu
  thumbnail
  4
  doc

  Venemaa 1918-1940

  Petrogradist Moskvasse. · Enamlased said oma kontrolli alla umbes neljandiku Venemaast Valgete jõud 1918 · Siberis ja Uurali-Volga piirkonnas ­ admiral Koltsak, Tsehhi leegion · Lõuna-Venemaal ­ Kindralid Denikin, Krasnov, Wrangel · Eestis ­ kindral Judenits · Põhja-Venemaal ­ kindral Miller 1919 · Veebruaris loobuvad valged USA president Wilsoni ettepanekust kõigi Venemaa parteide konverentsi korraldamiseks; · Liitlased lükkavad tagasi ka prantslaste ristisõja plaani · Toimub liitlaste vägede väljaviimine Venemaalt Interventsiooni läbikukkumise põhjused · Inglismaa ja Prantsusmaa valitsused ei suutnud veenda oma valijaid toetama suurt sõda enamlaste Venemaa vastu. · Läänes tekkis liikumine "Käed eemale Venemaast!" ­ rahvahulkade soovimatus minna veel kord sõdima pärast I maailmasõda.

  Ajalugu
  thumbnail
  19
  doc

  Venemaa 1917-1922, diktatuuride esilekerkimine, II ms.

  · poliitiline elu muutus äärmiselt värvikirevaks: 50 parteid, esile tõusid 4: 1. Rahva Vabaduse Partei (kadetid) ­ mõjukaim kodanlik partei, nägi tulevast Vm-d demokraatliku vabariigina 2. Sotsialistide-revolutsionääride Partei (esseerid) ­ suurim pahempoolne partei, suur mõju talurahva hulgas, esseerid kontrollisid nõukogude tegevust, nägid Vm-d sotsialistliku riigina, milleni tuli jõuda järkjärguliste reformidega 3. Venemaa Sotsiaaldemokraatlik Tööliste Partei (VSDTP) reformistlik organisatsioon (vähemlased) ­ oli suur mõju linnatööliste ja haritlaste hulgas; ühel meelel esseeridega 4. VSDTP marksistlik organisatsioon (enamlased) ­ liikmete arvult teistest väiksem, kuid paremini organiseeritud, eesmärk kehtestada proletariaadi diktatuur ja vägivaldselt ehitada üles sotsialistlik Vm Enamlaste esiletõus:

  Ajalugu
  thumbnail
  11
  doc

  Ajalugu §11-14

  kontrollile, kaotati palgad, aga ka tasu suure hulga teenuste eest. Toiduaineid ja esmatarbekaupu jaotati tsentraliseeritud korras, toiduainete kokkuostu asmel hakati neid konfiskeerima, millega tegelesid maale saadetud relvastatud toitlussalgad. Enamlaste vägivald ja ebaõnnestunud maapoliitika viisid ulatuslike vastuhakkudeni, mis andsid hoogu valgete liikumisele. Idas valgete etteotsas admiral Aleksandr Koltsak, kes kuulutati Venemaa valitsejaks. Lõuna- Venemaal kindral Anton Denikin. Valged said lüüa ­ nad ei toetanud oma potensiaalseid liitlasi (teised rahvad), tegevuse koordineerimatus, enamlaste käes tööstuspiirkonnad ja raudteesõlmed. 1922.a. ühendati erinevad sotsialistlikud vabariigid Venemaaga ja loodi Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liit, kus ametlikult olid kõik liiduvabariigid võrdsed, kuid tegelikult tähendas see Vene impeeroumi taastamist punases kuues ja keskusega Moskvas

  Ajalugu
  thumbnail
  6
  doc

  Demokraatiad ja diktatuurid kahe maailmasõja vahel

  DEMOKRAATIAD JA DIKTATUURID KAHE MAAILMASÕJA VAHEL Diktatuurid, Venemaa Sissejuhatus diktatuuri olemus, fasism, natsionaalsotsialism, kommunism, sotsialism 1. Venemaa majandusliku arengu eripära 2. 1905. aasta revolutsioon 3. Veebruarirevolutsioon 4. Bolsevikud, Lenini tulek Venemaale 5. Ajutise valitsuse kriisid 6. Oktoobripööre Trotski juhtimisel 7. NL kui uut tüüpi riik 8. 191820 kodusõda ja interventsioon 9. Sõjakommunismi pankrot 10. NEP 11. Nõukogude Venemaa välispoliitika 12. NLi moodustamine 13. Lenini surm, Stalini võimuletulek 14. NEPi lõpetamine 15. Industrialiseerimine, viisaastakud, kollektiviseerimine, näljahäda Diktatuur totalitaarne ühiskond, igasugune omaalgatuslik koondumine on keelatud. Olemasolevad organisatsioonid peavad aitama suurendada kontrolli ühiskonna üle. Võimude lahusust pole, on üks ideoloogia ja üks partei. 1. Autoritaarne diktatuur e. autokraatia üksikisiku valitsemine, kellel puuduvad nii seaduslikud kui

  Ajalugu
  thumbnail
  21
  doc

  Venemaa 1917-1953

  1917 Veebruarirevolutsioon ja Ajutine Valitsus Rasputin. Kuni veebruarirevolutsioonini välja oli Venemaa ainuvalitseja Nikolai II, tema võimu ei seganud suuremat ei Ministrite Nõukogu ega Riigiduuma. Seega oli keisri lähikondsetel väga suur mõju riigiasjadele. Esmajärjekorras muidugi keisrinna Aleksandra (1872-1918), oma saksa päritolu tõttu Venemaal üsna ebapopulaarne naine, Briti kuninganna Victoria tütretütar. Aleksandra oli Nikolaile sünnitanud neli tütart ja poja. Poeg Alekesi (1904-1918) põdes hemofiiliat ja ema oli tema kaudu kergesti mõjutatav. Seetõttu saavutas alates 1912

  Ajalugu
  thumbnail
  5
  docx

  Maailm kahe maailmasõja vahel

  keelati omada lennuväge ja allveelaevu, piirangud laevastiku suurusel. Tuli hüvitada võitjariikide sõjakahjud e maksta reparatsioone. Ing ja USA leebemad. Et Saksa täidaks tingimusi, hõivasid liitlased 15 aastaks Reini jõe piirkonna, kuulutades selle demilitariseeritud tsooniks. Rl sõlmiti ka Austria, Bulgaaria, Ungari ja Türgiga. Viimased kaotasid suured territooriumid. Balti riikides nähti tulevase mittebolsevistliku Venemaa autonoomseid osi. Lepingud tekitasid uusi pingeid. Rl koostisosaks oli Rahvasteliidu põhikiri. Rahvasteliit, mis ei laseks riikidevahelistel tülidel enam sõjaks kasvada ning suudaks jõude ühendades taltsutada võimalikke agressoreid. Sellest jäi välja USA ise. Uuenenud Türgil õnnestus sõlmida uus rahuleping, mis andis osad kaotatud alad tagasi. Maailma kahe maailmasõja vahel USA- territoorium jäi sõjast puutumata, kaotati vähe inimesi, majanduslik võimsus kasvas

  Ajalugu
  thumbnail
  38
  doc

  Venemaa kokkuvarisemine

   poliitiline elu muutus äärmiselt värvikirevaks: 50 parteid, esile tõusid 4: 1. Rahva Vabaduse Partei (kadetid) – mõjukaim kodanlik partei, nägi tulevast Vm-d demokraatliku vabariigina 2. Sotsialistide-revolutsionääride Partei (esseerid) – suurim pahempoolne partei, suur mõju talurahva hulgas, esseerid kontrollisid nõukogude tegevust, nägid Vm-d sotsialistliku riigina, milleni tuli jõuda järkjärguliste reformidega 3. Venemaa Sotsiaaldemokraatlik Tööliste Partei (VSDTP) reformistlik organisatsioon (vähemlased) – oli suur mõju linnatööliste ja haritlaste hulgas; ühel meelel esseeridega 4. VSDTP marksistlik organisatsioon (enamlased) – liikmete arvult teistest väiksem, kuid paremini organiseeritud, eesmärk kehtestada proletariaadi diktatuur ja vägivaldselt ehitada üles sotsialistlik Vm Enamlaste esiletõus:

  Venemaa
  Kommentaarid (1)

  katukatu321 profiilipilt
  katukatu321: Ei olnud kuigi põhjalik, kuid annab pealiskaudselt ülavaate sõjaoludest.
  22:30 09-04-2017  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun