Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Rahanduse alused kodutöö. Lahendused ülesannetele. (6)

4 HEA
Punktid
Kevad - Vesised teed, sulav lumi, tärkavad lumikellukesed - teebki kevadest kevade

Esitatud küsimused

  • Millist raha paigutamise viisi Te eelistaksite?
  • Kui suur oleks Juku poolt Ilmapanga kontolt teenitav intressisumma samal ajal?
  • Millist raha paigutamise viisi Te eelistaksite?
  • Kui kasutatakse lihtaega või teise võimalusena eksaktset intressimäära?

Lõik failist

Kodused ülesanded – I voor
  • Ettevõtte kaalub, kas sõlmida (eel-)leping sisseseade tarnimiseks pikaajalisele kliendile. Ettevõtte loodab saada tulu kokku 12 milj kr, kuid see laekub kahes osas. Esimene osa (6 milj) laekub teise aasta lõpus ning ülejäänud summa viie aasta pärast (aasta lõpus). Samas peab ettevõtte tegema ka ise kulutusi. Kohe kulutatakse 4 milj krooni, esimese aasta möödudes veel 2 milj ning seejärel täpselt kolm aastat pärast lepingu sõlmimist veel 3 milj krooni. Näidake arvutustega , kas ettevõttel tasub sõlmida selliste tingimustega leping kui oodatav tulu investeeringust on 15% aastas ( liitintress ).
  • Kevadeti on Juku pea täis suurepäraseid äriideesid ning seetõttu otsustas ta alustada oma äriga. Probleem on aga selles, et Jukul on kevade hakul kõigest 1000 eurot, mille ta just äsja pani Ilmapanga kontole, et see teeniks liitintressi 13,3% aastas pooleaastase kapitaliseerimisperioodi jooksul. Äri alustamiseks soodsaim hetk saabub 6 kuu pärast ning selleks oleks vaja 2000 eurot. Juku mõtles, et võtab 1000 euro ulatuses laenu ning käis selleks läbi mitu panka ja investeerimis -firmat. Soodsaima pakkumise sai ta Kullerkupu Investeeringute Ühingult, kes tahavad arvutada pidevat intressi 13,2% aastas.
  • Kui suured on Juku intressikulud poole aasta peale, kui ta võtab kohe 1000-eurose laenu Kullerkupu Investeeringute Ühingult? Kui suur oleks Juku poolt Ilmapanga kontolt teenitav intressisumma samal ajal?
  • Milline peaks olema Kullerkupu Investeeringute Ühingu poolt küsitav intressimäär selleks, et laenu kulutusi oleks täpselt võimalik finantseerida Ilmapanga deposiidiga?
  • Te kaalute oma raha paigutamist pangadeposiiti ning selleks on kaks võimalust. Kalameeste pank pakub intressimääraks 6,55% kuid seda arvutatakse iganädalaselt. Põllumeeste pank pakub seevastu intressiks 6,61% kuid seda arvutatakse ( intress kapitaliseeritakse) kaks korda aastas.
  • Millist raha paigutamise viisi Te eelistaksite?
  • Leidke veel, millist intressi peaks küsima Swedbank , kes soovib pakkuda sama efektiivset tulu (EAR) mida osas a) leitud parim pank, kuid intressi arvutataks kord kvartalis.
  • Ettevõte võttis palkade väljamaksmiseks lühiajalist laenu 10. juunil 90 000 krooni. Laen tuleb koos intressidega tasuda 13. septembriks. Pank küsib pangalaenult intressi 16,25%. Milliseks kujuneks laenuintressi summa, kui kasutatakse lihtaega (30/360) või eksaktset intressimäära (tegelik/360). Oletame nüüd, et ettevõttel on intresside tasumiseks vaid 1800 krooni, mis päeval peaks siis ettevõte laenu tasuma, kui kasutatakse lihtaega või teise võimalusena eksaktset intressimäära?
    1. Andmed: liitintress 15%; oodatav tulu 12 milj kr, millest 6 milj kr laekub 2a lõpus ja teine 6milj kr 5nda aasta lõpus; Kulutused- kohe 4 milj kr, 1a lõpus 2 milj kr ja 3a pärast veel 3 milj kr.
    1) Et leida võimalikku kasumit, arvutan kulude ja tulude nüüdisväärtuse:
    Praeguse väärtuse TULUkokku = 4536862,0 + 2983060,4 = 7519922,4 (kr)
    Praeguse väärtuse KULUkokku = 4000000 + 1972548,7 + 1739130,4 = 7711679,1 (kr)
    2) Kas ettevõttel on mõtet leping sõlmida: (kas saab kasumit sellest?)
    Tulu – Kulu = 7519922,4 – 7711679,1 = - 191756,7 = - 0,19 milj. (kr)  KAHJUM
    Vastus: Ettevõttel ei tasu sõlmida sellistes tingimustes lepingut, kuna kulu ületab tulu.

  • Rahanduse alused kodutöö-Lahendused ülesannetele #1 Rahanduse alused kodutöö-Lahendused ülesannetele #2 Rahanduse alused kodutöö-Lahendused ülesannetele #3 Rahanduse alused kodutöö-Lahendused ülesannetele #4 Rahanduse alused kodutöö-Lahendused ülesannetele #5 Rahanduse alused kodutöö-Lahendused ülesannetele #6
    Punktid 10 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 10 punkti.
    Leheküljed ~ 6 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2009-11-25 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 704 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 6 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor Annika003 Õppematerjali autor
    Rahanduse alused kodutöö I voor: liht- ja liitintressi, EAR arvutamine.
    Lahendused ülesannetele:
    1. Ettevõtte kaalub, kas sõlmida (eel-)leping sisseseade tarnimiseks pikaajalisele kliendile. Ettevõtte loodab saada tulu kokku 12 milj kr, kuid see laekub kahes osas. Esimene osa (6 milj) laekub teise aasta lõpus ning ülejäänud summa viie aasta pärast (aasta lõpus). Samas peab ettevõtte tegema ka ise kulutusi. Kohe kulutatakse 4 milj krooni, esimese aasta möödudes veel 2 milj ning seejärel täpselt kolm aastat pärast lepingu sõlmimist veel 3 milj krooni. Näidake arvutustega, kas ettevõttel tasub sõlmida selliste tingimustega leping kui oodatav tulu investeeringust on 15% aastas (liitintress).
    2. Kevadeti on Juku pea täis suurepäraseid äriideesid ning seetõttu otsustas ta alustada oma äriga. Probleem on aga selles, et Jukul on kevade hakul kõigest 1000 eurot, mille ta just äsja pani Ilmapanga kontole, et see teeniks liitintressi 13,3% aastas pooleaastase kapitaliseerimisperioodi jooksul. Äri alustamiseks soodsaim hetk saabub 6 kuu pärast ning selleks oleks vaja 2000 eurot. Juku mõtles, et võtab 1000 euro ulatuses laenu ning käis selleks läbi mitu panka ja investeerimis-firmat. Soodsaima pakkumise sai ta Kullerkupu Investeeringute Ühingult, kes tahavad arvutada pidevat intressi 13,2% aastas.
    a) Kui suured on Juku intressikulud poole aasta peale, kui ta võtab kohe 1000-eurose laenu Kullerkupu Investeeringute Ühingult? Kui suur oleks Juku poolt Ilmapanga kontolt teenitav intressisumma samal ajal?
    b) Milline peaks olema Kullerkupu Investeeringute Ühingu poolt küsitav intressimäär selleks, et laenu kulutusi oleks täpselt võimalik finantseerida Ilmapanga deposiidiga?
    3. Te kaalute oma raha paigutamist pangadeposiiti ning selleks on kaks võimalust. Kalameeste pank pakub intressimääraks 6,55% kuid seda arvutatakse iganädalaselt. Põllumeeste pank pakub seevastu intressiks 6,61% kuid seda arvutatakse (intress kapitaliseeritakse) kaks korda aastas.
    a) Millist raha paigutamise viisi Te eelistaksite?
    b) Leidke veel, millist intressi peaks küsima Swedbank, kes soovib pakkuda sama efektiivset tulu (EAR) mida osas a) leitud parim pank, kuid intressi arvutataks kord kvartalis.
    4. Ettevõte võttis palkade väljamaksmiseks lühiajalist laenu 10. juunil 90 000 krooni. Laen tuleb koos intressidega tasuda 13. septembriks. Pank küsib pangalaenult intressi 16,25%. Milliseks kujuneks laenuintressi summa, kui kasutatakse lihtaega (30/360) või eksaktset intressimäära (tegelik/360). Oletame nüüd, et ettevõttel on intresside tasumiseks vaid 1800 krooni, mis päeval peaks siis ettevõte laenu tasuma, kui kasutatakse lihtaega või teise võimalusena eksaktset intressimäära?

    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    47
    docx

    Finantsjuhtimine ja raamatupidamisarvestus

    1. Sissejuhatav loeng 1. Ettevõtte tegevuse rahanduslik eesmärk? Mis põhjustel peaks eelistama väärtuse maksimeerimist (ka aktsiahinna kasvu, omanike rikkuse suurendamist vms) kasumi või muu kasvatamisele? Ettevõtte tegevuse peamiseks eesmärgiks on ettevõtte väärtuse maksimeerimine. Raamatupidamislik käsitlus (finantsraamatupidamine) on ennekõike kasumikeskne. Ettevõtte väärtus kasvab ennekõike siis kui ta teenib või oodatakse teenivat tulevikus rohkem vaba raha (free cash flow). Paljudel juhtudel võib ettevõtte kasum olla küll positiivne, aga seejuures on omanike nõutav tulu negatiivne. Kasum ei võta arvesse paljusid asju sealhulgas ka omanike nõutavat tulu. Kasumis olev ettevõtte ei pruugi alati olla edukas, seetõttu peaks eelistama väärtuse maksimeerimist. 2. Peamised finantsjuhtimise ja raamatupidamisarvestuse erisused? Tooge vähemalt kolm erinevust. Muuhulgas, mida tähendab väid

    Majandus
    thumbnail
    64
    pdf

    Konspekt ettevõtte rahandus

    Ettevõtte rahandus Kristo Krumm 1. SISSEJUHATUS Ettevõte on tervik, mis moodustub üksikutest osadest: Sisseost Tootmine Finantsid Müük Jne Ettevõtte finantsvaldkond moodustub samuti osadest, mille loomise aluseks on erinevad sihtgrupid oma infovajadustega: Raamatupidamine Ettevõtte rahandus Juhtimisarvestus Kulude arvestus controlling Ettevõtte rahanduse ehk finantsjuhtimise eesmärk: Rahanduseks nimetatakse rahaasjade korraldamist ettevõttes. Ettevõtte finantsjuht peab teadma ja arvestama järgmiste tingimustega: Mis mõjutab finantsjuhtimist ja otsustamist? Kuidas organiseerida äritegevust kõige ratsionaalsemal viisil? Kus asub rahandusfunktsioon ettevõtte struktuuris? Kuidas maksimeerida kasumit? Kas investeerida või laenata? Millise riskiga ja millises mahus?

    Rahanduse alused
    thumbnail
    226
    pdf

    FINANTSMATEMAATIKA

    2. FINANTSMATEMAATIKA ELEMENDID Sissejuhatus Tänapäeval pole vist vaja pikalt selgitada, kui suurt tähtsust omab raha ja kõik sellega seonduv. Paljud teie seast on juba käinud ka tööl ja saanud töö eest ka tasu. Seoses sellega on tekkinud kindlasti küsimus, kuidas teenitud raha kõige otstarbekamalt kasutada. Ülikooli õppima asumise korral tuleb paljudel teist võtta õppelaenu ning siis on oluline, kuidas erinevate pakkumiste seast valida välja enda jaoks parim variant. Kaugemas tulevikus tuleb aga nii mõnelgi teie seast kokku puutuda veel mitmesuguste laenude ning liisingutega. Kindlasti seisavad paljud tulevikus otsustuste ees, kuidas valida erinevate eluasemelaenu või autoliisingu pakkumiste seast parim. Kui saate tulevikus piisavalt hästi tasustatud töökoha, siis võivad tekkida raha ülejäägid, mida pole just otstarbekas igapäevaseks tarbimiseks ära kulutada. Tekib probleem, kuidas ülejäävat rah

    Majandus
    thumbnail
    33
    ppt

    Aeg ja Raha

    Aeg ja Raha Rahavood, kassavood, cash flows · Raha liikumine mingil kuupäeval ongi rahavoog ­ Cash flow, CF · Rahavood saavad olla negatiivsed (maksan ära) ja positiivsed (makstakse mulle) · Rahavoogude suurust ja toimumise tõenäosust saab kirjeldada riskiga © Robert Kitt Investeerimise definitsioon · Investeering on rahavoogude genereerimine · Positiivsed miinus negatiivsed vood annavad tulu · Mida kindlamad on rahavood, seda väiksem on investeeringu risk © Robert Kitt Näited rahavoogudest ... · 1-aastane deposiit intressiga 10% · (-100;110) · 3-aastane võlakiri intressiga 7% · (-100;7;7;107) · Graafiliselt: aeg · Ka aktsia ost on rahavoog · Ost (neg. CF); dividend (väike pos. CF); müük (pos. CF) · Erisus: investor saab ise valida aega © Robert Kitt

    Finantsjuhtimine ja finantsanalüüs
    thumbnail
    46
    doc

    Pangandus konspekt

    · rahvusvahelised pangad. 4. organisatsioonilise tunnuse järgi: · filiaalideta (kontoriteta) pangad · filiaalidega (kontoritega) ja esindustega pangad · kontsernid (pangaholdingud) emaettevõtja koos tütarettevõtetega 5. suuruse järgi: · suured Eesti pangad bilansimahuga üle 2,5 mld krooni · keskmise suurusega 1-2,5 mld · väikesed alla 1 mld 6. muude tunnuste järgi (reiting, omandivorm) Pangapoliitika alused Panga usaldatavus ja efektiivsus sõltub juhtimise kvaliteedist, mille põhiaspektid on: 1. riskiaktivate juhtimine ­ krediidid, väärtpaberiportfell, bilansivälised riskid; 2. kohustuste juhtimine ­ likviidsus, deposiitide kaasamine, klientide teenindamine, finantseerimine; 3. tootlikkus ­ tehingute efektiivsus, IT, teenistujate tööviljakus, finantstulemused; 4. kontrolli funktsioonid ­ siseaudit, info juhtimise skeem, laenude juhtimine 5

    Pangandus
    thumbnail
    47
    docx

    Finantsjuhtimine kordamine

    • Igal finantstehingul on kaks osapoolt 2 • Mõõdikuks on rahavood • Signaliseerimine ja informatsiooni asümmeetria • Finantsturud on efektiivsed • Risk ja tulu on otseselt omavahel seotud • Väärtuslikud ideed on olemas • Finantsjuhtimise initsiatiiv • Raha ajaväärtus ning väärtuse lisandumine VÄÄRTPABERITE LIIGID JA NENDE VÄÄRTUSTE HINDAMISE ALUSED Finantsinstrument- leping, mille tulemusena tekib ühele poolele finantsvara ja teisele poolele finantskohustus ehk võlainstrument või omakapitaliinstrument. Omakapitaliinstrument- leping, mis annab õiguse osaleda ettevõtte netovaras (näiteks aktsia) Kapitali allikad on laenud, võlakirjad, eelis- ja lihtaktsiad. Kuna erinevate invesotrie risikitase on erinev, siis erineb ka kapitaliallikate maksumus ettevõtete jaoks.

    Finantsjuhtimine
    thumbnail
    12
    pdf

    KAPITALI EELARVESTAMINE

    KAPITALI EELARVESTAMINE Kapitali eelarvestamine on seotud pikaajaliste strateegiliste äriplaanide koostamisega, mille käigus tuleb leida vastused järgmistele küsimustele: Milline on meie projekti ajaldatud nüüdispuhasväärtus (NPV)? Milline on projekti sisemine tasuvuslävi (IRR) ja modifitseeritud tasuvuslävi MIRR? Samuti leitakse diskonteeritud ja diskonteerimata tasuvusajad. Kõige üldisemalt võib öelda, et kui: 1. Sisemine tasuvuslävi projektil on suurem, kui nõutav tulunorm, 2. Projekti NPV on positiivne ja 3. Kasumiindeks on üle 1.0, Siis võib selle projekti vastu võtta. Pikaajalised investeeringud ja nende finantseerimine Pikaajaliste investeeringute planeerimine on kasumi saamise eesmärgil tehtavate pikaajaliste (kasumit ei saada tavaliselt varem kui aasta pärast) investeerimisotsuste vastuvõtmine. Pikaajalised investeeringud on:

    Majandus
    thumbnail
    16
    pdf

    Käibekapitali juhtimine

    KÄIBEKAPITALI JUHTIMINE Käibekapital ­ käibevarade ja lühiajaliste kohustuste vahe. Raha konversatsioonitsükkel Ettevõtte talitustsükkel on aeg, mille jooksul toimub varade muutumine debitoorseks võlgnevuseks ja debitoorse võlgnevuse muutumine rahaks. Ettevõtte talitustsükkel = varude käibevälde + debitoorse võlgnevuse käibevälde Raha konversatsioonitsükkel on aeg (päevades), mis kulub toorme ostmisest ja selle eest tasumisest kuni müüdud kauba eest raha laekumiseni. Raha konversioonitsükkel = = varude käibevälde + debitoorse võlgnevuse käibevälde - kreditoorse võlgnevuse käibevälde Raha konversatsioonitsükli jooksul peab ettevõte leidma teisi rahastamisallikaid. Raha konversatsioonitsükli lühendamiseks tuleb kiirendada varude käivet, vähendada ostjatelt arvete laekumise perioodi ja pikendada hankijatele tasumise perioodi. Raha ja selle ekvivalentide juhtimine Raha ja raha ekvivalendid on: s

    Majandusarvestuse alused




    Kommentaarid (6)

    maarja21 profiilipilt
    maarja21: midagi ikka aitab
    16:38 15-01-2011
    Silvia profiilipilt
    Silvia: täitsa asjalik
    22:39 09-05-2011
    anasko24 profiilipilt
    O. T.: Oli ikka abiks!
    16:13 28-12-2010



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun