Novell „Viimne romantik “Vasta
konspekti järgi küsimustele:
1.2.1
Ajad olid muutunud, sõjariietes mehed käisid ringi, oli olnud
sõda. Päevad olid muutunud
halliks ja tühjaks. Tegelastele(lauda
loomadele) mõjus see laastavalt kuna enam ei tohtinud teha asju mis
varem .Ei võinud nad enam vabalt ringi käija ja kadunud olid
rohelised niidud .Nende asemele oli nüüd ehitatud elamud ja
igalpool käisid ringi võõrad inimesed. Kadunud oli ka lootused
kunagi ära
lennata lõunamaa sooja päikese kätte jne. Ei hoolitud
enam häist kommetest, ilust ja
sugukonna puhtusest. Kui kunagi olid
tegelased ilusad ja
uhked siis aeg oli teinud nad
vanaks ja kaodanud
ära nende ilu.
„Kõik
pahed olid alanud päevast, mil sõjariistus mehed hakkasid ringi
luusima.“
„Olid
ajad ja rõõmud! Kuid siis tulid uued, jubedad päevad.“
„
Kuhugi ei tohtinud enam minna, igal pool
seisid tihedad okastraadid, aiad
ning inimlapsed.“
„Polnud
enam kõrgeid ideaale, mõtisklusi igavesti haljendavaist
nurmedest,püüdmisi vabusse metsadesse.“
1.2.2
Peategelane oli Kerill-Kerkerill. „Kunagi olid ta
kuldsed suled
tookord sädelenud-punased,rohelised ja
kollased -ja saba tõusnud
uhkelt püsti kui loogas vikerkaar.Hari oli olnud punane kui taeva
õhtused leegid, kannused
teravad kui
murtud klaas!“
Kunagi,
kui ajad olid veel ilusad oli Kerill-Kerkerill väga lugupeetud. Ta
käis terves mõisas ringi kiredes ja lärmitsedes, norides tüli,
kakeldes ning sellega äratatas kõigis õudust ja suurt lugupidamist
enda vastu.Ta oli olnud võimsaim valitseja ja kardetuim võitleja.Ta
erines teistest kuna ta säilitas oma unistused ka peale aegade
muutumist. Uskus endiselt, et tuleb päev mil ta ära lendab lõunamaa
päikese kätte.
1.2.3
Peategelane hukkus kuna pidas võitlust teise kukega. Ta sai temast
küll jagu, aga kuna ta haavad olid suured ja
vanadus oli võimu
võtnud siis langes temagi.
Kaklus tekkis kuna kõik ootasid tema
lendu ära sealt laudast ja selle ebaõnnestumise tõttu tahtsid
talle kõik kohta ette näidata.
1.2.4
Mina
tunnen talle kaasa kuna ta oli oma unistustele truu . Ta jäi
pea igas olukorras rahulikuks ja eiras toimuvat. Imetlen tema jõudu
ka kõige raskemal hetkel pead mitte norgu lasta. Ta oli küll pisut
egoist ja
arvas , et saab kõigega hakkama, aga antud olukorras see
käitumine mind ei häirinud. Tema vastu kaotati usk kui lend
ebaõnnestus, aga ta võitis selle tegelikult tagasi kui pidas oma
surmavõitlust.
1.2.5
Novelli idee on, et läbi raskuste tuleb säilitada usk ja lootused
ning mitte lasta pead norgu.
1.2.6
Novelli pealkiri viis mind esialgu hoopis teisele arvamusele, ei
uskunud, et lugu on tegelikult kanadest ja lauda loomade elust. Kuid
lõpp kokkuvõttes oskan ka seda pealkirja seostada loo
peategelasega.Peategelase kustumatud lootused
viitavad sellele . Teos
ise
minus olulised tundeid ei tekitanud.Aga saan öelda, et see
novell oli täitsa loetav, tekitas isu see ruttu lõpuni lugeda ja
teada saada kuidas kõik laheneb.
Novell
„ Korvitegija Siimu õnn“Novelli idee- Ära aja taga õnne, see tuleb ise sinuni kui kannatlik oled.
Novelli lõpp jäi väga segaseks.Ei saanud aru kas Siim sai siis lõpuks rikkaks meheks või see oli justkui väljamõeldud lugu.
Gailiti novell oli parema lahendusega ja lõppes selgelt. Vallaku novell oli kerge lugemine oli aga ootamatu ja arusaamatu lõpuga.
3.1
Gailiti novellis oli vähem
kõrgeid tegelasi, Kerill-Kerkerill oli ainus kes ületas piire , Ta lendas üle aia ja tahtis lennata ära lõunamaale.Teised lauda
loomad seda ei teinud ehk siis nad olid madalad tegelased ja
liikumatud.Nende tegevus oli vaid lauda piires. Vallaku novellis oli
kaks kõrget tegelast-korvitegija Siim ja rändaja .Nad ületasid
piire, Siim käis kulpe müümas väljaspool oma kodu ja käis ka
Pärnus korve müümas.Rändaja liikus suuremaid vahemaid.Selletõttu
võib neid ka liikuvateks tegelasteks nimetada. Madal ja ka liikumatu
tegelane Vallaku novellis oli metsavaht Mihkel.Tema tegevus jäi vaid
metsa piirkonda ja Siimu maja külastades. Ka oli madal tegelane
sillavalvur.Ta ei liikunud paigast .
3.2
Gailiti novell on suletud
lõpuga. Tegevus lõppes peategelase surmaga ja nii saigi see novell
läbi.Vallaku novell on avatud lõpuga.Tegevus jäi lahtiseks kuna
jäi arusaamatuks kuidas lugu lõppes.
3.3
Minule meeldis rohkem Gailiti
novell kuna oli arusaadav ja huvitav lugemine.Vallaku novell oli
lihtne lugemine ja samas ka huvitav, aga kuna ta jäi segaseks siis
meeldis mulle Gailiti novell rohkem.
Kõik kommentaarid