Muusikaretsensioon Ooperigala
Käisin 30.noveembril kuulamas IV Tallinna Talvefestivali
Ooperigalat.
Kontsert algas kell 19.00 Estonia kontserdisaalis.Kogu
kontsert oli pühendatud kuulsa
ooperilaulja Vello Jürna
50.sünniaastapäevale ja oli korraldatud Pille
Lille muusikute
toetusfondi poolt.
Kontsertil
astusid ülesse paljud Eesti
kuulsamad ooperilauljad ja
neid saatis peamiselt Piia Paemuru(
klaver ).
Kontserti alguses laulsid ka tuntud aariajaid Vokalistide konkursi
võitjad.
Esinejad olid:Margarita Voites,Mati
Palm ,Voldemar
Kuslap ,Margit
Saulep,Pille Lill,Maire Haava,Mart Madiste,oliver
Kuusik ,Urmas
Põldma,Aare
Saal ja
Alar Haak.
Margarita Voites (sünninimi Margarita Lombak; sündinud 30.
oktoobril 1936
Moskvas)
on eesti koloratuursopran.
Perekonna Eestisse naasmise järel jätkas ta kooliteed
Viljandis ja
Tartus. Pärast Tartu
II Keskkooli lõpetamist astus Margarita
Voites Tartu
Riikliku Ülikooli ajaloo-keeleteaduskonda
bibliograafia
erialale.Saatus viis ta aga peagi (1957)
muusikateatri lavale.
Menu kannustas teda jätma ülikooli ja astuma Tallinna
Konservatooriumi dotsent
Linda Sauli klassi, mille lõpetamise järel sai
temast Vanemuise
teatri
solist . Seal sündisid Margarita
Voitese esimesed hiilgerollid:
Violetta ja Gilda (
Verdi „
Traviata “
ja „
Rigoletto “) ning Marguerite (Gounod’ „
Faust “). Aastal
1969 sai lauljatarist kaheks aastakümneks Estonia primadonna.
Estonia külalisesinemistel Stockholmi Kuninglikus Ooperis (1985)
laulis Margarita Voites Luciat ja
publik reageeris 15-minutilise
aplausi ja jalgade trampimisega. 30. oktoobril 2006 tähistas
Margarita Voites galakontserdiga Estonia kontserdisaalis 70 aasta
juubelit ja hämmastas publikut oma haruldase vokaalse
vormiga . 2007.
aastal tähistati Margarita Voites 50 aasta lavajuubelit tema
loomingu paremikku koondava plaadikogumiku "Prima
donna assoluta" väljaandmisega ja selle esitluskontsertide turneega
üle Eesti.
Pille Lill (sündinud 20.
aprillil 1962)
on eesti laulja (
sopran ).Ta
on lõpetanud Eesti Muusikaakadeemia muusikapedagoogika ja
ooperilaulu erialal ja kaitsnud magistrikraadi Helsingi
Sibeliuse
Akadeemias.Pille Lill on laulnud pearolle
ligi 30 ooperis.Ta on Eesti
Muusika - ja Teatriakadeemia õppejõud.On
saanud ka kaks tunnustust Suure
Vankri auhind (1996),Georg
Otsa nimeline preemia (2002).
Oliver Kuusik (sündinud 1980)
on eesti laulja. Kuusik õppis Eesti
Muusika - ja
Teatriakadeemias . 2006
lõpetas ta nii
magistratuuri kui ka ooperistuudio Guildhall School
of Music &
Drama ’s (London, UK)
Rudolf Piernay
juhendamisel.Hinnatud
kammer - ja oratooriumisolistina on ta osalenud
ligi kahekümne erineva suurvormi (sh. Händel “
Messias ”,
Haydn “Loomine”,
Mozart “Requiem” jpt.) ettekannetel. Tunnustatud
on Klaudia
Taevi nimeline konkurss - III Preemia ja
Saksa muusika eripreemia,Eesti laulukonkursi "Noor Laulja 2002"
- I Preemia,
Marje ja Kuldar
Sink ´i nimeline esikpreemia “Noor
muusik 2005“.Ta on osalenud saates Kaks
takti ette.
Esitlusele tulnud
aariad on pärit 19-20.saj. nad samuti on kõik
suur
vormist pärit.Aga kontsertil esitleti nad väike vormis.
Esitlusele tulid kuulsamad aariad Vello Jürna esitlustes ja ka
praegused
kuulsad aariad.Näiteks Fredi laul muusikalist „Suudle
mind Kate“(C.Porter),
Adele Kuplee
operetis ,Nahkhiir“(J.
Strauss ),
Straussi loodud
ooperist ansambel operetist „Öö Veneetsias“.
Teises osas tulid ettekandele Buonafede
aaria ooperist „Elu kuu
peal“(J.Haydn),Krahvinna
aaria ooperist „
Figaro pulm“(W.A.Mozart),Don Basilio aaria
ooperist „Sevilla
habemeajaja “(G.
Rossini ),
Tosca aaria ooperist
„Tosca“(G.
Puccini ) ja sama
helilooja teos ka Calafi aaria
ooperist „Turandot“.
Kõla oli enamus aariate puhul väga täpne ja kindel esines
huvitavat,rahulikku,meheliku,
pehmet,mahedat,head kõla.
Dünaamikas esines kõiki vorme oli nii rahulik,kiirenev,aegluvstuv
kui ka
vaheldusrikas .
Esinejatel ei tulnud kindlasti puudu artistlikusest ja ka mitte
tantsimis
oskusest .Oskasid ennast lülitada muusikasse ja selle
saateks
laulda .Kindlasti oli tore ka vaadata ooperi lauljate
kostüüme,mis ei jätnud kindlasti kedagi külmaks.
Hääleilu jagus ka kõikidel ja eriti hea oli kuulata vaheldumisi
erineva kõrguse ja häälega lauljaid.Samas aga minu jaoks ei olnud
kõikide hääl nii ilus kui see oleks võinud olla.
Kõige ilusamad ja õnnestuimad aariad olid Margarita Voitesi
Lucia kavantiin ooperist „Lucia di Lammermoor“ ja Voldemar Kuslapi
esitluses Husaari laul operetist „Tsirkuseprintsess“.Minu arust
nad olid kõige õnnestumimad aaraiad,kuna mõlemal
artistil on väga
ilus ja puhas hääl , samuti suhtlevad nad esinemise ajal
publikuga.Ei saa muidugi märkimata jätta,et neil mõlemal on ka
suur esinemiskogemus.
Kõige ebaõnnestuimad aariad olid Aare Saali esituses kõlanud
G.Verdi Don
Carlo aaria ooperist „Ernani“,kuna A.Saali hääl oli
natuke pealetükkiv ja ebameeldiv ,hääl oli kärisev ja nii ei
olnud ka kõla kõige parem.Samuti üks ebaõnnestuimaid aariaid oli
Margit Saulepa ja Urmas Põldma esituses I.Kalmani Mariza ja Zupani
duett ooperist „Krahvinna Mariza“,minu jaoks oli ülepingutatud
kostüümidega ja see häiriv kuna halb on kuulata kui silm puhata ei
saa.Iseeneset lauluhäälel ja kõlal ei olnud viga , kuigi kui on
artistil vaja teha ka paar tantsusammu siis ei tasu neid sassi ajada.
Minu jaoks oli kontsert väga õnnestunud,kuna oli nii noori artiste
kui ka juba kogenuimad lavaesinejad.Samuti oli näha ka seda
lõpust,kui kogu saal püstitõusis ja aplodeerimisel ei olnud lõppu
paistmas.Erinevad aariad tõid nii
publiku nägudess muigeid kui ka
mõtlikust.Kava oli väga hästi koostatud,kuna alguses kõlasid
V.Jürna lemmik teosed ja hiljem alles tuntud välisma heliloojate
poolt loodud aariad.Oli tore näha ka laval V.Jürna ema ja
naist,kuna see tõi südamesse sooja tunde,kui vana naine üritab
trepist ülesse saada, et publiku tänada,et nad tema poja sünipäeva
puhul kõik saalis istuvad.Muusika poole pealt oli kõla väga hea ja
artistid ,kes esinesid tunnevad oma tööd ja oskavad hästi
esineda.Mulle meeldis ka see,et kohapeal mängis ainult klaver,kuna
siis on kodusem tunne.
Hea kontserti tunnus oli ka see , et saalis leidus ainult väga
ükiskuid
vabu kohti ja
publiku hulgas ei olnud ainult vanemaid inimesi vaid leidus ka
nooremaid.Kindlast oli
see kontsert kuulamis väärt ja oli seda väga hea kuulata ja
erinevaid Eesti ooperartiste
tundmaõppida.
Kõik kommentaarid