Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Kas eestlastel oleks olnud võimalik võita muistne vabadusvõitlus (5)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

  • Miks muidu 1991 Eesti sai vabaks?
Kas eestlastel oleks olnud võimalus võita muistset vabadusvõitlust ?
Eestlaste muistne vabadusvõitlus algas aastal 1208. Eestlaste muistne vabadusvõitlus on üks järk sellest , kui ristisõdijad tahtsid jõu ja mõõgaga Liivimaal ja Eestimaal peale suruda ristiusku. Aastat 1208 võibki lugeda alguseks, kuna siis jõudsid ristisõdijad Eesti pinnale. Võitlus vabaduse eest kestis 19 aastat ja lõppes 1227. Eestlased kaotasid vabadusvõitluse ning põhjuseid selleks on mitmeid, aga mis olid põhjused ja miks nad kaotasid ning kas Eestlased oleksid suutnud muistse vabadusvõitluse võita? Esimene põhjus, miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse on sõjalise varustuse puudumine ning eestlasi oli kordades vähem. Vastasel olid hea varustus sõjaks ning head oskused sõjariistade kasutamiseks. Vastastel olid olemas kiviheitemasinad, ambud, müürilõhkujad ning mõõgad, mis olid sepitsetud kordades paremini, kui eestlastel. Üleüldse oli eestlaste maakaitse, sõjaline korraldus ja kogu relvastus mõeldud üksikute sõjakäikude jaoks ning poldud valmis suureks sõjaks. Vastasel oli kõik paremini, kui eestastel. Nende riietus oli mõõgahoopide eest vastupidavam. Ordurüütlid omasid väga suurt väljaõpet ja oskusi, kogu nende elu seisnesgi võitluses ja neil oli käsk, vallutada eestlased ja liivlased ristiusku. Järeldus sellest on selline , et sõja võitmiseks peamine mis on vaja on tugev armee ja head sõjarelvad. Kuna eestlastel olid need kordades halvemad,kui ordurüütlitel poleks mingit võimalust olnud vabadusvõitlust võita ning mehi oli arvuliselt palju vähem. Teiseks põhjuseks võib lugeda, et eestlastel polnud sidemeid teiste riikidega. Eestlastel puudusid liitlased, kes ohu korral appi tuleks. Kõikide lähimate naabritega nagu lätlased ja liivlased koostööd ei tehtud ning vabadusvõitluse algus aastatel olid suureks probleemiks ka vene väed. Hiljem korraldasid eestlased mõningaid rüüsteretki koos Pihkva ja Nogorodiga, aga pidid selle eest kallist hinda maksma. Eestalsed pidid andma neile raha, tegema erinevaid kingitusi ja taluma lausa venelaste poolt tehtavaid rüüsteretki. Peale selle, pidid eestlased tihti oma sõjaplaane muutma, kuna venelased ei pidanud paljudest kokkuleppedest kinni. Järeldada võib, et kuna eestlastel polnud suhteid naabritega ja sõjaline abi oli olematu oleksid eestlased oma arvulises vähemuses nagunii alla jäänud ja kuna abi ei olnud ka mujalt, siis oli kaotus kindel. Kolmas väga mõjub põhjus vabadusvõitluse kaotamiseks oli eestalste killustatus. Kuna Eesti maakondade vähel puudus kontakt. See oli küll olemas, aga see oli minimaalne. Sellist riiki nagu „Eesti“ polnud otseses mõttes olemas. Eestlastel puudus ühtekuuluvus tunne ja ühtne riik, iga maakond võitles enda eest üksi koos oma väheste sõjameestega. Vastased tulid aga rüüstama ja ristiusku peale suruma alati suure armeega ning nii polnudgi eestlastel suuri võimalusi vastu löömiseks. Eestlased ei oleks saanud kuidagi võitlust võita, kuna puudus kokkuhoimine. Miks muidu 1991 Eesti sai vabaks? Sellepärast, et inimesed tulid kokku ja laulsid ennast vabaks. Nad tahtsid vabaks saada ja olla üks rahvus. Muistse vabadusvõitluse ajal polnud kokkuhoidmist ja rahvustunnet ning igasugune võit sakslaste üle oleks olnud võimatu. Neljandaks ja väga mõjuvaks põhjuseks miks eestlased siiski lüüa said, oli võitluse väga pikk kestvuse aeg. Vabaduse nimel võitlemine oli kestnud juba pea 20 aastat. Kõikide nende aastate jooksul olid eestlased võidelnud ja kaitsnud oma maad täie hingega. Nad pidid võitlema taanlaste, rootsaste ja sakslaste vastu. Eestlased olid üksi, kuid vastaseid oli palju. Võit Ümera lahingus andis küll jõudu ja motivatsiooni juurde, kuid see polnud piisav ning lõpuks kaotada mitmetes lahingutes mõjus see veel väsitavamalt ning uued vastased tulid peale ning oli aeg uuesti võitlusesse astuda. Kõik see kurnas rahvast tohutult ja nad teasid, et nii ei suudeta vabadust lõpuni välja kaitsta. Kindlasti oli see üks oluline põhjus, miks eestalsed ei oleks suutnud vabadusvõitlust võita. Aidanud oleks kindasti koostöö, parem relvastatus, sõjameeste rohkus, suhted naabritega, oskused ja kindlasti oleks aidanud mõni armee juht, kes oleks paika pannud plaani kuidas võidelda. Ilma nende oskuste ja vajadusteta ei suuda keegi ühtegi sõda võita. Viimaseks põhjuseks võib lugeda seda, et paljude eestlaste südametunnistus polnud puhas. Palju oli reetureid, kes olid nõrga iseloomuga ning lasid ennast ilma mingisuguste takistusteta ristiusutada. Olles ristiusustatud, siis läksid baltisakslaste poolt ristiusustatud eestlased ka vastaste poole peale ning sõdisid omade paganate vastu. Sõdimise käigus kutsusid nad ka miteid teisi eestlasi ristiusku ning see vähendas tohutult eestlasete kokkukuuluvust ning võimalust vabadus koju jätta. Eestalsed oleksid pidanud mõtlema soovile oma vabadus säilitada. Eestalsed oleksid pidanud mõtlema vabadusele,aga kuna see puudus oli võit võimatu. Kas siis eestlastel oleks olnud võimalust muistne vabadusvõitlus võita? Mina leian et see oleks olnud võimatu. Eestlased olid arvulises vähemuses, nende oskused kasutada relvi olid minimaalsed. Suhted naabritega oleksid võinud olemas olla ning eestlastel oleks võinud olla ühtekuuluvustunne, siis oleks võibolla eestlaste vastupanu ordurüütlitele suurem, kuid leian, et võitu see poleks taganud.
Elen Mihkelson , XI h
Kas eestlastel oleks olnud võimalik võita muistne vabadusvõitlus #1 Kas eestlastel oleks olnud võimalik võita muistne vabadusvõitlus #2
Punktid 10 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 10 punkti.
Leheküljed ~ 2 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2009-02-09 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 82 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 5 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor tytreke005 Õppematerjali autor
ajaloo arutlus muiste vabadusvõitluse kohta ning eestlaste võimaluste kohta.

Sarnased õppematerjalid

Kas eestlased oleksid võinud võita Muistse Vabadusvõitluse
2
docx

Kas eestlased oleksid võinud võita Muistse Vabadusvõitluse?

Kas eestlased oleksid võinud võita Muistse Vabadusvõitluse? Eestlaste Muistne Vabadusvõitlus algas aastal 1208. Eestlaste muistne vabadusvõitlus oli Briti ristisõdade üks osa. Aastat 1208 võibki lugeda alguseks, kuna siis jõudsid ristisõdijad Eesti pinnale. Võitlus vabaduse eest kestis 19 aastat ja lõppes 1227. Eestlased kaotasid vabadusvõitluse. Miks eestlastel polnud võimalust võita ja miks nad ei võinuks võita, põhjuseid selleks on mitmeid. Eestlased oleksid võinud võita Muistse Vabadusvõitluse, kui neil oleks olnud parem sõjalise varustuse ning kuid eestlasi oleks olnud kordades rohkem, kui neid tegelikult oli. Vastasel olid hea varustus sõjaks ning head oskused sõjariistade kasutamiseks. Vastastel olid olemas kiviheitemasinad, ambud, müürilõhkujad ning mõõgad, mis olid sepitsetud palju paremini kui eestlastel. Eestlased polnud valmis suureks sõjaks, neil oli valmis relvastus

Ajalugu
Eestlased oleksid suutnud kaitsta oma maa vabadust-kui-
2
rtf

Eestlased oleksid suutnud kaitsta oma maa vabadust, kui ..

Eestlased oleksid suutnud kaitsta oma maa vabadust, kui... Muistne vabadusvõitlus algas aastal 1208, kui ristisõdijad jõudisid Eesti pinnale. Suur võitlus rahva ja vabaduse eest kestis 19 aastat ehk siis lõppes 1227.aastal. See võitlus lõppes eestlaste jaoks väga suure kaotusega. Miks see aga nii juhtus ja kas eestlased oleksid suutnud kaitsta oma vabadust ? Üks suurimaid eestlaste alla jäämise põhjuseid oli see, et vastaste sõjaline ülekaal käis tugevasti üle. Vastaste ordurüütlid omasid väga suurt väljaõpet ja

Ajalugu
Kas eestlased oleksid võinud Muistset Vabadussõda võita
1
docx

Kas eestlased oleksid võinud Muistset Vabadussõda võita?

Kas eestlased oleksid võinud muistset vabadussõda võita? Eestlaste Muistne Vabadusvõitlus algas 1208. aastal. Eestlaste Muistset Vabadusõda loetakse ka üheks Briti ristisõdade osaks. 1208. aastat loetakse Muistse Vabadusvõitluse alguseks, kuna siis jõudsid ristisõdijad Eesti pinnale. Eestlaste võitlus vabaduse eest kestis 19 aastat ja lõppes 1227. aastal. Sõja tulemus oli see, et eestlased kaotasid Muistse Vabadussõja. Miks eestlastel ei olnud võimalik Muistset Vabadussõda võita ning miks nad ei võinuks seda võita, põhjuseid selleks on mitmeid. Eestlased oleks võinud võita Muistse Vabadusvõitluse, kui neil oleks olnud parem relvastus, eestlastel oleks olnud ühtne suur juht ja eestlaste sõjategevus oleks olnud rohkem orienteeritud. Ristisõdijatel oli, aga hea sõjaline varustus ja relvastus ning üldse neid oli kordades rohkem kui eestlasi. Ristisõdijatel olid head

Ajalugu
Artlus teemal-Miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse
2
docx

Artlus teemal: Miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse?

Miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse? Aastatel 1208-1227 toimus muistne vabadusvõitlus, milles osalesid eestlased ja ristisõdijad. Muistne vabadusvõitlus algas sakslaste rüüsteretkedega Ugandisse ja Otepää linnuse põletamisega. Lõpp pikalt kestnud sõjale tuli 1224 aastal Tartu langemisega, kus võeti mandriosa võõraste valitsejate võimu alla ja lõplik võit ristisõdijatele tuli 1227 Muhu ja Valjala alistumisega, peale mida oli terve Eesti ristitud. Kuid miks võitsid vaenlased muistse vabadusvõitluse? Eestlastel puudus ühtne malev. Maakonnad ei teinud omavahel koostööd ja nende sidemed olid väga nõrgad

Ajalugu
Miks Eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse
4
doc

Miks Eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse?

Miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse? Muistne vabadusvõitlus sai alguse 1208. aastal, kui sakslased koos abivägedega tungisid Ugandisse. Väiksemaid kokkupõrkeid eestlaste ning sakslaste ja taanlaste vahel oli toimunud varemgi, kuid alates 1208. aastast algas eestlaste võitlus vabaduse eest. Samal ajal toimus Euroopas ristiusustamine, mis võeti Eestisse tungimisel ettekäändeks. Mõõgavendade ordu oli juba ristiusustanud latgalid ja liivlased ning viimasena võeti ette eestlaste ristiusustamine. Eestlased võitlesid oma

Ajalugu
Miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse
2
doc

Miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse?

Laura Vals 11.a klass Miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse? Muistne vabadusvõitlus sai alguse 1208. aastal, kui sakslased koos abivägedega tungisid Ugandisse. Väiksemaid kokkupõrkeid eestlaste ning sakslaste ja taanlaste vahel oli toimunud varemgi, kuid alates 1208. aastast algas eestlaste võitlus vabaduse eest. Samal ajal toimus Euroopas ristiusustamine, mis võeti Eestisse tungimisel ettekäändeks. Mõõgavendade ordu oli juba ristiusustanud latgalid ja liivlased ning viimasena võeti ette eestlaste ristiusustamine. Eestlased võitlesid oma

Ajalugu
Ajalooarutlus-Miks eestlased kaotasid Vabadusvõitluse
2
docx

Ajalooarutlus: Miks eestlased kaotasid Vabadusvõitluse

Miks eestlased kaotasid muistse Vabadusvõitluse? Muistne Vabadusvõitlus on lahing, mis jääb alatiseks eestlaste südametesse, sest see on üks tähtsamatest võitlustsest Eesti ajaloos. See lahing näitab, et eestlased on juba 13.sajandist peale oma vabaduse eest võidelnud. Ma arvan, et eestlaste üheks kaotamise põhjuseks oli see, et eestlastel puudus ühistegevus ja polnud ühtset riiki. Iga maakond võitles enda eest ja teiste saatus neid ei huvitanud. Samuti olid maakondade vahelised sidemed nõrgad. Maakonnad ei aidanud üksteist materiaalselt ja häda tekkimisel keegi ei raatsinud appi tulla. Eestlaste ja vallutajate sõjaline tase oli erinev. Eestlaste sõjavagi koosnes tavalistest meestest, kellel puuudus eelnev sõjaline kogemus ja strateegline mõtlemine.Vallutajate sõdurid

Ajalugu
Miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse-
2
doc

Miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse ?

Miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse ? Muistne vabadusvõitlus toimus aastatel 1208-1227. üheks suureks põhjustajaks olid kindlasti ristisõdijad. Neil oli kindel soov ristiusustada paganlikke rahvaid. Kuid Eestlased , kes on suhteliselt tugeva iseloomuga ei olnud sellega sugugi nõus. Millised olid aga peamised põhjused miks nad siiski Muiste vabadusvõitluse kaotasid ? Üheks allajäämise põhjuseks võib kindlasti tuua selle ,et Eestlastel puudus ühtne riik ja sõjaväe juhtimine. Seni ei näinud eestlased vajadust ühtsele riigile. Maakonnad said küll omavahel hästi läbi aga nende sidemed oleksid võinud olla paremad. Naabermaakonnad aitasid mõnikord üksteist väiksemate vaenlaste alistamisel. Kuid sidemed polnud siiski piisavalt tugevad ning kõik maakonnad alistati ükshaaval ristisõdijate poolt. Tänu sellele ei olnud Eesti maakondadel enam mingit ühendust ning eraldi oli väga raske vaenlastele vastu hakata.

Ajalugu




Kommentaarid (5)

AnitaVrei profiilipilt
AnitaVrei: Korralik ülevaade põhjustest miks eestlased kaotasid Muiste vabadusevõitluse. Soovitan alla tõmmata kindlasti.
19:35 02-06-2018
AnitaVrei profiilipilt
AnitaVrei: Aga sees on ka mitmed kirjavead, kindlasti soovitan üle kontrollida.
20:03 02-06-2018
Devilboy333 profiilipilt
Devilboy333: Ma ei tea aga mul ei lähe see tööle millegi pärast :S
14:11 04-10-2009
R1im profiilipilt
Rain Ungert: Sest see on docx fail, sul on selleks Office 2007 vaja
22:21 04-10-2009



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun