Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Kas eestlased oleksid võinud Muistset Vabadussõda võita? (0)

1 Hindamata
Punktid
Kas eestlased oleksid võinud muistset vabadussõda võita?
Eestlaste Muistne Vabadusvõitlus algas 1208. aastal. Eestlaste Muistset Vabadusõda loetakse ka üheks Briti ristisõdade osaks. 1208. aastat loetakse Muistse Vabadusvõitluse alguseks, kuna siis jõudsid ristisõdijad Eesti pinnale. Eestlaste võitlus vabaduse eest kestis 19 aastat ja lõppes 1227. aastal. Sõja tulemus oli see, et eestlased kaotasid Muistse Vabadussõja.
Miks eestlastel ei olnud võimalik Muistset Vabadussõda võita ning miks nad ei võinuks seda võita, põhjuseid selleks on mitmeid. Eestlased oleks võinud võita Muistse Vabadusvõitluse, kui neil oleks olnud parem relvastus, eestlastel oleks olnud ühtne suur juht ja eestlaste sõjategevus oleks olnud rohkem orienteeritud. Ristisõdijatel oli, aga hea sõjaline varustus ja relvastus ning üldse neid oli kordades rohkem kui eestlasi. Ristisõdijatel olid head relvakasutamisoskused, neil olid olemas kiviheitemasinad, müürilõhkujad, ambud ja mõõgad olid kordades paremini sepistatud kui eestlastel. Lisaks sellele ei olnud eestlased suureks sõjaks valmis ega valmistunud, nad olid end varustanud relvadega väikesteks sõjakäikudeks.
Eestlased oleks võinud Vabadussõja võita kui neil oleks olemas olnud parem sõjariietus, kui nad oleks saanud mingisuguse väljaõppe sõdimisel ja kui nende võitlemise oskused oleksid paremad olnud. Siit järeldub see, et eestlastel oleks olnud sõja võiduks vaja suuremat ja paremat sõjaarmeed ning paremaid sõjarelvi. Kuna eestlastel olid need palju kehvemad, kui ristisõdijatel ei oleks eestlastel mitte mingit võimalust olnud võita Muistne Vabadusvõitlus.
Samuti oleksid eestlased võinud vabadussõja võita kui maakondade vahel oleks olnud mingisugune side. Sellel perioodil oli maaakondade vaheline side kahjuks väga minimaalne. Sellist riiki nagu „Eesti“ ei olnud otseses mõttes olemaski. Eestlastel puudus täielikult ühtne riik ja ühtekuuluvus tunne, iga maakond võitles ise enda eest koos oma väheste sõjameestega. Ordurüütlid, aga tulid rüüstama ning ristiusku peale suruma ühtse suure armeega ning see ongi üks paljudest põhjustest miks eestlatel ei olnud võimalust vastu löömiseks. Eestlased ei oleks kaotanud, kui nad oleksid sidet pidanud omavahel, et arutada sõjakäiku ja muid sõjaga seonduvaid ülesandeid ja küsimusi ning rohkem kokku hoidnud .
Kas siis eestlased oleksid võinud võita Muistse Vabadusvõitluse? Mina arvan, et see oleks olnud suhteliselt võimatu, sest ristisõdijatel oli algusest peale märksa rohkem võidu potensiiali. Kuna eestlased olid arvulises vähemuses ning nende relva käsitamise oskused olid väga algelised. Arvatavasti oleks eestlaste vastupanu ordurüülitele suurem olnud kui nad oleksid kokkku hoidnud ja üksteisega koostööd teinud, kuid siiski leian et see ei oleks ikkagi eestlastele taganud võitu. Ma arvan, et sõja võit oleks kindlasti eestlastele andud juurde motivatsiooni enda võimekamaks arendamisel.
Kas eestlased oleksid võinud Muistset Vabadussõda võita #1
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 1 leht Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2013-10-28 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 15 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor 200582 Õppematerjali autor
Miks eestlased ei võitnud Muistset Vabadussõda? Miks eestlastel ei olnud võimalik võita Muistset Vabadusvõitlust?

Sarnased õppematerjalid

Kas eestlased oleksid võinud võita Muistse Vabadusvõitluse
2
docx

Kas eestlased oleksid võinud võita Muistse Vabadusvõitluse?

Kas eestlased oleksid võinud võita Muistse Vabadusvõitluse? Eestlaste Muistne Vabadusvõitlus algas aastal 1208. Eestlaste muistne vabadusvõitlus oli Briti ristisõdade üks osa. Aastat 1208 võibki lugeda alguseks, kuna siis jõudsid ristisõdijad Eesti pinnale. Võitlus vabaduse eest kestis 19 aastat ja lõppes 1227. Eestlased kaotasid vabadusvõitluse. Miks eestlastel polnud võimalust võita ja miks nad ei võinuks võita, põhjuseid selleks on mitmeid. Eestlased oleksid võinud võita Muistse Vabadusvõitluse, kui neil oleks olnud parem sõjalise varustuse ning kuid eestlasi oleks olnud kordades rohkem, kui neid tegelikult oli. Vastasel olid hea varustus sõjaks ning head oskused sõjariistade kasutamiseks. Vastastel olid olemas kiviheitemasinad, ambud, müürilõhkujad ning mõõgad, mis olid sepitsetud palju paremini kui eestlastel. Eestlased polnud valmis suureks sõjaks, neil oli valmis relvastus üksikuste sõjakäikude jaoks

Ajalugu
Kas eestlastel oleks olnud võimalik võita muistne vabadusvõitlus
2
docx

Kas eestlastel oleks olnud võimalik võita muistne vabadusvõitlus

Kas eestlastel oleks olnud võimalus võita muistset vabadusvõitlust ? Eestlaste muistne vabadusvõitlus algas aastal 1208. Eestlaste muistne vabadusvõitlus on üks järk sellest , kui ristisõdijad tahtsid jõu ja mõõgaga Liivimaal ja Eestimaal peale suruda ristiusku. Aastat 1208 võibki lugeda alguseks, kuna siis jõudsid ristisõdijad Eesti pinnale. Võitlus vabaduse eest kestis 19 aastat ja lõppes 1227. Eestlased kaotasid vabadusvõitluse ning põhjuseid selleks on mitmeid, aga mis olid põhjused ja miks nad kaotasid ning kas Eestlased oleksid suutnud muistse vabadusvõitluse võita? Esimene põhjus, miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse on sõjalise varustuse puudumine ning eestlasi oli kordades vähem. Vastasel olid hea varustus sõjaks ning head oskused sõjariistade kasutamiseks. Vastastel olid olemas

Ajalugu
Artlus teemal-Miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse
2
docx

Artlus teemal: Miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse?

Miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse? Aastatel 1208-1227 toimus muistne vabadusvõitlus, milles osalesid eestlased ja ristisõdijad. Muistne vabadusvõitlus algas sakslaste rüüsteretkedega Ugandisse ja Otepää linnuse põletamisega. Lõpp pikalt kestnud sõjale tuli 1224 aastal Tartu langemisega, kus võeti mandriosa võõraste valitsejate võimu alla ja lõplik võit ristisõdijatele tuli 1227 Muhu ja Valjala alistumisega, peale mida oli terve Eesti ristitud. Kuid miks võitsid vaenlased muistse vabadusvõitluse? Eestlastel puudus ühtne malev. Maakonnad ei teinud omavahel koostööd ja nende sidemed olid väga nõrgad. 1208 aastal, kui alustati Ugandi ja Sakala ründamisega, oleksid eestlased pidanud koondama oma väed ning vastulöögi andma ja ristisõdijaid täielikult ära ehmatama

Ajalugu
Eestlased oleksid suutnud kaitsta oma maa vabadust-kui-
2
rtf

Eestlased oleksid suutnud kaitsta oma maa vabadust, kui ..

Eestlased oleksid suutnud kaitsta oma maa vabadust, kui... Muistne vabadusvõitlus algas aastal 1208, kui ristisõdijad jõudisid Eesti pinnale. Suur võitlus rahva ja vabaduse eest kestis 19 aastat ehk siis lõppes 1227.aastal. See võitlus lõppes eestlaste jaoks väga suure kaotusega. Miks see aga nii juhtus ja kas eestlased oleksid suutnud kaitsta oma vabadust ? Üks suurimaid eestlaste alla jäämise põhjuseid oli see, et vastaste sõjaline ülekaal käis tugevasti üle. Vastaste ordurüütlid omasid väga suurt väljaõpet ja oskusi, nende elu seisnesgi võitluses ja sõjameheks olemises. Peale selle omasid vastased mitmeid kordi paremat sõjatehnikat. Neil olid olemas ambud, massiivsed kiviheitemasinad ja müürilõhkujad ning ka mõõgad olid sepitsetud tunduvalt paremini

Ajalugu
Miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse-
2
doc

Miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse ?

Miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse ? Muistne vabadusvõitlus toimus aastatel 1208-1227. üheks suureks põhjustajaks olid kindlasti ristisõdijad. Neil oli kindel soov ristiusustada paganlikke rahvaid. Kuid Eestlased , kes on suhteliselt tugeva iseloomuga ei olnud sellega sugugi nõus. Millised olid aga peamised põhjused miks nad siiski Muiste vabadusvõitluse kaotasid ? Üheks allajäämise põhjuseks võib kindlasti tuua selle ,et Eestlastel puudus ühtne riik ja sõjaväe juhtimine. Seni ei näinud eestlased vajadust ühtsele riigile. Maakonnad said küll omavahel hästi läbi aga nende sidemed oleksid võinud olla paremad. Naabermaakonnad aitasid mõnikord üksteist väiksemate vaenlaste alistamisel

Ajalugu
Kas Eestlased oleksid suutnud oma vabadus kaitsta
2
doc

Kas Eestlased oleksid suutnud oma vabadus kaitsta

Eestlased oleksid suutnud kaitsta oma maa vabadust, kui... Eestlaste muistne vabadusvõitlus oli osa Läänemere idaranniku maades toimuvast ristisõjast, mille käigus eestlased ajavahemikus 1208-1227 jõuga alistati ning ristiusku vastu võtma sunniti. Muistse vabadusvõitluse lõppfaasis toimus võitlus ka ristisõdijate eneste leeris. Selle tulemusel jaotati Eesti ala mitme ristisõdijate riigi vahel. Eestlased oleksid suutnud kaitsta oma maad siis, kui oleks olnud eestis ühtne riik, või vähemalt head kommunikatsiooni sidemed maakondade vahel. Muidugi, eestlased suutsid, üsnagi hästi kaitsta oma maad, ning seda eriti siis, kui nad ründasid omakorda kristlasi, saates üksteise järel malevaid liivlaste ja latgalite maad rüüstama. Eestlaste oluline võit saavutati pärast Võnnu piiramist toimunud lahingus Ümera jõe ääres 1210. aastal

Ajalugu
Miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse
1
rtf

Miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse?

eestlased olid kõigest tavalised talupojad, kes oma vabaduseeest välja astusid. Ka olid vaenlaste sõjaväed arvuliselt suuremad. Ristirüütlid olid sõdimisega juba enne palju kokkupuutunud ning tänu sellele olid nenede relvastus ja tehnika tunduvalt parem. Soomusrüüd, odad, mõõgad, tugevad kilbid - see kõik kuulus nende sõjavarustusse. Kuid eestlaste puhul polnud seegi erakordne, kui mindi võitlusesse põllutööriistadega. Vaenlased olid harjunud pikaaegsete sõjaretkedega, kuid eestlased olid valmis vaid üksikuteks sõjakäikudeks. Poldud harjutud sõdima ning halbade kogemuste ja relvade tõttu ei suudetud sama hästi toimida kui vaenlane. Rüütlitel oli pidevalt loota abiväele. Kui ka saadi lahingus lüüa, siis teati et abivägi on teel, eestlastel sellist lootust polnud. Nagu juba eespool mainitud, olid eestlased tavalised maaharijad ja karjakasvatajad, seega polnud neil väljaõpet sõdimseks ega ka relvastust. Selle tõttu jäi Eesti

Ajalugu
Arutlus-Miks eestlased muistses vabadusvõitluses alla jäid
2
doc

Arutlus-Miks eestlased muistses vabadusvõitluses alla jäid?

Järgnevalt toon välja tähtsamad põhjused ning tagajärjed. Kindlasti sai määravaks sõjalise taseme erinevus. Vabadusvõitluse käigus oskused ja relvastus täiustus, mida oli näha madisepäeva lahingus, kuid sellest ei piisanud vaenlase hävitamiseks. Võrreldes ordu-rüütlitega ei olnud eestlastel väljaõpet ning nad ei pidanud kinni lahingukorrast. Ordurüütlid elasid koos ja seega oli neil ühiseid kogemusi ja nad võisid nimetada üksteist vendadeks, samas eestlased tulid kokku vaid juhul kui oli vaja sõdida. Loomulikult oli määravaks ka rüütlite parem relvastus eriti turvis. Rüütlitel oli kasutada ka amb, mis oli ülivõimas relv keskajal. Eestlased olid näinud selle jõudu juba 1210 aastal, kuid ei võtnud seda kohe kasutusse, vaid hakkasid seda kasutama alles 1213. aastal. Minu arvates võiski olla oskuste puudumine üks kõige tähtsam põhjus eestlaste allajäämises.

Ajalugu




Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun