Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Kas eestlased oleksid võinud võita Muistse Vabadusvõitluse? (0)

3 HALB
Punktid
Kas eestlased oleksid võinud võita Muistse Vabadusvõitluse?
Eestlaste Muistne Vabadusvõitlus algas aastal 1208. Eestlaste muistne vabadusvõitlus oli Briti ristisõdade üks osa. Aastat 1208 võibki lugeda alguseks, kuna siis jõudsid ristisõdijad Eesti pinnale. Võitlus vabaduse eest kestis 19 aastat ja lõppes 1227. Eestlased kaotasid vabadusvõitluse. Miks eestlastel polnud võimalust võita ja miks nad ei võinuks võita, põhjuseid selleks on mitmeid.
Eestlased oleksid võinud võita Muistse Vabadusvõitluse, kui neil oleks olnud parem sõjalise varustuse ning kuid eestlasi oleks olnud kordades rohkem, kui neid tegelikult oli. Vastasel olid hea varustus sõjaks ning head oskused sõjariistade kasutamiseks. Vastastel olid olemas kiviheitemasinad, ambud, müürilõhkujad ning mõõgad, mis olid sepitsetud palju paremini kui eestlastel. Eestlased polnud valmis suureks sõjaks, neil oli valmis relvastus üksikuste sõjakäikude jaoks. Nad oleksid võinud võita, kui neil oleks olemas olnud ka sõjariietus, kui nad oleksid saanud väljaõppe ja kui neil oleks olnud oskusi, et võidelda. Järeldus sellest, et nad oleksid võinud võita, oli, et sõja võitmiseks on vaja tugevat armeed ja häid sõjarelvi. Kuna eestlastel olid need halvemad, kui ordurüütlitel poleks mingit võimalust olnud vabadusvõitlust võita ning mehi oli arvuliselt palju vähem.
Teise võimalusena oleksid nad võinud võita, kui neil oleksid olnud suhted välisriikidega, et luua liitlassuhteid. Lätlased ja liivlased koostööd ei tehtud ning vabadusvõitluse algus aastatel olid suureks probleemiks ka vene väed. Nad korraldasid mõningaid rüüsteretki koos Pihkva ja Novgorodiga, aga pidid selle eest kallist hinda maksma. Pidid maksma rahaga , tegema erinevaid kingitusi ja taluma isegi venelaste poolt tehtavaid rüüsteretki. Tihtipeale pidid eestlased oma plaane muutma, sest venelased ei tulnud appi ja ei pidanud kokkulepetest kinni. Kui venelased oleksid tulnud appi, et alistada vaenlane, oleksid nad võitnud mõningad lahingud. Kuna eestlastel polnud suhteid naabritega ja sõjaline abi oli praktiliselt olematu oleksid eestlased oma arvulises vähemuses nagunii alla jäänud ja kuna abi ei olnud ka mujalt, siis oli kaotus kindel.
Kolmandaks , oleksid eestlased võinud võita, sest siis poleks meie ajalugu nii traagiline ja tume, kui see on praegu. Kui me oleksime võitnud selle võitluse, oleks see andnud suure tõuke järgmisele sõjale ja nad oleksid olnud palju targemad relvastuse ja varustuse osas. Kõigi 19 aasta jooksul olid eestlased võidelnud ja kaitsnud oma maad täie hingega. Nad pidid võitlema taanlaste, rootslaste ja sakslaste vastu. Eestlased olid üksi, kuid vastaseid oli palju. Võit Ümera lahingus andis küll jõudu ja motivatsiooni juurde. Võinuksid võita kuid oleks olnud koostöö, parem relvastatus, sõjameeste rohkus, suhted naabritega. Ilma nende oskuste ja vajadusteta ei suuda keegi ühtegi sõda võita ja selletõttu nad ka ei oleks võinud võita seda võitlust.
Oleksid võinud võita, kui maakondade vahel oleks olnud mingisugune side, mis oli väga minimaalne. Sellist riiki nagu „Eesti“ polnud otseses mõttes olemas. Eestlastel puudus ühtekuuluvus tunne ja ühtne riik, iga maakond võitles enda eest üksi koos oma väheste sõjameestega. Vastased tulid aga rüüstama ja ristiusku peale suruma alati suure armeega ning nii polnudki eestlastel suuri võimalusi vastu löömiseks. Eestlased ei oleksid võinud võita, kui nad oleksid kokkuhoidnud ja sidet pidanud teiste maakondadega, et arutada sõjakäiku või muid selliseid sõjaga seonduvaid ülesandeid ja küsimusi.
Viienda võimalusena oleksid nad võinud võita, kui neil oleks terve võitluse aeg olnud vanem, kes teeb sõjaplaane ja korraldab nii, et nad oleksid vaenlased alistuma sundinud. Kuid Madisepäeva lahingus langes nii Lembitu kui ka Kaupo , kellest oli selle ajani palju abi. Lembitu ajas kokku ligi 6000 pealise väe ning sellega pidid nad Riiat minema vallutama, kuid sinna nad ei jõudnud, kuna vaenlased kuulsid nende plaanidest ja kiirustasid, et ennetada venelaste saabumist.
Kas siis eestlased oleksid võinud võita muistse vabadusvõitluse? Mina leian, et see oleks olnud võimatu, kuid kindlasti oleksid nad võinud selle võita. Eestlased olid arvulises vähemuses, nende oskused kasutada relvi olid minimaalsed. Suhted naabritega oleksid võinud olemas olla ning eestlastel oleks võinud olla ühtekuuluvustunne, siis oleks võibolla eestlaste vastupanu ordurüütlitele suurem, kuid leian, et võitu see poleks taganud. Kui me oleksime võitnud selle võitluse, oleks andnud see juurde motivatsiooni edasi arenemiseks nii relvastuses kui ka oskustes. Ma arvan, et kui me mingi sõja kaotame, ei muuda see meie elu, sest alati peab olema igas olukorras ka kaotaja, ju me olime seda väärt, kuna me polnud nii võimekad.
Kas eestlased oleksid võinud võita Muistse Vabadusvõitluse #1 Kas eestlased oleksid võinud võita Muistse Vabadusvõitluse #2
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 2 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2011-11-06 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 35 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor D0ris Õppematerjali autor
Essee

Sarnased õppematerjalid

Kas eestlastel oleks olnud võimalik võita muistne vabadusvõitlus
2
docx

Kas eestlastel oleks olnud võimalik võita muistne vabadusvõitlus

Kas eestlastel oleks olnud võimalus võita muistset vabadusvõitlust ? Eestlaste muistne vabadusvõitlus algas aastal 1208. Eestlaste muistne vabadusvõitlus on üks järk sellest , kui ristisõdijad tahtsid jõu ja mõõgaga Liivimaal ja Eestimaal peale suruda ristiusku. Aastat 1208 võibki lugeda alguseks, kuna siis jõudsid ristisõdijad Eesti pinnale. Võitlus vabaduse eest kestis 19 aastat ja lõppes 1227. Eestlased kaotasid vabadusvõitluse ning põhjuseid selleks on mitmeid, aga mis olid põhjused ja miks nad kaotasid ning kas Eestlased oleksid suutnud muistse vabadusvõitluse võita? Esimene põhjus, miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse on sõjalise varustuse puudumine ning eestlasi oli kordades vähem. Vastasel olid hea varustus sõjaks ning head oskused sõjariistade kasutamiseks. Vastastel olid olemas kiviheitemasinad, ambud, müürilõhkujad ning mõõgad, mis olid sepitsetud kordades

Ajalugu
Kas eestlased oleksid võinud Muistset Vabadussõda võita
1
docx

Kas eestlased oleksid võinud Muistset Vabadussõda võita?

Kas eestlased oleksid võinud muistset vabadussõda võita? Eestlaste Muistne Vabadusvõitlus algas 1208. aastal. Eestlaste Muistset Vabadusõda loetakse ka üheks Briti ristisõdade osaks. 1208. aastat loetakse Muistse Vabadusvõitluse alguseks, kuna siis jõudsid ristisõdijad Eesti pinnale. Eestlaste võitlus vabaduse eest kestis 19 aastat ja lõppes 1227. aastal. Sõja tulemus oli see, et eestlased kaotasid Muistse Vabadussõja. Miks eestlastel ei olnud võimalik Muistset Vabadussõda võita ning miks nad ei võinuks seda võita, põhjuseid selleks on mitmeid. Eestlased oleks võinud võita Muistse Vabadusvõitluse, kui neil oleks olnud parem relvastus, eestlastel oleks olnud ühtne suur juht ja eestlaste sõjategevus oleks olnud rohkem orienteeritud. Ristisõdijatel oli, aga hea sõjaline varustus ja relvastus ning üldse neid oli kordades rohkem kui eestlasi. Ristisõdijatel olid head

Ajalugu
Eestlased oleksid suutnud kaitsta oma maa vabadust-kui-
2
rtf

Eestlased oleksid suutnud kaitsta oma maa vabadust, kui ..

Eestlased oleksid suutnud kaitsta oma maa vabadust, kui... Muistne vabadusvõitlus algas aastal 1208, kui ristisõdijad jõudisid Eesti pinnale. Suur võitlus rahva ja vabaduse eest kestis 19 aastat ehk siis lõppes 1227.aastal. See võitlus lõppes eestlaste jaoks väga suure kaotusega. Miks see aga nii juhtus ja kas eestlased oleksid suutnud kaitsta oma vabadust ? Üks suurimaid eestlaste alla jäämise põhjuseid oli see, et vastaste sõjaline ülekaal käis tugevasti üle. Vastaste ordurüütlid omasid väga suurt väljaõpet ja oskusi, nende elu seisnesgi võitluses ja sõjameheks olemises. Peale selle omasid vastased mitmeid kordi paremat sõjatehnikat. Neil olid olemas ambud, massiivsed kiviheitemasinad ja müürilõhkujad ning ka mõõgad olid sepitsetud tunduvalt paremini

Ajalugu
Miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse-
2
doc

Miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse ?

Miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse ? Muistne vabadusvõitlus toimus aastatel 1208-1227. üheks suureks põhjustajaks olid kindlasti ristisõdijad. Neil oli kindel soov ristiusustada paganlikke rahvaid. Kuid Eestlased , kes on suhteliselt tugeva iseloomuga ei olnud sellega sugugi nõus. Millised olid aga peamised põhjused miks nad siiski Muiste vabadusvõitluse kaotasid ? Üheks allajäämise põhjuseks võib kindlasti tuua selle ,et Eestlastel puudus ühtne riik ja sõjaväe juhtimine. Seni ei näinud eestlased vajadust ühtsele riigile. Maakonnad said küll omavahel hästi läbi aga nende sidemed oleksid võinud olla paremad. Naabermaakonnad aitasid mõnikord üksteist väiksemate vaenlaste alistamisel. Kuid sidemed polnud siiski piisavalt tugevad ning kõik maakonnad alistati ükshaaval ristisõdijate poolt. Tänu sellele ei olnud Eesti

Ajalugu
Kas eestlased oleksid võinud Vabadusvõitlust võita-
1
rtf

Kas eestlased oleksid võinud Vabadusvõitlust võita ?

Kas eestlased oleksid võinud Vabadusvõitlust võita ? Muistne Vabadusvõitlus algas 1208.aastal ja lõppes 1227. aastal. Eestlased võitlesid sakslaste, taanlaste, rootslaste ja venelastega. Taanlased vallutasid Põhja-Eesti 1219. aastal. rootslased vallutasid Läänemaal Lihula linnuse 1220. aastal aga saarlased lõid nad välja. Venelased olid alguses vaenlased aga 1224. aastal Tartu kaitsmisel võitlesid nad koos eestlastega. Sakslased olid aga põhilised vaenlased. Arvan, et eestlastel oleks olnud küll natukene suurem võimalus võita, kui eestlased oleksid

Ajalugu
Kas eestlased oleksid võinud Muistset vabadusvõitlust võita
1
odt

Kas eestlased oleksid võinud Muistset vabadusvõitlust võita?

Kas eestlased oleksid võinud Muistset vabadusvõitlust võita? Muistne vabadusvõitlus algas eestlaste jaoks aastal 1208 sakslaste pealetungiga Ugandisse ja kestis kuni 1227. aastani. Tervelt 19 aastat pingutamist vabaduse nimel, mida kahjuks ei tulnud. Mina arvan, et eestlased olid küll tublid, aga poleks siiski suutnud seda sõda võita. Põhjuseid selleks on mitmeid. Esimeseks põhjuseks võib lugeda eestlaste kehva relvastust. Ordurüütlitel oli selle aja kõige täiuslikum relvastus. Neil olid ammud, mis võisid läbistada isegi soomusrüü. Eestlased võtsid neist eeskuju ja tegid ka endale ammud, kasutades neid vabdusvõitluse lõpulahingutes. Vaenlased kasutasid ka kiviheitemasinat, mille eestlased samuti endale meisterdasid. Sellest aga ei piisanud,

Eesti ajalugu
Kas Eestlased oleksid suutnud oma vabadus kaitsta
2
doc

Kas Eestlased oleksid suutnud oma vabadus kaitsta

Eestlased oleksid suutnud kaitsta oma maa vabadust, kui... Eestlaste muistne vabadusvõitlus oli osa Läänemere idaranniku maades toimuvast ristisõjast, mille käigus eestlased ajavahemikus 1208-1227 jõuga alistati ning ristiusku vastu võtma sunniti. Muistse vabadusvõitluse lõppfaasis toimus võitlus ka ristisõdijate eneste leeris. Selle tulemusel jaotati Eesti ala mitme ristisõdijate riigi vahel. Eestlased oleksid suutnud kaitsta oma maad siis, kui oleks olnud eestis ühtne riik, või vähemalt head kommunikatsiooni sidemed maakondade vahel. Muidugi, eestlased suutsid, üsnagi hästi kaitsta oma maad, ning seda eriti siis, kui nad ründasid omakorda kristlasi, saates üksteise järel malevaid liivlaste ja latgalite maad rüüstama. Eestlaste oluline võit saavutati pärast Võnnu piiramist toimunud lahingus Ümera jõe ääres 1210. aastal

Ajalugu
Eestlased muistses vabadusvõitluses
1
docx

Eestlased muistses vabadusvõitluses

Eestlased muistses vabadusvõitluses. Muistine Vabadusvõitlus toimus aastatel 1208-1227. Sellel ajal oli ristisõdadeaeg ja võitlus algas sellega, et Idamaade sõjakäigud luhtusid. Seejärel otsustasid sakslased tulla põhjamaade riike vallutama. Eestlased alistati, kuid miks eestlased kaotasid muistse vabadusvõitluse? Neid põhjuseid on palju. Sõjalise taseme erinevus. Saklased olid elukutselised sõjamehed, ning neile ei olnud mingiks mureks, minna rahuliku südamega lahingusse. Eestlased aga see vastu ei olnud nii hea väljaõppega kui nemad, ning seetõttu sattusid eestlased kiiresti hätta. Samuti oli ka sakslasi rohkem, kui eestlasi ja sellepärast oli samuti sakslastel eelis Muistses Vabadusvõitluses. Relvad polnud head.

Ajalugu




Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun