Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Uurimustöö: Harri Jõgisalu (3)

4 HEA
Punktid

Esitatud küsimused

  • Kuidas me teame mis toimus sada ja enam aastat tagasi?
  • Mille poolest on ta eriline ja silmapaistev?
  • Milliseks kujunes Teie lapsepõlv?
  • Milliseid raamatuid lugesite?
  • Millised olid Teie lemmikained koolis?
  • Millised on Teie eredamad mälestused oma koolipoisi põlvest?
  • Millised olid Teie hobid?
  • Millised olid Teie eeskujud lapsepõlvest?
  • Millal tekkis soov õpetajaks saada?
  • Kuidas hindate ennast kui õpetajat?
  • Millised muutused on toimunud kooliõpetus?
  • Millal tekkis huvi kirjutamise vastu?
  • Mis ajast sai kirjutamine Teile omaseks?
  • Kuidas toimus üleminek kooliõpetajast kirjanikuks?
  • Millest on teie raamatud alguse saanud?
  • Millist raamatut peate oma loomingus kõige olulisemaks?
  • Kuidas toimub koduloolise materjali kogumine?
  • Mida peate kirjutamise juures oluliseks?
  • Millised on Teie arvates tänapäeva plussid ja miinused?
  • Millised on Teie tulevikuplaanid?

Lõik failist

Rapla Täiskasvanute Gümnaasium

Ajarongiga Paadremaalt
Märjamaale
HARRI JÕGISALU
Uurimistöö
Autor: ..... ........
Juhendaja : ..... ....


Rapla 2010
SISUKORD
SISSEJUHATUS 3
1. ELULUGU 5
1.1. Lapsepõlvekodu 5
1.2. Lapsepõlv 6
1.2.1 Kooliaeg 6
1.3 Sõja-aastad 8
1.3.1 Sõjavangilaagris 9
1.4. Õpetaja-aastad 9
1.5 Kirjanik 10
11
2. LOOMING 12
2.1 Loomingutee algus 12
2.2 Loomingu lühitutvustus 13
2.2.1 Lasteraamatud loodusest. 13
2.2.2 Harri Jõgisalu ja Lembit Tihkani kahasse kirjutatud raamatud: 15
2.2.3 Raamatud Kihnu loodusest ja kultuurist: 16
2.2.4 Koduloolised raamatud 17
2.2.5 Mälestusteraamatud 18
3. ARVUSTUSED 20
3.1 Metsade ja merelaidude mees 20
3.2 ,,Käopoja tänu'' 20
3.3 Tasa ja targu kuuekümneseks 21
3.4 Ja parandab vead… 22
3.5 Minu arvamus Harri Jõgisalu loomingust 22
4. TUNNUSTUSED 23
KOKKUVÕTE 24
ALLIKAD 25
Avaldamata allikad 25
Avaldatud allikad 25
Elektroonilised allikad 26
LISAD 28
Lisa 1. 28
Elulugu kronoloogiliselt 28
Lisa 2 30
Looming kronoloogiliselt 30
Lisa 3 31
Intervjuu Harri Jõgisaluga 23. 11. 2009 Märjamaal 31
  • SISSEJUHATUS


    Maailmas on väga palju häid ja tegusaid inimesi, kellest me midagi ei tea. Teadlased, õpetlased, arstid, muusikud , ... seda loetelu võiks jätkata väga pikalt. Kõik elukutsed ja ametid on tähtsad, vaatamata sellele, millega tegeletakse või kuhu suund on võetud. Läbi aegade on kõik nende teadmised aga jõudnud kuidagi meieni . Ei ole tarkused kadunud koos inimestega ega avastused ununenud inimkonna vananedes, vaid on edasi antud põlvest põlve, isalt pojale jutustades. Inimesed unustavad ilusaid aegu tahtmatult, mõned sündmused blokeerib mälu ja mõned visatakse teadlikult peast välja.
    Kuidas me teame, mis toimus sada ja enam aastat tagasi? Kõige aluseks on ehk ennemuistne papüürus või Eestis eelmise sajandi algul kasutatud krihvel ja stilus, tänapäeval tuntud kui pliiats ning paber.
    Veel olulisemad on aga inimesed, kes vanaisade teadmised ja tarkused üles kirjutavad. Just tänu neile säilib ajalugu ja teadmised, pole jäänud unarusse meie kaugete esivanemate elulaad ja avastused.
    Mure rahva püsimise ja saatuse pärast tõi juba venestamisajal lastekirjandusse selliseid teoseid, mis püüdsid põlistada rahvuslikku edulaadi, kombeid ja traditsioone, folkloori ja etnograafiat, aga ka lihtsalt säilitada rahva ajaloolist mälu. Väga oluliseks kirjanikuks selles valdkonnas on osutunud Harri Jõgisalu. Ta on tuntud Eesti lastekirjanik, koduloolane ja pedagoog, kes on omanäoline loodusekujutaja, asjatundlik ja meisterlik jutustaja.
    Uurimistöö teemaks valisin Harri Jõgisalu elu ja loomingu. Valiku põhjuseid oli mitmeid. Kõigepealt sellepärast, et olin lapsepõlves tema raamatuid lugenud ning ka oma lastele neid unejutuks ette
  • Vasakule Paremale
    Uurimustöö-Harri Jõgisalu #1 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #2 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #3 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #4 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #5 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #6 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #7 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #8 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #9 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #10 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #11 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #12 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #13 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #14 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #15 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #16 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #17 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #18 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #19 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #20 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #21 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #22 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #23 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #24 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #25 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #26 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #27 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #28 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #29 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #30 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #31 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #32 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #33 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #34 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #35 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #36 Uurimustöö-Harri Jõgisalu #37
    Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
    Leheküljed ~ 37 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2011-10-26 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 29 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 3 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor Rego Lehtsaar Õppematerjali autor
    See on uurimustöö nagu uurimustöö ikka.
    Sellest saab teada väga palju Harri Jõgisalu kohta
    või näiteks teada kuidas uurimustööd vormistada, mida intervjuus küsida jne.

    Kasutatud allikad

    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    8
    doc

    Laste ja noortekirjandus

    kirjanikust ja teme kirjutatud teosest. Ilona arvab, et Katrin Reimuse „Haldjatantsul” ja Helga Nõu „Kuuendal sõrmel” võiks kestmiseks olla rohkem võimalusi kui ülejäänuil. Mare Müürsepp: (kirjutas Inga Lambakahar) Mare Müürsepa sõnul on viimase kümnendi laste- ja noortekirjandus rikas ja rõõmustav. Sellesama kümnendi sees on trükitud ja müüdud mühinal raamatuid, tehtud kordustükke. Lugejate peresid rõõmustavad sellised autorid nagu: Harri Jõgisalu, Heljo Mänd, Aino Pervik, Jaan Rannap jt. Aino Perviku Paula sarja raamatud annavad ülevaate kooliuusiku maailmapildist ja annavad edasi üldinimliku tundekogemuse. Põnevalt ja ajaga kaasas käies on kirjutanud Jaan Rannap. Meie juurest lahkunud Ott Arder ja Henno Käo raamatutest on ilmunud nii kordustrükke kui ka uusi väljaandeid. Henno Käo elulähedasem raamat „Mina, emme ja teised“ on pere- ja koolielu kujutus.

    Kirjalik eneseväljendus
    thumbnail
    50
    pdf

    Leivanädala abimaterjal

    muuta tööjuhendit vms. Kogu materjal on soovituslikku laadi! Kindlasti tutvuge töövihiku lõpus oleva kirjanduse loeteluga, kust võite leida täiendavat materjali rukkileiva tervislikkuse kohta ja rukkileiva kohast eestlaste kultuuris. Enne iga töölehe täitmist on vaja õpilastega arutleda vastaval teemal ja anda selgitusi nii uurimustööde teostamiseks kui ka töölehtede täitmiseks. Näiteks töölehele "Leivalugu" tuleb paljundada rühmatöö jaoks samas olev Harri Jõgisalu tekst "Leivalugu". Teema "Jätku leiba!" koosneb samuti kahest lehest: õpetaja loeb oma lehelt teksti ja õpilased täidavad paljundatud lehtedel olevaid ülesandeid. Õpetajal on võimalik õpilaste töid kontrollida nn. vastuste-lehelt. Õpetaja jaoks on olemas veel vastuste-lehed teemadel: "Leivalõhnaline" ja "Mõistata!". Mõned tekstid sobivad klassi või kooli stendile: (näiteks) "Vanasõnad", "Rukkileiba on eestlased alati sügavalt austanud", "Rahvapärased väljendid"

    Pedagoogika
    thumbnail
    7
    docx

    OUNASEEMNE LUGU

    1911, 1920, 1995. Jutustuses annab üks kolmest kosilasest surevale neiule imeõuna maitsta ja neiu saabki terveks. Loos on ka imeseemnete motiiv. Kaasaegsest lastekirjandusest õunalood: Lüürika: Esopi, Erika. Edev jänku. Tallinn: TEA Kirjastus 2007 ,,Laps ja õunapuu." Kaplinski, Jaan. Õhtu on õunapuu. Tallinn: TEA Kirjastus 2007. ,,Õhtu on õunapuu." Lembre, Ira. Pikk isa. Tallinn: TEA Kirjastus 2007. ,,Minu väike õunapuu." Proosa: Jõgisalu, Harri. Linnavarblane maal. Tallinn: TEA Kirjastus 2007. ,,Ema õunapuu." vormista teised kah bibliograafiana Niit, Ellen. Triinu ja Taavi lood. Tallinn: TEA Kirjastus. ,,Kui õunapuud õitsevad." Padu, Ebe. Väike õunaröövel. Eesti Raamat: Tallinn 2007. ,,Väike õunaröövel." Saaber, Kalju. Meister tegi, hästi tegi. TEA Kirjastus: Tallinn 2007. ,,Vana õunapuu uus kevad." Õunapuude istutamise aktsioonid on ka tänapäeval, kuid rohkem täiskasvanute tegevus

    Eesti kirjandus
    thumbnail
    11
    docx

    Nimetu

    Ene-Maris ja Tarmo Tali „Tähtraamat. Aastaring Maarjmaal“ Nimetage raamatuid (+autorid), milles lastele tutvustatakse minevikku, tervisekäitumist, kombeid Minevik: Tiia Toomet „Kaltsutitt ja puuhobune“, „Nukuraamat“, „Suur karuraamat“, „Vana aja koolilood“,Leelo Tungal „Juku, Kalle ja kottermann Tallinnas“, Kadri-Rutt Hahn „Tallinna vanalinn ehk kõnelused kummitusega“ Tervis: Mall Johanson „Kuidas ma maailma tulin“, Harri Jänes „Hambaharja lugu“„Seebi seiklused“„Katrini taskurätikud“, Urmas Lennuk„Sööärasöö!“ Kuulo Kutsar,,Mõmmikute pere lood”. Kombed: I. Muhel.,,Meie lapse käitumisraamat”, ,,Mina teiste seas” R. Kasser ,,Lahediku käitumiskool”. Nimetage raamatuid (+autorid), milles lastele tutvustatakse loodust, inimese ja looduse suhet. Loodus(loomad): Rein Saluri „Koduloomad“ „Konnad ja maod“„Linnud”„Metsloomad“ Miriami ja kalad, Miriam ja lilled(Teet Kamarik)

    maailma loodusgeograafia ja geograafiliste...
    thumbnail
    34
    pdf

    EESTI LOODUSKIRJANDUSE LUGU

    ümbruse loodust tutvustavaid tekste koondasid hiljem Eesti Vabariigi perioodil levinud nn loodusloo saateaine-kogud, mis pakkusid emotsionaalse- mat lisalugemist loodusõpe- tuse tundides läbi võetava materjali kõrvale (nt Kirss jt 1934). Hilisemal ajal sellest didaktilisest traditsioonist läh- tunud autoritest on silma- Joonis 2. Fragment Kustas Põldmaa paistvamad Kustas Põldmaa raamatu "Minu kodutiik" (1933) kaane- (1973; 1975; 1976; Põldmann kujundusest. 1933, joonis 2) ja Harri Jõgi- salu (1981; Jõgisalu, Tihkan 2004) – kauaaegsed loodusteaduste õpetajad, kelle isik ja kirjutised on aidanud loodusele lähemale tuua mitmeid koolilaste põlvkondi. Aastatel 1877.–1885. ilmus Eesti Kirjameeste Seltsi toimetiste sarjas kokku neli "Looduse õpetuse" raamatut Juhan Kunderi sulest. "Weikene Looduse õpetus" (1879) oli mõeldud alama astme koolidele ning piirdus peaasjalikult õpilastele igapäevaelust tuttavate loomade, lindude ja loo-

    Loodus
    thumbnail
    14
    doc

    Lastekirjanduse eksamiküsimuste vastused

    1975 ,,Jass" 1975 ,,Pikk päev" 1977"Aga palju kasse" 1978"Tuline jäätis" 1980 ,,Piki ja Tohotiise" Kaljo Kangur 1966 ,,Timbu-Limbu õukond ja lumemöldrid" 1979 ,,Unenäod kristallkohvris" Silvia Truu 1967 ,,Silja, päikesekiir ja maailm" 1968 ,,Kuu aega täiskasvanu" 1971 ,,Tere!Sind ma otsin" 1977 ,,peidus pool" Kõiki teosied läbi Silja ja Indreku teema Ei kujuta elu ette ainult roosadestoonides. 1985 ,,Oma suguvõsa Aadam" noorsooromaan Harri Jõgisalu Loodust ja koolielu kirjeldab plaju oma teostes 1967 ,,Käopoja tänu" maaeleule toetuv loodusMJ 8 1974 ,,Nõiutud allikas" miniatuurkogu 1974 ,,Suutäis soolast" 1968 ,,Sass ja Jass" 1981 ,,Kärp" 1985 ,,Maaleib" linnalapse suvi Kihnus vanavanemate juures 1989 ,, Lugusid vanalt Läänemaalt" Holger Pukk 1953 ,,Kaks punast kaelarätti" 1955 ,,Salga au" 1956"Lugu ühest meeskonnast" Kolm esimest silmas pidades nõukogulikku ideloogiat

    Kirjandus
    thumbnail
    37
    docx

    Uurimistöö: Curling

    gümnaasiumi osal. Kokku vastati mu küsimustikule põhikooli osas 59-le küsimustikule, kuid kuna 9 neist olid vigaselt täidetud ja puudulikud siis kokku arvestasin täpselt 50 vormi. Küsitluse koostamise eesmärk oli saada võimalikult palju informatsiooni ja teadmisi gümnaaisumi ja põhikooli noortelt curlingu üldiste teadmiste kohta. Sihtgrupiks olid 32. Keskkooli gümnaasiumi ja põhikooli õpilased. Intervjuu viidi läbi Eesti Curlingu Liidu peasekretäri, Harri Lill-ega Jeti Jäähallis, Eesti Curlingu Liidu ruumides 14. jaanuaril 2013. Kokku vastas Harri Lill üheteistkümnele küsimusele. Esitasin küsimused suuliselt ning panin kirja paberi peale vastused. Intervjuu eesmärt oli saada adekvaatseid vastuseid praegusest Eesti curlingu olukorrast ja tasemest. Vastuseid saab võrrelda teooria ja ka õpilaste teadmistega. 4 UURIMUSE TULEMUSED 4.1 Gümnaasiumi küsitluse tulemused

    Atleetvõimlemine
    thumbnail
    11
    doc

    Andra Teede

    tänavad ja inimesed. Andra Teede on ise oma luulekogu kohta öelnud järgmist: "Saage üle" räägib vabavärsis hulkuvatest koertest ja inimestest. Ja linnast või äratahtmisest, sellest, millest mulle ikka meeldib rääkida. Võrreldes eelmise raamatuga on pildid ja mõtted läinud laiemaks, sõnad aga konkreetsemaks, nii et kokku tuli päris kena asjake. (Karel Kressa 2007) harri on mu lemmikparm haiseb joob ja ropendab elab vabaduse väljakul istub galerii ees prügikastil ütleb viisakalt tere ja naeratab kui tast mööduda vahel annan talle raha suitsu või süüa kui ei anna mina siis

    Kirjandus




    Meedia

    Kommentaarid (3)

    kadi07 profiilipilt
    kadi07: Asjalik ja kasulik.
    22:00 16-01-2012
    316612 profiilipilt
    316612: Ilus tervik
    20:36 25-11-2020
    3liminity profiilipilt
    Rego Perve: Väga hea
    20:06 16-11-2011



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun