Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Nikolai II (1)

5 VÄGA HEA
Punktid

Lõik failist

NIKOLAI II
(1894-1917)
Nikolai II, Aleksander III ja Maria Feodorovna vanim poeg sündis 6. mail 1868. a. Ta abiellus Hesseni suurvürsti Ludwigi tütre Alexandra Feodorovnaga ( Alice Victoria Eleanor Louisa Beatrice ), kellega neil oli viis last, neli tütart ning poeg Aleksei. Nikolaid on iseloomustatud väga halva, kuigi püüdlikku keisrina, kes see-eest olnud aga eeskujulik kojamees . Talle meeldinud üle kõige puid lõhkuda ning lund rookida. Nikolai tragöödia seisnes selle, et ta tahtis olla hea valitseja, kuid ei omanud selleks mingisuguseid võimeid.
Nikolai valitsemisaeg algas halvemini kui halvasti. Kroonimispidustustel Moskvas 1896. a. tallas peole tulnud rahvahulk Hodõnka väljal rüsinas surnuks umber 10 000 inimest. Õnnetused ja hädad jätkusid ka tulevikus. Nikolail tuli üle elada kaks kaotatud sõda ja kolm revolutsiooni. Tõsi küll, I ilmasõja kaotuse häbi langes enamlaste (bolsevike) peale, kes sakslastega 1918 märtsi alguses separaatrahu sõlmisid. Ka kolmanda revolutsiooni, õigemini küll enamlaste kontrrevolutsiooni aegu polnud Nikolai enam keiser . Lisaks sellele ei kohanenud keisrinna Alexandra Venemaaga ega olnud seetõttu ka eriti armastatud . Pealegi sünnitas ta oodatud troonipärija asemel tervelt neli tüdrukut ning alles siis troonipärija, kes oli aga surmahaiguse - hemofiilia (vere hüübimatus) - küüsis.
1904 -1905. a. toimus toimus esimene kaotatud sõda, Vene-Jaapani sõda, mis on ajalukku läinud selle poolest, et see oli esimene sõda, kus kollased valgeid võitsid. Sõja tulemusena kaotas Venemaa Korea ja suure osa mõjust Hiinas. Ilmselgeks sai Venemaa sõjaline mahajäämus, mis tingis vajaduse sõjaväereformiks. Seda hakatigi teostama , kuid Vene kombe kohaselt laisalt, lohakalt ning varastades.
Vene-Jaapani sõja tulemusel puhkes 1905. a. I Vene revolutsioon . See algas rahumeelselt demonstreeriva rahvahulga pihta tulistamisega Peterburis Talvepalee esisel väljakul nn Verisel Pühapäeval, saavutas kulminatsiooni 17. oktoobri manifesti väljakuulutamisega ning hääbus 1907. aasta keskpaigaks. Revolutsiooni tulemusena sai Venemaast siiski põhiseaduslik monarhia , kus monarhi võimu piiras Riigiduuma.
Revolutsioon andis Venemaale ka väga võimeka ja targa, kuid karmi käega ja seetõttu vihatud peaministri - Pjotr Stolõpini. Tema kõige tähtsam reform oli maaeraomanduse lubamine talupoegadele. Seni kuulus talupoegade haritav maa külakogukonna ühisomandisse. Igal aastal jagati põllud liisuvõtmise alusel uuesti välja. Kuna keegi ei võinud kindel olla, millise põllu ta järgmisel hooajal endale saab, siis puudus igasugune huvi korraliku maaharimise vastu. Stolõpin lubas külakogukonnast lahku löövatele talupoegadele kindlad põllud. Sisuliselt tähendas see, et Venemaal hakati rajama eratalusid ning talumehed said võimaluse töö läbi rikastuda. Ka teistes valdkondades ette võetud reformid andsid hämmastavaid tagajärgi. Revolutsioonijärgset Venemaad on iseloomustatud väga arenemisvõimelise majandusega riigina. 1913. a. oli Venemaa 4. kohal maaimas mehhaniliste konstruktsioonide valmistamise poolest, 6. kohal söe kavandamises, 5. kohal terase ja tsemendi tootmises. Ajavahemikus 1890-1913. aastani kasvas Venemaa raudteede kogupikkus 28 000 km 68 000 km-ni, rasketööstuse kogutoodang tõusis aga 74,1%. Venemaal kasvatatud vili moodustas headel viljaastatel 40%, halbadel aastatel aga mitte vähem kui 11%. 1913. a. korraldatud rahvusvaheline ekspertiis tõdes, et olemasolevate arengutendentside ja kasvutempode jätkudes jõuab Venemaa varsti USA-le järele ning möödub neist. Selleks oleks tarvilik ainult umbes 20-aastane rahuliku arengu periood. Paraku ei olnud Venemaale sellist võimalust antud. 1914. a. alanud I maailmasõda kiskus ka Venemaa keerisesse, mis tõi kaasa revolutsiooni 1917. a. veebruaris, mille käigus Romanovite dünastia Venemaal kukutati. Kurioosumina väärib mainimist, et kui Romanovite dünastia esimeseks valitsejaks oli tsaar Mihhail Feodorovitš, siis ka viimase nimi oli Mihhail, nimelt loobus Nikolai II troonist oma venna Mihhaili kasuks, kes pärast pool päeva kestnud keisriks olemist sellest aust loobus.
Nikolai II perest käis läbi ka teine võimekas ja karismaatiline mees, hobusevargast, naiste- ja joomahull munk Grigori Rasputin , keda paljud pidasid imetegijaks ja pühakuks, paljud aga ka põlgusväärseks šarlataaniks ja kurjategijaks, joodikuks ning liiderdajaks. Keisriperekonna jaoks oli ta aga reservatsioonideta pühak ning omas sellisena piiramatut mõju nii keisri kui ka keisrinna üle. Ainult Rasputin suutis peatada troonipärija Aleksei verejooksu . Poega (ka tütreid) armastavad Aleksandra ja Nikolai ei kuulanud mõistuse häält. Rasputini mõju kasvas päevast päeva, nii, et ta lõpuks sekkus ka riigiasjadesse. Tuleb au anda tema riigimehemõistusele. Ta soovitas tsaarile tungivalt mitte sekkuda I ilmasõtta, sest see hukutavat Venemaa. Tsaar ei kuulanud Rasputinit. See ainus kord läks talle väga kalliks maksma. Ja tema perekonnale .
Pärast võimult tõukamist hoiti tsaariperekonda esialgu koduarestis Tsarskoje Seloos, seejärel, pärast bolševike võimuletulekut Jekaterinburgis, kaupmees Ipatjevi majas , kus kogu perekond 17. juulil 1918. a. mõrvati.

Nikolai II #1 Nikolai II #2
Punktid 10 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 10 punkti.
Leheküljed ~ 2 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2008-02-20 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 53 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor triinmets Õppematerjali autor
Elulugu. 2lk

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
9
docx

Nikolai II - referaat

...................................................................................2 Elulugu; Kihlus, abielu ja troonipärimine...................................................................................3 Kroonimine ja valitsusaeg..........................................................................................................4 Nikolai II perekond.....................................................................................................................5 I Maailmasõda ja Nikolai II valitsusaja lõpp..............................................................................6 Arest ja hukkamine....................................................................................................................7 Seosed Eestiga...........................................................................................................................8 Kokkuvõte...................................................................................................................

Ajalugu
thumbnail
6
odt

Nikolai II Aleksandrovitš

Nikolai II Aleksandrovitš Romanov (Николай II Александрович; 18. mai (vana kalendri järgi 6. mai) 1868 Tsarskoje Selo – 17. juuli1918 Jekaterinburg) oli Venemaa viimane keiser, Poola kuningas ja Soome suurvürst. Nikolai II valitses aastatel 1894–1917. Tema valitsusaeg lõppes 1917. aasta Veebruarirevolutsiooniga, misjärel vangistati ta koos perega Tsarskoje Selo Aleksandri paleesse, mis oli olnud Nikolai II ametlik residents. Pärast kolme kuud viidi perekond Tobolskisse ning siis Jekaterinburgi, mis jäi nende viimaseks peatumispaigaks. Nikolai II, ta abikaasa Aleksandra Fjodorovna, neli tütart, poeg ning väike teenijaskond lasti Uraali oblastinõukogu sõjatribunali otsusega maha 17. juulil 1918. 2000. aastal kuulutas Vene Õigeusu Kirik Nikolai II ja ta perekonna pühadeks märtriteks. Kihlus, abielu ja troonipärimine

Ajalugu
thumbnail
4
odt

Romanovite dünastia

kontrolli. Aleksander I valitsemisajal ühendati Venemaaga Kartli-Kahhethi kuningriik (1801), Rootsilt saadi 1809 Soome suurvürstiriik, Osmanite impeeriumilt 1812 Bessaraabia ja Pärsialt 1813 Aserbaidzaan. Moodustati Varssavi hertsogiriik. Aastal 1862 otsustasid ärksad Viljandimaa mehed jäädvustada tänuks pärisorjuse kaotamise eest keiser Aleksander I mälestuse, selleks sai Aleksandri kool. Nikolai I (1825-1855) Elas aastatel 1796-1855. Nikolai kohta on öeldud, et ta valitses Venemaad kui hiiglaslikku sõjaväekasarmut, hoolimata inimeste ehk sõdurite olukorrast, pöörates peaaegu kogu tähelepanu vaid riigi sõjalise ja välise võimsuse kasvatamisele. 1826. aastal moodustas Nikolai I, Venemaa Keisririigi kontrollimiseks Isikliku Kantselei, mille 1. osakonna ülesanneteks oli täidevsaatva võimu kontroll ja rakendamine; 2. osakond tegeles seadusandliku võimu ülesannete realiseerimise ning seaduste kodifitseerimisega ning 3

10.klassi ajalugu
thumbnail
15
doc

Venemaa enne 1917. aastat

teoorjadeks. Nikolai I 1796-1855 Keiser 1825-1855, Paul I noorim poeg. Kuigi Aleksandril oli mitu poega, olid need kõik erinevate naistega saadud väljaspool abielu ja ei sobinud seega troonipärijaks. Ta vanem vend Konstantin Pavlovits (srn 1831) loobus troonist, mis tõi kaasa dekabristide ülestõusu. Nikolai muutus sellest üritusest veel konservatiivsemaks ning tema valitsemisaega iseloomustavad keskvõimu jäikus ja salapolitsei. Nikolai valitsuse peamine ideoloog oli haridusminister Sergei Uvarov (srn 1865), kes pooldas autoritaarset keisrivõimu ja ranget õigeusku. Kurikuulus ja

Ajalugu
thumbnail
11
doc

Venemaa ja NSVL

Sisepoliitika: · Riigikorralt absolutistlik monarhia (Nikolai II 1894-1917). · Sisepoliitikat iseloomustab loosung "1 impeerium, 1 valitseja, 1 usk, 1 keel" ehk teisisõnu: o Vene impeeriumi äärealade tihedam sidumine põlisaladega; äärealade autonoomia piiramine / kaotamine (näiteks Balti erikorra likvideerimine Balti kubermangudes); seadusandluse ühtsustamine. o isevalitsus (absoluutne monarhia)- keiser (tsaar) Nikolai II /Romanovite dünastia/ omas piiramatut võimu; konstitutsioon puudus; parlamenti kokku polnud kutsutud; valitsus vastutas keisri ees; jõukal kodanlusel puudus poliitiline võim; kodanikuvabadused puudusid; poliitilist opositsiooni kiusati taga jne. o Vene õigeusu pealesurumine muu-usulistele; teistele usuvooludele tegevuse takistamine.

Ajalugu
thumbnail
21
doc

Venemaa 1917-1953

1917 Veebruarirevolutsioon ja Ajutine Valitsus Rasputin. Kuni veebruarirevolutsioonini välja oli Venemaa ainuvalitseja Nikolai II, tema võimu ei seganud suuremat ei Ministrite Nõukogu ega Riigiduuma. Seega oli keisri lähikondsetel väga suur mõju riigiasjadele. Esmajärjekorras muidugi keisrinna Aleksandra (1872-1918), oma saksa päritolu tõttu Venemaal üsna ebapopulaarne naine, Briti kuninganna Victoria tütretütar. Aleksandra oli Nikolaile sünnitanud neli tütart ja poja. Poeg Alekesi (1904-1918) põdes hemofiiliat ja ema oli tema kaudu kergesti mõjutatav. Seetõttu saavutas alates 1912

Ajalugu
thumbnail
6
rtf

Maailm 1900-1918 kordamine

Saksmaa hakkas varakult otsima endale liitlasi, et võidelda oma põhivaenlase Inglismaaga (küsimus kogu maailma juhtrollis, Inglimaal palju kolooniaid, kuid Saksmaal polnud ja Inglismaa tundis ohtu). Kujunes välja keskriikide blokk Kolmikliit, kuhu kuulusid Austria-Ungari, Saksmaa,Itaalia,hiljem ka Türgi ja Bulgaaria. Saksamaa valitses oma kolooniaid jõhkralt. Saksmaa sõjaplaan nägi ette, et Prantsusmaa tuleb lüüa enne Venemaa mobilisatsiooni lõppu. 26. Venemaa 1900-1914- Nikolai II absoluutne monarhia. a) Romanovid - peale Aleksander II surma tuli võimule Aleksander III, kelle ajal lõpetati reformid, ta suri aga noorelt ja tema asemel sai tsaariks noor Nikolai II, kes polnud valitsemiseks ettevalmistatud. Mihhail I Fjodorovits Romanov oli Romanovite dünastia rajaja Venemaal. Ta valiti Maakogu (Zemski Sobor) poolt 21. veebruaril 1613. b) Vene-Jaapani sõda - 1904. -1905.a

Ajalugu
thumbnail
11
odt

I maailmasõda

valitsused, mis tuginesid enamlaste poolt laiali aetud Asutava Kogu liikmetele. Valgete eesmärgiks oli "ühtse ja jagamatu" Venemaa taastamine. 34. Punane terror - Nõukogude Venemaal VSDT(b)P KK ja Rahvakomissaride Nõukogu poolt 1918 riiklikult väljakuulutatud hirmutamise ja bolsevike valitsuse vastaste hävitamise riiklik poliitika. Lenini korraldusel asutati Venemaal koonduslaagrid, tapmised sagenesid. 1918.aasta juulis mõrvati Jekaterinburgis keiser Nikolai II perekonnaga. Punast terrorit juhtis Erakorraline Komitee, nn Tsekaa eesotsas Felix Dzerzinskiga. 35. Valge terror - 36. Tsekaa ­ Erakorraline Komitee, mis juhtis Punast terrorit eesotsas Felix Dzerzinskiga. 37. Sõjakommunism ­ enamlaste poolt rakendatud majanduspoliitika: kogu majandus allutati riigi kontrollile, kaotati palgad, aga ka tasu suure hulga teenuste eest. Toiduaineid ja

Ajalugu




Meedia

Kommentaarid (1)

sander3690 profiilipilt
sander3690: aitas küll
18:00 14-10-2010



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun