Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

"Sinihabe" kokkuvõte (0)

1 HALB
Punktid

Esitatud küsimused

  • Kellel pole eriti midagi öelda?

Lõik failist

Kurt Vonnegut
Sinihabe
Aeg ja tegevuskoht: ilmselt 1980-ndad USA-s, Californias. Peategelase enda eluaastad olid 1916-1988.
Tegelaste iseloomustus:

  • Rabo Karabekian – 71 aastane üksik armeenia päritolu ameeriklane, kes omab suurimat abstraktsete ekspressionistide maalikogu . Tal on majamuuseum , kus ta ise esineb kuraatorina. Kaotas II maailmasõjas silma.
  • Circe Berman – kirjanik, kes kirjutab Polly Madisoni nime all. Tal on ravimisõltuvus. Sealt ka tema äärmiselt pealetükkiv, energiline ja impulsiivne meeleolu kui ta on ravimite mõju all.
  • Paul Slazinger – vaene II maailmasõja veteran, kes käib tihti Rabo juures. Vanad sõbrad. Tegeleb ka kirjutamisega, kuigi pole pooltki nii kuulus kui Circe.
  • Dan Gregory – armeenia päritolu illustraator, kes on kõige kõrgemalt tasustatud kunstnik Ameerika ajaloos. Raske iseloomuga , temaga polnud kerge suhelda. Suur Mussolini austaja. Läks ka Itaaliasse tema juurde tööle. Lastakse briti vägede poolt maha.
  • Marilee Kemp – Dani elukaaslane , kes on pärit rasketest oludest. Ta on kesise haridusega, kuid sellegipoolest üsnagi intelligentne, elutark ja hea südamega.

Kavapunktid:
  • Rabo satub rannas jalutades kokku Circega, kes jätab lausa vulgaarse mulje oma otsekohesuse ja pealetükkivusega. Vanahärra lubab naisel oma majas viibida ja raamatut kirjutada.
  • Naine ka küsib kohe, kuidas tema vanemad surid. Tuli välja, et Rabo vanemad elasid üle türklaste korraldatud genotsiidi ja põgenesid Ameerikasse. Isa oli kingsepp , kes teadis iga Shakespeare 'i teost peast . Ema oli tavaline koduperenaine.
  • Circe hakkab oma uudishimulikkusega juba mehele närvi käima, sest naine on otsustanud iga majanurga läbi uurida (suur maja, pigem villa). Samuti tahab ta välja uurida kõik Rabo saladused ja tema eluloo .
  • Paul kohtub Circega. Ta suhtub naisesse veidi üleolevalt, andes talle nõu kirjutamiseks. Tegelikult teadis ju Circe väga hästi, kuidas tuleb kirjutada raamatuid. Rabo ja Circe otsustavad mitte Paulile öelda, mis nime alla naine tegutseb, sest see viiks mehe hingelisse kriisi.
  • Rabo räägib ka, kuidas ta Dani juurde sattus. Rabo paistis lapsest saati silma hea joonistamisandega. Vanemad avastasid , et Dan Gregory, Ameerika üks kuulsamaid kunstnikke ja illustraatoreid, on armeenia päritoluga. Seepeale võttis ema pähe, et poeg peab minema kunstniku juurde õpipoisiks. Nii ka läks. Tänu Dani elukaaslasele, Marileele, kes oli liigutatud väikesest poisist. Kohe väike Rabo Dani juurde ei läinud. Marilee saatis poisile salaja kalleid kunstitarbeid ja nad pidasid tihedat kirjavahetust.
  • Circe näitab suurt lugupidamatust ja põlgust Rabo kunstikollektsiooni vastu. See kogu on iseenesest tuntud, kollektsionäärid proovivad vanamehega tihti kaupa teha.
  • Rabo räägib, kuidas ta Dani juurde jõudis ja kuidas tal seal läks. Noorukit koheldi väga halvasti. Ka Marilee olukord polnud parem. Nad mõlemad kannatasid Dani vaimse terrori all. Raskest iseloomust hoolimata armastas naine Dani ning tegelikult armastas ka mees Marileed väga. Aegapikku läks ka Rabol paremini. Ta õppis palju ning ta jumaldas Dani. Samuti saab ka nooruk teada, et Marileed on kunagi vägistatud kodukohas, ta on Dani käest julmalt peksa saanud ja pidanud ka aborti tegema. Siiski on Marilee inimlik. Mõni aasta hiljem tekib nende vahel side. See ei ole armastus, lihtsalt ihad . Rabo põlgus Dani ja tema põhimõtete vastu kasvab. Noormees ja Marilee hakkavad salaja käima modernse kunsti näitustel, mida Dan eriti vihkas. Ükskord sattus mees ka nendele peale. See tähendas automaatset väljaviskamist kunstniku kodust. Ka Marilee lõpetab Raboga suhted väites, et ta ei vaja teda. Noormehel on nüüd eriti raske, sest samal ajal on ka Suur Depressioon . Ta hakkab tegelema kunstiäriga ja saavutab seal ka väikest edu. Käib läbi ka abstraktsete ekspressionistidega. Aitab neid rahaliselt. Maalib ka ise samas stiilis, kuid kukub kohutavalt läbi selles (üks tema kuulsamatest töödest hävis, sest kasutatud värv lihtsalt tuhmus ja hakkas hävinema). Ta muutub naerualuseks.
  • Vahepeal avastab Circe, kes igale poole oma nina topib, kartulihoidla, mis oli igatpidi kinni. Vana Rabo ütles, et seal on tema suurim aare ja saladus . Siis kui ta sureb , saadakse sellest teada. Naine proovib mõistatada, mis seal on, kuid ei jõua lahenduseni.
  • Rabo räägib edasi, mis juhtus. Ta abiellub Dorothy Royga, oma esimese naisega. Neil oli kaks poega . Kooselu polnud õnnelik, sest mees veetis enamuse ajast kunstnike seltskonnas, tõi koju maale, millel ei olnud väärtust ja raiskas mõttetult raha. Naine lahkus varsti. Tema pojad elasid teise perekonnanime all. Marilee, keda ta polnud väga kaua näinud, kutsub ta Itaaliasse. Ta oli nüüd rikas krahvinna. Ta oli koos Daniga sinna kolinud. Mees ise lasti II maailmasõja ajal maha. Marilee on muutunud. Ta on veendunud feminist ja leiab, et saab ilma meesteta suurepäraselt hakkama. Ta riidleb Raboga, sest oma südames ta ei andnud noormehele kunagi korvi. Tegelikult ootas naine teda tagasi, hoolimata öeldud sõnadest. Aga Rabo jäi uskuma, et ta sai korvi ning ajas oma liini edasi. Selline asjaolu tuli Rabole suure üllatusena. Hüvastijätt oli siiski soe.
  • Circe on vahepeal saanud hakkama sellega, et ta on maja fuajee tundmatuseni muuta lasknud ja see vihastab Rabot rängalt, sest see maja oli tema viimase ja teise naise Edith Tafti pärandus. Nad lähevad tülli ja naine lahkub mõneks ajaks majast.
  • Rabo jutustab oma lugu edasi. Olles saanud juba küpsemaks, tutvub ta Edithiga. Mõne aja pärast nad asuvad kokku elama. Ta kutsub sinna ka mõned oma sõbrad, seal valmivad näiteks Jackson Pollocki (reaalselt elanud kunstnik) parimad tööd. Aastad mööduvad ja Edith sureb. Rabo jääb üksi pikaks ajaks. Temaga elab samas majas ainult kokk ja tema tütar. Ta teeb kogutud maalidest näituse, abstraktsete ekspressionistide kunstnike teostest (selline stiil eksisteeris ka reaalselt). Väljapanek saab kuulsaks .
  • Vahepeal on Circe tagasi tulnud. Kuidagi on Paul teada saanud, et naine on kuulus kirjanik, Polly Madison. Mees üritab end tappa. See ei õnnestunud tal. Ta lepib raske südamega, et naine kellesse ta üleolevalt suhtus ja kellele ta kirjutamisnõuandeid andis, on temast kordades kuulsam kirjanik. Rabo ka avastab, et Circel on ravimisõltuvus. See seletas tema häiriva käitumise. Naine oli pidevalt „pilves“. Toimub suurem leppimine Rabo ja Circe vahel. Vanahärra saab aru, et naine on oma tegude ja olemisega ta letargiast äratanud ja ta tundis, et ta elab. Circe ise ka on veidi tagasihoidlikumaks ja rahulikumaks muutunud.
  • Lõpuks otsutab Rabo näidata naisele ka seda, mis suur saladus kartulilaos asub. Tuli välja, et see oli hiigelsuur , ülirealistlik ja piinlikult täpne maal. Pildi tegevus toimub II maailmasõja lõpus. See kujutab orgu ja seal asuvat vangilaagrit. Saksa sõdurid, kelle juures ka Rabo vangis oli, saavad aru, et sõda on kaotatud . Pildil oli kujutatud mitusada üliteravalt maalitud inimest. Maal tõmbas koheselt külastajaid rohkem ligi. Rabo ka mainis, et see on tema ainus teos, kus on „hing“ sees. Ja temaga ei vaieldud, see oli tõepoolest meistriteos.

Tsitaadid:
  • „Aeg on nagu vesi. Ühel hetkel sa ei pööra sellele tähelepanu ning kõik momendid kaovad kiiresti.“ (Rabo)
  • „Kellest on rohkem kahju, kas kirjanikust, keda ahistatakse ja piiratakse või kirjanikust, kes elab täiuslikus vabaduses aga kellel pole eriti midagi öelda?“
  • „Usk täidab pea kogu Universumit, hoolimata sellest, kas ta põhineb tõel või mitte.“

Seos tänapäevaga: Kuna iseenesest oli minu jaoks tegu raamatuga, mis kirjeldas kindlat ajaperioodi ja nähtuseid teatud võtmes, siis ka praegu leidub selliseid teoseid, mis on sama eesmärgiga.
Sinihabe-kokkuvõte #1 Sinihabe-kokkuvõte #2 Sinihabe-kokkuvõte #3
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 3 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2011-01-30 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 46 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor TransistorBoy Õppematerjali autor
kokkuvõte sisaldab tegelaste iseloomustust, sisukokkuvõtet ja mõningaid tsitaate.

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
5
doc

Fitzgerald "Suur Gatsby" kokkuvõte

Suur Gatsby F. S. Fitzgerald 1. Peatükk jutustaja Nick Carraway isa sõnad: "Kui sul tuleb tahtmine kedagi kritiseerida, siis tuleta, meelde, et mitte kõigil pole olnud selliseid eeliseid nagu sinul." Vastavalt sellele hoidus Carraway sellest. kuid siis tulid kõik talle pihtima, lõpuks hakkas ta ka sellest hoiduma, kuid Gatsbyle tegi ta erandi. al. Lk 8 räägib oma elukäigust: jõukas perekonnas, kesk- läänes, käis Yale´i ülikoolis. Hiljem new Yorki väärtpaberitega tegelema. Seal kolis linnast eemale vanasse suvilasse üksi. Ta luges palju. Elas West eggis, mis oli vähem nooblim, kui east egg. Tema naabriks oli Gatsby, kellele kuulus suur häärber. Nick läks oma tuttavatele külla, kus mees tom oli olnud mega jalgpallur ja nüüd rikas, naine daisy Nicki sugulane. Sisenedes oli seal veel ka miss barker. Tom oli lugenud üht raamatut ja leidis, et kui nemad midagi ette ei võta, siis süüakse valge rass välja, kes siiani kõige tähtsam rass on olnud. kui teener toa

Kirjandus
thumbnail
11
docx

Edith Wharton "Süütuse Aeg"

Sisukord . 2 1. Sissejuhatus Raamat räägib seitsmekümnendatest New Yorkis. Täpsemalt siis kõrgklassi seltskonna elust (ooperites käimised, õhtusöökide korraldamised ja ka vastuvõttude korraldamised). Teose esimene osa raamatust käsitleb probleemi, kus peategelane Newland Archer on kihlatud May Wellandiga, ning soovib oma kihluse võimalikult ruttu teatavaks teha ning abielluda. Käiakse läbi mõlema tegelase suguvõsa, et saada nendepoolne õnnistus. Peagi kohtab aga Newland oma kihlatu sugulast Ellen Olenskat, kes talle koheselt silma hakkab. May palun Newlandi, et viimane Ellenile seltsi pakub kui May ise reisile läheb. Newlandile meeldis väga Elleni seltskond. Hakkas talle saatma anonüümselt kollaseid roose. Lõps said mõlemad aru, et nad on üksteisest sisse võetud ning Ellen läks peagiWashingtoni elama. Newland ja May abiellusid.

Kirjandus
thumbnail
9
doc

Hingede öö - Karl Ristikivi

Karl Ristikivi ,,Hingede öö" Mees istus vanaaasta õhtul üksi kodus ja meenutas kuidas ta lapsepõlves jõule veetis, et jalad küll külmetasid ja õuest tuppa toodud heinad olid külmad, kuid jõululaupäeva soojus oli nii suur, et ei tundnudki seda külma. Meest oli kutsutud küll teiste tuttavate juurde uut aastat vastu võtma, aga ta oli ennast välja vabandanud, et mitte minna. Siis otsustas mees välja minna, ta jalutas mööda tänavat, ta kuulis tänavatel inimeste naeru ja ülemeelikust. See mees oli tegelikult siin maal pagulane ja talle oli suur väljakutse minna välja kodust. Kui ta tänaval kõndis siis ta lootis et keegi inimestest naerataks talle otsa, et ta saaks ka ennast tunda osana sellest ülemeelikust seltskonnast kes tänaval liikus. Tal aga hakkas nüüd hirm, kuid koju joosta ta seekord polnud suuteline. Ta tundis, et hirm ümbritseb teda igalt poolt. Ta pööras tänavalt kõrvale, esimesse vaiksesse risttänavasse. Talle tundus nagu oleks ta mõnel keel

Kirjandus
thumbnail
14
doc

Sinuhe referaat

Sisukord Sisukord............................................................................................................... ..................................................2 Sisukord.................................................................................................................................. 1 Sissejuhatus............................................................................................................................ 2 1. Autori elu............................................................................................................................. 3 2. Autori looming..................................................................................................................... 5 3. Ülevaade teosest................................................................................................................ 6 4. Tegelaskonna iseloomustus................................................................................................

Kirjandus
thumbnail
8
docx

Sofi Oksanen "Puhastus" märkmed

Sügisball ­ Mati Unt - Eero, luuletaja, ei teadnud kelle jaoks seda tegi, tema luulet väga ei loetud ja see tegi mehe kurvaks, kartis inimeste arvamust oma luule kohta, pelgas trepikojas olekut, kartis et keegi jälitab teda seal (majavaimud, kes ei pruugi pahatahtlikud olla kuid kavalad) - August Kask, Eero naaber, armastas täpsust, tegi statistikat (uuris vastasmaja), oli meestejuuksur, jälgis teisi inimesi - Seoses Augusti tööga: kunagi peeti juuste lõikamist halvaks, tähendas kastreerimist, olevat tinglik inimohver, sest hing asub peas, August seda ei teadnud, oli realistliku elukäsitlusega, 60ndatel oli tal tööd vähem, sest vähe oli noori, kes kasimist vajaks, teostati avalikke juukselõikusi (nagu häbipost), juuste pikkus määras inimese saatuse, selle pärast isegi tapeti, inimesed olid siis kiilakad, ei saanud aru kas tegu naise või mehega - Viimastel aastatel oli Augustil taas tööd

Kirjandus
thumbnail
8
docx

Sügisball - Unt

Mati Unt - “Sügisball” märkmed "Raamatu mõte on kirjeldada inimeste üksindustunnet suurlinnas, kus neid kõikjal teised inimesed ümbritsevad. [---]Tuli välja, kui ebaperfektne on meid ümbritsev maailm ning et keset teisi inimesi tunneme me end tihtipeale kõige üksikumana." -Annely Kasela Tegelased: Eero- luuletaja. Kartis inimestelt küsida, kas need on tema luulet lugenud, sest kartis eitavat vastust. Elas Mustamäe keskel, kuuendal korrusel suures paneelmajas. “Eero ise oli luuletaja. Ta luuletas, kuid ei teadnud, kellele. Ka arvustustes oli öeldud, et tema luulel puudub aadress.” “Eero eelistas püsida oma soojas ja mugavas korteris. Seal tegi ta oma tööd, millest polnud rahvale reaalset tulu.” August Kask- meestejuuksur. Elas samas majas kus Eero, kuid 9ndal korrusel. Ta oli vanapoiss. Kõige vanem kõigist tegelastest. “Ta armastas täpsust ja oli teinud ka statistikat, ilma et keegi seda temalt oleks nõudnud

11.klass
thumbnail
7
doc

Decameron VII päev

DEKAMERON VII päev Jutustamine pidi kuninga käsu kohaselt toimuma Naisteorus. Õuemeister sättiski juba varavalgel sinna poole. Sinna mindi..see tundus nüüd palju ilusam koht. Linnud laulsid ja panid ka inimesed laulma. Söödi ja siis oli võimalus puhata. Pärast seda tuli kõigil koguneda vaiba peale, et kuulata Emilia jutustusi. I novell KOON Oli ilus naine Tessa, mehest villakraasija Gianni, kes oli loll ( mungad petsid temalt välja nii mõnegi kapuutsi / õlakatte, aga tasusid talle selle eest palvete õpetamisega, seega tuli ka neile ju kasuks see. ) Giannil oli palju pisiameteid, ta oli ka Santa Maria Novella lauljate vennaskonna ülem, kus tal tuli harjutusi juhtida. Tessal oli armuke, kuna tema oma mees oli väga lihtsameelne, siis eelistas ta nüüd salaja kohtuda Federigoga- ilus priske noormees. Nad kohtusid Gianni maamajas- mõisas, ise elasid nad tavaliselt Firenzes. Kuna aga Gianni ka vahel mõisasse etteplaneerimata tuli, siis oli tarvis Tessal ja Federigol le

Kirjandus
thumbnail
99
doc

11. klassi kirjanduse eksami konspekt + raamatu kokkuvõtted

1. Ilukirjanduse olemus Kirjanduse jaotus üldiselt Ajakirjandus ehk Ilukirjandu Tarbeteksti Graafilised Elektroonilised Teaduskirjandus publitsistika s d tekstid tekstid Artikkel Artikkel Eepika Õpik Skeem Arvuti Uurimustöö Intervjuu Lüürika Teatmeteos Diagramm Mobiiltelefon Referaat Reportaaz Dramaatika Eeskiri Joonised Teletekst Diplomitöö Kiri Lüro-eepika Käskkiri Graafik Reklaam Essee Koomiks Seadustik Kaardid Pilapilt ehk karikatuur Reklaam Gloobus

Kirjandus




Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun