Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Maadeavastajad - kolumbus, pytheas, james cook jne. (1)

5 VÄGA HEA
Punktid
Aleksander Suur – elas 4. Saj e. Kr Kreekas, sooritas sõjakäike Iraaniasse (Kreeka), Mesopotaamiasse ja Indiasse.
Pytheas sõitis umbes 3. saj. e Kr. Põhja-Euroopa rannikut mööda Briti saarteni skandinaaviasse.
Eratosthenes – elas 3-2 saj. e. Kr. Kreekas, võttis teoses “Geograafia” kokku kõik Kreeklaste geograafilised teadmised. Oli veendunud, et maa on kerakujuline. Avaldas maa tõepärased mõõtmed ja arvas , et on olemas lõunapoolne parasvööde. Koostas kaardi Euroopa, Aasia ja P-Aafrika kohta.
Ptolemaios elas 1-2 saj. Kreekas, arvas et maa on kerakujuline, kuid liikumatu ning asub tsentris, mille ümber liiguvad teised planeedid . Arvas, et on olemas lõunamander. Koostas täpsema kaardi kui Erastosthenes, kus olid juba peal Kaspia meri, Niiluse ja Volga jõgi jne. Arvutas 800 koordinaati .
Al-Idrisi – elas 12. Saj., kandis kaardile Eesti.
Marco Polo – elas 13. Saj., reisis mööda maismaad Kesk-Aasias, Indias, Hiinas ja Malaisias .
Ibn-Battuta – elas 14. Saj., palverändurina käis Põhja-Aafrikas, Kesk-Aasias, Indias ja Indoneesias, koostas reisikirjeldusi.
Afanassi Nikitin – elas 15. Saj., reisis Indiasse, koostas reisikirjelduse.
Cristoph Kolumbus – jõudis 1492. aastal Lääne-India saarestikku, avastas Ameerika.
Vasco da Gama – purjetas aastatel 1497 - 1498 ümber Aafrika Indiasse.
Amerigo Vespucci – jõudis aastatel 1497-1502 L-Ameerika rannikule, temast tuli ka Ameerika nimi.
F. Magalhäes – sooritas aastatel 1519-1522 esimese ümbermaailmareisi.
Obel Tasman – uuris aastate 1642- 1644 Vaikse o. saari ja Tasmaaniat.
James Cook – sooritas aastatel 1768-1778 3 ümber-maailmareisi, uuris Vaikse o. saari, kaardistas Austraalia .
Krusesten, Lisjanski – Eestlased, kordasid aastatel 1803 -1806 Magalhäesi teekonda, peatusid ka Jaapa-ni s. Küsüli s. Hawail.
Bellinghausen , Lazarev – Eestlased, jõudsid aastatel 1819- 1821 Antarktise lõunarannikule.
R. Amundsen – jõudis 1911. aasta detsembris esimesena lõunapoolusele.
R. Scottjõudis 1912. aasta jaanuaris teisena lõunapoolusele.
R. Peary– jõudis a. 1909 esimesena põhjapoolusele.
D. Livingstone , R. Burton – uurisid Aafrikat.
Tjan -šanski, Prezelvalski, G. Everest, Toll , Middendoff ( viimased 2 olid Balti- Sakslased ) – uurisid Aasiat.
Darwin , Humboldt – uurisid Lõuna-Ameerikat.
J. Davis, Mackenzieuurisid Põhja-Ameerikat.
Eyre, Dickens , Burke – uurisid Austraaliat.
J. Casteau – elas 20. Saj., leiutas akvalangi, uuris ookeanit.
A. Piccard – elas 20. Saj., leiutas batiskaafi, uuris ookeanit.
Maadeavastajad - kolumbus-pytheas-james cook jne #1
Punktid 10 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 10 punkti.
Leheküljed ~ 1 leht Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2007-11-27 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 43 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Rain Ungert Õppematerjali autor
<br>Autori kodulehekülg<a href="http://kool.spikriladu.net">kool.spikriladu.net</a>:

Sarnased õppematerjalid

Vanaaja gerograafia
2
doc

Vanaaja gerograafia

Need olid väga hinnas ja nendega oli hea kaubelda. -Uusaja orjakaubandus sai alguse portugaallaste maadeavastustest ja vallutustest. - 1492 a. Kolumbuse reisi eesmärk oli jõuda Indiasse ning avastada ka uus meretee, kuid eksikombel jõudis ta Ameerikasse ning teda loetakse ka ameerika avastajaks, kuigi varem olid seal juba ära käinud VIIKINGID. -Lääne-india saarestik asub KESK-AMEERIKAS KARIIBI MERES. Nime sai ta kolumbuselt, sest kolumbus arvas, et ta on inidas. -Ameerika sai nime AMERICO VESPUCCI järgi. -I. ümbermaailmareisi sooritas FERNAO DE MAGALHAES. 1519-1522 -KONKISTADOOR ON HISPAANIA VALLUTAJA, KES HÄVITAS LADINA-AMEERIKAT. 3) 18-19. SAJAND VIIDI LÄBI MITMEID ÜMBERMAAILMAREISE. -KUULSAIM UUSAJA MAADEUURIJA OLI JAMES COOK (ENG). PURJETAS 1768-1778 a. läbi mitmete vaikse ookeani saarestike ja uurides austraalia rannikut. 19

Geograafia
Maadeavastajad ja reisimehed
17
doc

Maadeavastajad ja reisimehed

Kool Nimi klass Õpimapp Maadeavastajad ja reisimehed Juhendaja: Asukoht Sisukord Sissejuhatus.................................................................................3 Vanaaja reisimehed........................................................................4 1. Hanno....................................................................................5 2. Pytheas Massaliast.......................................................................5 Keskaja maadeavastajad..................................................................6 3. Ibn Battuta...............................................................................7 4. Marco Polo..............................................................................7 5. Al Idrisi...................................................................................7 Uusaja maadeavastajad.....................

Geograafia
Merekultuur ja etikett
71
docx

Merekultuur ja etikett

ka võimalike, et hoopis Seltsisaartelt. Mõlemad teekonnad lahtistel kanuudel on hämmastavad kuid Hawaii saarte keel ja kultuur ei jäta kahtlust, et sealne pärisrahvas on Polüneesia päritolu. Teine oluline siire toimus hiljem, 1150. a paiku pKr, kui polüneeslased avastasid Uus-Meremaa. Kaugus on jälle kahetuhande miili ringis ning kuigi too maismaamassiiv on sootuks suurem kui Lihavõttesaared või Hawaii, oli selle ülesleidmiseks ometi vaja tublisti navigatsioonioskusi Kui James Cook aastal1 769 Uus-Meremaal randus, oli tal kaasas tahhiitilane Tupia, kes sai maooridega hõlpsasti keskustleda Ilmselt polnud maooride keel kuigivõrd erinev mõni sajand varem saabunud esmaasukate keelest. Polüneeslaste ja melaneeslaste retked võeti ette uurimisreiside koidikul. Nad Suutsid lahendada navigatsiooniprobleeme ja rajada edukalt asumeid kaugel oma kodusaartest. Esmareisid Tonga ja Fidži saartele toimusid läänemaailma retkedest

Merendus



Kommentaarid (1)

Brentzzz078 profiilipilt
Brentzzz078: lihtne
23:39 12-04-2009



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun