Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Vana kreeka jumalad (2)

5 VÄGA HEA
Punktid

Lõik failist

Kreeka jumalad
  • Apollon vanakreeka mütoloogias oli Zeusi ja Leto poeg ning jahijumalanna . Sümboliteks oli vibu ja nool , lüüra. Apollon oli kreeka religiooni üks tähtsaimaid jumalusi. Ta oli ka valguse-, ennustamise- ja muusika kaitsja. Talle allusid muusad.
  • Kronos (Aeg) on titaan , lõikusejumal, Uranose ja Gaia noorim ning vägevaim poeg. Rhea abikaasa.
  • Okeanos on titaan, Uranose ja Gaia poeg, Tethyse vend ja abikaasa, jõed ja okeaniidid olid nende lapsed.
  • Atlas on vanakreeka mütoloogias titaan, kes kannab oma õlul taevavõlvi.
  • Prometheus oli kreeka mütoloogias titaan Iapetose ja Klymene poeg, inimkonna kaitsja. Tõi inimestele tule, mille ta oli varastanud jumalatelt. Zeus karistas teda, aheldades ta kalju külge, kus kotkas öösel tema maksa käis nokkimas. Päeval kasvas maks tagasi. Ta õpetas inimestele paljut: õpetas loomi taltsutama, haigusi ravima ja tulega tööd tegema.
  • Olümpos Kreeka mütoloogias oli Olümpos 12 peajumala elukoht.
  • Hera oli vanakreeka mütoloogias kõrgeim jumalanna. Tema oli taevajumalanna , abielu ja abielunaiste kaitsja. Ta oli Kronose ja Rhea tütar ning Zeusi naine. Hera olevat olnud noor ja kaunis aga mitte veetlev . Sümbol: lehm ja paabulind .
  • Poseidon oli vanakreeka mütoloogias merejumal ning Kronose ja Rhea poeg. Sümboliks oli kolmhark ja sõnn ning hobune.
  • Zeus on vanakreeka mütoloogias peajumal ning taeva- ja äikesejumal. Sümbol: valitsuskepp , piksenool, kotkas ja tamm. Zeus oli vanakreeka mütoloogias titaanide Kronose ja Rhea poeg.
  • Hades on vanakreeka mütoloogias nii allilma ehk surnute kuningriigi kui ka selle valitseja ehk surnute jumala nimi.
  • Pallas- zeusi tütar, kes kargas ta peast välja (sündis). Oli linnade, kultuuri, hariduse, ratsutamise, tarkuse , puhtuse jumal. Sümbolik oli oliivipuu ja öökull.
  • Artemis on vanakreeka mütoloogias jahijumalanna. Zeusi ja Leto tütar, Apolloni kaksikõde. Sümbolid on vibu ja nool. Loomade valitsejannana seostati teda eriti hirve ja karuga , tema saatjateks olid nümfid.
  • Aphrodite oli vanakreeka mütoloogias armastus-, ilu- ja viljakusejumalanna . Aphrodite annetab ilu ja on ka ise imeilus ja ihaldatud. Tema sümbolid on eriti viljakad või ilusad loomad (tuvi, jänes, varblane , ka luik ja ilusad lilled (roos, mürt, õunapuuõis, ülane), mis viitavad tema võimule looduse üle.
  • Hermes ('piirikivide hunnik') oli vanakreeka mütoloogias rändurite, lambakarjuste, maismaarännu, kõnemeeste, kirjanduse, kavaluse, luuletajate , spordi, kaalude ja mõõtude ning varaste jumal ja jumalate sõnumitooja inimestele. Hermes oli Zeusi ja nümf Maia poeg. Sümboliteks olid reisikaabu, tiivulised sandaalid, heeroldikepp.
  • Hesta oli Zeusi õde. Kodu sümbol ja jumal. Kolle oli sümbol.
  • Hephaistos on vanakreeka mütoloogias tule- sepatöö- ja vulkaanilise tegevuse jumal. Hephaistos oli Zeusi ja Hera poeg, Arese vend ja Aphrodite abikaasa. Teiste ilusate surematute hulgas on Hephaistos ainuke inetu ja ka lombakas. Hephaistos oli lahke rahuarmastav tulejumal . Koos Athenaga oli ta tähtis jumal linna elus, sest mõlemad kaitsesid käsitööd ja kunsti.
  • Eros on vanakreeka mütoloogias armastuse jumal, Aphrodite ja Arese poeg. Teda kujutati peamiselt tiivulise lapse või noorukina, vibu ja nooltega käes, mõnikord ka seotud silmadega .
  • Hebe- nooruse jumalanna. Heraklese naine.
  • Iris on vanakreeka mütoloogia järgi isikustatud vikerkaar ja jumalate sõnumitooja. Ta võib olla kas vikerkaare või tiivulise neiu kujul. Iris ühendab jumalaid taevas ja inimesi maa peal. Iris kannab vahel tiivulist keppi nagu Hermeski. Tema teine sümbol on kann Styxi veega, millega ta Zeusi käsul paneb magama kõik laimajad .
  • Erato oli armastusluule muusa .
  • Euterpe ('lõbustaja, rõõmustaja') oli lüürika muusa.
  • Kalliope ('kaunihäälne') oli eepilise luule muusa.
  • Kleio oli ajaloo muusa.
  • Melpomene oli tragöödia muusa.
  • Polyhymnia oli jumalatele määratud laulude muusa.
  • Terpsichore ('täis tantsulusti') oli tantsu muusa.
  • Thaleia ('õitsev') oli komöödia muusa.
  • Urania oli astronoomia muusa.
  • Aglaia (Sära), Euphrosyne (Rõõmsameelsus) ja Thaleia (Õitseng). Nad olid Zeusi ja Eurynome lapsed. Nad viibisid jumalate saatjaskonnas.
  • Themis on titaan, seadusliku korra ja õigluse Uranose ja Gaia tütar, Zeusi abikaasa, hooride ja moirade ema.
  • Dike oli inimöiguste titaan.
  • Nemis mitteöigustatud viha ja raevu jumal
  • Aidas oli lugupidamise, häbitunde ja kaastunde jumal
  • Vana kreeka jumalad #1 Vana kreeka jumalad #2
    Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
    Leheküljed ~ 2 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2009-10-06 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 74 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 2 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor anna-liisa zirkel Õppematerjali autor
    kõik 30+ vanakreeka jumalat

    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    18
    docx

    12 olümplast- taevalik perekond

    Juhendaja: Aavo Jakobsoo 12. jaanuar 2008 Pärnu Täiskasvanute Gümnaasium 2008 Pärnu Täiskasvanute Gümnaasium SISSEJUHATUS Antiikmütoloogia on väga keeruline ja huvitav. Mütoloogia sünnimaaks võib pidada Kreekat. Hiljem kasvas Kreeka mütoloogiast välja ka Rooma mütoloogai. Valisin selle teema kuna ma pole veel kunagi selgusele jõudnud vanakreeka mütoloogia tegelaste elule. Sellest töös võtan vaatluse alla peamiselt 12 peajumalat Kreeka mütoloogias, kes moodustavad jumaliku perekonna. Olümpos on mäemassiiv Balkani poolsaarel Egeuse mere ranniku lähedal. Kreeka mütoloogias oli Olümpos 12 peajumala elukoht. Kreeka mütoloogias olid jumalad antropomorfsed (inimesekujulised), kuid eelkõige olid nad

    Ajalugu
    thumbnail
    7
    docx

    Zeus ja tema jumalannad

    Klass: 10 A Juhendaja: Jaan Õispuu Tallinn 2010 SISUKORD SISSEJUHATUS Kreeka mütoloogia on väga kõrgetasemeline ja kaunilt kirjutatud ­ märk sellest, et sel ajal kui ülejäänud maailm alles brutaalset ja metsikut elu elas, oli kreeklastel juba välja kujunenud väga kõrgetasemeline kultuur. Kreeklased olid esimesed, kes tulid selle peale, et luua jumalad omaenese näo järgi. Varem oli jumalaid kõigele inimlikule kindlalt vastandatud. Kreeklased avastasid inimese täieliku ilu ja fakti, et rühikas, kiire ja tugev inimene on kaunim kui kõik fantastilised olevused, mida meie fantaasia suudaks luua. Kreeka jumalad on võrreldes teiste mütoloogiatega väga inimlikud. Neil on küll jumalikud võimed, kuid ka väga kindlad märgid inimlikest omadustest. Kreeka jumalad sünnivad, armastavad, võitlevad ja surevad nagu tavalised inimesedki

    Kunstiajalugu
    thumbnail
    2
    doc

    Kreeka mütoloogia

    Kreeka mütoloogia jumalad Zeus kreeka keeles 'jumalik kuningas' on vanakreeka mütoloogias peajumal ning taeva- ja äikesejumal. Sümbol: valitsuskepp, piksenool, kotkas. Zeus oli vanakreeka mütoloogias titaanide Kronose ja Rhea poeg. Ta pääses ainsana oma pere lastest surmast, teised lapsed kronos neelas alla. Väike Zeus aga saadeti Kreeta saarele ja kasvatati seal üles. Kui Zeus vanemaks sai, otsustas ta oma isa kukutada. Pärast Kronose kukutamist jagas Zeus maailma oma vendade Hadese ja Poseidoniga. Zeus

    Kirjandus
    thumbnail
    14
    docx

    Vana-Kreeka mütoloogia arvestustöö

    Vana-Kreeka mütoloogia arvestustöö 12.10.2016 1. Maailma loomine kreeka mütoloogia järgi Kõigepealt oli jumal Kaos ja muud midagi. Siis tuli Kaosele aga mõte luua maailm. Ta lõi Maa (jumalanna), kellele rajati meie maailm. Seejärel lõi ta Öö, Tartarose ning Päeva. Tartaros = Maa tuum (allmaailm), kus peidab end Öö. Ta lõi armastusjumalanna, kes tõi elu kauniduse. Seejärel sünnitas Maa Taeva, Mäe ja Mered. Taevas oli Uranos, kellest sai kõige vägevam jumal. Ta võttis Maa omale naiseks, kes sünnitas talle surematuid

    Kirjandus
    thumbnail
    20
    ppt

    Antiikmütoloogia Kreeka ja rooma jumalad

    Antiikmütoloogia Kreeka ja rooma jumalad Heili Hani Tartu Kommertsgümnaasium Kirjanduse lisamaterjal gümnaasiumile, loend Töö juhendaja Tiit Mauer Kreeka 8. ­ 7. saj. e.m.a. Uranose-Gaia ning Kronose- Rhea liin URANOS GAIA KRONOS RHEA KOIOS PHOIBE OKEANOS TETHYS HESTIA PLUTON POSEIDON ZEUS HERA DEMETER ARES HEBE HEPHAISTOS PERSEPHONE Kreeka jumalad Uranos ­ Taevas Gaia ­ Maa Kronos ­ Aeg Rhea ­ kõige vanem jumal Hestia ­ kodukolde jumalanna Pluton (Hades) ­ allilma, surnute valitseja Poseidon ­ nn Mere (Vahemere ja Musta mere) ning maa-aluste jõgede valitseja Zeus ­ ülemvalitseja, vihmajumal,käsutas piksenooli Hera ­ abielu kaitsja Demeter ­ viljajumalanna Athena ­ tarkusejumalanna, käsitöö ja põlluharijate kaitsja Ares ­ sõjajumal Hebe ­ noorusejumalanna

    Ajalugu
    thumbnail
    6
    doc

    Kaksteist kreeka jumalat

    Kaksteist olümplast ­ taevalik perekond Kreeka mütoloogias valitsesid maailma pärast titaanide lüüa saamist kaksteist Olümpose jumalat, kellest üksteist pärinesid Kronosest. Enamusest usuti, et nad elasid Olümposel, Kreeka kõige kõrgemal mäel, mille tippud olid pilvedesse mähkinud ja seetõttu surelike pilkude eest varjatud. Olümposel valitsesid Zeus ja tema abikaasa Hera. Koos nendega elas Zeusi vend Poseidon ning õed Demeter ja Hestia. Hades, Zeusi vend ja allilma valitseja,külastas Olümpost haruharva ning seetõttu ei peetud teda olümplaseks. Need koos kuue Zeusi lapsega olidki kaksteist Olümpose jumalat. Zeus on vanakreekas mütoloogias peajumal ning taeva- ja äikesejumal. Atribuut või

    Kirjandus
    thumbnail
    6
    doc

    Zeus

    Dyaus Pitar hinduismis). Zeus oli vanakreeka mütoloogias titaanide Kronose ja Rhea poeg. Kronos tahtis kõik oma vastsündinud lapsed alla neelata. Zeusil õnnestus pääseda seeläbi, et ta ema Rhea andis Kronosele neelamiseks mähkmetesse pandud kivi. Väike Zeus aga saadeti Kreeta saarele ja kasvatati seal üles. Zeusi järglased Apollon ja Artemis olid kaksikud, kelle emaks oli Leto. Ares, kreeka sõjajumal, oli Zeusi ja Hera poeg. Dionysos oli viljakuse, veini ja naudingute jumal ning Zeusi ja Teeba printsessi Semale poeg. Graatsiad olid Zeusi ja Eurynome tütred, keda kummardasid väiksemate jumalatena nii kreeklased kui ka roomlased. Kõige levinuma müüdi kohaselt olid nende nimed Aglaia, Euphrosyne ja Thaleia. Helena oli Zeusi ja Leda tütar. Zeus moondas ennast luigeks ning magas Ledaga, kes oli Sparta kuninga Tyndareose naine

    Ajalugu
    thumbnail
    12
    docx

    Vana-Kreeka Jumalad

    Kreeka Jumalad Koostaja : Egon Meigas Klass : 8a Kool : Pärnu Vanalinna Põhikool Teema : Kreeka Jumalad Sisukord 1. Sissejuhatus 2. Zeus 3. Poseidon 4. Hades 5. Hestia 6. Demeter 7. Hephaistos 8. Hermes 9. Hera 10. Athena 11. Aphrodite 12. Artemis 13. Ares 14. Apollon 15. Kokkuvõte Sissejuhatus See referaat räägib vana-kreeka jumalatest. Vana-kreeka müüdid ja jumalad on ühed kõige suuremad ja tuntumad müüdid kogu maal. Vana-kreekas olid põhijumalaid

    Ajalugu




    Kommentaarid (2)

    kalakalakalake profiilipilt
    kalakalakalake: Väga hea, sain mis ootasin!
    23:57 04-09-2010
    kessu81 profiilipilt
    kessu81: ok
    13:29 13-09-2013



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun