Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Rahvusvahelised firmad ja majandus. (0)

1 Hindamata
Punktid

Lõik failist

Geograafia
ÕIT (2 tundi) - Selgitada mõisted "Rahvusvahelised firmad ja majandus."
  • Sisemajanduse kogutoodang - Sisemajanduse kogutoodang (SKT) ehk sisemajanduse koguprodukt (SKP) on mingil kindlal territooriumil (tavaliselt mingis riigis) aasta jooksul toodetud lõpphüviste koguväärtus.
  • Inimarengu indeks - on riikide võrdlemisel kasutatav statistiline näitaja, mis võtab arvesse kolme tegurit: oodatav eluiga haridus  ja elatustase.
  • Nn. inforiigid – Suur osa äriteenustel, meelelahutusel ja sotsiaalteenustel. Näiteks Jaapan, Lääne- Euroop ja Põhja-Ameerika.
  • Nn. Uustööstusmaad – Keskmisest jõukamad riigid, kus on usin , kuid odav tööjõud , aga vähe kapitali. Suur osa tööstusel. Näiteks Singapur , Taiwan, Brasiilia jne.
  • Nn. Toorainemaad – Ressursirikkad arengumaad , mis ei suuda industrialiseerida. Vaesed või alla keskmise rikkad. Näiteks Sambia , Mehhiko , Tsiili ja Indoneesia .
  • Päritolumaa
  • Arengumaa - Arengumaa ehk  arenguriik  on madalate sotsiaalse, majandusliku ja inimarengu taseme näitajatega riik.
  • GATT - Üldine tolli- ja kaubanduskokkulepe (Inglise keelest lühend GATT) oli 1947. aastal sõlmitud rahvusvaheline leping, mille eesmärgiks oli tollibarjääride vähendamine ning liikmete kaitsmine kaubandusliku diskrimineerimise eest.
  • WTO - Maailma Kaubandusorganisatsioon (Inglise keelest lühend WTO) on rahvusvaheline  organisatsioon , mis reguleerib riikide omavahelist kaubandust.
  • IMF - Rahvusvaheline Valuutafond (Inglise keelest lühend IMF) on rahvusvahelise rahasüsteemi stabiilsuse tagamisega tegelev organisatsioon , mille loomises lepiti kokku 1944.
  • Vabakaubanduspiirkond - Vabakaubanduspiirkond hõlmab kaupade ladustamishooneid, tollivabadust ning võimalust kaupu ladustada, töödelda, pakkida ja sorteerida. Eesmärgiks transiidivoo sissetõmbamine.
  • Tolliliit - on ühtne kaubanduspiirkond, kus riikide vahel liikuvatel kaupadel puudub  tollimaks  ning liiduväliste maadega on kehtestatud samad kaubavahetusreeglid.
  • Ühisturg - Ühisturg loodi Rooma leppega 1958. a. ja oli algselt Euroopa majanduse ühenduse ( EMÜ ) nimetus. Ühisturu peamiseks eesmärgiks oli liikmesriikidevahelise kaubanduse ja teenuste liikumise liberaliseerimine tolliliidu loomise ja liikmesriikidevaheliste kvantitatiivsete piirangute eemaldamise teel.
  • Majandusliit - Majandusliit on pea kõige laiaulatuslikuma majandusliku integratsiooni vorm, millest integreerunum on üksnes poliitiline liit.
  • Euroopa Liit - Euroopa Liit on põhiliselt Euroopa riike hõlmav majanduslik ja poliitiline ühendus, millel on 28 liikmesriiki.
  • NAFTA - Nafta  on looduslik maakoores leiduv peamiselt vedelate süsivesinike segu.
  • ASEAN - Kagu- Aasia Maade Assotsiatsioon (Inglise keele lühend ASEAN) on rahvusvaheline organisatsioon, mille eesmärk on arendada Kagu-Aasia maade majanduslikku, sotsiaalset ja kultuurilist koostööd.
  • APEC - Aasia ja Vaikse ookeani majanduskoostöö foorum (Inglise keele lühend APEC) on Vaikse ookeaniga piirnevate maade – liikmesmajanduste – majandusliku koostöö organisatsioon, mille eesmärgiks on soodustada majanduskasvu, koostööd, kaubandust ja investeeringuid ning suurendada produktiivsust ja heaolu Aasia-Vaikse ookeani regioonis.
  • MERCOSUR - Ehk Lõuna Ühisturg on  Argentina Brasiilia Venezuela Paraguay jaUruguay vaheline majanduslik ning poliitiline liit, mille aluslepinguks loetakse 1991.
  • OPEC - Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon (Inglise keele lühend OPEC) on rahvusvaheline organisatsioon, mille eesmärk on koordineerida ja ühtlustada naftapoliitikat liikmesriikides ja tagada stabiilne naftaturg, kindlustamaks tõhus, tarbijale ökonoomne ja regulaarne varustatus, tootjatele stabiilne sissetulek ja investeeringute õiglane tasuvus.

Jarno Mirma
TE11
Rahvusvahelised firmad ja majandus #1 Rahvusvahelised firmad ja majandus #2
Punktid 10 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 10 punkti.
Leheküljed ~ 2 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2015-06-01 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 8 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor JarnoM Õppematerjali autor
ehk aitab kedagi

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
3
docx

Rahvusvahelised firmad

lennuväljadel, raudteesõlmedes ja teistel emamaa tolliterritooriumidel. Vabakaubandusalad jagunevad omakorda veel vabatsoonideks (vabasadamad ja tollivabad laod), väliskaubanduspiirkondadeks ning vabamajanduspiirkondadeks.. 12.Tolliliit on ühtne kaubanduspiirkond, kus riikide vahel liikuvatel kaupadel puudub tollimaks ning liiduväliste maadega on kehtestatud samad kaubavahetusreeglid. 13.Ühisturg loodi Rooma leppega 1958. a. ja oli algselt Euroopa majanduse ühenduse (EMÜ) nimetus. Ühisturu peamiseks eesmärgiks oli liikmesriikidevahelise kaubanduse ja teenuste liikumise liberaliseerimine tolliliidu loomise ja liikmesriikidevaheliste kvantitatiivsete piirangute eemaldamise teel. Esimese sammuna eemaldati 1968.a. liitu kuuluvate riikide vaheliselt kaubanduselt tollimaksud ja kvoodid ning kehtestati ühtne väline tollimaks kolmandatele riikidele. Kuid kaupade ja teenuste

Majandus
thumbnail
1
doc

Majandusorganisatsioonid, ettevõtted, kaubandus, SKT,

Toorainemaad:arengumaad,alzeeria,tsiili,indoneesia,erandid-saudi-araabia,kuveit Vaesed-tööjõuta,loodusvaradeta ja kapitalita riigid:afganistan,nepal,niger. GATT-1948. tolli ja kaubanduskokkulepe,kaubandustõkete alandamine, see reorganiseeriti 94 WTO-ks ­ Maailma kaubandusorganisatsiooniks. Aitavad luua uusi töökohti ning suurendada investeeringuid, tänaseks üle 140 riigi. Eesti k.a. IMF-rahvusvaheline valuutafond 1944a. Üle 180 riigi.väldib järske majandust ohustavaid valuutakursside kõikumisi ja finantskriise. Eesti 92 aastal. Vabakaubanduspiirkond-ühendus,kus kaubandustõkked kaotatud, individuaalne kaubanduspoliitika alles väljaspool liitu olevate riikidega. NAFTA ja EFTA. Tolliliit-koostöövorm,kaubandustõkked puuduvad, ühtsed reeglid Ühisturg-tolliliit+vaba tööjõud ja kapitali liikumine Majandusliit-ühisturg+ühine seadusandlus,poliitika ja ühisraha. EL- tuntuim,edukaim majandusliit,algselt söe metallurgia ja tuumatehnika liit

Geograafia
thumbnail
2
doc

Rahvusvahelised majandusorganisatsioonid

Rahvusvahelised majandusorganisatsioonid Jagatakse: toorainekartellid- organisatsioonid, mis koondavad mingit toorainet või põllumajandussaadust tootvad ja eksportivad riigid (OPEC) regionaalsed majandusorganisatsioonid-koostööd teevad teatud piirkonna riigid (EFTA, NAFTA, ASEAN, APEC, MERCOSUR, SRÜ, Euroopa Liit jpt.) kogu maailma majandust koordineerivad organisatsioonid - ühendab paljusid riike maailma erinevatest piirkondadest (IMF, IBRD, WTO) Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon (OPEC) ­ loodi 1960 naftat tootvate arengumaade ühendusena ja hetkel on 13 liiget: Saudi-Araabia, Iraak, Iraan, Kuveit, Araabia Ühendemiraadid, Katar, Alzeeria, Liibüa, Nigeeria,Angola, Indoneesia, Venezuela, Ecuador. Eesmärgiks: liikmete huvide kaitsmine maailma naftaturul.

Geograafia
thumbnail
2
docx

Organisatsioonid

Organisatsioonid  WTO – Maailma Kaubandusorganisatsioon; reguleerib riikide omavahelist kaubandust (157 riiki).  IMF – Rahvusvaheline Valuutafond; tagab stabiilse rahvusvahelise rahasüsteemi (188 riiki).  EL – Euroopa Liit; majandus- ja poliitilineorg. Mis ühendab liikmesriike. ( Austria, Belgia, Bulgaaria, Eesti, Hispaania, Holland, Horvaatia, Itaalia, Iirimaa, Kreeka, Küpros, L eedu,Luksemburg, Läti, Malta, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Rumeenia, Saksamaa, Slova kkia, Sloveenia, Soome, Suurbritannia, Taani,Tšehhi, Ungari).  NAFTA- Põhja-Ameerika Vabakaubanduse Organisatsioon; eesmärk on kaotada riikidevahelised tollimaksud ja kvoodid. (Põhja-Ameerika)

Ühiskond
thumbnail
4
docx

Globaliseerumine, rahvusvahelised organisatsioonid, rahvusvahelised kokkulepped, arengutase, rahvusvahelised ettevõtted

tegurit: w uute tehnoloogiate kasutuselevõtt, transpordi ja telekommunikatsiooni kiire areng w uus rahvusvaheline tööjaotus w finantssfääri rahvusvahelistumine w rahvusvaheliste turgude suurenemine ja homogeniseerumine Maailmamajanduses on järjest suurem roll rahvusvahelistel firmadel, riikide osatähtsus majanduse juhtimisel on vähenenud. Tagajärjed: w Maailmamajanduse ja kaubanduse reguleerimiseks on tekkinud rahvusvahelised (majandus)organisatsioonid (WTO, IMF, EL, NAFTA, OPEC jne). w Tootmine on tuumikaladest kandunud ääremaadele, kus palgad on madalad ja toote omahind tuleb odavam. w Tuumikalad on spetsialiseerunud kõrgtehnoloogiale, äriteenustele: infoteenus, kindlustus, turu-uuringud jne w Vahed arenenud (tuumik) riikide ja arengumaade (perifeeria) vahel järjest kasvavad. RAHVUSVAHELISED ORGANISATSIOONID

Geograafia
thumbnail
2
rtf

Rahvusvahelised majandusorganisatsioonid

RAHVUSVAHELISED MAJANDUS ORGANISATSIOONID ORGANISATSIOON EESMÄRK RIIGID-KAART 1.NAFTA-p-ameerika kaotada kaubandus P-ameerika, Kanada, vabakaubanduse organi- barjäärid ja aidata Mehhiko satsioon kaasa rahvusvaheliste firmade tegevusele. 2.IMF-rahvusvaheline valuuta- püüab vältida ülemäära ülemaailmne, ka Eesti fond järske maailmamajandust ohustavaid valuutakursside kõikumisi ning leevendada eri riikide finants kriise 3.Vabakaubanduspiirkond- liikmesmaade vahel pole N: NAFTA ja EFTA ühendus, mille liikmesmaade kaubandustõkkeid,säilib vahel pole kaubandus- individuaalne kaubandus- tõkkeid poliitika väljaspool liitu olevate riikidega. 6.EUR

Geograafia
thumbnail
2
sxw

Geograafia kontrolltöö

vanemaks ja vanurite osakaal tõuseb 20-25%ni, Suurbritannia 7. Iseloomusta rahvusvahelisi rändeid kaardi põhjal Praegune migratsioon on avaldanud väga suurt mõju. Suurenenud rändeaktiivsus on seotud üleilmastumisega. Liikumissuund on arengumaadest kõrgelt arenenud riikidesse. Pikaajaline ühes suunas toimuv ränne muudab nii lähte-kui sihtriigi rahvaarvu, soolist-vanuselist ja rahvuslikku koosseisu ning selle kaudu ka majanduse arenguvõimalusi ning ühiskonna sotsiaalseid ja kultuurilisi tingimusi. Nt Saksamaa. Intensiivne väljaränne Türgist Saksamaale algas 1970.a ja kesta väiksemas mahus tänapäevani. 8.. Analüüsi, millised + ja ­ probleeme võib tekitada migrantide suur arv lähte- ja sihtpiirkonnale (Türgist Saksamaale, Mehhikost USA-sse). TÜRGI: + : väheneb tööpuudus, paranevad migrantide tööoskused; osa Saksamaal teenitud rahast

Geograafia
thumbnail
8
docx

Geograafia - muutused ühiskonnas konspekt

o Nõrk ­ emamaa ja ,,võõraste" kolooniate vahel o Peaaegu olematu ­ kolooniate vaheline · Impeeriumite võitlus turgude ja tooraineallikate pärast teravnes maailmasõjad mõjutas maailmamajanduse toimimist otsiti võimalusi koloniaalsüsteemi ümberkorraldamiseks o 20 saj keskel enamik kolooniaid iseseisvus o Suur majanduslik ebavõrdsus Tööstusühiskonna majanduse areng · Negatiivsed nähtused arenenud tööstusriikides 20 saj algul o Kapitalistliku majanduse maht liialt suur o Tootmine hakkas koonduma väikeettevõtted ühinesid suurettevõteteks monopolide teke o Teravnesid vastuolud kapitalistide ja töölisklassi vahel · I maailmasõda totaalsed reziimid , majandus allutati võimule · 1923-1933 majanduskriis, alguse sai USAst

Geograafia




Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun