Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Keda võib pidada I maailmasõja võitjateks ja kaotajateks (1)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

  • Keda võib pidada I maailmasõja võitjateks ja keda kaotajateks?
Keda võib pidada I maailmasõja võitjateks ja keda kaotajateks?
Esimene maailmasõda toimus 28. juunist 1914. a kuni 11.novembrini 1918.a. Sõda toimus kahe suure vastaspoole vahel: Antant ja Keskriigid . Sõja tagajärjed olid kõigile sõjas osalenud riikidele rasked, sest olid suured inimkaotused ja majanduse allakäik. Kuid siiski oli kaotusi täis sõjas ka riike, kes sellest midagi võitsid.
Võib arvata, et suurimaks võitjaks Esimeses maailmasõjas oli USA, kel tuli leppida küll inimkaotustega, kuid kelle territoorium puutumatuks jäi. Kui enne sõda oli USA Euroopale võlgu, siis peale sõda oli vastupidi ning Euroopa hakkas USA-st sõltuma, kes varustas raha, varustuse ja toiduga. USA olukorda muutis kergemaks ka see, et ta astus sõtta viimasena, seega olid ka inimkahjud väiksemad.
Võitjate hulka võib arvata ka Inglismaa ja Prantsusmaa. Hoolimata oma sõjajärgsest nõrgast majandusest ja positsiooni kaotamisest maailmas, oli Inglismaa siiski poliitiliselt tugev ja jätkusuutlik ning suutis oma majanduse üles töötada. Samuti ka Prantsusmaa, kes sai tagasi suured tööstuspiirkonnad, jätkas mandri- Euroopa suurima riigina. Nende kahe riigi huve arvestati rahulepingute koostamisel ning see juba näitab, et nad on sõjas võitjapoolel.
Tegelikult võib võitjateks pidada ka väikeriike, kes suurriikide lagunemisel iseseisvusid ja said hakata vabalt arendama oma kultuuri ja riiki. Tekkisid riigid nagu Eesti, Läti, Leedu, Soome jt. Suur Venemaa, kes mobiliseeris oma armeesse tuhandeid kolooniariikide kodanikke , valmistas neid mehi ette ka vabadussõdadeks nende oma riigi iseseisvumise tarvis.
Suurimaks kaotajaks pean ma Saksamaad, sest tema esialgne plaan vallutada endale kolooniaid, lõppes sellega, et ta kaotas ligi kaheksandiku oma territooriumist. Teda süüdistati sõja alustamises ning seetõttu määrati talle Versailles ´ i rahulepinguga ka mitmeid trahve. Ta pidi kirjutama alla nö tühjale tšekile ehk tasuma reparatsioone piiramatus koguses, Saksamaal ei tohtinud olla sõjatehnikat ning armee tohtis olla vaid 100 000- pealine . Saksamaa oli täielikult laostunud.
Kaotaja oli ka Venemaa, kes kuulus küll Antandi poolele, kuid lahkus sõjast siiski varem, sest Venemaal hakkas kodusõda, mille võitsid enamlased ja mille tulemusel kehtestati totalitaarne riik. Venemaa kaotas sõjas mitu miljonit sõdurit ning majandus oli põhja vajumas. Valitses tooraine ning tööjõupuudus ning Venemaa kaotas ka osa oma territooriumist. Seega mõjus sõda ka Venemaale laastavalt.
Kokkuvõtteks tahaksin öelda, et tegelikult ei ole üheski sõjas täielikke võitjaid, sest kaotused, mida sõjategevus endaga kaasa toob, on igal riigil. Suurriigid nagu Saksamaa ja Venemaa, kes olid sõja alguses väga tugevad, väljusid sellest aga hoopiski suurte kaotajatena, kes tundsid enda suhtes ebaõiglust. Samas ka need riigid, keda eelpool võitjaks võib pidada said sõja tagajärjel tugevaid hoope oma riigi arengule. Seega pole sõjas kunagi täiesti ühepoolset tulemust.
Keda võib pidada I maailmasõja võitjateks ja kaotajateks #1 Keda võib pidada I maailmasõja võitjateks ja kaotajateks #2
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 2 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2010-09-08 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 20 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Kadri Luik Õppematerjali autor
Ajaloo arutlus

Sarnased õppematerjalid

Keda võib pidada I maailmasõja võitjateks ja kaotajateks-
2
doc

Keda võib pidada I maailmasõja võitjateks ja kaotajateks ?

Keda võib pidada I maailmasõja võitjateks ja keda kaotajateks? Esimene maailmasõda toimus 28. juunist 1914. a kuni 11.novembrini 1918.a. Sõda toimus kahe suure vastaspoole vahel: Antant ja Keskriigid. Sõja tagajärjed olid kõigile sõjas osalenud riikidele rasked kuna olid suured inimkaotused ja majanduslik allakäik. Kuid kaotusi täis sõjas oli ka riike, kes sellest võitsid. Võib arvata, et suurimaks võitjaks Esimeses maailmasõjas oli USA, kellel tuli leppida inimkaotustega, kuid kelle territoorium jäi puutumatuks. Kui enne sõda oli USA Euroopale võlgu, siis peale sõda oli vastupidi. Euroopa hakkas USA-st sõltuma kuna sai temalt raha, varustuse ja toidu. USA olukorda muutis kergemaks ka see, et kuna ta astus viimasena sõtta, oli hukkunute arv ka vastavalt väiksem. Võitjate hulka võib arvata ka Inglismaa ja Prantsusmaa. Hoolimata oma sõjajärgsest

Ajalugu
Keda võib pidada I maailmasõja võitjateks ja keda kaotajateks
1
doc

Keda võib pidada I maailmasõja võitjateks ja keda kaotajateks?

Keda võib pidada I maailmasõja võitjateks ja keda kaotajateks? Esimene maailmasõda leidis aset 28. juunist 1914-st aastast 11. novembrini 1918-nda aastani. Sõdivad riigid jagunesid Antandiks ja Keskriikideks. Sõjategevus mõjus laastavalt kõikidele sõjas osalenud riikidele ning tagajärgedeks olid suured inimkaotused ja majanduse ruineeritus. Siiski ei lõppenud sõda ainult kaotajatega, vaid oli ka võitjaid. Aravatavasti suurimaks võitjaks võib pidada USA-d. Kui enne sõda oli USA Euroopale võlgu ja sellest sõltuv, siis pärast sõda oli jõudude vahekord muutunud. Seda seetõttu, et USA varustas Antanti toidumoona, suurte laenude ja tarnis vaarustust. Ameerika Ühendriikide võit seisnes ka selles, et nende territoorium jäi sõjast puutumata, nad astusid sõtta hiljem ning võrreldes teiste riikidega olid nende inimakotused palju väikemad. Võitjateks võib pidada impeeriumide lagunemise tulemusena tekkinud rahvusriike nagu

Ajalugu
Esimese maailmasõja võitjad ja kaotajad
2
odt

Esimese maailmasõja võitjad ja kaotajad

Esimese maailmasõja võitjaid ja kaotajad Esimene maailmasõda aastail 1914-1918, mille peamiseks põhjuseks oli Suurbritannia ja Saksamaa konkurents, oli esimene modernne sõda, mis puudutas ka tsiviilisikuid. Tulemused olid murrangulised: sõda nõudis ligikaudu 15 miljonit inimelu, põhjustas mitme suurriigi lagunemise, kuid samas lõi ka soodsaid olukordi väikerahvastele. Kes olid siis Esimese maailmasõja võitjad ja kaotajad? Suurimaks võitjaks oli USA, seda peamiselt just sellepärast, et sekkus sõtta alles 1917. aastal ning kandis minimaalseid kahjusid. Oma geograafilise eraldatuse tõttu ei toimunud sõda tema territooriumil ning ta ei kandnud suuri kaotusi. USA, kes oli varem olnud Euroopa riikide võlgnik, muutus Esimese maailmasõja tulemusel nende võlausaldajaks, kuna toetas teisi Antanti riike majanduslikult ja sõjaliselt

Ajalugu
Esimese maailmasõja võitjad ja kaotajad
2
docx

Esimese maailmasõja võitjad ja kaotajad.

Keda võib pidada Esimese maailmasõja võitjateks ja keda kaotajateks? Esimese maailmasõda (1914-1918) oli puhkenud lootuses, et sõjajärgne maailm tuleb parem. Vastupidiselt ootustele halvenes enamus riikide ja inimeste olukord peale sõja lõppu veelgi. Esimese maailmasõja tulemused rahuldasid väheseid. Verise sõja tagajärjel kaotas elu rohkem kui 10 miljonit inimest. Sõda neelas nii füüsiliselt, kui vaimselt terve põlvkonna, kes sõjakoledustest enam ei toibunudki, nn kadunud sugupõlv. Sõda tõi kaasa massilisi purustusi, hävisid nii linnad kui ka ettevõtted. Majanduslikest raskustest ei suudetud välja tulla ka järgneva kümne aastaga, mis viis ülemaailmse majanduskriisini 1920ndate aastate lõpus.

Ajalugu
Esimese maailmasõja võitjad ja kaotajad
2
doc

Esimese maailmasõja võitjad ja kaotajad

Esimese maailmasõja võitjaid ja kaotajad Esimene maailmasõda toimus 28.juuli 1914-11.novemner 1918. Maailmasõja puhkemise peamiseks põhjuseks oli 20.sajandi alguseks teravnenud vastuolud maailma suurvõimude vahel, kus ühel pool olid Prantsusmaa ja Inglisjaa ja teisel pool Saksamaa. Sõja tulemused olid murrangulised: muutus maailma poliitiline kaart ning tekkisid uued riigid, toimusid suured uuendused sõjatehnikas ning muutus riikide positsioon. Sõda nõudis kokku ligikaudu 15 miljonit inimelu ning põhjustas mitme suurriigi lagunemise, kuid samas lõi ka soodsaid olukordi väikerahvastele

Ajalugu
Keda võib pidada I MS võitjateks ja keda kaotajateks
1
doc

Keda võib pidada I MS võitjateks ja keda kaotajateks?

Arutlus: Keda võib pidada I MS võitjateks ja keda kaotajateks? Esimene maailmasõda toimus 28. juunist 1914. kuni 11. novemberini 1918. aastani. Maailmasõja puhkemise peamiseks põhjuseks oli 20. sajandi alguseks teravnenud vastuolud maailma suurvõimude vahel, kus ühel pool olid Prantsusmaa ja Inglismaa ning teisel pool Saksamaa. Sõja ajendiks oli Austria-Ungari troonipärija ertshertsog Franz Ferdinandi tapmine Sarajevos Serbia üliõpilanse poolt 28. juunil 1914. aastal. Sõjas kaotas elu umbes 10 miljonit

Ajalugu
Võitjad ja kaotajad Esimeses maailmasõjas-esse
1
doc

Võitjad ja kaotajad Esimeses maailmasõjas, esse

Saksamaa ei tohtinud kehtestada sõjaväeteenistuskohustust, keelati omada lennuväge ja allveelaevu. Suurim kaotaja on Saksamaa ka sellepärast, et talle määratud reparatsioonid olid väga kõrged. Saksamaast tehti sõja puhkemise süüdlane, kuigi selles on kõik mingil määral süüdi, et sõda üldse toimus. Laostunud riigil ei olnud aga raha, et sõjakahjude eest maksta, sest nad olid isegi laenu võtnud, et sõda pidada. Sellega keegi ei arvestanud, eriti Prantsusmaa, kes nõudis suurimaid tasusid, kui Inglismaa ja Ameerika Ühendriigid olid leebemal seisukohal. Prantsusmaa eesmärgiks oli Saksamaad nõrgestada nii palju kui võimalik, et saada ise võimsaimaks suurriigiks Lääne ­ Euroopas. Sõjas kaotanuks pean ka Venemaad, kus sõda tõi kaasa palju suuri rahutusi. Rahulolematusega kaasnesid kriisid: 1917. aastal toimunud Oktoobrirevolutsioon ja Veebruari revolutsioon

Ajalugu
Kes olid I maailmasõja võitjad ja kaotajad
1
doc

Kes olid I maailmasõja võitjad ja kaotajad?

Kes olid I maailmasõja võitjad ja kaotajad? 1914. aastal ertshertsog Franz Ferdinandi tapmisega Sarajevos alguse saanud Esimene maailmasõda leidis oma lõpu alles 1918. aasta novembris kui Saksamaa kirjutas alla Compiegne'i vaherahule. Üldsusele on selge, et sõjal ei saa olla suuri hüvesid, kuid ometigi on sellel omad võitjad ja kaotajad, isegi siis kui see vahe on väga väike. Võidu asemel võib mõnikord rääkida lihtsalt ,,vähem kaotamisest". Keda võib siis lugeda nii raske sõja, kui see oli Esimene maailmasõda, võitjateks ja kaotajateks? Suurimaks kaotajaks pean mina ühiskonda. I maailmasõja tagajärjed olid väga rängad, hukkus ligi 16 miljonit inimest, haavata sai 21 miljonit ning neist umbes 3,5 miljonit jäid vigaseks. Selle taustal saab rääkida nn. ,,kadunud sugupõlvest", sest lahingute koledused jäid sügavale inimeste mällu. Sõjast tagasi pöördunud mehed ei suutnud kohaneda normaalse

Ajalugu




Kommentaarid (1)

Heltsuuuu profiilipilt
Heltsuuuu: Päris normaalne:)
15:51 12-12-2010



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun