Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Rahvusvaheline kaubandus - XV peatükk (1)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

  • Kuidas eksport ja import teineteisest sõltuvad?
  • Missugused on väliskaubanduses absoluutse ja suhtelise eelise erinevused?
  • Kummal on neist kaubanduses suurem mõju?
  • Miks on tootlikkus väga tähtis?
  • Miks on riikide vahel kaubanduspiirangud?
  • Mis määrab vahetuskursid?
  • Miks on riigi maksebilanss alati tasakaalus?

Lõik failist

Rahvusvaheline kaubandus
XV peatükk

  • Miks vaatlevad majandusteadlased importi kui tulu ning eksporti kui tasu vahetuse eest?
  • Kuidas eksport ja import teineteisest sõltuvad?
  • Missugused on väliskaubanduses absoluutse ja suhtelise eelise erinevused? Kummal on neist kaubanduses suurem mõju?
  • Miks on tootlikkus väga tähtis?
  • Miks on riikide vahel kaubanduspiirangud ?
  • Mis määrab vahetuskursid?
  • Miks on riigi maksebilanss alati tasakaalus?

Absoluutne eelis
Absoluutne eelis ilmneb, kui üks riik suudab toota mingit kaupa tõhusamalt kui mõni teine riik.
Suhteline eelis
Suhteline eelis seisneb selles, et mingi riik suudab toota teatud kaupu suhteliselt väiksemate kuludega kui teised. Riigil on suhteline millegi tootmise eelis, kui selle tootmise loobumiskulud on väiksemad kui teistel riikidel.
Töötunnid enne kaubandussuhete loomist
Kunstika
Sportika
1 CD-mängija
1 tund
6 tundi
1 korvpall
2 tundi
3 tundi
Kokku
3 tundi
9 tundi
Näeme, et Kunstikal on mõlema toote valmistamisel absoluutne eelis.
Tootmise loobumiskulud
Kui loobuda ühe kauba tootmisest , siis kui palju jõuab toota sama ajaga , mis kulus loobutava kauba tootmiseks, teist toodet.
Kunstika
Sportika
1 CD-mängija
½ korvpalli
2 korvpalli
1 korvpall
2 CD-mängijat
½ CD-mängijat
Töötunnid peale kaubandussuhete loomist
Kunstika
Sportika
1 CD-mängija oma tarbeks 1 tund
1 korvpall oma tarbeks 3 tundi
1 CD-mängija Sportikale 1 tund
1 korvpall Kunstikale 3 tundi
Töötunnid kokku 2 tundi
Töötunde kokku 6 tundi
Nagu näha saavad mõlemad riigid mõlemad kaubad, kuid Kunstika töölised kulutavad nüüd 2 tundi endise 3 tunni asemel ja Sportika 6 tundi 9 tunni asemel. Kuna mõlemad riigid toodavad nüüd kaupu ressursse otstarbekamalt kasutades on tõusnud nende tootlikus .
Tollimaks
Tollimaks on riigipiiri ületavatelt kaupadelt nõutav lõiv, mida võetakse teatud tariifide järgi.
Tollimakse on kahte põhilist liiki:
  • Tulutolli võetakse raha hankimiseks.
  • Kaitsetolle võetakse kodumaise tööstuse kaitsmiseks välismaise konkurentsi eest.
    Kogumiskoha järgi:
    • impordi tollimaks
    • ekspordi tollimaks
    • transiittollimaks
    Maksustamisviisi järgi:
    • väärtuseline tollimaks % ühikult
    • kindel tollimaks
    • kombineeritud tollimaks ühikult + %
    Kvoot
    Kvoot on kaubakogus , mida riik lubab kitsendusteta ja täiendava tollimaksuta importida või eksportida.
    Ekspordisoodustus
    Ekspordisoodustus on maksusoodustuste ja sooduslaenude andmine potentsiaalsetele eksportijatele ning madalaintressiliste laenude andmine eksporttoodangu ostjatele välismaal.

    Dumping

    Dumping on toodete müümine välismaal alla omahinna .
    Miks riigid piiravad väliskaubandust
  • riigikaitse seisukohalt oluliste majandusharude kaitseks.
  • vastloodud majandusharude kaitseks.
  • piirangud mitmekesistavad majandust.
  • kaitse odava välistööjõu konkurentsi eest.
  • Omatoodetele kehtestatud piirangutele samaga vastamine
    Vabakaubandusliit
    Vabakaubandusliit on riikidevaheline leping omavaheliste kaubanduspiirangute kõrvaldamiseks.
    Tolliliit
    Tolliliit on liikmesmaade vaheliste kaubandustõkete kõrvaldamiseks ning ülejäänud maailma suhtes aetava kaubanduspoliitika kooskõlastamiseks.
    David Ricardo (1772-1823)
    David Ricardo oli klassikaline vabakaubanduse eestvõitleja. Londoni Börsil kogus oma varanduse . “Poliitilise ökonoomia printsiibid” 1817.a. Vabakaubandus on poliitika, mille puhul kaotatakse tollid ja teised riikidevaheli­sed kaubandusbarjäärid.


  • Rahvusvaheline kaubandus - XV peatükk #1 Rahvusvaheline kaubandus - XV peatükk #2 Rahvusvaheline kaubandus - XV peatükk #3 Rahvusvaheline kaubandus - XV peatükk #4 Rahvusvaheline kaubandus - XV peatükk #5 Rahvusvaheline kaubandus - XV peatükk #6
    Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
    Leheküljed ~ 6 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2009-04-28 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 77 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor liinapoldra Õppematerjali autor

    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    2
    docx

    Rahvusvaheline majandus - mõisted

    RAHVUSVAHELINE MAJANDUS Mõisted Absoluutne eelis ilmneb, kui üks riik suudab toota mingit kaupa tõhusamalt kui mõni teine riik. Suhteline eelis seisneb selles,e t migni riik suudab toota teatud kapu, suhteliselt väiksemate kuludega kui teised.Riigil on sühteline millegi tootmise eelis, kui selle tootmise loobumiskulud on väiksemad kui teistel riikidel Tollimaks on riigipiiri ületavatelt kaupadelt nõutav lõiv, mida võetakse teatud tariifide järgi. Tollimakse on kahte põhiliiki. 1) Tulutolli võetakse raha hankimiseks. 2) Kaitsetolle võetakse kodumaise tüütsutse eest kaitsmiseks välismaise konkurentsi eest. Tollimaks- kogumiskohajärgi - impordi tollimaks - Eksordi tollimaks - Transiittollimaks Maksustamiseviisi järgi - väärtuseline tollimaks % ühikult - Kindel tollimaks - Kombineeritud tollimaks ühikult + % Kvoot On kaubakogus , mida riil lubab kitsendusteta ja täiendava tollimaksuta

    Majandus
    thumbnail
    45
    doc

    Majandus õpetuse aasta konspekt.

    Mis on majandusteadus? I peatükk · Mis on majandusteadus? · Kuidas aitavad turud ja vabatahtliku vahetuse põhimõte organiseerida tootmist ning toodete ja teenuste jaotamist? · Miks nappuse ja loobumiskulu mõisted majanduses ja meie elus on olulised? · Millised on tootmisressursside neli liiki? · Kuidas kompromissid, piirkulud ja piirtulud mõjutavad meie igapäevaseid otsuseid? · Millised põhilised majandusotsused seisavad kõikide ühiskondade ees?

    Majandus
    thumbnail
    4
    odt

    Rahvusvaheline majandus, kaubandus ja rahandus

    1. Rahvusvaheline majandus 2. Riigipiire ületavad kaubad, teenused ning ka kapital ja sellepärast rahvusvahelise majanduse uurimisobjektideks on -rahvusvaheline kaubandus -rahandus. Alustame siis rahvusvahelise kaubandusega 3. Import- sissevedu Eksport- väljavedu Kaubanduses toimub pidev liikumine. Tooteid ja teenuseid imporditakse ning eksporditakse. Import ja eksport ei ole alati võrdsed, aga nad sõltuvad teineteisest. Meie impordime näiteks oma majapidamisse asju ning vastutasuks ekspordime oma tööjõu eest saadud tasu. Samamoodi toimub ka riigis, ühe riigi import moodustab teise riigi ekspordi. 4

    Majandus
    thumbnail
    12
    ppt

    Rahvusvaheline majandus ja rahandus

    Rahvusvaheline majandus Rahvusvaheliseks majanduseks nimetatakse kõiki tehinguid, mis ületavad riigipiire. Uurimisobjektid Rahvusvaheline kaubandus Rahandus Import ­ sissevedu Eksport - väljavedu Miks tekkis rahvusvaheline kaubandus? Ressursside piiratus ja ebaühtlane jagunemine Toodete mitmekesisus ja tarbijate eelistus Millised on absoluutse ja suhtelise eelise erinevused? Absoluutne eelis on sellel riigil, kes suudab toota mingit kaupa teistest riikidest tõhusamalt Suhteline eelis on sellel riigil, kes suudab toota mingit kaupa teistest riikidest suhteliselt väiksemate kuludega ehk toomiskulu on väiksem Töötunnid enne kaubandussuhete loomist.

    Majandus
    thumbnail
    26
    ppt

    Trendid rahvusvahelises kaubanduses

    MAJANDUSE ABC RAHVUSVAHELINE MAJANDUS Rahvusvahelise majanduse mõiste EESTI MAJANDUSPOLIITILINE MUDEL Kaks alternatiivi: VALUUTAKOMITEE TASAKAALUSTATUD Ankurvaluuta euro EELARVE Suletud majandus ? Avatud majandus VABAKAUBANDUS PUUDUMINE

    Majandus
    thumbnail
    20
    doc

    Eksami vastused

    RAHVUSVAHELINE MAJANDUS KORDAMISKÜSIMUSED 1. Mõisted: rahvusvaheline majandus, välis- ja sisemajandus, maailmamajandus, majanduskord, uus rahvusvaheline majanduskord. · Rahvusvaheline majandus- käsitleb riikide vastastikust majanduslikku sõltuvust, ta analüüsib kaubavoolusid, teenuste liikumist ja makseid ühe riigi ning ülejäänud maailma vahel, neid voogusid reguleerivat poliitikat ja selle mõju riigi heaolule; uurib üksikute rahvusriikide vahelisi suhteid maailma nappide ressursside jaotamisel inimvajaduste rahuldamiseks. · Välismajandus- hõlmab riikidevahelised tehingud, nagu rahvusvaheline kaubandus,

    Rahvusvaheline majandus
    thumbnail
    12
    doc

    Rahvusvahelise majanduse konspekt

    teorrem) Majandus on suhteliselt efektiivsem tootes selliseid kaupu, mille tootmiseks kasutatakse intensiivselt neid tootmistegureid, millega riik on suhteliselt hästi varustatud. Kuidas mõjutab kaubavahetus Heckscheri-Ohlini mudeli puhul sissetulekute jaotust? Tootmistegurite hinna võrdsustumine Autarkia tingimustes teenib tööjõud koduriigis vähem kui välisriigis, ja maaomanikud teenivad koduriigis rohkem kui välisriigis Tootmistegurite hinna võrdsustumise teoreem: ­ rahvusvaheline kaubavahetus viib homogeensetelt tootmisteguritelt teenitavate absoluutsete ja suhteliste tulude täieliku võrdsustumiseni riikide vahel ­ Viidates sellele, et rahvusvaheline kaubavahetus asendab tootmistegurite rahvusvahelist liikuvust. Miks Heckscheri-Ohlini mudel reaalsete riikide kaubavahetuse struktuuri kirjeldamiseks ei sobi? · Kolm eeldust, mis on olulised tootmistegurite hindade võrdsustumiseks ja mis reaalses elus ei kehti:

    Rahvusvaheline majandus
    thumbnail
    11
    doc

    Rahvusvaheline majandus arvestustöö

    on piiramatu (s.t. lõpmatult elastne). Jooniselt võime lugeda, et vabakaubanduse tekkides saab riigis olema nõudlus 80 tootele, s.h. 20 neist täidetakse kodumaise pakkumisega ja 60 imporditakse. Loomulikult langeb kodumaise toote hind samuti 8000 dollarile ja omamaine tööstus saab konkurentsist kahju: kasum langeb, töötajad tuleb vallandada ning algab surve valitsusele üleskutsega kaitsta kodumaist tootmist. 10. GATT GATT- Bretton Woodsi konverentsil 1947. aastal koostatud rahvusvaheline leping, mille peamiseks eesmärgiks oli kaubanduspiirangute langetamine. Kuigi juriidiliselt ei ole GATT organisatsioon, on ta ajalooliselt täitnud rahvusvahelist kaubandust koordineerivat orgi rolli. Kuigi algselt pidi GATT saama aluseks Rahvusvahelisele Kaubandusorganisatsioonile (ITO), ei jõutud selleni kunagi. Praeguseks on GATTi ülesanded üle võtnud WTO. Peamiseks kohustuseks on tollimaksu vähendamine impordilt GATT-i liikmesriikidest

    Majandus




    Kommentaarid (1)

    jogita profiilipilt
    jogita: Kommenteerides ja hinnates õppematerjali, saad sa 40% kulutatud punktidest tagasi
    12:33 15-04-2012



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun