Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS (1)

5 VÄGA HEA
Punktid
Elu - Luuletused, mis räägivad elus olemisest, kuid ka elust pärast surma ja enne sündi.

Esitatud küsimused

  • Kuidas lõkse vältida ja neist pääseda?
  • Kuidas vanemate lahkumineku korral lapsi säästa?
  • Miks on oluline jälgida lapse arengut?
  • Mida saab naine teha?
  • Kuidas lõkse vältida ja neist pääseda?
  • Kummal neist õigus on?
  • Kuidas vanemate lahkumineku korral lapsi säästa?
  • Miks nad aru ei saa miks nad teevad selliseid asju?
  • Miks on oluline jälgida lapse arengut?
  • Miks just puidust klotsid?
  • Palju Isa roll seevastu on küsitavam Kas isasid on vaja?
  • Milline tähtsus on isal?
  • Mida saab naine teha?
  • Millist perekonnapoliitikat me vajame?

Lõik failist

LÄÄNE-VIRU RAKENDUSKÕRGKOOL
Sotsiaaltöö õppetool
III ST I KÕ
Kaidi Toropov
LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS
Õpimapp
Aineõpetaja: Anu Leuska
Mõdriku
2009

  • SISUKORD


    SISUKORD 2
    SISSEJUHATUS 4
    1. VANEMAROLLI TÄHTSUS 5
    1.1 Vanemaks olemine 6
    1.2 Vanematevaheline suhe 8
    1.3 Vanemate ja laste vaheline armastus 9
    1.4 Vanemate tähtsus lapse kujunemisel 13
    1.5 Lapsevanemate panusest lapse enesehinnangu kujunemises. 14
    1.6 Vanemlikud lõksud 16
    1.6.1 Keskendumine lapse probleemsele käitumisele 16
    1.6.2 Perfektse lapse lõks 17
    1.6.3 Positiivse käitumise mittemärkamise lõks 17
    1.6.4 „Ta ongi selline võimatu laps” lõks 17
    1.6.5 „Teen kõik ainult laste pärast” lõks 18
    1.6.6 „Nad kasvavad sellest välja” lõks 18
    1.6.7 Perfektse vanema lõks 18
    1.6.8 Kuidas lõkse vältida ja neist pääseda? 18
    1.6.9 Nüüd aga väike valik nõuandeid 19
    1.6.10 Põhilised vead, mida vanemad käske jagades teevad 20
    1.7 12 põhilist viga, mida me lapsi kasvatades teeme 21
    1.7.1 “Kõik jääb nii, nagu mina ütlen!” 22
    1.7.2 “Ei mingeid hinnaalandusi!” 22
    1.7.3 Piits ja präänik 22
    1.7.4 “Kui sa ei…, siis ma…” 22
    1.7.5 “Ka lapsevanemad on inimesed!” 23
    1.7.6 “Peamine on distantsi hoida.” 23
    1.7.7 Järjekindlusetus 23
    1.7.8 Liialt suured ootused 23
    1.7.9 “Ah, sind …” 24
    1.7.10 . Liigne hoolitsus 24
    1.7.11 “Lapsi peab hellitama!” 24
    1.7.12 “Küll kasvab ise!” 25
    1.8 Kuidas vanemate lahkumineku korral lapsi säästa? 25
    1.8.1 Lapse heaks tegutsege koos 26
    1.8.2 Laps pole spioon ega diplomaat 26
    1.8.3 Lisapinged tuleb maandada 27
    2. LASTE ARENG 29
    2.1 Tõlgiks laste ja täiskasvanute vahel 30
    2.2 Miks on oluline jälgida lapse arengut? 31
    2.3 Kuulame, mida lapsed tegelikult tahavad 32
    2.3.1 Kuulata inimest 34
    2.4 Laps saab aru 34
    2.5 Lapse olemus 36
    2.5.1 Mäng on oluline 36
    2.5.2 Olulisemad mänguasjad 37
    3. ISA JA LAPS 39
    3.1 Isaduse olemus 39
    3.2 Isa ülesandeks küpsemine 40
    3.3 Isa roll lapse arengus 41
    3.4 Isa mõju lapsele 42
    3.4.1 Aktiivne isa – pingevabam pereelu 43
    3.4.2 Mida saab naine teha? 43
    KOKKUVÕTE 44
    KASUTATUD KIRJANDUS 46
  • SISSEJUHATUS


    Lapsevanemaks olemine on " elukutse ", mis pakub rohkelt nii väljakutseid kui rõõmu. Lapsevanemaks olemine on eriti oluline laiemas tähenduses - oma laste eest hoolitsedes ja neile oma igapäevaeluga eeskujuks olles, külvame me tuleviku seemneid.
    Kuna me võime üsna sageli olla ülekoormatud pereelu igapäevaste proosaliste pisiasjadega, siis võib keeruline olla hoida silme ees kaugemat sihti - milliseks me soovime, et meie lapsed kasvaksid .
    Argiaskeldustes läheb tihtipeale meelest endalt küsida - kas meie teod ja sõnad toetavad laste kasvamist sellisteks inimesteks, millistena me neid sooviksime näha.
    Esimesed eluaastad ja suhted vanematega panevad aluse, visandavad raamid lapse mina-pildile, enesehinnangule. See, mis elu alguses on seotud konkreetsete isikute ja suhetega - ema ja isaga - omandab aja jooksul, isiksuse arenedes üha abstraktsemad jooned. See tähendab, et elusündmustele lähenetakse juba teatud isiklikust kogemustepagasist lähtudes. Edasise käitumisstrateegia valikul mängib ühe olulise tegurina rolli juba see, milline on inimese enesehinnang .
    Laste kasvatamine on töö, mida pered teevad ühiskonna heaks. Kõigi ühiskonnaliikmete ühishuviks on rahva kestmajäämine ja järgnevate põlvkondade üleskasvatamine. Mees ja naine muretsevad lapsed ennekõike sellepärast, et nad armastavad teineteist, et lapsed annavad elule tähenduse ja palju rõõmu. Teisalt on laste kasvatamine aga ka töö. Ning selle tööga on seotud teatud hulk kindlaid kulutusi. Lapsed vajavad eluaset, süüa ja riiet selga, transporti jms. Kuigi sellised kulutused on märkimisväärsed ja pidevalt kasvavad, pole need sellised, mida vanemad kahetseksid. Lapsevanemad on teadlikud nendest kulutustest, kui nad lapsed endale muretsevad, sellele vaatamata teevad nad reeglina oma otsuse lapsi saada teadlikult ning rõõmsal meelel .
  • 1. VANEMAROLLI TÄHTSUS


    Vanemad on kõige esimesed ja kõige tähtsamad sotsialiseerimise agendid . Lapsed saavad vanematelt maailma esmase arusaamise . Lapsed
  • Vasakule Paremale
    LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #1 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #2 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #3 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #4 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #5 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #6 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #7 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #8 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #9 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #10 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #11 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #12 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #13 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #14 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #15 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #16 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #17 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #18 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #19 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #20 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #21 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #22 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #23 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #24 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #25 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #26 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #27 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #28 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #29 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #30 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #31 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #32 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #33 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #34 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #35 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #36 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #37 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #38 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #39 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #40 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #41 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #42 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #43 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #44 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #45 LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS #46
    Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
    Leheküljed ~ 46 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2011-05-16 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 210 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor Kaidi Simson Õppematerjali autor
    Lapsevanemaks olemine on "elukutse", mis pakub rohkelt nii väljakutseid kui rõõmu. Lapsevanemaks olemine on eriti oluline laiemas tähenduses - oma laste eest hoolitsedes ja neile oma igapäevaeluga eeskujuks olles, külvame me tuleviku seemneid.

    Kuna me võime üsna sageli olla ülekoormatud pereelu igapäevaste proosaliste pisiasjadega, siis võib keeruline olla hoida silme ees kaugemat sihti - milliseks me soovime, et meie lapsed kasvaksid.

    Argiaskeldustes läheb tihtipeale meelest endalt küsida - kas meie teod ja sõnad toetavad laste kasvamist sellisteks inimesteks, millistena me neid sooviksime näha.

    Esimesed eluaastad ja suhted vanematega panevad aluse, visandavad raamid lapse mina-pildile, enesehinnangule. See, mis elu alguses on seotud konkreetsete isikute ja suhetega - ema ja isaga - omandab aja jooksul, isiksuse arenedes üha abstraktsemad jooned. See tähendab, et elusündmustele lähenetakse juba teatud isiklikust kogemustepagasist lähtudes. Edasise käitumisstrateegia valikul mängib ühe olulise tegurina rolli juba see, milline on inimese enesehinnang.

    Laste kasvatamine on töö, mida pered teevad ühiskonna heaks. Kõigi ühiskonnaliikmete ühishuviks on rahva kestmajäämine ja järgnevate põlvkondade üleskasvatamine. Mees ja naine muretsevad lapsed ennekõike sellepärast, et nad armastavad teineteist, et lapsed annavad elule tähenduse ja palju rõõmu. Teisalt on laste kasvatamine aga ka töö. Ning selle tööga on seotud teatud hulk kindlaid kulutusi. Lapsed vajavad eluaset, süüa ja riiet selga, transporti jms. Kuigi sellised kulutused on märkimisväärsed ja pidevalt kasvavad, pole need sellised, mida vanemad kahetseksid. Lapsevanemad on teadlikud nendest kulutustest, kui nad lapsed endale muretsevad, sellele vaatamata teevad nad reeglina oma otsuse lapsi saada teadlikult ning rõõmsal meelel.

    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    30
    doc

    ISA ROLL LAPSE KASVATAMISEL

    TALLINNA ÜLIKOOL Rakvere Kolledž Õpetajakoolituse osakond ISA ROLL LAPSE KASVATAMISEL Koostaja: Nadezda Stefan Lektor: Tea Välk MA Rakvere 2015 SISUKORD SISUKORD...........................................................................................................2 1.TRADITSIOONILISE KASVATUSE MUUTUS..............................................4 2.ISA ROLL PEREKONNAS...............................................................................6 2.1.Isa ja ema rolli iseärasus..............................................................................7 3.ISAROLLI MUUTUMINE PEALE LAHUTUST............................................8 4.ISADUSE OLEMUS........................................................................................10 5.ERINEVAD „ISA-TÜÜBID“...........................................................................12

    Sissejuhatus kasvatusteadusesse
    thumbnail
    11
    doc

    Armukadedad lapsed

    Armukadedusest pimestatuna on nad tusased, nurjavad teiste tegevusi, karjuvad või nõuavad rohkem tähelepanu õdesid-vendi lüües, mänguasju lõhkudes, jonnides jne. Kurb on see kindlasti, olgu see siis õigustatult või mitte. Kuigi õdede-vendadevaheline võistlemine on osa inimloomusest, on selle esinemissageudst võimalik vähendada, näidates igale lapsele, et ka tema on eriline. 2 1. SUHTED ÕDEDE-VENDADE VAHEL Õed-vennad on sünnitatud samast kehast ning nad on üles kasvanud samas perekonnas, seega nende suhe on väga eriline. See mõjutab paljuski meie arengut. Arvamust iseendast mõjutab võrdlus teistega. Identiteeti aga ei saa tekkida, kui ei suhtle teiste inimestega ning õdede- vendade suhe on üks kauakestvamaid suhteid meie elus. Laste ja vanemate suhteid rõhutatakse palju, kuid nüüd on hakatud tähelepanu pöörama ka õdede-vendade vahelistele suhetele

    Psüholoogia
    thumbnail
    9
    doc

    Perekonna seadused

    seisukohalt on väga oluline perekonna, nii ema kui isa olemasolu. Perekond on esimene kollektiiv, kus laps veedab oma esimesed, isiksusliku arengu aluseks olevad kõige vastuvõtlikumad aastad. Pere kus on olemas mõlemad vanemad ­ ema ja isa ­ tuleb paremini toime ka kasvatusülesannetega. Lapsed tahavad olla koos oma vanematega, rääkida neile oma muredest ja rõõmudest. Sageli lapsed isegi ei soovi, et vanemad nendega tegeleksid, vaid et nad lihtsalt oleksid nende läheduses. Laste mõtlemine on avatud. Seega on emal ja isal võimalus neile edasi anda seda, mis just nende endi jaoks tähtis on. Lapsepõlv on aeg, mil saame lastele rääkida sellest, millesse me ise usume (Parsons 2001: 22). Kahjuks on kiire elutempo meid tihti ilma jätmas võimalusest lihtsalt olla koos oma lastega ja rääkida neile ja meile olulistest asjadest. Emal ja isal on mõlemal oluline kuid erinev roll perekonnas ja laste arengu toetamisel.

    Ühiskond
    thumbnail
    11
    docx

    Isadus

    Kolmandaks on psühholoogiline isadus. Siin määratletakse meest isana juhul, kui laps näeb temas isa ning tal on isaga püsiv usalduslik kontakt. Psühholoogilise isaga suhtleb laps pidevalt. Tänapäeval ei pruugi need erinevat tüüpi isadused aga alati kattuda. Näiteks kui mehel on enam kui üks paarisuhe, siis võib peres olla sageli puudu üks bioloogiline vanem. See on ka üks põhjusi, miks üha enam on hakatud rõhutama psühholoogilist isadust. Isal on perekonnas täita oluline, mitmekülgne roll. Kuna perekonna kontekstis toimub pidev vastastikune mõju, on üksüheseid seoseid raske välja tuua. Samas rõhutatakse isade rolli eelkõige majandusliku toetuse tagamisel ning perekonnas üldise emotsionaalse õhkkonna kujundamisel. Igas kultuurikeskkonnas on oma ettekujutus "heast isast". Sotsiokultuurilised normid määravad suurel määral isarolli, see mõjutab pereprotsesse ja see omakorda lapse arengut.

    Perekonnaõpetus
    thumbnail
    17
    doc

    Kodu ja perekonna roll lapse arengus

    ..................................................................................................6 1.3. Kodu mängunurgana................................................................................................... 7 1.4. Mänguasjad ja mängunurk.......................................................................................... 8 1.5. Kodu keelekeskkonnana..............................................................................................8 1.6. Avatud suhted perekonnas...........................................................................................9 2. LAPSEGA TEGELEMINE..............................................................................................11 2.1. Jagamatu tähelepanu..................................................................................................11 2.2. Lapsele pühendatud aeg............................................................................................ 12 2.3. Lugemine koos lapsega.....

    Eelkoolipedagoogika
    thumbnail
    8
    docx

    Perekonna tähtsus lapse arengukeskkonnas

    aga neile sai järjest enam osaks ka siirast hellust. Aga alles 1900ndatel aastatel seati kasvatusele eesmärke, mis toetasid lapse oma isiksuse arengut. Tänapäeval näeme last juba väärika indiviidina. Ühiskonna roll lastele turvalise kasvukeskkonna tagamise juures kasvab ning kodu ja vanemate osa lapse elus väheneb üha enam. Kasvukeskkond on lapsele äraütlemata oluline, see on tema igapäev, tema suurim õpetaja. Et aga ühiskonna roll laste kasvatamise juures on kasvanud ning lapsevanemad lihtsalt peavad ümbritsevat keskkonda usaldama, siis aitamaks kaasa lapse arengule võiksid lapsevanemate ning õpetajate põhimõtted ja arusaamad kasvamisest, kasvatamisest ning lastele omastest õppimisviisidest ühilduda. Pereringis tekivad lapsel esimesed kiindumussuhted, mis panevad aluse väärtushinnangutele ning annavad aluse edaspidiseks inimestevahelise suhtluse mõistmiseks. Vastavalt vanemate

    Arengupsühholoogia
    thumbnail
    20
    doc

    Uurimustöö: Laste ja vanemate suhted

    ................4 1.1. Kodu ja perekonna osa lapse elus........................................................................4 1.2. Keskkond, kui arengutegur................................................................................. 4 1.3. Lapse mina-areng ............................................................................................... 5 1.4. Igal perekonnaliikmel on oma kindel roll lapse arengus.................................... 5 2. LASTE SUHTED VANEMATEGA...............................................................................7 2.1. Mida noored arvavad suhetest vanematega.........................................................7 2.2. Suhted teismelisega............................................................................................. 7 2.3. Kuidas hoida lastega häid suhteid.......................................................................8 3. LASTEGA KÄITUMINE .................

    Informaatika
    thumbnail
    5
    doc

    Suhted perekonnas

    LÄÄNE-VIRU RAKENDUSKÕRGKOOL Ettevõtluse ja majandusarvestuse õppetool IÄ xxxxxxxx Suhted perekonnas Referaat Juhendaja: xxxxxxxx Mõdriku 2012 Suhted perekonnas, kui sotsiaalses grupis Pere on meie kindlus, ilma selleta oleme me kaitsetud. Perekond toetab oma liikmeid erinevatel eluetappidel, nii headel kui ka halbadel aegadel. Inimene vajab toetust ja tunnustust ning kui ta seda perekonnast ei leia siis on midagi valesti. Perekonnas on igalühel oma roll: ema, isa, lapsed, vanavanemad. Selge on see, et laps ei saa isa rolli ega ema vanaisa rolli üle võtta. Vanemate ülesanne on julgustada, õpetada, toetada ning valmistada ette oma lapsi

    Filosoofia




    Kommentaarid (1)

    yyvyy profiilipilt
    19:28 04-11-2016



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun