Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Talurahvaseadusi – sisu, mõju talupoegade edasisele tegevusele • 1849 (Liivimaa) ja 1856 (Eestimaa) – Taluinimesed vabanesid tööst mõisapõllul, said õiguse oma majapidamise korraldamiseks; üleminek teorendilt raharendile; talude müük; mõisamoonakad ehk palgatöölised mõisapõldudel – hakati mõtlema majanduslikult; kindlustunne ja motivatsioon väga suured, et saada raha ja osta endale maa
Talurahvas on Kiviräha kujutluses ahne, riukalik ja pragmaatiline, varastab nii mõisa kui üksteise järelt. Kirikus käiakse vaid selleks, et suus ära tuua armulaualeiba, millega jahimehe püss alati märki tabab. Muna Ott tuleb Vanapagana teenistusest ja plaanib ennast tööle pakkuda kirikuõpetaja juurde – teenistus on teenistus.
Talurahvaseadused - 1802. aasta juunis kokkutulnud Eestimaa maapäev võttis talurahvaküsimuses vastu mitu otsust, mis on tuntud nimetuse all “Iggaüks”. “Iggaüks” ei olnud veel sõna otseses mõttes seadus, vaid keisri poolt kinnitatud aadli maapäeva otsus.
Talurahvaseadused eesti - ja Liivimaal?Selle moodustasid omaette kildid (tsunftide ühendused).Selle süsteemi seadusega anti talurahvale õigus omada vallasvara ja õiguse struktuur tugines oma liikmete ametivendlusele ja vastastikusele pärandada käsutusolevat maad.
Talurahvasõda – talurahva vastuhakk, keeldudes vilja konfiskeerimisest, mitte toetades kollektiivmajandite loomist, ning nõudes vabade nõukogude moodustamist, mis ei seisaks ühe partei kontrolli all.
Talurahvasõda - 1919 aastal enamlaste võidusthoolimata tekkinud talurahvaliikumine, mis oli vastu vilja konfiskeerimisele, kollektiivmajandite loomisele ning ühe parteikontrollile
Talurahvaseadused on kantud ning mõjutatud Preisi Üldisest Maaõigusest). Keeleliselt ei ole probleemi, kehtis ainult vene keelne, saksa keelseid tõlkeid oli olemas.
Talurahvaseadused – 1802 Eesti- ja 1804 Liivimaal, „Iggaüks“, millega muudeti talud pärandatavaks, teokoormiste normeerimine, vallakohtute loomine.
Talurahvas - sunnismaisusega kaasnenud talupoja seadmine mõisnikust sõltuvaks lubab Rootsiajal kõneleda talupoegade pärisorjastamisest.
Talurahvas on Kivirähnu kujutluses ahne, riukalik ja pragmaatiline, varastab nii mõisa kui üksteise järelt.
Talurahvast – neid oli vaja ressurssi, hobuseid ja süüa, talupoegadelt seda jõuga võttes.
Talurahvaseadused - mindi üle teorendilt raharendile, talupoegdel võimalus talusi päriseks osta
Talurahvas 14 - 16saj. Pärast jüriöö ülestõusu hakati eestlastesse halvemini suhtuma.
Talurahvas 17 - 18 saj ehk varauusajal – olid talurahva ühiskonnnakihgid suht ühtsed.
Talurahvas - Talurahva suur sotsiaalne erinevus säilib 16.janadi II poolel.
Talurahvaseadused - andis talupojale võimaluse endale talu osta, raharent.
Talurahvaseaduste kehtivus – kuni 1920 – seisuste kaotamise seaduseni.
Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun