Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Prügi sorteerimise juhend (0)

1 HALB
Punktid

Esitatud küsimused

  • Miks prügi sorteerida?
  • Kuidas prügi sorteerida?
Prügi sorteerimise juhend



Miks prügi sorteerida? 1
Prügiveo reeglid 1
Kuidas prügi sorteerida? 2
Paber ja kartong 2
Biolagunevad jäätmed 2
Pakend 3

Miks prügi sorteerida?

Mida arenenum on ühiskond, seda rohkem prügi toodetakse. Seetõttu kasvab tekitatava prügi hulk aastatega, erandiks pole siin ka Eesti ega Tallinn. Rohkem prügi tähendab aga suuremat tarbimist ja ressursside raiskamist. Et seda protsessi pidurdada , on hädavajalik jäätmete sorteerimine ja taaskasutamine. Siis jääb eluks vajalikke ressursse ka tulevastele põlvedele. Enamikku tekkivatest jäätmetest saab kodus sorteerida. Mida rohkem prügi sorteerida ja vanu esemeid taaskasutusse saata, seda vähem jäätmeid jääb konteinerisse ja vähem tuleb jäätmeveo eest maksta. Seega kokkuvõttes tuleb prügi sorteerimine tarbijale odavam. Kodumajapidamises tekkivatest jäätmetest suurema osa moodustavad pakendid , toidujäätmed ja vanapaber . Vähemalt vanapaberi, pakendid, toidujäätmed ja ohtlikud jäätmed peaks iga elanik oma muust prügist eraldama , et säästa looduslikke ressursse.
NB! Pannes pakendid prügikasti , maksad topelt , sest pakendi käitlemise hind on tootele juba lisatud!

Prügiveo reeglid


Igal ühistul või üksikul majapidamisel on kohustus sõlmida jäätmevedajaga jäätmekäitlusleping. Prügikonteinereid tuleb tühjendada sellise sagedusega, et oleks välditud konteinerite ületäitumine ning haisu ja kahjurite teke. Vastavalt jäätmeseadusele tuleb tiheasustusalal konteinerit tühjendada vähemalt üks kord nelja nädala jooksul. Seetõttu tuleks valida sobiva suurusega konteiner (eramajade puhul on lubatud kasutada jäätmekotti), mis vastaks tekkivate jäätmete hulgale.

Kuidas prügi sorteerida?

Paber ja kartong

Pilt 1.
Paberi ja kartongi mahutisse tuleb panna:
  • Ajalehed, ajakirjad , kataloogid, reklaammaterjalid;
  • Vihikud, trükiga ja puhtad kirja- ning joonistuspaberid;
  • Ümbrikud, kaanteta raamatud;
  • Pappkastid ja - karbid , paberkotid jms puhtad paberpakendid.
  • Paberi ja papi konteinerisse ei tohi panna:
  • Määrdunud või vettinud paberit ja pappi;
  • Majapidamispaberit;
  • Kasutatud pabernõusid;
  • Kartongist joogipakendeid, kilet ;
  • Foolium - ja kopeerpaberit.
NB! Konteiner paberi ja kartongi jaoks peab olema kinnistul, kus on vähemalt 5 korterit ja asutustes ning ettevõtetes , kus neid tekib. Vähema kui 5 korteriga elamutes ja eramajades tuleks vanapaber viia jäätmejaama või andma üle jäätmevedajale või -käitlejale.

Biolagunevad jäätmed

Biolagunevate jäätmete mahutisse tuleb panna:
  • Liha- ja kalajäätmed, köögi- ja puuviljad, köögi- ja puuviljade koorimisjäägid, leib, sai, poolfabrikaadid, pagaritooted ja kondiitritooted , juustud, või ja margariin ning muud tahked toidujäätmed.
  • Majapidamispaber , pabersalvrätid, kohvipaks, paberfiltrid, teepakid.
  • Toataimed ja lõikelilled .
Biolagunevate jäätmete konteinerisse ei tohi panna:
  • Toiduõli, piima, hapupiima, suppi, kastmeid ja muid vedelaid toite ja toiduaineid.
  • Vedelikke.
  • Suuri konte.
  • Kilet, metalli, klaasi, tuhka, suitsukonisid, pakendeid, vahatatud ja kiletatud pappi ja muid bioloogiliselt mittelagunevad jäätmeid.
NB! Konteiner biolagunevate jäätmete jaoks peab olema kinnistul, kus on vähemalt 10 korterit ja asutustes ning ettevõtetes, kus neid tekib.
Vähema kui 10 korteriga elamutes ja eramajades tekkivad toidujäätmed tuleb kompostida oma kinnistul kompostris või panna olmejäätmete konteinerisse. Keskkonnast hoolivatel inimestel soovitame toidujäätmed kompostida. Arvestama peab aga seda, et toidujäätmeid tohib kompostida ainult kinnises kompostris mitte lahtiselt aunas.
Aia- ja pargijäätmeid (lehed, oksad , rohi jne) võib kompostida oma kinnistu piires lahtiselt aunas või viia jäätmejaamadesse (eraisikutelt võetakse tasuta vastu ühelt toojalt päevas kuni neli 100-liitrist kotitäit).

Pakend

Pakendikonteinerisse tuleb panna:
  • Plastpakendid: jogurti- ja võitopsid; õli-, ketšupi- ja majoneesipudelid; kosmeetika ja hooldustoodete pakendid (nt kreemipurgid, šampoonipudelid); plastnõud ka karbid; kilekotid ja pakkekile ; muud puhtad plastpakendid.
  • Klaaspakendid: pandimärgita klaasist pudelid, klaaspurgid, muud puhtad klaaspakendid.
  • Metallpakend: konservikarbid, toidu- ja joogipakendite metallkaaned ja korgid, muud puhtad metallpakendid.
  • Joogikartong: Puhtad kartongist piima-, mahla- ja jogurtipakendid.
Pakendikonteinerisse ei tohi panna:
  • Toiduga määrdunud ning pooleldi täidetud pakendeid, plastist mänguasju, ohtlike ainete pakendeid (nt kodukeemia), aerosoolpakendeid (nt juukselakk), akna- ja lehtklaasi, valgustuspirne.
NB! Tallinna linnas on ca 130 avalikku nõuetele vastavat pakendite kogumispunkti, kuhu pakendijäätmeid saab panna tasuta.
Kui paned pakendijäätmed segaolmejäätmete konteinerisse, siis maksad nende käitlemise eest topelt, sest pakendi käitlemise hind on tootele juba lisatud.
Vasakule Paremale
Prügi sorteerimise juhend #1 Prügi sorteerimise juhend #2 Prügi sorteerimise juhend #3 Prügi sorteerimise juhend #4
Punktid 10 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 10 punkti.
Leheküljed ~ 4 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2015-10-03 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 11 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Jelizaveta Miškova Õppematerjali autor
Informaatika

Sarnased õppematerjalid

Jäätmekäitlus
7
odt

Jäätmekäitlus

TIITELEHT Sisukord Miks prügi sorteerida?................................................................................................................3 Prügiveo reeglid..........................................................................................................................3 Kuidas prügi sorteerida?.............................................................................................................4 Paberi ja papi konteinerisse tuleb panna:...............................................................................4 Paberi ja papi konteinerisse ei tohi panna:.............................................................................4 Biolagunevate jäätmete konteinerisse tuleb panna:................................................................4

Puhastusteenindus
Töökeskkonna ohutus - tööhügieen-jäätmed-keskkond
7
docx

Töökeskkonna ohutus - tööhügieen, jäätmed, keskkond

Mikroorganismide paljunemist mõjutavad tegurid · Tööruumide üldine puhtus/hügieen · Tööolmeruumide hügieen · Puhastamise sagedus · Puhastusvahendi keemiline aktiivsus · Lemmikloomad/koduloomad · Temperatuur · Niiskus · Hallitus · Valed jäätmekäitluse põhimõtted Tööhügieen Bioloogilise ohuteguri puhul: 1) Tuleb keelata söömine ja joomine bioloogilistest ohuteguritest mõjutatud töökeskkonnas; 2) Anda töötajatele asjakohane tööriietus, kaitseriietus; 3) Anda töötajate kasutusse dussidega varustatud pesemisruumid, antiseptilised nahapuhastusvahendid; 4) Tagada, et kõiki kasutatud isikukaitsevahendeid pärast tööpäeva lõppu puhastatakse ja kontrollitakse, pannakse hoiule kindlaksmääratud kohta ning defektsed vahendid parandatakse või asendatakse enne järgmist kasutamist; 5) Määrata inim- või loomse päritoluga materjalide või preparaatide käitlemise kord. Kui töö

Tööohutus
Jäätmekäitlus
10
docx

Jäätmekäitlus

SISUKORD SISSEJUHATUS Tänapäeval on raske mitte puutuda igapäevaselt kokku prügiga. Igasugune tarbimine eeldab ka rohkemal või vähemal määral prügi teket. Selleks, et hoida meie elukeskkonda inimväärsena ja säästa loodusressursse, tuleb jäätmete tekkimist nii palju kui võimalik vältida ning tekkinud jäätmed keskkonnasõbralikult koguda ja käidelda . Ei ole sellist inimest, kes jäätmeid ei tekitaks. Tavainimese kokkupuude jäätmetega piirdub üldjuhul köögivalamu aluse prügikotiga ning võib-olla ka pudelite äraandmise problemaatikaga.

Töökeskond
Jäätmekäitluse referaat
10
docx

Jäätmekäitluse referaat

Jäätmekäitluse alane seadusandlus on noorele riigile kohaselt uus ning noore organisatsioonina oleme seda hoolega järginud. OÜ Paikre jäätmekäitluskeskus jaguneb kaheks struktuuriüksuseks prügila ning sorteerimisjaam. Paikre prügila on üks Eesti esimesi kaasaegseid ja keskkonnanõuetele vastavaid prügilaid. Paikre sorteerimisjaam üks esimesi selliseid keskusi Eestis, kus suurendatakse materjalide taaskasutamist nende sorteerimise läbi. Jäätmed ja jäätmekäitlus Me kõik puutume iga päev kokku prügiga ­ oleme ise prügi tekitajad. Selleks, et hoida meie elukeskkonda inimväärsena ja loodussõbralikuna, peaksime tekkinud jäätmed võimalikult keskkonnasõbralikult koguma ja käitlema. Aastatel 2004­2007 toimusid jäätmevaldkonnas muutused, mis olid tingitud Eesti liitumisest Euroopa Liiduga. Jõustusid uus jäätmeseadus, pakendiseadus ja nende alusel kehtestatud alamad õigusaktid

Keskkond
Biojäätmete käitlemine Eestis
15
docx

Biojäätmete käitlemine Eestis

ladestamise maksumust sellise määrani, kus orgaaniliste jäätmete prügilasse viimise eelistamine pole enam majanduslikult otstarbekas. · Turu loomine ja kujundamine komposti ning muudest biolagunevatest jäätmetest saadud toodete tarvis. · Multifunktsionaalsete jäätmekäitluskeskuste arendamine. Biolagunevate jäätmete käitlemise juures on mitmeid positiivseid külgi, mis peaksid inimesi innustama üha enam tähelepanu pöörama kõigele, mis seotud prügi ning selle käitlemisega. Biolagunevate jäätmete käitlemine aitab vähendada prügilatesse ladestavate jäätmete kogust ning prügilatest eraldub õhku järjest vähem kasvuhoonegaase, mis on keskkonnale kahjulikud, sellest tulenevalt väheneb ka prügilatest leviv hais. Orgaanilise aine vaesed prügilad stabiliseeruvad kiiremini, tekib vähem mürgist nõrgvett, mis võib reostada pinnast ja põhjavett, mis mõjutab meid kõiki.

Keskkonnaõpetus
Jäätmed
8
odt

Jäätmed

konteinerisse. Oluline teada biojäätmete kogumisel · Biojäätmete konteinerisse tohib panna vaid toidujäätmeid · Biojäätmete kogumiseks on hea kasutada biolagunevaid kotte · Haljastusjäätmed tuleb koguda eraldi (n: kilekottidesse) · Kasuta konteinerites biolagunevaid vooderduskotte need hoiavad konteineri puhtana 4.Ohtlik prügi Ohtlik prügi Kõikidest tekkivatest jäätmetest moodustavad väikese, aga sealjuures eriti tähelepanu vääriva osa ohtlikud jäätmed, mis oma olemuselt on mürgised või mille hävitamine on raske. Akusid kogutakse paljude tanklate juures, patareisid kauplustes. Tulevikuplaanis on jäätmefirmadel plaanis hakata vanu ravimeid koguma apteekides. Sobivad: akud, patareid, vanad ravimid, õlifiltrid, värvijäätmed, liimijäätmed, lakijäätmed,

Põllumajandus
Bio jäätmete käitlemine Eestis
9
docx

Bio jäätmete käitlemine Eestis

prügipressiga jäätmeveokit, sest prügikotid peavad sorteerimiskeskusesse jõudma tervetena. Jäätmete kogumine ja vedu korraldatakse kindla perioodilisusega, et vältida jäätmete roiskumist, ning jälgides kogumismahutite ja veokite tehnilist seisukorda ning vältida jäätmete mahavalgumist ja laialikandumist. Eestis tervikuna sihikindlat biolagunevate jäätmetele orienteeritud käitlemist ei toimu. Igas korraldatud jäätmeveo piirkonnas peaks prügi vedav firma vastutama ka biolagunevate jäätmete kokkuvedamise eest. Kolm Eesti ettevõtet AS Ragn-Sells, AS Veolia Keskkonnateenused ja OÜ Resk pakuvad kodanikele ning kohalikele omavalitsustele igati meeldivat teenust. Kui kellegil ei ole võimalik aiajäätmeid jäätmejaama viia, võib tellida just nendelt jäätmevedajatelt aia-ja haljastujäätmete äraveo. Teadma peab seda, et jäätmeid saab üle anda kuni 150 liitrise kotiga, mille kaal on kuni 20 kg

Keskkonnaõpetus
PAKENDID JA PAKENDIRINGLUSE KORRALDAMINE TOITLUSTUSETTEVÕTTES
9
rtf

PAKENDID JA PAKENDIRINGLUSE KORRALDAMINE TOITLUSTUSETTEVÕTTES

PÄRNUMAA KUTSEHARIDUSKESKUS KOKK Uurimustöö PAKENDID JA PAKENDIRINGLUSE KORRALDAMINE TOITLUSTUSETTEVÕTTES ’ PÄRNU 2013 Sisukord Sissejuhatus Eeldan, et uurimustöö eesmärk on välja selgitada, kuidas toimub pakendi ja pakendiringluse korraldamine erinevates toitlustusettevõtetes. Kindlasti leian siit uut infot, mida saan kunagi tulevikus kasutada. Pakendid Pakend on mis tahes materjalist valmistatud toode, mida kasutatakse kauba, toormest kuni valmiskaubani, hoidmiseks, kaitsmiseks, käsitsemiseks, kättetoimetamiseks ja esitlemiseks kogu tsükli vältel tootjast tarbijani. Pakendiks loetakse ka samal eesmärgil kasutatavad ühekorratooted. Pakendid jagunevad müügi-, rühma- ja veopakenditeks: 1. Müügipakend on lõppkasutajale või tarbijale müügikohas üleandmiseks ettenähtud müügiühiku osa. 2. Rühmapak

Toit ja toitumine




Meedia

Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun