Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Muinasaja ja keskaja võrdlus (0)

1 HALB
Punktid

Lõik failist

Muinasaeg ja keskaeg
Muinasaeg
Keskaeg
Usk
Usk oli üsna sarnane teiste loodusrahvastega. Usuti kõikide olendite ja loodusesemete hingedesse ning vaimudesse, kes kõik võivad inimesi ohustada või aidata. Oluline oli ka esivanematekultus, mis seisneb surnud esivanemate või nende hingede austamises. Inimesed uskusid, et inimese hing pärast surma elab edasi hauataguses maailmas, mis on samasugune , nagu maapeal. Lahkunud hingi kiputi kartma ja nii püüti teha kõike nende heakskiidu saavutamiseks. Neile toodi ohvreid ja nende matmispaiku peeti pühadeks. Tänu teiste hõimudega kokku puutumisele ja paikseks jäämisele muutusid ka meie esivanemate uskumused. Hakati uskuma vaimudesse, haldjatesse, nõidadesse (tarkadesse), kes omasid erilist väge, ja oma jumalatesse. Tekkisid mitmesugused kodu- või majahaldjad. Kõigi nendega tuli alati hästi läbi saada ning sellejaoks loodi neile ohvripaigad – hiied, üksikud puud, allikad, kivid.
12. sajandil muinasaja lõpul hakati levitama ristiusku.
Pärast seda, kui sakslased oli Muistse vabadusvõitlus järel Eesti vallutanud ja eestlased ristiusustanud, ehitati üles Vana-Liivimaal katoliku kiriku struktuur. Erinevalt muinasajast polnud eestlastel enam võimalust valida mida uskuda ja mida mitte. Kõige jaoks olid tehtud kindlad ettekirjutused .
Talurahvas pidi õppima meie isa palvet, „Ave Mariat“, kümmet käsku ja muud mis oli hingeõnnistuseks vajalik, sest ilma selleta tol ajal ei saanud. Tegelikkuses jäid talupoegade arusaamad kristlikest põhitõdedest lünklikeks, kuna katoliku kirik rõhus enamalt usu välisele küljele. Nii segunesid talupoegade kristlikud arusaamad muinasusundiga seotud nähtustega või siis järgiti hoopis vanu tavasid.
16. sajandil toimus Eestis reformatsioon , mis leidis kiiresti palju poolehoidjaid, sest sellel polnud, erinevalt katoliku kirikust , nii palju kohustusi.
Majandus
Kuna algselt polnud miski väga arenenud, siis peamisteks tegevusaladeks olid kalapüük, küttimine ja korilus , sellest arenesid edasi maaviljelus ja karjakasvatamine. Pronksiajal hakkas toimuma käsitöö suurem areng ning ka kaubavahetus.
Tekkis ka varanduslik ebavõrdus, mistõttu hakkas kujunema ülikkond, kes olid ühiskonnas rikkamad ja parema positsiooni peal, nagu näiteks külavanemad.
Olulisimaks majandusharuks oli ikka põllumajandus, sellega tegelesid põhimõtteliselt kõik väljaspool linna elanud inimesed, kes polnud aadlikud. Maakäsitöölisi oli väga vähe ning nemad tootsid peamiselt oma küla ja enda tarbeks. Maaelanikkond ehk talupojad-eestlased- tasus enamiku maksudest.
Linnades oli oluliseks majandusteguriks Hansa Liit. Hansa Liit oli Põhja- ja Läänemere kaubanduslik ja ka poliitiline liit. Linnade peamiseks väljaveo artikliks oli vili ja lina, sisseveeti põhiliselt luksuskaupu ja soola.
Kultuur
Muistsete eestlaste kultuur on tihedalt seotud olnud loodusega. Algselt ning ka kõige vanim teada olev kultuur oli Eestis Kunda kultuur, mida iseloomustas inimeste pidev rändamine ja see, et enda ära elatamiseks tegeldi küttimise ja korilusega. Küttimiseks kasutati luust või sarvest esemeid. Enamasti elati jõgede või järvede ääres ja koduloomadest teati siis vaid koera. Hiljem tekkinud Narva kultuurist sai alguse algeliste savinõude valmistamine. Kammkeraamika- ja näärkeraamika kultuuris tekkisid savinõudele juba erinevad mustrid. Nendes kultuurides tekkinud algne põlluharimine ja karjakasvatamine jäävad Eesti aladel kestma sajandeid. Meie kultuuri mõjutas ka tekkinud kaubavahetus teiste rahvastega ja ränded.
Keskajal oli kultuur väga tihedalt seotud vaimuliku eluga. Tänu ristiusustamisele hakati ehitama mitmeid kirikuid ja kloostreid. Enamuses neis valitses gooti stiil. Toimus ka kunsti laialdane levik. Võeti kasutusele kõike uut mida nähti, ning peamiselt maaliti kirikuga seotud maale. Kuulsaim Bernt Nodke „Surmatants“ .
Haridus
Konkreetne haridus puudub, kuid inimesed arenevad loodust tundma õppides ja töötades. Distsipliin oli algselt väga nõrk ja arenemisjärgus, kuid loodusest õppisid inimesed ettevaatlikust, kannatlikust, austust ja ka hirmu.
Keskajal hakkas haridus aina rohkem tähtsust omandama. Vaimulikest asutustest arenesid esimesed koolid. Katoliiklike ja luterlike koolide põhimõtted olid väga erinevad. Katoliiklike koolide põhieesmärgiks oli õpetada välja vaimulike, aga luterlike koolide eesmärk oli kõikidele luterlastele selgeks õpetada usu põhitõed ja lugemisoskus , et inimesed ise saaksid ennast arendada piiblit lugedes . Tänu sellele pöörati ka rohkem tähelepanu eesti keelsete trükiste väljaandmisele.
Valitsemine
Muinasaja algul ei ole mingit konkreetset valitsemist, aga arvata võib, et koos elanud inimestest olid juhid ikka füüsiliselt tugevamad ja targemad. Muinasaja lõpu poole tekkisid juba küla vanemad ja rikkamad, keda järgiti.
Mitmeid erinevad valitsejad , kus eestlasest, kui algsest vabatalupojast sai lõpuks sunnismaine pärisori. Linna kodanikud ja feodaalid olid sakslased ning eestlased olid talupojad. Põlisrahvas oli sunnitud elama kõik maal ja ülemkihist eraldi.
Muinasaja ja keskaja võrdlus #1 Muinasaja ja keskaja võrdlus #2 Muinasaja ja keskaja võrdlus #3
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 3 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2009-12-13 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 39 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor scarlet Õppematerjali autor
Võrdluses on muinasaja ja keskaja usk, majandus, kultuur, haridus ja valitsemine.

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
20
doc

Eesti kultuuriajalugu eksami küsimustele vastused

väetada vilja (nuumpullid läksid ka Venemaale). Samuti oli sissetulekuallikateks koormised.  1919 – maareform MÕISATE KAOTAMINE 7. Eestlaste kujunemine kirjaoskamatust rahvast kirjaoskajaks rahvaks kattub 4. alates jesuiitidest 8. Eestlaste muinaküladest uhkete linnadeni 20. saj Linnade kujunemine (millised, kuidas nad välja nägid, erinevad stiilid – barokk, renessanss, klassitsism)  Linnused olid muinasaja lõpul valdavalt mullast ja puust, kombineerituna kivivallidega Linnaarhitektuur keskajal  Linnad hakkasid tekkima 13. sajandil (Tallinn, Tartu, Vana-Pärnu, Uus-Pärnu, Paide, Viljandi, Haapsalu + Rakvere, Narva) o linnamüür, vallid või vallikraav, puitpiirded o väljaspool linnamüüri olid agulis ja leeprahaiged o kuni 15. saj olid majad puust o tänavate sillutamine algas 14. saj Tallinnas

Eesti kultuuriajalugu
thumbnail
10
doc

Eesti kultuuriajalugu 2010 a.

väetada vilja (nuumpullid läksid ka Venemaale). Samuti oli sissetulekuallikateks koormised. · 1919 ­ maareform MÕISATE KAOTAMINE 7. Eestlaste kujunemine kirjaoskamatust rahvast kirjaoskajaks rahvaks kattub 4. alates jesuiitidest 8. Eestlaste muinaküladest uhkete linnadeni 20. saj Linnade kujunemine (millised, kuidas nad välja nägid, erinevad stiilid ­ barokk, renessanss, klassitsism) · Linnused olid muinasaja lõpul valdavalt mullast ja puust, kombineerituna kivivallidega Linnaarhitektuur keskajal · Linnad hakkasid tekkima 13. sajandil (Tallinn, Tartu, Vana-Pärnu, Uus-Pärnu, Paide, Viljandi, Haapsalu + Rakvere, Narva) o linnamüür, vallid või vallikraav, puitpiirded o väljaspool linnamüüri olid agulis ja leeprahaiged o kuni 15. saj olid majad puust o tänavate sillutamine algas 14. saj Tallinnas

Eesti kultuuriajalugu
thumbnail
8
doc

Vastused kontrolltööde raamatu küsimustele: keskaeg, islam

Esitage väite kinnituseks igast valdkonnast üks näide. Linnad vajasid ka palju haritud inimesi, mis tõi kaasa ülikoolide kiire arengu. Esimesed ülikoolid tekkisidki suurtes linnades. Kõik suured ja uhked kirikud ehitati linnades, nii vajasid arhitektid kirikute ehitamiseks uusi ideid ja linnad kujunesid arhitektuuri keskusteks. Kuna suurem osa haritud inimestest elasid linnades, siis kirjutati ka suurema osa raamatutest linnadest. 30) Nimetage 3 õppeainet, mis kuulusid keskaja ülikoolis õpetatava seitsme ,,vaba kunsti" hulka grammatika, retoorika, dialektika, aritmeetika, geomeetria, astronoomia, muusika 31) Nimetage 3 keskaegse ülikooli teaduskonda, milles sai õpinguid jätkata pärast õpingute lõpetamist kunstide(filosoofia) teaduskonnas usu-, arsti- ja õigusteaduskond 32) Tooge kaks näidet keskaja ülikooli sarnasusest tänapäeva ülikooliga. Ülikoolil on oma juht ­ rektor. Ülikool jaguneb teaduskondadeks

Ajalugu
thumbnail
50
docx

Ajaloo üleminekueksam 10.klass

Siiski on leitud ka üksikuid väga rikkalike panustega matmispaiku. Keskmisest rauaajast tuntakse nii ehete kui ka relvade ja tööriistade peitleide. Arvatakse, et need maeti maha sõjaohu korral või oli tegu ohvriandidega. Oht Skandinaaviast. 7 saj. Toimus Rootslaste kuningas Ingvari retk Eesti. Viikingiajal toimusid pidevad rüüsteretked rannikualale ja saartele, sest Eesti asus Bütsantsi ja idamaade kaubateede läheduses Vana-Vene ja Skandinaavia vahel. Eestlased muinasaja lõpul – rahvaarvu hinnanguline suurus, ühiskonnastruktuur (ülikud, nn vabad inimese, orjad), tegevusalad ja sõjaline tase. Muinasaja lõpusajanditel kasvas eestlaste rahvaarv jõudsasti ja asutus tihenes. Eestis võis olla u 150000 inimest. Kõige tihedamini oli asustatud Põhja- ja Lõuna- Eesti ning Saaremaa. Peamine tegevusala oli maaharimine, selle kõrval tegeleti loomapidamisega, peamiselt kasvatati koduloomi, eriti veiseid, Lääne-Eestis, kus oli enam rohumaid.

Ajalugu
thumbnail
24
docx

Eesti ajalugu muinasajast 19. sajandini

jõudsid nim Kunda kultuuri esindajateks (ca 10 000 a tagasi, leiud Pullist)→ täpne päritolu teadmata, elanikke mitte üle tuhande. Kammkeraamika kultuuri esindajad (ida poolt, ca 5000 a tagasi), nende vaasidel eriline kammiga tehtud muster; mongoliidne välimus. Eestlased said keele! Venekirves ehk nöörkeraamikakultuuri esindajad (neil olid paadi- ehk venekujulised kirved); algelised põlluharijad- karjakasvatajad; inimesed tulid lõuna poolt→ nendelt europiidne välimus! Eestlased muinasaja lõpul. Kogu Eesti oli asustatud, rahvaarv ca 150 000. Eestlased tegelesid karjakasvatuse, põllumajanduse ja veidi ka kaubandusega. Elati rehielamutes. Talumaade suurust arvestati adramaades. Toitu valmistati: nisust, odrast, rukkist, kaerast, hernest, oast ja naerist (kartul alles 18. saj). Kuna ühiskonna kihistumine algas rauaajal, siis polnud enam võrdsust talupoegade seas. Suuremaid rehielamuid nimetati mõisateks. Eesti oli jagunenud 8 muinasmaakonnaks (Läänemaa,

Ajalugu
thumbnail
33
doc

Eesti ajaloo konspekt

(sisealade mullad olid viljakamad kui rannikuäärsed) * Raua ajal hakati kasutama ka tarandkalmeid, kuhu inimesed maeti ning seal ära põletati. -) Sinna maeti siiski jõukamaid inimesi. * Keskmisel rauaajal saab välja tuua palju iseloomulikke tunnuseid, sest just keskmisel rauaajal hakati Eesti aladele linnuseid ehitama (ka varem oli neid ehitatud, kuid nende kasutusiga polnud kuigi pikk), mis on kasutusel kuni muinasaja lõpuni. Linnuseid ehitati peamiselt mägede või küngaste peale ning nad olid peamiselt tehtud siiski puidust ja nad polnud mõeldud seal pidevalt elamiseks, vaid rikkamad kodanikud said sinna vajadusel minna. Linnuste ehitamisel ei kasutatud ei naelu, kruve, mörti ega midagi seegsugust, vaid puit ühendati lihtsalt näiteks ,,koerapaela" meetodil või lääne-eestis kuivalt paekividega. Linnustes peideti ka välisohu tõttu asju ja ilmusid peitleiud.

Ajalugu
thumbnail
14
docx

Pronksiajast kuni vene ajani

o Välja veeti: Karusnahka, vaha, vili · Talud ja külad o Eesti elanikud elasid taludes o Elamu oli suitsutuba (väike palkidest hoona, mida köeti korstnata ahjuga) o Vilja kuivatati samas ruumis o Talud paiknesid lähestikku o Lääne- Kesk- ja Põhja-Eestis ­sumbkülad o Ida-Eestis ­ridakülad o Lõuna-Eestis ­hajakülad · Kihelkonnad ja maakonnad o Muinasaja lõpus Eestis tähtsaim haldusüksus oli kihelkond o Kihelkonna moodustasid lähedased piirkonna külad o 13. sajandi algul oli umbes 45 kihelkonda o Kihelkonnad moodustasid suuremaid maakondi o Maakond oli eelkõige sõjalis-poliitiline organisatsioon. (Kihelkonnad kokku sõjalise ohu pärast) o Maakond = mitu malevat o Oli kokku 8 maakonda Virumaa, Rävala, Järvamaa, Harjumaa, Läänemaa, Saaremaa, Ugandi,

Ajalugu
thumbnail
19
rtf

Eesti keskaeg kokkuvõte

Eesti keskaeg Eesti keskaeg on periood, mil Eesti territooriumil toimuvaid sotsiaalseid, majanduslikke, kultuurilisi ning poliitilisi protsesse peetakse keskaega kuuluvaks. Üldiselt loetakse Eesti keskaja ajalisteks piirideks aastaid 1227 (Saaremaa vallutamine ristisõdijate poolt, mida loetakse Eestlaste muistse vabadusvõitluse lõpuks) ja 1558 (Liivi sõja algus). Keskaja lõppdaatumiks on sageli loetud aga ka 1561. või 1562. aastat, kui Vana-Liivimaa riikidesüsteem lõplikult kadus. See jaotus on mõnevõrra problemaatiline, sest mujal Euroopas loetakse keskaja kestuseks umbkaudu aastaid 500 (tihti 476) ­ 1500. Termin 'Eesti keskaeg' tuli kasutusele 1930. aastatel ja kehtib kõige paremini poliitilise ajaloo suhtes. Kultuurilised ja ühiskondlikud protsessid ei pruugi sellega aga niivõrd täpselt ühtida. Ühtlasi on Eesti keskaeg

Ajalugu




Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun