Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Meedia mõju 2 (0)

3 HALB
Punktid
Elu - Luuletused, mis räägivad elus olemisest, kuid ka elust pärast surma ja enne sündi.

Esitatud küsimused

  • Kui sellega pingutatakse üle Eriti häirib inimestele vormikuse lisamine või siis vähendamine Milleks seda vaja on?

Lõik failist

Meedia
mõju

ERAELU
PUUTUMATUS


Õ.
lk 33

Relika Roostalu äia argumendid:
  • „Ma pole andnud ühelegi meediaväljaandele autoriõigusi ega muid volitusi minu isiku või lähedaste isikuandmete ( nimi, aadress) avalikustamiseks. “
  • Meedia tähelepanu tagajärjel on häiritud tema kodurahu, näiteks on võõrad inimesed hakanud terroriseerima tema peret ning häiritud on tööl käimine.
  • „Olen teadlik, et ajakirjanikud on omavoliliselt suhelnud minu pereliikme, 85-aastase vanainimesega ja üritavad tema öeldut avalikustada. Keelan pere peana ja tõsiste tagajärgede ärahoidmiseks igasuguse andmete minu loata ja kooskõlastuseta edastamise nii trüki - kui ka internetimeedias. “

Ants Nõmperi argumendid:
  • „Ühiskondlik probleem on siin olemas. Sellele järgnesid ju ka mitmete organisatsioonide reaktsioonid, tehti ettepanekuid seaduste muutmiseks ja ma saan aru ,et nüüd algatas ka politsei kriminaalasja. “ Põhjendas Nõmper.  „Kui see on avalikkuse huvides, siis üldjuhul võib informatsiooni kajastada ja teha seda kõigi osapoolte nimedega, sõltumata sellest, kas nad seda ise tahavad. “
  • Kindel on see, et äial ei ole mingit alust taotleda nimekasutamise keelamist teiste inimeste eest. Reilika Roostalu puhul pole ka selleks mingit põhjust. ’’Alaealiste laste puhul võib rääkida nii, et mina ja minu perekond, aga täiskasvanud laste puhul, millega antud juhul tegu on, ei saa seda nõuda. Igaüks peab ise enda õiguste eest seisma.’’
  • „Esimesel kohal on küsimus sellest, milline on info, mida inimese kohta tahetakse avaldada. Kui see on meelelahutuslikul eesmärgil - kes kellega käib – siis pole see avalikes huvides ja isikul on õigus eraelu kaitseks. “

Minu arust on Nõmperi argumendid veenvamad, kuna äia argumendid
keerlesid põhiliselt ainult selle ümber , et tema perekonna isikute
andmeid ei või avalikkuse ette tuua, kuid tegelikult saab ta ainult
enda õiguste eest seista. Teised perekonnaliikmed ei olnud ju
vastupanu avaldanud, vähemalt artiklis see ei kajastunud.
Õ. lk 35
Põhjused,
miks võis Euroopa Inimõiguste Kohtu arvates nende kuulsuste eraelu
kajastada:
Kohtuasjas von Hannover vs Saksamaa

  • Kohus märkis, et kõigepealt ei saa kaebajaid pidada tavalisteks eraisikuteks, vaid avaliku elu tegelasteks.
  • Kõnealune foto kuulus vähemalt teatud määral üldsusele huvipakkuva teema konteksti, kuna seda tuli vaadelda koos sealsamas avaldatud, printsess Caroline’i isa, Monaco printsi Raineri kehvast tervisest kõneleva artikliga.
  • Kaebajad ei esitanud tõendeid selle kohta, et foto oli tehtud salaja või vaenulikul eesmärgil või esitanud sellega seoses muid asjakohaseid argumente.
Kohtuasjas Axel Springer AG vs Saksamaa
  • Näitleja oli ise eelnevalt avaldanud eraelulisi üksikasju arvukates intervjuudes; käesoleval juhul oli edastatud üksnes vahistamise ja sellele järgnenud kriminaalmenetlusega seotud asjaolusid.
  • Meediakontsernile seatud piirangud ei olnud proportsionaalsed .
  • Eelkõige on riigikohtute ülesanne hinnata, kui tuntud isik on, st hinnata, kas tegu on kuulsusega, kelle suhtes on õigustatud huvi.
  • Ajakirja väljaandja oli saanud andmed näitleja vahistamise kohta Müncheni õllefestivalil prokuratuurilt ning puudus vaidlus selle üle, et need andmed õiged.

Õ. lk 36 ül 2

Minu
arvates, et ei ole kuulsuste tõrksus õigustatud. Nad on ise selle
tee valinud ja on loomulik, et kui nad juba kuulsad on, siis
inimeste huvi veelgi kasvab. Kuulsused peavad sellega arvestama, et
avalikkuse tähelepanu võib tuua ka kriitikat nende eraelu või töö
kohta. Nad peaksid leppima sellega, et nende elu on pidevalt
huviorbiidis.
Õ.
lk 37

1)
Minu arvates ei ole kindlasti lugejate huvi kuulsuste eraviisiliste
telefonivestluste vastu põhjendatud. Kusagilt peab jooksma piir, kuulsustel peab olema ikkagi natukenegi privaatsust. Eelkõige on
selline nina toppimine teiste eraellu lubamatu ja inetu. Sellise
teoga kaob kindlasti ka kuulsuste usaldus ajakirjanduse vastu.
2)
Arvan, et lehe sulgemine ei oleks olnud tingimata vajalik. Tegu oli
Vasakule Paremale
Meedia mõju 2 #1 Meedia mõju 2 #2 Meedia mõju 2 #3 Meedia mõju 2 #4 Meedia mõju 2 #5 Meedia mõju 2 #6 Meedia mõju 2 #7 Meedia mõju 2 #8
Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
Leheküljed ~ 8 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2015-04-08 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 46 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor janeoun Õppematerjali autor
Vastused meedia õpiku ülesannetele. Teemad: Eraelu puutumatus(õ.lk 33,35,36,37)
Suhtlemine ajakirjanikega ( õ.lk 39,41,42 küs 1 ja3)
Visuaalne mõjutamine ( õ.lk 53)
Manipuleerimine ( õ.lk 49,51)
Keeleline mõjutamine ( õ.lk 45,47)
Kvaliteetajakirjandus ja kõmuajakirjandus (õ.lk 21 ja23)

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
46
docx

Kommunikatsiooni eetika eksami kordamisküsimused

kaitsta, meediale kehtib väga palju norme. Iga kord kui avastati et pressinõukogu ei toimi, tekkis skandaal, kutsuti kokku nõukogu, kes ütles et hakkame seadusi muutma, kehtestati rangemad nõuded ja sanktsioonid. Siis hiljem tuli jälle hakata mingeid seadusi vastu võtma, selle jutu peale aeti vana nõukogu laiali ja tehti uus. Probleem: raske saavutada) Eesti: väga palju tururegulatsiooni, riikliku regulatsiooni väga pole. Eesmärgiks avalikust hüvest lähtuv vaba meedia. 2 Nii Eestis, Soomes kui Austrias on isereguleeriv pressinõukogu. Eesti pressinõukogu mudel võeti Soome omalt. Eestis tegutseb kaks pressinõukogu: Pressinõukogu ja Avaliku Sõna Nõukogu. Eestis pressinõukogud instrumendina ei toimi ning ei ole mõjukad. Pressinõukogusid ignoreeritakse nii meedia organisatsioonide kui ajakirjanike poolt. Ainus meedia poolt tunnustatud eneseregulatsiooni organ on meedia omanike kontrolli all ja teenib nende huve

Kommunikatsiooni eetika
thumbnail
13
doc

Sõnavabadus

kohtuprotsessi kohta. 20 Sõnavabadusega seonduvad kaitse- ja toetuskohustused Sõnavabaduse tähtusus demokraatlikus ühiskonnas nõuab, et riik astuks aktiivseid samme sõnavabaduse kaitsel. Sõnavabadust piirab oluliselt meediaettevõtete kontsentreerumine kindla huvigrupi kätte ning seetõttu erinevate vaadete esitamise võimalus kahaneb. Riigil peaks siin olema kohustus sekkuda, nähes ette vahendeid, mis tagaksid meedia tasakaalustatuse. Info levitamine eeldab selleks sobivate vahendite olemasolu. Kui inimesel puudub võimalus oma ideede andmiseks üldlevitatavatesse meediaväljaannetesse, on sõnavabadust teatud määral häiritud. Ometigi ei saa sõnavabadusest tuleneda igaühe õigus nõuda endale eetriaega või ajaleheruumi. Põhjuseks on asjaolu, et eetriaja ja ajaleheruumi pakkujad on omakorda sõnavabaduse poolt kaitstud (nad võivad autonoomsete subjektidena otsustada, millist infot

Õigusõpetus
thumbnail
11
docx

Eraelu puutumatus

EIÕK artiklis 10 tagatud ajakirjandusvabadus tähendab, et ajakirjandusel peab olema võimalik avaldada infot, mis aitab kaasa debatile demokraatlikus ühiskonnas, näiteks kui see puudutab poliitikute poolt nende ülesannete täitmist. Kui tegemist on üksnes avalikkuse uudishimu rahuldamisega kellegi eraelu detailide osas, mis ei ole seotud avalike ülesannete täitmisega, ei aita see kaasa ühiskondlikule debatile. Sel juhul on teabe avaldamise taga hoopis meedia majandushuvid, mis ei kaalu üles inimese huvi eraelu puutumatusele. Seega on oluline vahe selles, kas ajakirjandus täidab nn ühiskonna valvekoera rolli, kajastades ülekaaluka avaliku huviga seonduvaid küsimusi, või on tegemist üksnes inimeste uudishimu rahuldamisega. Viimasel juhul tuleb Euroopa Inimõiguste Kohtu hinnangul väljendusvabadust tõlgendada kitsendavalt. Eraelu puutumatuse kaitse on kohtu hinnangul fundamentaalse

Õigusteadus
thumbnail
45
doc

TEKSTID, MIDA LOEVAD MINU EAKAASLASED

vaadata. Nii haritud inimene teebki. Just teatmeteosest, mitte Internetist, sest minu õpetaja on arvanud, et Internet on nagu pinginaabri vihik, mida ei tasu eriti usaldada. 5 M. Ehala, Tarbetekstid. - Kirjutamise kunst. Tudramäe: Künnimees, 2000, lk 110. 9 1.2.3. Meediatekstid Meediatekstid on argipäevased. Pole kahtlustki, et meedia on meie elus väga tähtis. Puuduvad märgid, et see hakkaks kaduma. Kuulame ju iga päev raadiot, loeme ajalehti, vaatame - kuulame uudiseid. Kõik need viivad meid kokku teiste inimeste eluga, uudiste või erinevate sündmustega, mis on edasiminekuks vajalikud. Raadio kuulub suulise tekstivaramu hulka, sest me ei näe, vaid kuuleme. Raadiouudis on tänane uudis, seal ei kasutata sõna ,,eile". Raadiouudis on alati mõne tunni või mõne minuti vanune.

Eesti keel
thumbnail
50
odt

ÕIGUS PRIVAATSUSELE JA ANDMEKAITSE

1 ÕIGUS PRIVAATSUSELE JA ANDMEKAITSE 1 ÕIGUS PRIVAATSUSELE Ühiskonna ja isiku individualismi arenedes jäi tavaõigusest ja käibivatest moraalinormidest inimese privaatsuse kaitsmisel väheks. Lisaks moraalsele hukkamõistule privaatsusõiguse rikkumisel tekkis vajadus ka efektiivsete õiguskaitsevahendite järele. Üldiselt on levinud arusaam, et privaatsus on hüve, mille kaitset õigussüsteemist otsivad peamiselt nn kuulsad inimesed. Õiguslikult ei ole õigus eraelule sugugi väljavalitute hüve, vaid tegemist on nn igaühe õigusega, mis tähendab seda, et õigust privaatsusele on õigus nõuda igal inimesel sõltumata tema ühiskondlikust, majanduslikust vm kuuluvusest. Privaatsus on igaühe õigus. Igal inimesel on õigus enesemääratlusele ning õigus, et tema isiklikke valikuid austataks nii riigi kui teiste isikute poolt. Et mõista, mis kuulub privaatsusõiguse kaitsealasse, tuleb esmalt aru saada, mis on privaatsus ja millest

Andmekaitse
thumbnail
9
docx

Avalikud ja konfidentsiaalsed andmed, privaatsus internetis

Tartu Ülikool Sotsiaal- ja haridusteaduskond Ühiskonnateaduste instituut Avalikud ja konfidentsiaalsed andmed, privaatsus internetis Talis Tobreluts Tartu 2014 Tänapäevaste kommunikatsioonilahenduste kiire areng on viinud selleni, et igapäevaselt tekib üha enam töödeldavaid andmeid, mistõttu puututakse järjest aktiivsemalt kokku näiteks isikuandmete töötlemisest tulenevate riskidega. Seadus annab üldjuhul inimesele küllaltki suured õigused enda privaatsust kaitsta, kuid teatud juhtudel võib see olla keeruline või on isikuandmete avaldamine koguni põhjendatud. Sellele, mis on üldse isikuandmed ja millised riiklikud või rahvusvahelised seadused või normid tegelikult inimese privaatsust kaitsevad, otsib vastuseid käesolev essee. Millised on inimese võimalused oma privaatsust kaitsta? Esiteks on igaühel võimalus k

Ühiskond
thumbnail
22
doc

Inimõigused konspekt

Art 35- vastuvõetavuse kriteeriumid Artikkel 35. Vastuvõetavuse kriteeriumid 1. Kohus võib asja käsitada ainult pärast seda, kui kõik siseriiklikud õiguste kaitse võimalused on ammendatud, vastavalt rahvusvahelise õiguse üldtunnustatud normidele ning kuue kuu jooksul pärast lõpliku otsuse tegemist. 2. Kohus ei vaata läbi ühtegi artikli 34 kohaselt esitatud individuaalavaldust, mis a) on anonüümne; või b) on sisuliselt sama kohtu poolt juba läbivaadatuga või on juba esitatud läbivaatamiseks muu rahvusvahelise uurimis- või lahendamisprotseduuri raames ja ei sisalda uut olulist asjassepuutuvat informatsiooni. 3. Kohus tunnistab vastuvõetamatuks iga artikli 34 järgi esitatud avalduse, mida ta peab kokkusobimatuks konventsiooni või selle juurde kuuluvate protokollide sätetega, selgelt põhjendamatuks või kaebeõiguse kuritarvituseks. 4. Kohus lükkab tagasi iga talle esitatud avalduse, mida ta peab vastuvõetamatuks käesoleva artikli järgi. Kohus võib seda

Inimõigused
thumbnail
74
pdf

VANGISTUSSEADUSE § 90 LÕIGETEGA 3 JA 5 VAHISTATULE SEATUD PIIRANGUTE PÕHISEADUSPÄRASUS

TALLINNA MAJANDUSKOOL Ametnikutöö osakond Helen Rohtla VANGISTUSSEADUSE § 90 LÕIGETEGA 3 JA 5 VAHISTATULE SEATUD PIIRANGUTE PÕHISEADUSPÄRASUS Lõputöö Juhendaja: LLM, Jaanus Konsa Tallinn 2013 Olen koostanud lõputöö iseseisvalt. Kinnitan, et antud töö koostamisel olen kõikide teiste autorite seisukohtadele, probleemi- püstitustele, kogutud arvandmetele jmt viidanud. Autor Helen Rohtla Õppekava: Õigusteenistus Töö vastab kehtivatele nõuetele. Juhendaja Jaanus Konsa SISUKORD LÜHENDITE LOETELU..........................................................................................................4 LÜHIKOKKUVÕTE.................................................................................................................5 SISSEJUHATUS.......................................................................................................

Avalik õigus




Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun