Andrus „Beebilõust“
ElbingAndrus
Elbing ehk
Kessu ehk
Beebilõust sündinud 24.
juulil 1981 Kuressaares
on eesti luuletaja ja räppar.
Juba 15-aastaselt sattus see noor Saaremaa poiss Tallinna
Psühhoneuroloogia haiglasse, kuna kohalik Saaremaa
julgeolekuteenistus pidas noort Elbingut ühiskonnale ohtlikuks ja
kahjulikuks nähtuseks. Sealt tegi mees ka oma esimesed sammud
tutvumaks hiphop muusikaga ning 1998. aastal lõi ta nüüd
grupeeringu HaDeC koos nüüdseks oma albumi ilmutanud, samuti
Saaremaalt pärit räppari Okym Riimiga.Grupi
tegutsemisaeg jäi
lühikeseks, sest 2000. aastal määrati Beebilõust mitmete
erinevate kuritegude eest viieks aastaks vangi. Koos kongikaaslase
Raimond Kukuškini ehk JR Rhymes´iga loodi seal grupeering Verba Ab
Intra , mille materjal lindistati
salaja tsoonis ning läbi äraostetud
vangivalvurite smuugeldati lindistused vabadusse ning tänu sellele
leidis
muusika ka raadios mängimist ning Verba Ab Intra ka märkimist
Eesti Ekspressis, kus grupp valiti ka Eesti Ekspressi
Tulevikutäheks.Peale selle on Beebilõusta luulet avaldatud Eestis
nii ajakirjades Vikerkaar, Looming ja Epifanio kui ka Soomes
ajakirjas Ihminem ja mandariinikeelses ajakirjas PePo. Tänu
tunnustatud arhitektile Vilen Künnapuule ilmus 2006. aastal
Beebilõusta luulekogu „Siin Beebilõust, tere! Häired pimelinna
tänavalt“ ja aastal 2009 kogumik „Resotsialiseerumine“. Samal
aastal vändati „Eesti Lood“ sarja tarbeks Beebilõustast ka
portreefilm.2011 lõi Beebilõust käed Legendaarne Recordsiga, et
välja anda oma debüütplaat "32 Kuupi"
Andrus Elbing on kaasaegne luuletaja. Tema luulekogu „Siin
Beebilõust, tere! Häired pimelinna tänavalt“ eripäraks on see,
et autori, ohtliku retsidivisti ja alkohooliku, luuleanne
puhkes Tallinna Vanglas karistuse kandmise ajal. Noore vangi
luuletused võttis kirjastada kunsti- ja kultuuri
ajatu ajaleht
„Epifanio”. Vilen Künnapu on oma saatesõnas Andrus Elbingu
kirjutatut võrrelnud Artur Alliksaare
luulega . Luuletused on
kirjutatud tema meenutustest kuritegelikule teele sattumisest ja
hetkeemotsioonidest. Luuletused võivad küll kohati olla natuke
karmi ja ropu sisuga kuid siiski on see väga mötlemapanev teos.
Tegelikult sellised roppused ja
sõnakasutused iseloomustavad seda emotsiooni
luuletustes kõige
paremini ja suudavad lugeja viia Kessu enda olukorda. Luuletustes
vaatab ta iseendasse, räägib oma kuritegudest, vihkamisest, elust
tänavatel ning vanglas.
Häired
hämaralt tänavaltTäna mo sõnad on jõulised
lihased,
hei,
vaadake! Usklikud ja uskmatud, noored ja põdurad,
täna
mo värsid on
vihased ,
nagu
Gaza sektorit ründavad Iisraeli sõdurid.
Kuniks
mo füüsiline keha viibib luku taga,
las
vihane värss
astub mo eest sõtta.
Mo
südamesse störri hoope lööb mitusada,
kui
pean leinama järjekordset noort kastiläinud sõpra.
Vaadake,
mo noored sõbrad, kes tänaval,
elust
maha on kantud.
Hei,
kas keegi
kuuleb ! Häired tänavalt
juba
mitmeid on antud.
Keegi
ei
kuule , sest ajad on segased
ja
aina segasemaks läevad.
Meie
kohtusüsteemid on konveiertehased,
kus
liinil aina
nooremad kriminaalid silma jäävad.
Meediahääl
on valand meid üle poliitilise pasaga,
vilusse
jääb küsimus, mis puudutab tänavanoorukeid.
Ei
– ei mitte sittagi ei ole tasa ma,
kui
näen naiivsete lubadustega valimisloosungeid,
hämarate
tänavate sõdurina, avalikkusele raporteerin,
et
hämarad tänavad on
reaalsus ,
mitte
noortekas või ZTV,
olukorrad
on täbarad, kriminaalsus,
veenis
voolab tappev Valge Pärslane ja HIV
hei
vaadake!
Ekskursioonidele
Kas
kuulete sajatusi, needmist,
Allasurutud
raevu, mis
kaane all ootab ülekeemist…..
Kas
tunnete seda trotsi,
Põlgust
ja vihkamist,
Meeletut
meeletut
Kättemaksu
ihkamist
Kas näete
neid pilke,
Mis
puurivad teist läbi,
neis
pole kübetki kahetsust,
neis
uhkus ei lase tunda häbi.
Pimelinn
mis pimelinn Pimelinn,
oh pimelinn,
uut
ei kuule, ei näe mo silm.
Pimelinn,
miks mitte kirev linn,
sest
ikka vana, sama on ring.
Pimelinn,
oh pimelinn,
so
tänavail silmakirjalik on pind.
Pimelinn,
miks kannad sellist nime linn,
sest
inimesed so’s on so hing.
Pimelinn,
oh pimelinn,
ei
ole püüdlused, on eesmärgitu ind.
Pimelinn,
miks mitte ise linn,
sest
teistsugune on so hinge torkiv pind.
Pimelinn,
oh pimelinn,
uhked majad, keskused ei muuda sind.
Pimelinn
mis pimelinn,
ikka
on tunda so aguli
suitsuving .
Pimelinn,
sest
inimesed so’s on so hing.
***Pärast seda
kui hakkab
hämarduma,
sealtpoolt aeda
esile
kerkib linnakuma.
Ja pärast seda
kui helid tsoonis on hakanud hääbuma,
sealpool aeda
jääb kestma linnasuma.
Ikka trollid
või
mõni auto vurab
ja mõned
kollid sääl linnapeal on ulal.
Mõnel seal pole tuba,
mul
on,
aga mul pole linnaluba.
Luuletustes leidub ka mõningaid
kõnekujundeid.
Epiteete :
„ma olen aja värdjalik peegelpilt“
„alkohoolikust
askeet, pime kunstnik, skisofreenikust
poeet ja hullunud võitleja“
Võrdlusi:
„kuid mõistuse prügimäel see
visioon lõksu jääb nagu
tarakan kinnisõlmitud
koti sees.“
„täna mo värsid on
vihased, nagu
Gaza sektorit ründavad Iisraeli sõdurid.“
Metafoore: „see haiglane
pilk, mis läbipuurivalt vaatab“
„sest teistsugune on so hinge
torkiv pind“
Isikustamisi: „sest
hing
laulab vaikuses, vaikuse
helinana“
„ainult
jõud ise teab, milal see lakkab“
Peale
teose lugemist mõistsin et ühiskonnas nö lihtsalt
„gängstaräpparina“ kes vihkab „mente“ mainega Beebilõust
ei ole ainult seda. Ta on lihtsalt üks kurva saatusega isik kellel
on elus erinevaid etappe olnud nagu meil köigil ja nii ongi sündinud
tema luuletused ja ka laulud konkreetse ajaetapi emotsiooni järgi.
Usun et päriselus on ta ka väga tore ja omamoodi hea inimene,
muidugi on tal ju omad pahed, aga kas seda pole mitte meil kõigil?
Nii et ärgem loogem temast valet kujutluspilti, mina isiklikult teda
artistina väga austan ja mulle tema looming vägagi meeldib ja peale
teose lugemist sai selgeks et ta on samuti tavaline inimene oma
murede ja probleemidega.
Lemmik
luuletust valida on väga raske, nad on kõik omamoodi head ja väga
andekad. Lisan siia löppu lihtsalt Andrus Elbingu enda
identifitseerimise luulekogu löpuluuletuses.
Unistus
Ei-ei,
ma pole luuletaja,
mu
jalad ühenduses maaga.
Ma
kirjutan luuletusi
selleks,
et luuletajaks saada.
Karl
Kõik kommentaarid