Tallinn
Baroque ‘’Rõõm muusikast’’
31.jaanuaril
esines meie koolis vanamuusika
ansambel ‘’Tallinn baroque’’
kavaga ‘’Rõõm muusikast’’.
Ansambli
koosseisus on Liina
Saari (vokaal,
sopran ), Raivo
Tarum (zink,
krummhorn , barokktrompet) ja
Imbi Tarum (
klavessiin ). Raimo
Kivistik on organiseerija ja tegeleb transpordiga.
Liina
Saari on saanud laulja
diplomi Tallinna Konservatooriumist 1981. a., kus ta õppis
Ester Lepa ja
Linda Sauli käe all. Ta on täiendanud end Lydia Styx-Agosti
(Itaalia) ja
Harry van der Kampi (Holland) meistrikursustel. Liina
Saari on olnud aastaid Estonia Teatri
solist ,
solistina kaasa teinud
samuti Tallinna Kammerkoori, Tallinna Keelpillikvarteti ja mitme
teise ansambli kontsertidel, ka paljudes välisriikides. Tema
repertuaari kuuluvad peamiselt renessansi- ja
barokiajastu teosed, sh
suurvormidest
Bachi "Johannese
passioon ", Missa h-
moll ja
nn luteri missad, Händeli "
Messias " ja "Belsatsar",
Pergolesi "Salve
Regina " ja "Stabat
mater ",
Charpentier' "Te
Deum " jt, ta on esitanud
Vivaldi , Melani
ja Mozarti motette koos orkestriga. Liina Saari on "Belsatsari"
kuninganna Nitokrise partii esmaesitaja Skandinaavias ja Baltimaades.
Viimastel aastatel on Liina Saari koos
kitarrist Tiit Petersoniga
mitmel pool Skandinaavias ja Eestis (ka kirikumuusika
festivalil 1999) tutvustanud Kuldar
Singi vaimulikke teoseid. Liina Saari kuulub
ansamblisse "Tallinna Barokksolistid".
Raivo
Tarum on trompetisti
diplomi saanud 1977 Tallinna Konservatooriumis Helmut Orusaare
klassis. 1973-1980 oli ta Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri
trompetirühma
kontsertmeister ja solist, samal ajal öppis mängima
ka ajaloolisi puhkpille (barokktrompet ja zink), mis alal hiljem
täiendas end ka
Bruce Dickey ja Edward Tarri juhendamisel Baselis ja
Haagis . 1975-1992 kuulus ansamblisse "
Hortus Musicus",
kellega esines enamuses Euroopa riikidest, endises N. Liidus, samuti
USA-s ja Iisraelis, sh. mainekatel rahvusvahelistel festivalidel.
Aastast 1992. on ta vabakutseline muusik. Raivo Tarumist on saanud
varajase
instrumentaalmuusika tunnustatumaid spetsialiste Eestis, nii
on ta kaasa löönud selle ajastu muusikat tutvustavates ansamblites,
nagu "Tallinna Barokksolistide" körval veel "Tubae
Revalienses", "
Corelli Consort" jt., mänginud
barokktrompetit ja zinki mitmetes projektorkestrites Eestis, Soomes
ja Rootsis, sh. kuulsa Wieland Kuijkeni käe all.
Imbi
Tarum lõpetas
pianistina Tallinna Konservatooriumi 1980 prof.
Bruno Luki klassis.
1978-1992 kuulus ta klavessinistina ansambli "Hortus Musicus"
koosseisu, millega esines paljudes Euroopa riikides, endises N.
Liidus, samuti USA-s ja Iisraelis, astudes üles ka mainekatel
rahvusvahelistel festivalidel. Klavessiini alal täiendas ta end
samal ajal tuntud meistrite Ton Koopmani ja Vaughan Scheppi
rahvusvahelistel kursustel Rootsis, Hollandis jm., 1998 ja 1999
võttis ta osa rahvusvahelisest seminarist
Capita Selecta
Early Music
Amsterdamis . Orkestrisolistina on ta üles
astunud Eestis, Soomes,
Taanis ja Saksamaal, koos "Tallinna Barokksolistidega"
lisaks eelnimetatud maadele veel ka Norras ja Sveitsis,
soolokontserte andnud Soomes ja Eestis, teinud koostööd mitme
teisegi
ansambliga ning Eesti, Soome, Rootsi, Hollandi ja Saksamaa
lauljate ja instrumentaalsolistidega. Aastast 1991 on Imbi Tarum ka
Eesti Muusikaakadeemia klavessiini- ja
basso continuo õppejõud ning
juhatab vastavaid kursusi suviti Soomes Raudaskyläs. Ta on olnud
Eesti Kontserdi korraldatud rahvusvaheliste klavessiinipäevade
kunstiline juht.
Kontsert oli justkui retk tagasi renessansi- ja barokiajastu Euroopasse.
Kontsert andis stiilikireva tervikpildi muusikaajaloost antud
perioodil. Kuulda
saime õukondlikku galantset tantsumuusikat,
imitatsioonilist kirikumuusikat, programmilisi sooloteoseid ja
kammermuusikat. Esitatavale
muusikale lisavasid jumet barokiajastu
kostüümid ja parukad (kunstnik Kustav-Agu Püüman) ning muusikute
kommentaarid, millised puudutasid kord esitatavat teost, kord
heliloojat, siis jälle mõnd instrumenti või avavad sõnalise
teksti tagamaid. Musitseeriti ajastu pillidel.
Esinejate
tase oli hea, esitati korrektselt ja puhtalt. Lauljal oli väga
kaunis ja puhas hääl, mis kõlas kenasti. Vahpealne jutuosa oli
väga selgesti arusaadav, see tähendab, et suudeti end osavalt
väljendada. Nad olid väga osavad näitlejad ja kõik tundus väge
tõeline. Räägiti värvikalt ja see kutsus
kuulama . Nad tegid oma
osa suurpäraselt ära. Samuti olid pillimängjad väga osavad
musitseerijad ja see andis väga palju juurde. Kogu õhkkond oli uhke
ja ajakohane.
Kõige
paremini tõmbasid kaasa need lood, kus ka laulja osales. Erinevad
tantsulood olid ka kaasahaaravad. Väga uhke oli see pala, kus
klavessiinimängja näitas ka tantsu, mida selle tantsuloo järgi
tantsiti. Nad ei nimetanud nende
nimesid vaid tõid erinevaid näiteid
tantsulugudest ning lauludest ja esitleti lihtsalt erinevaid selle
ajastu pille. Kõige vähem meeldis mulle vaid klavessiinil mängitud
lood, sest minu meelest ei ole sellel klavessiinil just kuigi kaunis
kola. Selle eest oli barokktrompet väga huvitav ja mängja suutis
veel põnevust lisada. Kava meeleolu oli kõrgendatud ja uhke.
Kontsert
õnnestus minu meelest väga hästi. Nad suutsid n-ö igava
ajalootunni väga põnevaks muuta. Nende kostüümid olid täiesti
väljamängitud ja ka nende hoiak ja rääkimisviis. Nad mängisid
kogu etenduse välja nii nagu nad oleksid proffessionaalsed
näitlejad. Kõndisid rahva vahel ja suhtlesid publikuga. Mulle
jättis see kontsert väga hea mulje.
Võrreldses
teiste kontserditega oli sel veidi teistsugune lugu. See oli õpetlik
ja hariv just koolis õpitava suhtes. Kui muudel kontserditel kas
esitletakse uut
plaati või näidatakse mõnd sügava sisuga lugu,
siis see oli pigem õpetlik. Toodi näited vastavast ajastust ja ei
olnud ülemängimist ega muinasjuttu. Räägiti täpselt nii nagu see
ajaloos aset leidis.
Kokkuvõttes
oli kontsert täpselt see, mida välja reklaamiti. Iga osatäitja
tegi oma osa ideaalselt ja public tundus rahule jäävat. Lisaks
tunnist ärasaamisele saime kõik ka terava elamuse ja ajaloolise
õpetuse.
Minule see meeldis ja soovitaksin kindlasti minna vaatama
neil, kes huvituvad sellest ajastust või muusikast.
Kõik kommentaarid