Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Noore Wertheri kannatused (10)

5 VÄGA HEA
Punktid

Lõik failist

„Noore Wertheri kannatused“

 • Werther lahkub oma kodukohast ja tutvub, linnas kuhu ta elama asub paljude tema jaoks huvitavate inimestega. Teel tantsupeole tutvub Werther Lottega ja armub temasse. Wertheri päevad mööduvad mõeldes Lottele ja leides ettekäändeid tema külastamiseks. Kui saabub Albert Lotte kihlatu, soovib Wether, et sauudaks teda vihata, kuid Albert ei anna talle selleks põhjust, kuna suhtub temasse liigagi hästi. Werther lahkub Lottest, minnes koos saadikuga teise linna, kus ta tutvub krahv C-ga ja preili B-ga, kellega tal tekib usalduslik suhe ja ta räägib talle oma armastusest Lotte vastu. Krahv C juures külas olles tuleb Wertheril taluda kõrgseltskonna poolt alandust ja ta otsustab naasta Lotte juurde. Tagasi jõudes taipab Werther, et tema viibimine Lotte seltskonnas ei ole enam soovitatav ja lõpuks peale pikka armuvalu kannatamist otsustab ta surma minna.
 • Põhiprobleem-Armastus on kõige võimsam tunne siin ilmas ja keegi ei saa midagi teha kui see tabab ja ei saa valida ka oma armastuse objekti. Kõrvalprobleemid- Sõprusest armastuseni on ainult üks samm. Kõik inimesed on erinevad ja neil on raske mõista asju teise inimese seisukohtadelt.
 • „Noore Wertheri kannatused“ esindab 18 sajandil populaarset kiriromaani. See olevat romantilisele inimesele kõige intiimsem ja vahetum võimalus ennast väljendada. Sellepärast oligi romantismi ajastul see kõige populaarsem enese väljendusviis kirjanikel. Arvan, et autor valis selle romaaniliigi just selle pärast, et see tundub kõige isiklikum ja intiimsem võimalus anda edasi oma tundeid ja mõtteid.
 • Werther oli : kirglik- ta ei suutnud oma tundeid talitseda ja andis neile järele. Näites lk 100, kui nad lugesid koos raamatut, siis erutus ta Lotte juuresolekust nii väga, et ei suutnud ennast talitseda ja hakkas Lottet suudlema. Unistaja - millestki kirjutades oma sõbrale kaldub ta tihti teemast eemale. Näiteks lk. 13 kirjutades oma sõbrale lastest keda nägi, kaldus ta tänu ümbritseva looduse ilule teemas kõrvale ja hakkas kirjeldama hoopis seda. Kannatlik- ta ei saanud laste peale kunagi kurjaks kui pidi nende soovil mingist tegevusest loobuma . Näiteks lk. 44 kui Werther läks Lotte juurde klaverit häälestama, aga lapsed palusid tal hoopis muinasjuttu rääkida. Tundeline - tal oli kahju kerjustest ja ta jagas neile regulaarselt almust. Näiteks lk 92, kus isegi otsustades minna surma, mõtleb ta teiste vaeste inimeste peale ja laseb neile raha välja jagada. Melanhoolne- näiteks tabasid teda tihti, kui asjad ei läinud nii nagu tema tahtis, enesetapu mõtted. Näiteks lk. 48 kus ta halab oma armastuse pärast Lotte vastu ja ei näe sellel muud väljapääsu kui ainult haud.
 • Werther oli vastuolus
 • Charlotte oli leebe - ta armastas väga oma õdesid ja vendasid ja ei pahandanud kunagi nende peale. Samuti ei pahandanud ta kunagi Wertheri peale kuigi too käitus aegajalt meeletult. Näiteks lk 75 , kui Lotte saab teada , et Werther jõi liiga palju alkoholi, sellegi poolest ei korralda ta skandaali, vaid teeb leebelt mõned etteheited. Halastaja(osavõtlik)- ta aitab ja põetab haigeid. Näiteks lk. 30 kust võib välja lugeda et ta viibib pidevalt oma väga haige sõbranna juures ja ja on muutumatult lahke ja sõbralik. Truu – ta jääb truuks oma emale antud lubadusele, abielluda Albertiga. Näiteks lk 39 kust selgub et Albert oli tema ema valik mitte aga lotte enda. Hoolikas- peale oma ema surma võttis ta kõik majapidamise kohustused enda kanda, samuti ka oma õdede ja vendade kasvatamise. Näide lk.39 kus Wertherile jutustatakse, kuidas Lotte muutus tõeliseks perenaiseks ja nagu teiseks emaks oma õdedele- vendadele.
 • Sündmused arenevad traagilise lõpuni esimese põhjusena , et sellel ajastul oli selline inimtüüp moes, tundlik ja romantiline inimene kellel on liiga vähe tegevust. Teiseks oli Werther nii öelda seda tüüpi inimene kes kippus oma tundeid üle võimendama. Lisaks ei suutnud ta üle olla sellest et tema armastatud naine oli teise mehe oma. Samuti otsis ta igas Lotte sõnas, pilgus ja tegevuses märki et Lottel on ka tema vastu tunded. Tema armastus oli nii suur, et ta ei leidnud enam mitte milleski muus lohutust ega elu mõtet. Lotte oli talle nagu kinnisidee.
 • „Noore Wertheri kannatused“ oli esimeseks „tormi ja tungi“ ajastu bestselleriks. Selles raamatus on esindatud peaaegu kõik romantismi põhi jooned. See on kiriromaan , mis oli sellel ajal väga populaarne , kuna leiti, et nii on võimalik kõige paremini oma tundeid näidata. Peategelane on romantiline isik kodanlikku päritolu, palju on looduse kirjeldusi. Peaaegu igas peatükis e. kirjas on tegevus läbipõimunud looduse kirjeldustega . Loodusromantika, kõige õrnemad ja romantilisemad hetked on ikka kuskil väljas. Õnnetu armastus ja lõpuks traagiline enesetapp, vastuarmastuse puudumise pärast.
 • Inimesed arvasid, et see raamat on kirjutatud tõestisündinud loo ainetel ja hakkasid otsima prototüüpe ja üritasid leida sarnasusi kellegi eluga
 • Minu meelest oli see raamat kohutavalt lääge ja seda oli raskem lugeda kui Puškini värsse, asi keerles kogu aeg ümber ühe inimese ja kogu selle raamatu sees ei olnud minu jaoks ühtegi sellist kohta mis oleks suutnud üllatada või tekitada põnevust.

 • Noore Wertheri kannatused #1 Noore Wertheri kannatused #2
  Punktid 10 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 10 punkti.
  Leheküljed ~ 2 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2008-10-28 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 318 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 10 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor lexy306 Õppematerjali autor

  Sarnased õppematerjalid

  thumbnail
  4
  doc

  Goethe

  mis on kirjutatud XVI sajandi talurahva sõja aineil. Klassitsismi ühtsuseprintsiibid hüljanud G annab avaramõõtmelise ajalookujutluse: lühikesed stseenid esitavad pilte rüütlilossidest, kõrtsidest, lahingutandreist, isegi mustlaslaagrist. Draama probleemiks on pisivürstide omavahelistest tülidest kurnatud Saksamaa. Looming algas kergete, elurõõmsate, kuid vormilt meisterlike värssidega,mille motiivideksolid armastus ja looduse ilu. *Aastal 1774 ilmus tema esimene romaan "Noore Wertheri kannatused". Selle romaani naispeategelase prototüübiks oli Charlotte Buff (abielunimega Kestner), kellesse Goethe õnnetult armus 1772. aastal advokaadibüroos praktikal olles. Romaan tõusis kultusraamatu staatusesse ning tegi Goethe tuntuks kogu Euroopas. Sellesse teosesse kätkes G palju omaenda läbielamistest. Noor Werther elab ja mõtleb Rosseau vaimus; ta on andekas, hella sisetunde ning loomupärase kunstihuviga, teda kütkestab kõik kaunis ja looduslähedane.

  Kirjandus
  thumbnail
  2
  doc

  Noore Wertheri kannatused

  „Noore Wertheri kannatused“ Johann Wolfgang Goethe 2004 (esmatrükk eesti k. 1987) „Noore Wertheri kannatused“ Werther 6 õde- venda J. W. Goethe teener ema Albert Lotte Wilhelm isa Werther oli haritud mees, kirglik, unistaja, kannatlik, melanhoolne. Werther on tundeline noormees, keda paelus lihtsus ja looduse ilu. Noormees pole väga seltsiv inimene. Ta armus

  Kirjandus
  thumbnail
  4
  docx

  "Noore Wertheri kannatused" raamatuanalüüs

  Johann Wolfgang Goethe ,,Noore Wertheri kannatused" 1. Millisena näeb Werther Lottet? Kirjelda! Wertheri jaoks oli Lotte kõik, mida ta enda elult soovis. Lotte oli talle justkui püha ning iga kord kui Werther Lotte läheduses viibis, taltusid kõik tema ihad. Hommikuti üles ärgates oli Werther alati väga elevil, sest ta sai minna Lottet külastama. Kui seltskonnas Lottest kõneldi ning Werther juhtus samal hetkel kohal viibima, muutus ta alati nii rõõmsaks. Kui Wertheri sõrm kogemata Lotte oma puudutas või nende jalad üksteist riivasid, hakkas Wertheril veri soontes tuikama. Werther armastas teda hingepõhjast ning ta soovis, et Lotte oleks tema oma, kuid ta ei saanud Jumalalt paluda, et Jumal Lotte Wertherile jätaks, sest ta kuulus juba Albertile. Kui Werther lõpuks otsustas, et ta läheb surma, kirjutas ta Lottele lahkumiskirja

  Kirjandus
  thumbnail
  1
  doc

  Goethe "Noore Wertheri kannatused"

  Goethe ­ ,,Noore Wertheri kannatused" Goethe romaani peategelane on noor armastaja Werther. Oma sõbrale Wilhelmile saadetud kirjade kaudu saame teada, et ta on varajastes kahekümnendates aastates tundeline artist, poeet ning looduse- ja Homerose armastaja. Ta pole veel kindel, mis on tema eesmärk selles elus, millise ameti ta peaks omandama. Teine roll on Lottel, kes on 19-aastane ning lesestunud ametniku tütar. Ema surmast saati on ta üksi juhtinud majapidamist ning hoolitsenud armastavalt oma mitmete nooremate õdede-vendade eest

  Kirjandus
  thumbnail
  4
  docx

  Lugemiskontroll - Noore Wertheri kannatused

  1. Mis takistus oli alguses Lotte ja Wertheri suhtel, kuidas see olukord teose jooksul arenes. Lotte oli kihlatud Albertiga. Esialgu oli Lotte kihlatu ära sõitnud ja Werther sai Lottega omavahel suhelda. Hiljem tuli Lotte kihlatu Albert tagasi ja nad abiellusid. 2. Kas Wertheril üldiselt oli naiste seas menu või mitte. Too näiteid! Tundub, et Werther meeldis naistele. Raamat algab Wertheri kirjaga, milles ta kirjutab, et mitu naist on temast huvitatud.Ta oli naiste vastu tähelepanelik ja oskas huvitavalt vestelda. Werther meeldis Lottele ja tal oli hiljem suhe ka preili B-ga. 3. Miks Werther vahepeal sellest piirkonnast, kus Lotte elas lahkus ja millega ta siis tegeles. Wherter ei talunud näha Lottet koos Albertiga.Ta lahkus sellest piirkonnast ja läks tööle. Werther tutvus ühe krahviga ja ta suhtles ka preili B-ga. Hiljem külastas Werther ka oma kodukohta

  Kirjandus
  thumbnail
  3
  doc

  "Noore Wertheri kannatused"

  Noore Wertheri kannatused Johann Wolfgang Goethe I raamat Werther ajas ema päranduse asju ja sellega seoses tegi ta järelduse, et inimesed pole sellised halvad nagu jutud nende kohta käivad. Nimelt tuli välja, et Wertheri tädi on vägagi heasüdamlik ja vajadusel oli nõus isegi oma pärandiosa loovutama. Werther asus elama ilusasse maakohta, kus algul ta on täielikult õnnelik, alustas ka uuesti maalimist. Rääkis kuidas aadlikud põlgavad lihtrahvaga rääkimist ja nende aitamist, kui tema mitte. Tundis kaasa inimsoo enamusele, kes terve elu töötavad, et end elatada ja väiksegi vana ajaga üritavad rõhujatest vabaneda. Raamatuid ta lugeda ei tahtnud. Ta rääkis ka oma vanemast naisest, kellest tundis puudust, kuna aastad ta hauda oli viinud. 17

  Kirjandus
  thumbnail
  3
  doc

  Byron, Goethe, Puškin

  loodusteadused, botaanika. Ülikool jäi lõpetamata, sest ta haigestus. Ta oli ligi aasta aega kodus seetõttu. Edasi läks Strasbourgi ülikooli. Seal lõpetas õigusteaduse kursuse. Teda mõjutas Herder ja rahvaluule. Leidis enda jaoks Shakespeare'i. Ta keskendus põhiliselt armastusele. Tal on olnud palju armumisi, mis teda inspireerivad luuletama. Rõhutab tunnetuslikku poolt. Esimene suurem tuntus tuli näidendiga ,,Götz von Berlichingen". 1774 ,,Noore Wertheri kannatused". Werther oli noormees, haritud ja töötas erinevate võimukandjate juures. Tema probleem seisnes selles, et ta oli hullupööra tundeline. Ta oli armunud ühte naisesse, kes oli aga teise mehega kihlatud. Lotte oli selle naise nimi. Werther ei leidnud vastuarmastust sellepärast, et Lotte ei söandanud oma kihlust Albertiga katkestada. Nimelt oli Lotte oma pere vanim laps, ema abiline, aga oli juhtunud, et tema ema suri ära. Haigevoodil ütles ta ema

  Kirjandus
  thumbnail
  8
  doc

  Kohustusliku kirjanduse kokkuvõtted

  10e Kirjanduse II kursuse kodune kontrolltöö I osa ARUTLE järgmistel teemadel J.W.Goethe. "Noore Wertheri kannatused" 1.Sõnasta korrektselt sisutiheda väitlausena romaani a) põhiprobleem Romaani põhiprobleemiks on Wertheri armastus Lotte vastu, kuid saatuse kahjuks ei saa ta Lottet endale. b) 2-3 kõrvalprobleemi (iga probleem ühe lausega). Tema suur püüdlus unustada Lotte. Ta töö amentikuna ja pettumus teistes ametnikes. 2. Millist 18. sajandile iseloomulikku romaaniliiki teos "Noore Wertheri kannatused" esindab? Selgita lähemalt. Arutle, miks on autor valinud just selle romaaniliigi? Teos esindab romantismi. Teos on kirjutatud tema enda õnnetu armastuse põhjal. 3

  Kirjandus
  Kommentaarid (10)

  miniT profiilipilt
  miniT: Väga hea , kuid oleks võinud olla rohkem tema seostest looduse ja ühiskonnaga... , kuigi väga hea ja kõik enam vähem vajaliku sai kätte
  22:08 15-03-2010
  pisiblond profiilipilt
  pisiblond: mulle meeldis analüüs, väga selge, hästi järiestatud ning pealiskaudse vaate raamatust sai.
  04:05 08-01-2009
  Reins0 profiilipilt
  Reins0: korralik! good job!
  19:48 06-04-2009  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun