Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Riik ja majandus (0)

1 Hindamata
Punktid

Esitatud küsimused

  • Mis eristab tavamajandust käsumajandust ja turumajandust?
  • Mis see on liigid?
  • Miks riik sekkub majandusse majanduslikud ja sotsiaalsed motiivid ja vahendid?

Lõik failist

Kordamisküsimused: Riik ja majandus §4.1-4.6
  • Mis eristab tavamajandust, käsumajandust ja turumajandust?
  • Turumajanduse toimimise põhimõtted: nõudlus, pakkumine, hind, turumajanduse plussid ja miinused.
  • Konkurents : mis see on, liigid?
  • Miks riik sekkub majandusse: majanduslikud ja sotsiaalsed motiivid ja vahendid?
  • Erahüvis ja ühishüvis.
  • Riigi eelarve: mis see on, kuidas toimub selle vastuvõtmine, eelarvedefitsiit, millal tuleb teha lisaeelarve.
  • Maksud : miks neid kogutakse, proportsionaalne ja progresseeruv ehk astmeline tulumaksusüsteem, otsesed ja kaudsed maksud.
  • Millele kulub eelarveraha: sotsiaalne turvalisus ja selle liigid, sotsiaalsed riskid , Eesti pensionisüsteem.

  • Tavamajandus on algeline , toodetakse lihtsate tööriistade ja väikese tootlikkusega. Toodang tarbitakse kohapeal või vahetatakse teistsuguse kauba vastu. Leidub Aafrika ja Aasia piirkondades.
    Plaani- ehk käsumajandus oli iseloomulik NSVL ja teistele diktatuuririikidele. Kolme majanduse põhiküsimust (mida toota, kuidas toota, kellele toota) otsustab see, kellele kuulub poliitiline võim. Kaupade ja teenuste valik on väike või puudub.
    Turumajanduses otsustavad küsimusi tootjad ja neid ei piira miski. Kaupade ja teenuste valik on lai. Ka ostja saab valida millist ja kelle toodet ning kust ta seda ostab. Konkurents on tootjate vahel ja ühtviisi ka turumajanduse olulisim tunnus.
  • Turumajandus: Kõik, kes turult midagi ostavad, on nõudjad, nende ostusoovid kokku moodustavad aga turunõudluse.
    Pakkujad ehk kauba tootjad ja müüjad võivad küsida kõrgemat hinda, kui miski läheb moodi ning nõudjad ehk ostjad üritavad seda endale hankida.
    Hind on kauba omadus, mis mõjutab nõudmist ja pakkumist.
    Omahind
    väljendab kauba tootmiseks tehtud kulutusi.
    Müügihind peab olema omahinnast kõrgem, sest muidu ei saa kasumit.
    Turuhind on selline hind, millega kaupu ja teenuseid tegelikult müüakse ja ostetakse
    Turumajanduse plussid
    Turumajanduse miinused
    Tootmisressursse kasutatakse efektiivselt (toodetakse mida vaja ning ökonoomselt).
    Täielikku konkurentsi esineb tegelikkuses harva.
    Vabadus ja konkurents väldivad võimu koondumist.
    Vajadus toota kõrgeima kasuga paneb loobuma vähem sissetoovatest kuid sotsiaalselt olulistest tegevustest.
    Nõudmine ja pakkumine on pikas vaates tasakaalus.
    Põhjustab majanduslikku ebavõrdsust, igast tehingust ei võida alati kõik osapooled.
  • Konkurents – olukord, kus mitmed tootjad ostjate pärast konkureerivad.
    1. Täielik konkurents – Ettevõtteid palju, tooteid võimalik asendada teisega . Takistused puuduvad. Kontroll hinna üle puudub. Ajalehed, toidupoed.
    2. Piiratud konkurents – Ettevõtteid vähe, tooted on sarnased. Takistused mõningased (suured tootmiskulud ). Kontroll hinna üle osaline. Autotööstus, telekommunikatsioon .
    3. Monopol – Ettevõtteid ainult üks, puuduvad asenduskaubad . Suured takistused (litsentsid ja patendid ). Täielik kontroll hinna üle. Elektrienergia , veemajandus.
  • Riik sekkub majandusse kuna turumajanduse puudused loovad sellise olukorra. Monopoolne ettevõte (nt. veemajandus) võib tõsta hinna põhjendamatult kõrgele, millega kahjustab tarbija huve. Valitsus peab sekkuma, et säästa rahva tervist ja loodust.
    Majanduslikud motiivid: Monopolide kontrollimine tagab tõhusalt konkurentsi. Uute ettevõtete rajamiseks võib luua
  • Riik ja majandus #1 Riik ja majandus #2 Riik ja majandus #3 Riik ja majandus #4
    Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
    Leheküljed ~ 4 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2012-04-22 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 61 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor Neandertaal Õppematerjali autor
    Kordamisküsimused: Riik ja majandus §4.1-4.6

    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    2
    doc

    Kordamisküsimused: Riik ja majandus §4.1-4.6

    Takistused turule puuduvad Mõningased(suured Suured(patendid ja litsentsid tulekul tootmiskulud) investeeringuvajadus) Kontroll hinna üle Puudub osaline täielik Näiteid Ajalehed, toidupoed Autotööstus Elektrienergia, veemajandus 4.Miks riik sekkub majandusse: majanduslikud ja sotsiaalsed motiivid ja vahendid? Majanduslikud motiivid ja vahendid- 5.Erahüvis ja ühishüvis. Konkreetne hind Tarbja jaoks tasuta Hüvis ammenduv Hüvis ammendumatu Tarbija kindlaks tehtav Tarbijaskonda raske või võimatu piiritleda Tarbimine välistatav Tarbimist ei saa välistada

    Ühiskonnaõpetus
    thumbnail
    6
    doc

    Majandussüsteemid

    4.1 Majandussüsteemid 1. Mis on majandus? Selle põhiülesanded? (vt ka lk 6) Majandus on valdkond, mis tegeleb eluks vajaliku tootmisega. 2. Mis on tootmisressursid? (selgitus + näited) Miks majandus neid vajab? Tootmisressursid on varud või vahend, millele on majandus üles ehitatud. Tootmisressursside alla käivad loodusvarad, maa, kapital ning tööjõud. Neid kõiki ongi vaja, et majandus saaks toimida. 3. Miks on tähtis inimressurss? Põhjenda Inimressurss = tööjõuga ning tööjõud on töö teostaja. Kui tööjõudu poleks, siis ei oleks mitte kes täidaks vajaliku töö. 4. Millised on majanduse põhiküsimused? Miks tuleb neid pidevalt lahendada? Mida toota, kuidas toota ja kellele toota. Neid tuleb lahendada, sest kui kõik pole tasakaalus, võib minna kogu majandus allamäge. 5. Millised on olulisemad majandussüsteemid? (Nimeta ja selgita)

    Ühiskonnaõpetus
    thumbnail
    6
    doc

    Majandus (kontrolltööks kordamine)

    Majandus vajab funktsioneerimiseks tootmisressursse- loodusvarasid, maad, kapital ja tööjõudu. Kõikide majandussüsteemide ressursid on piiratud. Majandamise põhiküsimused on: mida toota? Kuidas toota? Kellele toota? Vabadus majanduses ei tähenda korra või reeglite puudumist, vaid inimese vabadust teha kasulikke valikuid ja otsuseid. Niisugust majandussüsteemi, kus kõrsuti erasektoriga funktsioneerib ka avalik (riigi) sektor ning riik reguleerib majandust, nimetatakse sega majanduseks. Peamised turumajandusega seonduvad mõisted on nõudmine, pakkumine, hind ja konkurents. Turg on osutunud kõige efektiivsemaks majanduskorralduseks oludes, kus tootmis- ja tarbimisressursid on piiratud. Olukorda, kus nõudmine ja pakkumine on teatud hinnatasandil võrdsustunud, tuntakse turutasakaaluna. Konkurents on turumajanduse olulisim tunnus. Riik sekkub turumajandusse majanduslikel ja sotsiaalsetel motiividel.

    Ühiskonnaõpetus
    thumbnail
    4
    doc

    Ühiskonna konspekt teemal majandus avatud ühiskonnas.

    referendumitel. Majanduse ja riigivalitsemise vahekord oleneb riigi üldisest arengutasemest, vaimukultuurist ning ühiskonnas levivatest väärtustest ja tõekspidamistest. Tootmise viisi ja ulatuse määravad ressursursid ehk tootmistegurid - loodusvarad, kapital, tööjõud, (maad). Mida kõrgemale tõuseb ühiskonna arengutase, seda olulisemaks muutub inimressurss ­ oskusteave, tööjõu kvalitet. Kõik majandussüsteemid funktsioneerivad ressutsside piiratuse tingimustes. Järelikult peab majandus jagama ressursse mitme ja sageli omavahel konkureeriva eesmärgi vahel, mistõttu tuleb pidevalt lahendada majandamise põhiküsimusi ­ mida toota, kuidas toota ja kellele toota. Tootmisressursse võib paigutada mitut moodi. Vastavalt sellele kujuneb välja majandussüsteem. Tänapäeval on nelja tüüpi süsteeme ­ tavamajandus, käsu- ehk plaanimajandus, turumajandus ja segamajandus. Tavamajandus ­ kõige algelisem. Lihtsad tööriistad, väike tootlikkus. Enamiku toodandust

    Ühiskonnaõpetus
    thumbnail
    2
    rtf

    Majandus

    -tarvimisvõime oleneb rahalistest ressurssidest -mirmesugused omandi- ja ettevõttevormid 2.) Käsumajanduse tunnused. -määrab plaan -hinna kehtestab valitsus -kaupade ja teenuste valik on väike või puudub -tarbimisvõime oleneb sotsiaalsest positsioonist -valdavalt riiklik omand ja suurettevõtted 3.) Tavamajandus toodetakse lihtsate tööriistadega ja väikese tootlikkusega 4.) Segamajandus majandussüsteem,kus kõrvuti erasektoriga funktsioneerib ka avalik sektor ning riik reguleerib majandust 5.) Mida vajab majandus funktsioneerimiseks? loodusvara, maad, kapitali, tööjõudu 6.) Missugused on peamised turumajandusega seonduvad mõisted? nõudmine, pakkumine, hind, konkurents 7.) Konkurent - konkurenti liigid. olukord,kus mitmed tootjad omavahel ostjate pärast võitlevad e konkureerivad. liigid:täielik, piiratud, monopol 8.) Kuidas sekkub riik majandusse, millised on riigi motiivid.

    Ühiskonnaõpetus
    thumbnail
    2
    doc

    Majandus avatud ühiskonnas

    Tavamajandus tootmine lihtsate tööriistade ja väikese tootlikkusega; tarbijateks kohapeal oma kogukond või vahetatakse kaupu. Suur osa on traditsioonidel ja kommetel. Turumajandus kehtib vabadus teha kasulikke valikuid ja otsuseid; majanduse põhiküsimused otsustatakse tootjate poolt; konkurents. Käsumajandus majanduse põhiküsimused otsustab see, kellele kuulub poliitiline võim. Segamajandus majandussüsteem, kus kõrvuti erasektoriga funktsioneerib ka avalik sektor ning riik reguleerib majandust. Nõudja kõik, kes turult midagi ostavad. Nõudlus ühe isiku või grupi ostusoov. Turunõudlus nõudjate ostusoovid kokku. Pakkuja kauba tootjad ja müüjad. Pakkumine seos hüvise hinna ja selle koguse vahel, mida tootjad soovivad ja suudavad antud ajaperioodil müüa Turupakkumine turu kaupade tootmine, müümine. Hind rahasumma, mille eest kaupa ostetakse; reguleerib nõudjate ja pakkujate vahelisi suhteid. Omahind väljendab kauba tootmiseks tehtud kulutusi.

    Ühiskonnaõpetus
    thumbnail
    3
    doc

    Kordamine ühiskonnaõp. KT-ks: Majandus avatud ühiskonnas

    ÜHISKONNAÕPETUSE KORDAMISKÜSIMUSED (KT 04.03.2011) Peatükk 4.1 (115-118) 1.Mis on majandus? 2.Millised on majanduse tootmisressursid? Mis tähendab ressursside piiratus ja mis sellega kaasneb? 3.Millised on eri majandustüübid? Peatükk 4.2 (119-123) 5.Mis on konkurents? 6.Mis on monopol? 7.Milles väljenduvad turumajanduse efektiivsus ja eelised? 8.Mis on turutõrge? Kuidas see mõjundab turumajanduse toimimist? Peatükk 4.3 (124-128) 9.Millised on riigi sekkumise vahendid (instrumendid)? 10.Millised on riigi majanduslikud/sotsiaalsed motiivid sekkumisel? 11.Mis on erahüvi?

    Ühiskonnaõpetus
    thumbnail
    3
    docx

    Kordamine kt-ks (ühiskond)

    feodaalses ühiskonnas arenes, tänapäeval arengumaades tootmine on vähe arenenud, kaubavahetus väike 2. Plaani- ehk käsumajandus diktatuuriühiskond toimitakse riikliku plaani järgi, kontroll tootmise ja kõige muu üle 3. Turumajandus kapitalistlik ühiskond konkurents, turg määrab hinna, vaba ettevõtlus 4. Segamajandus põhiline kapitalistlikus ühiskonnas kõrvuti era ja avaliku sektoriga toimib ka riiklik sektor, riik jälgib Turumajandus ­ arenenud riikides valitsev majandussüsteem, mida iseloomustab majandusvabadus, konkurents ning hinna kujunemine nõudmise ja pakkumise tulemusena Konkurents ­ tootjate ja pakkujate vaheline võistlus turul Turg ­ koht, kus kohtuvad kaupu ja teenuseid pakkuvad ja nõudlevad inimesed Hind ­ rahasumma, mille eest kaupu ostetakse Omahind ­ valjendab kauba tootmiseks tehtud kulutusi

    Ühiskonnaõpetus




    Kommentaarid (0)

    Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun