Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Fundamentaal- ja rakendusteadused (1)

1 HALB
Punktid

Lõik failist


Bioloogia kordamisküsimused
1.Fundamentaal- ja rakendusteadused
Kui uuritakse objektide või nähtuste olemust, nendega seotud seaduspärasusi, siis on tegemist fundamentaalteadustega. Inimesed on ammustest aegadest püüdnud avastatud loodusnähtusi praktilistel otstarvetel kasutada.=rak.teadus.
2.Üldbioloogia ja eribioloogilised e. Rakendusteadused
Süvateaduslike uuringutega tänapäeva bioloogias tegelevad üldbioloogilised teadused , nagu geneetika , molekulaarbioloogia, rakubioloogia , arengubioloogia jt, aga ka eribioloogilised teadused, näiteks botaanika , zooloogia, loomafüsioloogia, taimegeograafia, lihhenoloogia. Rakendusbioloogia seisneb bioloogia haruteaduste poolt avastatu praktilise kasutamise võimaluste ja lahenduste uurimises ja teostamises.
3. Biotehnoloogia , bioonika, küberneetika
Biotehnoloogiaks
nimetatakse rakendusbioloogilisi meetodeid ja protseduure, mille puhul elusorganismidele omaseid protsesse kasutatakse tehnilistes seadmetes mitmesuguste ainete tootmiseks ning organismide sigimise ja pärilikkuse muutmiseks. Viimastel aastakümnetel on neile lisandunud tehnilis -matemaatilised rakendused bioonika ja küberneetika näol.
4.Biokeemia ja biofüüsika
Need on teadused, mis uurivad elusolendite koostise ja talitluse keemilisi ja füüsikalisi aluseid – näiteks biopolümeeride struktuuri, fotosünteesi ja rakuhingamise protsesse ning raku membraantranspordi ja närviimpulsi ülekande mehhanisme .
5. Biotehnoloogilised tootlused, biotõrje, feromoonid , Louis Pasteur
Biotõrje
seisneb taimekahjurite hävitamises või nende paljunemise ja leviku pidurdamises teiste organismidega või nende toodetud toksiinidega.
Omapäraseks biotõrje meetodiks on kahjurputukate meelitamine surmalõksu – feromoonpüünisesse. Seda võimaldavad putukate hormoonisarnased ained feromoonid.
Louis Pasteur (1822-1895). Maailmakuulsuse tagas talle marutõvevaktsiini edukas kasutamine 1885a. 1857-käärimise olemus. Vaktsineerimise põhimõte.
6. Biomeditsiin , antibiootikumid , Aleksander Fleming , bakteritoksiin
Biomeditsiin
- see on bioloogiliste ja meditsiiniliste uuringute süntees, mis on suunatud uusima bioloogia avastuste meditsiiniliste rakenduste leiutamisele ja kasutamisele.
Antibiootikumid on ained, mida toodavad ja eritavad keskkonda paljud hallitusseened ja osa baktereid, et tõrjuda konkureerivaid mikroobe. Antibiootikumid hävitavad neid või pärsivad nende paljunemist.
Alekander Fleming(1881-1955) –penitsilliini avastaja ja antibiootikumide ajastu sissejuhataja.
bakteritoksiin – mikroobne putukatõrjevahend, mis sünteesib spooride moodustamise käigus glükoproteiinse ühendi, mis putuka seedetraktis aktiveerub ja põhjustab putuka surma.
7. Kloon , kloonimine , meriteempaljundus
Meristeempaljundus
on üks taimede vegetatiivse paljundamise ehk kloonimise meetodeist. Kloonimine tähendab geneetiliselt identse järglaskonna saamist paljundatavast üksikobjektist, olgu selleks objektiks DNA molekul, rakk või organism. Saadud järglaskond moodustab klooni.
8.Hübridoomitehnoloogia, hübridoomid, monokloonsed antikehad
Hübridoomitehnoloogia
- Rakutehnoloogiliste võtete kogum hübridoomide loomiseks – immuniseerimine, rakkude liitmine ja kloonimine; immunoloogiline testimine ja monokloonsete antikehade podutseerimine.
hübridoomantikeha sünteesiva lümfotsüüdi ja müeloomiraku hübriid; luuakse monokloonse antikeha saamiseks.
monokloonne antikeha – kitsa antigeenispetsiifikaga antikeha, mida produtseerib kindel hübridoomikloon.
9.Embrüosiirdamine, superovulatsioon , surrogaatema
Embrüosiirdamine
– embrüotehnoloogiline protsess, mis seisneb ühelt emasimetajalt saadud või kehavälisel viljastamisel tekitatud embrüote siirdamises sobivas innatsükli faasis oleva retsipientlooma emakasse, kus see areneb sünniealiseks; teostatakse ka inimesel.
superovulatsioon – hormonaalmõjutusega kunstlikult esile kutsutud polüovulatsioon imetajatel, kes normaalselt ovuleerivad 1-2 munarakku korraga.
Surrogaatema ( asendusema , laen -ema, embrüoretsipient) – emasimetaja (ka naine), kes sünnitab talle siirdatud võõrast päritolu embrüost arenenud järglase.
10.Embrüonaalkloonimine, embrüonaalne tüvirakk, tuumkloonimine , Dolly -meetod
embrüonaalkloonimine
– varase embrüo lõhestamise teel saadud kloonemrüote kasutamine identse genotüübiga järglaste saamiseks.
em. Tüvirakk – embrüoplasti rakk, mis võib diferentseeruda kõigiks rakutüüpideks, kuid pole võimeline arenema tervikorganismiks.
Tuumkloonimine – selgroogsetel teostatav kloonimine somaatilise raku tuuma siirdamisega munarakku, millest eelnevalt on tuum eemaldatud .
Dolly= tuumadoonori udararakud+munarakudoonor= kloonlammas Dolly, kes on geneetiliselt identne tuumadoonoriga.
11.Tüvirakk, rakuteraapia , Alzheimeri ja Parkinsoni tõbi.
Tüvirakk
hulkrakse looma jagunemisvõimeline rakk, mille tütarrakud võivad diferentseeruda eri tüüpi koerakkudeks.
Rakuteraapia (rakkravi) – kahjustunud või hävinenud kudede ja elundite funktsiooni parandamine või taastamine vastavalt diferentseerunud rakumasside siirdamisega; on seotud tüvirakkude eraldamise ja kultiveerimisega.
Alzheimeri tõbi on terminaalne neurodegeneratiivne haigus.
Parkinsoni tõbi (PD) on degeneratiivne kesknärvisüsteemi haigus, mis sageli kahjustab liigutus - ja kõnevõimet. Parkinsoni tõve iseloomulikeks tunnusteks on lihaste kangestus, värinad, liigutuste aeglustumine (bradükineesia) ja raskeimatel juhtudel liigutamisvõime kaotus (akineesia). Teisesed sümptomid võivad sisaldada kognitiivseid häireid ja keelelisi probleeme.
12. Reproduktiivne ja terapeutiline kloonimine, nabaväädi ja täiskasvanute tüvirakud.
Reproduktiivne kloonimine
– inimese kloonimisvõimaluste käsitlemisel kasutatav mõiste, mis tähendab tuumkloonimist uute isendite saamise eesmärgil; vastandatakse terapeutilisele kloonimisele.
Terapeutiline kloonimine – inimese kloonembrüote tekitamine tüvirakkude hankimise eesmärgil geeniteraapia teostamiseks.
nabaväädivere tüvirakud – sünnituse ajal nabaväädi verest eraldatavad tüvirakud, mis võivad diferentseeruda mitmesuguste kudede rakkudeks.
Täiskasvanu tüvirakud (somaatilised tüvirakud) – sünnijärgse imetajaorganismi kudedes asuvad vähesed tüvirakud, millel arvati olevat suhteliselt piiratud diferentseerumispotensiaal; viimasel ajal on leitud mõjutamisviise, mille tagajärjel nende arenguvõimalused on oluliselt laienenud.
Fundamentaal- ja rakendusteadused #1 Fundamentaal- ja rakendusteadused #2
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 2 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2011-04-11 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 30 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor romm5 Õppematerjali autor
Fundamentaal- ja rakendusteadused
Üldbioloogia ja eribioloogilised e. Rakendusteadused
Biotehnoloogia, bioonika, küberneetika
Biotehnoloogiaks
Biokeemia ja biofüüsika
Biotehnoloogilised tootlused, biotõrje, feromoonid, Louis Pasteur
Biomeditsiin, antibiootikumid, Aleksander Fleming, bakteritoksiin
Kloon, kloonimine, meriteempaljundus
Hübridoomitehnoloogia, hübridoomid, monokloonsed antikehad
Embrüosiirdamine, superovulatsioon, surrogaatema
Embrüonaalkloonimine, embrüonaalne tüvirakk, tuumkloonimine, Dolly-meetod
Tüvirakk, rakuteraapia, Alzheimeri ja Parkinsoni tõbi.
Reproduktiivne ja terapeutiline kloonimine, nabaväädi ja täiskasvanute tüvirakud.

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
4
doc

Bioloogia mõisted ja küsimuste vastused 12. klassile

Tuumkloonimine- selgroogsetel teostatav kloonimine somaatilise raku tuuma siirdamisega munarakku, millest eelnevalt on tuum eemaldatud. Tüvirakk- hulkrakse looma jagunemisvõimeline rakk,mille tütarrakud võivad diferentseeruda eri tüüpi koerakkudeks. Viljastamine in vitro- imetajate munaraku kehaväline viljastamine, mille saavutamiseks viiakse nõutavaid toimeaineid sisaldavas söötmes munarakk kokku mõnekümne tuhande spermiga. Üldbioloogia- bioloogili sed teadused, mis uurivad kas kõigile või enamikule elusolendeile omaseid elu üldnähtusi. KÜSIMUSED/VASTUSED 1.Mille poolest erineb rakendusteadus fundamentaalteadusest ja kuidas nad omavahel seotud on? Rakendusteadus erineb fundamentaalteadusest selle poolest, et rakendusteaduses rakendab loodusteaduste teadmisi ja tegeleb meetodite otsimise ja arendamisega põllumajanduse, meditsiini, tööstuse, energeetika, transpordi, olme jm tarbeks.

Bioloogia
thumbnail
5
docx

Bioloogia mõisted 12 klass, 1. peatükk

sellekohaste teooriate loomisega. 6. Rakendusbioloogia ­ teadus, mis seisneb bioloogia põhiharude avastatud seaduste ja loodud teooriate praktilise kasutamise võimaluste ja lahenduste uurimises ning teostamises, luues vastavate juhiste, meetodite ja võtete süsteemi. 7. Rakendusteadus ­ teadus, mis tegeleb mitmesuguste loodusteaduste abil saadud teadmiste praktilise rakendamise põhimõtete ja meetodite otsimise ja arendamisega. 8. Üldbioloogia ­ bioloogilised teadused, mis uurivad kas kõigile või enamikule elusolendeile omaseid elu üldnähtuseid. 9. Antibiootikumid ­ peamiselt hallitusseente ja osa bakterite poolt sünteesitavad ained, mis pärsivad teiste organismide, valdavalt bakterite elutegevust. Tänapäeval on kasutusel palju sünteetilisi antibiootikume. 10. Sordi-ja tõuaretus ­ inimese poolt teostatav sordi- ja tõuaretus 11. Biotõrje ­ taimekahjurite hävitamine või nende paljunemine ja leviku pidurdamine

Bioloogia
thumbnail
3
doc

12 klassi bioloogia õpiku esimese peatüki mõisted

järglastele teiselt liigilt pärit geen; loodud geenitehnoloogilise protseduuriga. 58. tuumkloonimine - selgroogsetel teostatav kloonimine somaatilise raku tuuma siirdamisega munarakku, millest eelnevalt on tuum eemaldatud 59. tüvirakk - hulkrakse looma jagunemisvõimeline rakk, mille tütarrakud võivad diferentseeruda eri tüüpi koerakkudeks 60. viljastamine in vitro - imetajate (ka inimese) munaraku kehaväline viljastamine 61. üldbioloogia - bioloogilised teadused, mis uurivad kõigile või enamikule elusolenditele omaseid elu üldnähtusi

Bioloogia
thumbnail
1
docx

Rakendusbioloogia

Rakendusbioloogia- teadus, mis seisneb bioloogia põhiharude avastatud seaduste ja loodud teooriate praktilise kasutamise võimaluste ja lahenduste uurimises ning teostamises, luues vastavate juhiste, meetodite ja võtete süsteemi. Biotehnoloogia- bioloogiliste protsesside rakendamisel põhinev tehnoloogia mitmesuguste ainete tootmiseks ning organismide sigimise ja pärilikkuse muundamiseks. Heteroos- hübriidjõud Antibiootikum- peamiselt hallitusseente ja osa bakterite poolt sünteesitavad ained, mis pärsivad teiste organimside, valdavalt bakterite elutegevust. Biotõrje- taimekahjurite hävitamine või nende paljunemise ja leviku pidurdamine teiste organismidega või nende toodetud toksiinidega. Fundamentaalteadus uurib objektide või nähtuste olemust, nendega seotud seaduspärasusi.Sisks on faktid, seadused, teooriad, hüpoteesid. Rakendusteadus, aga tegeleb loodusteaduslike teadmiste praktilise rakendamise printsiipide ja meetodite otsimise ja arendamisega põllumajanduses, med

Bioloogia
thumbnail
8
doc

Rakendusbioloogia

Kordamine kontrolltööks ja riigieksamiks: Rakendusbioloogia 1. Mõisted : · Fundamentaalteadus ­ teadus, mis tegeleb objektide või nähtuste olemuse, ehituse, toimimise, arengu ja vastastikuse mõju seaduspärasuste uurimisega ja sellekohaste teooriate loomisega. · Rakedusteadus ­ teadus, mis tegeleb mitmesuguste loodusteaduste abil saadud teadmiste praktilise rakendamise põhimõtete ja meetodite otsimise ja arendamisega. · Biotehnoloogia ­ biotehnoloogiliste protsesside rakendamisel põhinev tehnoloogia mitmesuguste ainete tootmiseks ning organismide sigimise ja pärilikkuse muundamiseks. · Antibiootikum ­ peamiselt hallitusseente ja osa bakterite poolt sünteesitavad ained, mis pärsivad teiste organismide, valdavalt bakterite elu tegevust. Tänapäeval on kasutusel palju sünteetilisi antiviootikume. · Bi

Bioloogia
thumbnail
3
docx

Bioloogia kasutusvõimalusi. Embrüo.

BIOLOOGIA SAAVUTUSTE KASUTUSVÕIMALUS 1. Mis on fundamentaal ja rakendusbioloogia? Fundamentaal- e. põhiteadus­ Uuritakse objektide või nähtuste olemust ja seaduspärasusi. (nt. Füüsika, Keemia, Bioloogia) Rakendusteadus ­ Tegelevad loodusteaduslike teadmiste praktilise rakendamisega, arendamisega nt. Meditsiiini ja põllumajanduse tarbeks. Üldbioloogiline teadus ­ Süvateaduslik uuring (geneetika, molekulaarbioloogia, rakubioloogia jne) Eribioloogiline teadus ­ botaanika, taimegeograafia, zooloogia Rakendusbioloogia ­ Seisneb bioloogia haruteaduste poolt avastatud praktilise kasutamise võimaluste ja lahenduste uurimises ning teostamises (toiduainete tootmise mitmekesistamine, haiguste diagnoosimine jne.) 2. Milline seos on bioloogial teiste teadustega? Biokeemia ja biofüüsika uurivad elusolendite koostise keemilisi ja füüsikalisi aluseid (nt. Fotosüntees). Biotehnoloogia protseduurid, mille puhul elusorganismidele omaseid protsesse kasutatakse tehnilistes sead

Bioloogia
thumbnail
12
docx

Rakendusbioloogia

Objektide uurimine või nähtuste olemus - fundamentaalteadus. See moodustab vastava teaduse – füüsika,keemia,bioloogia jt- tuuma, tema sisu: faktid, seadused,teooriad,hüpoteesid. Loodusnähtused praktilised baasil – rakendusteadused (põllumajanduse,meditsiini,tööstuse,energeetika,transpordi, olme jm tarbeks) Bioloogia: Üldbioloogilised teadused tegelevead teaduslike uuringutega(geneetika,molekulaarbioloogia,rakubioloogia,arengubio loogia jne, Eribioloogilised teadused(botaanika,zooloogia,loomafüsioloogia) Rakendusbioloogia seisneb bioloogia haruteaduste poolt avastatu praktilised kasutamise võimaluste ja lahenduste uurimise ja teostamises. Otsib praktiliste probleemide lahendusi inimkonna hüvanguks. Rakendusbioloogia PLUSSID: On aidanud edendada toiduainete tootmist ja mitmekesistamist, arendada

Rakendus bioloogia
thumbnail
12
docx

Bioloogia ja selle harud

Objektide uurimine või nähtuste olemus - fundamentaalteadus. See moodustab vastava teaduse – füüsika,keemia,bioloogia jt- tuuma, tema sisu: faktid, seadused,teooriad,hüpoteesid. Loodusnähtused praktilised baasil – rakendusteadused (põllumajanduse,meditsiini,tööstuse,energeetika,transpordi, olme jm tarbeks) Bioloogia: Üldbioloogilised teadused tegelevead teaduslike uuringutega(geneetika,molekulaarbioloogia,rakubioloogia,arengubio loogia jne, Eribioloogilised teadused(botaanika,zooloogia,loomafüsioloogia) Rakendusbioloogia seisneb bioloogia haruteaduste poolt avastatu praktilised kasutamise võimaluste ja lahenduste uurimise ja teostamises. Otsib praktiliste probleemide lahendusi inimkonna hüvanguks. Rakendusbioloogia PLUSSID: On aidanud edendada toiduainete tootmist ja mitmekesistamist, arendada

Bioloogia




Kommentaarid (1)

Rohelisedpapuuud profiilipilt
Rohelisedpapuuud: pask, ainult mõisted, need samas mõisted on bioloogia 3.kursuse õpiku viimastel lehtedel mõistetes.
22:15 20-09-2011



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun