PVT 100300 0,323 273,15 V 0= V= =0,296 d m3 0 P T 101325 294,95 2. Kasutades gaaside tiheduse valemit ja teades õhu keskmist molaarmassi, leida õhu tihedus normaaltingimustel ning selle kaudu õhu mass kolvis (mõhk) 29 0 = = 1,29g/dm3 mõhk =0 V0 22,4 mõhk = 1,29 0,296 = 0,382 g 3. Arvutada kolvi ning korgi mass (m3) m3 = m1 - mõhk m3 = 143,94 0,382 = 143,56 g 4. Arvutada CO2 mass (mCO2) mCO2 = m2 m3 mCO2 = 144,08 143,56 = 0,52 g 5. Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest mCO2 ja mõhk arvutada süsinikdioksiidi suhteline tihedus (D) õhu suhtes ning selle kaudu süsinikdioksiidi molaarmass MCO2
P(õhurõhk katse ajal) = 99,7 kPa CO2 saamine: CaCO3 + 2HCl → CaCl2 + CO2 ↑ + H2O 5. Katseandmete töötlus Leian gaasi mahu kolvis normaaltingimustel: V0 =( P x V x T0)/( P0 x T) V0 = (99,7 kPa x 0,306 dm³ x 273,15 K) / (101,325 kPa x 293,15 K) = 0,281 dm³ Leian kolvis oleva õhu massi, kasutades õhu tihedust: mõhk = ρõhk *V0 ρõhk= Mõhk/22,4 ρõhk=28,96g/mol / 22,4 dm³/mol = 1,293 g/dm³ mõhk = 1,293 g/dm³ x 0,281 dm³ = 0.363g Leian kolvi ja korgi massi: m3 = m1 - mõhk m3 = 143,95g -0,363g = 143,587g Leian CO2 massi: m( CO2) = m2 - m3 m( CO2) = 144,14g- 143,587g= 0,553g Leian CO2 suhtelise tiheduse õhu suhtes: Dõhk = m( CO2)/ mõhk Dõhk = 0,553g/0,367g = 1,507 Leian CO2 molaarmassi: Dõhk= M( CO2) x Mõhk M( CO2) = Dõhk x Mõhk M( CO2) = 1,507 x 28,96g/mol = 43,637 g/mol Leian CO2 molaarmassi Mendelejev–Clapeyroni võrrandi abil: PV = (m/M) x RT M = mRT/PV M=(0,557g x 0,082 atm x L/(mol x K) x 273,15 K)/(1,0 atm x 0,281 L) = 44,39 g/mol
mass m1 (kolb + kork + õhk kolvis) = 124, 52g mass m2 (kolb + kork + CO2 kolvis) = 124,71g kolvi maht V0 (õhu maht, CO2 maht) = 311 (cm3) = 0,311 (dm3) = 0,000311(m3) õhutemperatuur to = 22oC = 295,15 K õhurõhk P = 100,5 Pa Katseandmete töötlus ja tulemuste analüüs. Molaarmass määramine CO2 gaasi suhtelise tiheduse kaudu : Õhu mass kolvis: mõhk = oVo o o = = 1,29(g/mol) mõhk = 1,29 g/mol Korki ning kolvi mass: m3 = m1 mõhk m3 = 124,52 g 0, 40119 g = 124,11881 (g) CO2 mass: m(CO2) = m2 m3 m(CO2) = 124,71 124,11881 = 0,59119 (g) Suhteline tihedus: D= = D= D = = 1,47 D = MCO2 = D*Mõhk MCO2 = 1,47*29,0 = 42,7 (g/mol) Katse süstimaatiline viga, lähtudes CO2 tegelikust molaarmassist 44,0 g/mol: MCO2 44, 0 g/mol ~ 2,9% Leidmine CO2 molaarmass moolide arvu kaudu: V0CO2 nCO2 MCO2 n= n= = 0,013 (mol) n= M (g/mol) = Õhu mass kolvis: mõhk = oVo o o = = 1,29(g/mol)
T= 22C =295 K P=101,15103 Pa 3 3 101,15∙ 10 Pa∙ 317 cm ∙ 273,15 K V 0= 3 =293 cm 3=0,293 dm 3 101,325 ∙ 10 Pa ∙295 K P0=101,325103 Pa T0=273,15 K 2) Õhu tihedus normaaltingimustel ning selle kaudu õhu mass kolvis Andmed: g 3 mõhk =ρ ° õhk [ ]∙V 0 [dm ] V0=0,293dm3 dm 3 g M õhk [ ] mol ρ ° õhk = Mõhk=29,0 g/mol dm
Katsetulemused: mass m1 = 143,03 g mass m2 = 143,22 g kolvi maht V = 320 dm3 õhutemperatuur t = 21 ºC õhurõhk P = 101 500 Pa 1) Arvutan, milline on gaasi maht kolvis normaaltingimustel (V0, [dm3]) valemi järgi: V0 = (P * V * T0)/(P0 * T) V0 = LISA ARVUTUS = 297,66 cm3 2) Kasutades gaaside tiheduse valemit ja teades õhu keskmist molaarmassi, leian õhu tiheduse normaaltingimustel ning selle kaudu õhu massi kolvis (mõhk): mõhk = ρºõhk * V0 mõhk = 1,29 · 0,298 = 0,384 g 3) Arvutan kolvi ning korgi massi (m3) vahest m3 = m1 – mõhk m3 = 143,03 – 0,384 = 142,65 g ja CO2 mass (m(CO2)) vahest m(CO2) = m2 – m3 m(CO2) = 143,22 – 142,65 = 0,57 g 4) Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest m(CO2)ja mõhk arvutan süsinikdioksiidi suhtelise tiheduse (D) õhu suhtes ning selle kaudu süsinikdioksiidi molaarmassi M(CO2).
1,29 g / dm 3 Õhu tihedus normaaltingimustel: 3 22,4 dm / mol dm , 3 Õhu mass kolvis: mõhk = ρ0õhk ⋅V0 mõhk = 1,295 * 0,296 = 0,38332 g m3 m1 mõhk , g Kolvi ning korgi mass: m3= 150,26 – 0,38332 = 149,87668 mCO2 m2 m3 , g Süsinikdioksiidi mass : mco2 = 150,37 – 149,87668 = 0,49332
1. Arvutada, milline on gaasi maht kolvis normaaltingimustel (V0, [dm3]). P V T0 V0 = P0 T 102400 Pa 0,317 dm 3 273K V0 = = 0,297 dm 3 101325 Pa 294 K 2. Kasutades gaaside tiheduse valemit ja teades õhu keskmist molaarmassi, leida õhu tihedus normaaltingimustel ning selle kaudu õhu mass kolvis (mõhk). g õhk = 1,29 3 dm mõhk = õhk V0 g mõhk = 1,29 3 0,297 dm 3 = 0,383 g dm 3. Arvutada kolvi ning korgi mass (m3) vahest m3 = m1 - mõhk m3 = 138,06 g - 0,383g = 137,677 g m ja CO2 mass ( CO2 ) vahest. mCO2 = m2 - m3 mCO2 = 138,26 g + 137,677 g = 0,583 g m 4. Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest CO2 ja mõhk arvutada süsinikdioksiidi
kolvi maht (õhu maht, CO2 maht) = 310 ml = 0,31 dm3 õhtutemperatuur = 21C = 294,15 K õhurõhk = 101200 Pa 1:Arvutan gaasi mahu kolvis normaaltingimustel. P × V × T0 V0 = P0 × T 101200 Pa × 0,31dm 3 × 273K V0 = = 0,288dm 3 101325Pa × 294 K 2. Kasutades gaaside tiheduse valemit ja teades õhu keskmist molaarmassi, leian õhu tihedus normaaltingimustel ning selle kaudu õhu mass kolvis (mõhk): mõhk = õhk × V0 M gaas [ g / mol ] = [ ] 22,4 dm 3 / mol =1,29g/dm3 g mõhk = 1,29 3 × 0,31dm 3 = 0,400 g dm 3. Arvutan kolvi ning korgi massi (m3) vahest m3 = m1 mõhk, [g] m3=135,45g 0,400g = 135,05g ja CO2 mass (mCO2) vahest mCO2= m2-m3, [g] mCO2=135,62g 135,05g = 0,570g 4. Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest mCO2 ja mõhk arvutan süsinikdioksiidi
PT kus V 0 on gaasi maht normaal- või standardtingimustel, P0 normaal- või standardtingimustele vastav rõhk (sõltuvalt valitud ühikutest), T 0 normaal- ja standardtingimustele vastav temperatuur kelvinites (mõlemal juhul 273 K), P ja T aga rõhk ja temperatuur, mille juures maht V on antud või mõõdetud. mõhk =ρ0 õhk∗V 0 Arvutada kolvi ning korgi mass (m3) vahest m3=m1 – mõhk ja CO2 mass (mCO2) vahest mCO =m2 – m3 2 mõhk Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest mCO2 ja arvutada süsinikdioksiidi suhteline tihedus (D) õhu suhtes ning selle kaudu süsinikdioksiidi molaarmass MCO2
[ ] 3 dm 22.4 mol molaarmassi, leida õhu tihedus normaaltingimustel ning selle kaudu õhu mass kolvis (mõhk). mõhk =p ° õhkV 0 mõhk =1.29 [ ] g dm 3 0.289 [ d m3 ]=0.373 [ g ] Arvutada kolvi ning korgi mass (m3) vahest ja CO2 mass ( mCO2 ) vahest m3=m1-mõhk m3=110.47 [ g ] -0.373 [ g ] =110.097 [ g ] CO2 mass ( m CO2 ) mco2=m2-m1 mco2=110.59 [ g ]-110.097 [ g ] =0.493 [ g ]
Õhu tiheduse leidmine normaaltingimustel ning selle kaudu õhu massi leidmine kolvis m (¿¿ õhk ) . ¿ Õhu massi arvutamine: 0 0 PV T V = P0 T 101100 ( pa ) ∙324 ( ml ) ∙ 273,15( K ) V 0= =299,18 ( cm 3 ) 101 325( pa)∙ 295,15( K ) mõhk =ρ0õhk ∙ V 0 g M õhk =29 mol 3 dm V m=22,4 mol M õhk ρ0õhk = Vm 29 g /mol g ρ0õhk = 3 =1,29 3 22,4 dm /mol dm
4. Katseandmed P=103000Pa T=21C m1=146,88g m2=147,05g V=0,309dm3 =1,29g/dm 0 3 3 R=8,314 (Pa*m )/(mol * K) 5. Katseandmete töötlus ja tulemuste analüüs Arvutada, milline on gaasi maht kolvis normaaltingimustel V0===0,291683dm3 Kasutades gaaside tiheduse valemit 4.19 ja teades õhu keskmist molaarmassi, leida õhu tihedus normaaltingimustel ning selle kaudu õhu mass kolvis (mohk ): mõhk = õhk V0 mõhk=1,29*0,291683=0,37627g Arvutada kolvi ning korgi mass (m3) vahest m3 = m1 mõhk m3=146,88-0,37627 = 146,5037 g ja CO2 mass (mCO2) mCO2=m2-m3 mCO2=147,05-146,5037 =0,5463 Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest mCO2 ja mõhk arvutada süsinikdioksiidi suhteline tihedus (D) õhu suhtes ning selle kaudu süsinikdioksiidi molaarmass M(CO2). D= Dõhk =Mgaas/29, 0 => Mgaas=Dõhk*29,0 =1,4518 1,4518*29,0 = 42,1024g/mol
P0 * T 101325 * 294,15 2) Kasutades gaaside tiheduse valemit ja teades õhu keskmist molaarmassi, leida õhu tihedus notmaaltingimusel ning selle kaudu õhu mass kolvis (mõhk). g M õhk põhk = mol = 29 = 1,2946 g dm 3 22,4 dm 3 22,4 mol mõhk = põhk * V0 = 1,2946 * 0,296 = 0,382 3) Arvutada kolvi ja korgi mass (m3) vahest m3 = m1 - mõhk = 144,12 - 0,382 = 143,753 g 2 2 Ja CO mass (mCO ) vahest mCO2 = m2 - m3 = 144,29 - 143,75 = 0,537 g 4) Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest arvutada süsinikdioksiidi suhteline tihedus (D) õhu suhtes ning selle kaudu süsinikdioksiidi molaarmass M(CO2). mCO2 M CO2 0,537 D= = = = 1,424 mõhk M õhk 0,377 mCO2 * M õhk 0,537 * 29 g M CO2 = = = 41,31
= 1,29 g / dm 3 [ 3 ] 22,4 dm / mol dm Vo= =0,296 dm3 Õhu tihedus normaaltingimustel: Õhu mass kolvis: m = 0õhk V0 õhk m = 1,295 * 0,296 = 0,38332 g m3 = m1 - mõhk , [ g ] õhk Kolvi ning korgi mass: m3= 150,26 0,38332 = 149,87668 mCO2 = m2 - m3 , [ g ] Süsinikdioksiidi mass : mco2 = 150,37 149,87668 = 0,49332 Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest mco2 ja mõhk arvutan süsinikdioksiidi suhtelise
Kolvi maht (õhu maht, CO2 maht) V=0,318 dm3 Õhutemperatuur t=20 °C Õhurõhk P=103300 Pa Katseandmete töötlus ja tulemuste analüüs: Gaasi maht kolvis normaaltingimustel P * V * T0 103300 * 0,318 * 273 V0 302,07cm 3 0,302dm 3 P0 * T 101325 * 293 Õhu mass kolvis mõhk õhk 0 * V0 1,29 * 0,302 0,39 g Kolvi ja korgi mass m3=m1-mõhk=138,82-0,39=138,43g CO2 mass mCO2=m2-m3=138,95-138,43=0,52g Süsinikdioksiidi suhteline tihedus õhu suhtes m1 138,82 D 0,999 m2 138,95 Süinikdioksiidi molaarmass m gaas 0,52 M gaas * 29,0 * 29,0 38,667 g / mol
Kolvi maht (õhu maht, CO2 maht) V=0,318 dm3 Õhutemperatuur t=20 °C Õhurõhk P=103300 Pa Katseandmete töötlus ja tulemuste analüüs: Gaasi maht kolvis normaaltingimustel P *V * T0 103300 * 0,318 * 273 V0 302,07cm 3 0,302dm 3 P0 * T 101325 * 293 Õhu mass kolvis mõhk õhk 0 * V0 1,29 * 0,302 0,39 g Kolvi ja korgi mass m3=m1-mõhk=138,82-0,39=138,43g CO2 mass mCO2=m2-m3=138,95-138,43=0,52g Süsinikdioksiidi suhteline tihedus õhu suhtes m1 138,82 D 0,999 m2 138,95 Süinikdioksiidi molaarmass m gaas 0,52 M gaas * 29,0 * 29,0 38,667 g / mol
selle seejärel kolvist 250 ml mõõtesilindrisse. Vee koguse mõõtmised teostasin kahes jaos, kuna vett oli kolvis rohkem kui 250 ml. Leida õhu mass kolvis. mõhk= ρ˚*V0 mõhk=0,331dm3*1,29g/dm3=0,43 g Arvutada kolvi ning korgi mass (m2) vahest : m3=m1-mõhk m3=124,55g-0,43g = 124,12 g Arvutada CO2 mass vahest: m(CO2)= m2-m3 m(CO2)= 124,71g – 124,12g = 0,59g Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest m(CO2) ja mõhk arvutada süsinikdioksiidi suhteline tihedus (D) õhu suhtes: m(CO 2) D= m2 0,59 g D= =1,37 0,43 g Arvutada süsinikdioksiidi suhtelise tiheduse kaudu süsinikdioksiidi molaarmass M(CO2). Mgaas=Dõhk*29 M(CO2)=1,37*29g/mol=39,73 g/mol Arvutada katse süstemaatiline viga, lähtudes CO 2 tegelikust molaarmassist 44,0 g/mol ja katseliselt määratud molaarmassist. Δ=M(CO2)-44,0 g/mol Δ=|39,73 – 44,0|=4,27 Arvutada katse suhteline viga.
õhutemperatuur t° = 293,65 K õhurõhk P = 100500 Pa Katseandmete töötlus ja tulemuste analüüs Arvutan õhu mahu kolvis normaaltingimustel, kasutades Gay Lussac'i seadust PVT 0 100500 Pa 0,317 dm3 273,15 K V0 = 0 = = 0, 29dm3 PT 101325Pa 293, 65K Arvutan õhu massi kolvis, kasutades gaaside absoluutse tiheduse valemit Mõhk = 29 g/mol 29 õhk 0 = = 1, 29 g / dm3 22, 4 m = mõhk = õhk 0 V 0 = 1, 29 g / dm3 0, 29 dm3 = 0,3741g V Arvutan tühja kolvi ja korgi massi m3 = m1 - mõhk = 143,53g - 0,3741g = 143,1559 g Arvutan CO2 massi mCO2 = m2 - m3 = 143,96 g - 143,1559 g = 0,53g
V0 = 101 325 293,15 = 292,51 ml = 0,29 dm3 *T0 = 273,15 K *P0 = 101325 Pa Kasutades gaaside tiheduse valemit ja teades õhu keskmist molaarmassi, leiame õhu tihedus normaaltingimustel (0) ning selle kaudu õhu mass kolvis (mõhk). mgaas 29 0= 22,4 g/dm3; 0 õhk = 22,4 = 1,29 g/dm3 mõhk = õhk V0 ; mõhk = 1,29 0,29 = 0,37 g Arvutame kolvi ning korgi mass (m3) vahest m3 = m1 mõhk m3 = 144,85 0,37 = 144,47 g ja CO2 mass (mCO2) vahest. mCO2 = m2 m3 mCO2 = 145,02 144,47= 0,5473 g Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest mCO2 ja mõhk arvutame süsinikdioksiidi suhteline tihedus (D) õhu suhtes ning selle kaudu süsinikdioksiidi molaarmass MCO2. mCO 2 0,5473
Selleks kasutati valemit: P∗V∗T 0 103700 Pa∗0,311 dm 3∗273,15 K V0 = P0∗T V0 = 101325 Pa∗293,15 K = 0,297 dm3 T0 = 273,15 K P0 = 101352 Pa Kasutades gaaside tiheduse valemit ja teades õhu keskmist molaarmassi, leida õhu tihedus normaaltingimustel (P0) ning selle kaudu õhu mass kolvis (mõhk). Mõhk = 29 g/mol Mgaas 29 ρ0 = 22,4 ρ0õhk = 22,4 = 1,29 g/dm 3 m = ρõhk * V0 mõhk = 1,29 g/dm3 * 0,297 dm3 = 0,383 g Arvutada kolvi ning korgi mass (m3) vahest m3 = m1 – mõhk m3 = 114,22 – 0,383 = 113,837 g ja CO2 mass (mCO2) vahest mCO2 = m2 – m3 mCO2 = 114,40 –113,837 = 0,563 g
V0 = (99400Pa * 0,316 dm3 * 273K) / (1000Pa * 273,15K) = 0,29dm3 V: gaasi maht normaaltingimustes on 0,29dm3 2) Kasutades gaaside tiheduse valemit ja teades õhu keskmist molaarmassi, leian õhu tiheduse normaaltingimustes ning selle kaudu õhu massi kolvis Õhu tihedus normaaltingimustes valem on: pº õhk = (Mgaas[g/mol]) / (22,4dm3/mol), [g/mol] pº õhk = (29M) / (22,4dm3/mol) = 1,29 g/dm3 V: õhu tihedus normaaltingimustes on 1,29 g/dm3 Seega leian õhu massi kolvis valemiga: mõhk = Pº õhk * V0 ,[g] mõhk = 1,29 g/dm3 * 0,29dm3 = 0,37g V: õhu mass kolvis on 0,37g 3) Arvutan kolvi ning korgi massi (m3) vahest valem: m3 = m1 - mõhk, [g] Antud: m3 = 144,54g ; mõhk = 0,37g m3 = 144,54g 0,37g = 144,18g ja CO2 mass (mCO2) vahest valemiga: m(CO2) = m2 - m3 Antud: m3 = 144,18g ; m2 = 144,73g m(CO2) = 144,73g 144,18g = 0,55g 4) Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest m(CO2) ja m(õhk) arvutan süsinikdioksiidi
Selleks kasutati valemit: V0 = V0 = = 291,08 mg = 0,29 g *T0 = 273,15 K *P0 = 100000Pa Kasutades gaaside tiheduse valemit ja teades õhu keskmist molaarmassi, leida õhu tihedus normaaltingimustel (P0) ning selle kaudu õhu mass kolvis (mõhk). Mõhk = 29 g/mol 0= 0 = = 1,29 g/dm3 õhk m = õhk * V0 mõhk = 1,29 * 0,29 = 0,37 g Arvutada kolvi ning korgi mass (m3) vahest. m3 = m1 mõhk m3 = 143,72 0,37 = 143,35 g ja CO2 mass (mCO2) vahest mCO2 = m2 m3 mCO2 = 143,9 143,35 = 0,55 g Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest mCO2 ja mõhk arvutata süsinikdioksiidi suhteline tihedus (D) õhu suhtes ning selle kaudu süsinikdioksiidi molaarmass MCO2. Dõhk = Dõhk = = 1,48 g/mol
Gaasi absoluutne tihedus normaaltingimustel ehk 1 kuupdetsimeetri gaasi mass normaaltingimustel M gaas g / mol 0 g / dm 3 22,4 dm / mol 3 1.17 mõhk õhk 0 V 0 1.18 m3 m1 mõhk 1.19 mCO2 m2 m3 1.20 M CO2 44,0 g / mol 1.21 M CO2 44,0 ⋅ 44,0 ∆% = 100% 1.22 Püld p H 2 p H 2O 1.23 millest
õhurõhk P = 101600 Pa Arvutan õhu tiheduse ja selle kaudu õhu massi kolvis. M õhk õhk 0 = Vm õhk 0 = 29g/mol / 22,4dm3/mol = 1,29 g/dm3 m1 Võhk = õhk 0 Võhk = 145,14g/1,29g/dm3 = 112,51 dm3 P V T0 V0 CO2= P0 t V0 CO2=101600Pa*0,32dm3*273K/101325Pa*294K = 0,298 dm3 mõhk = 0,298 dm3 * 1,29 g/dm3 = 0,38442 g Arvutan kolvi massi (m3) vahest m3 = m1 - mõhk m3 = 145,14g - 0,38442g = 144,75g ja CO2 mass (m(CO2)) vahest m(CO2) = m2 m3 m(CO2) = 145,24g 144,75g = 0,4844g Arvutan CO2 suhtelise tiheduse (D) mCO2 D= mõhk D = 0,4844g / 0,41022g = 1,18 Arvutan CO2 molaarmassi M(CO2) = D * mõhk M(CO2) = 1,18 * 29 g/mol = 34,25 g/mol Arvutan katse süstemaatilise vea, lähtun CO2 tegelikust molaarmassist 44,0 g/mol = M(CO2) 44 g/mol = 34,25 g/mol 44 g/mol = -9,75 Arvutan suhtelise vea M (CO2) - 44,0 100%
Eesmärk on leida gaasilise aine molaarmass, kasutades eelmainitud seoseid gaasiliste ainete omaduste vahel. Sissejuhatus Õhu mahu arvutamiseks (CO2) kolvis normaaltingimusel (V0) kasutatakse valemit: 0 PV T 0 V = 0 PT Gaaside tiheduse valem: g M gaas [ ] 0 mol ρ= 3 dm 22,4 [ ] mol Õhu mass: mõhk = ρ0 õhk ⋅ V0 Suhteline tihedus: m1 D= m2 Katse süstemaatiline viga, kus 44 g/mol on CO2 tegelik molaarmass: g E A =M −44,0 mol Katse suhteline viga: ¿ M CO −44,0∨∙ 100 ES = 2 44,0 Moolide arv: V0 n= Vm Clapeyroni võrrand: m PV = RT M Kasutatud mõõteseadmed, töövahendid ja kemikaalid
OSKAR LUTS "NUKITSAMEES" Tegelased: Iti, Kusti, Nukitsamees (Ants), eit, vanamees, Mõhk, Tölpa, ema, isa, vanaisa, lind Ühel päeval läksid Iti ja Kusti metsa maasikaid korjama. Kuna maasikaid oli väga palju, liikusid nad aina sügavamale metsa ja eksisid ära. Kodu otsides jõuavad nad juba teist korda ühe suure kivi juurde. Õues läheb juba pimedaks. Iti kardab. Lõpuks jäävad nad puu najale magama. Kusti ärkab mingi hääle peale. Ta märkab, et linnupoeg on pesast välja kukkunud ja paneb ta sinna tagasi. Seejärel jääb uuesti magama. Varsti ärkab ta uuesti
V 0= P0 × T 100900 Pa× 0,322 dm3 ×273 K V 0 ;CO = =278,5 ml 2 101325 Pa ×295 K 2) Teades õhu keskmist molaarmassi, leian õhu tiheduse normaaltingimustel ning selle kaudu õhu massi kolvis. Kasutan valemit: M gaas ρ °= 22,4 g 29,0 ° mol g ρ= 3 =1,29 dm dm 3 22,4 mol m=ρ ×V mg mõhk =1,29 3 × 278,5 cm3 =359,27 mg cm 3) Arvutan kolvi ja korgi massi ning selle järgi CO 2 massi: m3=m1−mõhk =145,24 g−0,35927 g=144,88 g mCO =m2 −m3=145,41 g−144,88 g=0,53 g 2 4) Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest arvutan süsinikdioksiidi suhteline tihedus (D) õhu suhtes, kasutades valemit: mgaas D= mõhk 0,53 g D= =1,476 0,359 g
29 0.00129 dm 3 dm 3 l => ml 22,4( ) 22,4 ( ) mol mol Õhu mass kolvis: g mõ hk =ρ0 õ hk ∙ V 0 mõhk = 0.00129 ml ∙ 286ml ≈ 0.369 g Kolvi ja korgi mass: m3 = m1 - mõhk m3 = 135.68 g – 0.369 g = 135.311 g CO2 mass: mCO2 = m2 – m3 mCO2 = 135.86 g – 135,311 g = 0.549 g Süsinikdioksiidi suhteline tihedus õhu suthes: mCO 0.549 D= 2 D= ≈ 1.49 mõ hk 0.369 Süsinikdioksiidi molaarmass MCO2:
Kui Kusti aru saab, et see pole nende kodu, ütleb ta seda ka vanamoorile. See saab aga väga kurjaks ja ajab nad kepiga majja. Maja ise on madal ja poolpime tuba on räpane, pesemata sööginõud ning porised riideräbalad haisevad. Eit ütleb vanamehele, et tõi metsast sigadesöötja ja lapsehoidja. Lapsed aetakse ahju taha rämpsu sisse magama. Kusti tahab õega põgeneda, kui eit-taat magama jäävad. Põgenemine jääb katki, sest metsast saabuvad majja perepojad Mõhk ja Tölpa. Välimuselt kohutavad karvased ja sarvedega, Mõhk pikem ja paksem, Tölpa lühem ja peenem. Nõuavad süüa, mida nad ka pangega saavad. Kui kõik on magama jäänud üritavad lapsed uuesti põgeneda, aga vanaeit satub neile peale ja hirmutab neid huntide või oma poegadega. Lapsed peavad metsamajja jääma. Hommikul käseb kuri vanamoor Kustil sigu toita, allikalt vett tassida, peenraid kitkuda ja hagu raiuda. Iti aga peab väikest Nukitsameest hoidma ja toitma
1034 00 Pa ×0,322 dm 3 × 273,15 K V 0 ;CO = =0,305 dm3 2 101325 Pa ×294 ,1 5 K 2) Teades õhu keskmist molaarmassi, leian õhu tiheduse normaaltingimustel ning selle kaudu õhu massi kolvis. Kasutan valemit: M gaas °= 22,4 g 29,0 mol g °= 3 =1,295 dm dm 3 22,4 mol m= ×V g mõhk =1,295 3 × 0,294 dm 3=0,38 0 g dm 3) Arvutan kolvi ja korgi massi ning selle järgi CO2 massi: m3=m1-mõhk m3=149 g-0,38 0 g=148,6 2 g mCO =m2 -m3 2 mCO =149,18 g-148,62 g=0,56 g 2 4) Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest arvutan süsinikdioksiidi suhteline tihedus (D) õhu suhtes, kasutades valemit: mgaas D= mõhk 0,56 g D= =1,4 73 0,380 g
Mass ( kolb + kork + CO2 kolvis) m2 = 147,35 g Kolvi maht ( õhu maht, CO2 maht) V = 320 ml = 0,320 dm3 Õhutemperatuur t0 = 22C = 295,15 K Õhurõhk P = 100 300 Pa Katseandmete töötlus ja tulemuste analüüs 1. Õhu (CO2) maht kolvis normaaltingimustel 2. Õhu tihedus normaaltingimustel.Õhu mass kolvis 0 == 1,29 g/dm3 mõhk = 0 V0 mõhk = 1,29 0,293 = 0,378 g 3. Kolvi ning korgi mass m3 = m1 - mõhk m3 = 147,19 0,378 = 146,812 g 4. CO2 mass mCO = m2 m3 mCO = 147,35 146,812 = 0,538 g 5. Süsinikdioksiidi suhteline tihedus õhu suhtes ning selle kaudu süsinikdioksiidi molaarmass MCO = 29 1,423 = 41,27 g/mol 6. Süstemaatiline viga Suhteline viga 100% 100% = 6,2% 7
= 101325 Pa), (Abiks: Boyle'i seadus. Konstantsel temperatuuril on kindla koguse gaasi maht pöördvõrdelises sõltuvuses rõhuga, Charles'i seadus. Konstantsel temperatuuril on kindla koguse gaasi maht pöördvõrdelises sõltuvuses rõhuga) PVT ° V°= P°T Leitud mahu ja tiheduse abil tuleb arvutada õhu mass: mõhk = p°V ° Arvutada tuleb ka kolvi ja korgi mass, kaalutud kolvi ja arvutatud õhu masside vahest: m3 = m1 - mõhk Arvutada tuleb ka CO2 mass kolvi massi (pärast süsinikdioksiidi juhtimist sinna) ja kolvi, korgi masside vahest mCO 2 = m2 - m3 Nende andmete põhjal tuleb leida suhteline tihedus (ühe gaasi massi suhe teise gaasi massi samadel tingimustel) õhu suhtes: m1 M 1 D= = m2 M 2 Teades õhu keskimist molaarmassi(29g/mol), saab arvutada süsinikdioksiidi molaarmassi(Suhtelise tiheduse kaudu on kerge leida tundmatu gaasi molaarmassi.
V 0= V 0= =0,287 ( l )=28,7 (ml) P0∙ T 101325∙ 293,15 M gaas 0 29 3 ρ0õhk = M gaas =M Õhk =29(g/mol) ρõhk = =1,29(g /dm ) 22,4 22,4 0 0 mõhk =ρõhk ∙ V mõhk =1,29∙ 0,287=0,37( g) m3=m1−mõhk m 3=113,49−0,37=113,12(g) m CO =m2 −m 3 2 mCO =113,68−113,12=0,56 (g) 2 Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest mCO ja mõhk arvutada süsinikdioksiidi suhteline 2 tihedus (D) õhu suhtes ning selle kaudu süsinikdioksiidi molaarmass MCO2
P V T 0 102100 0,306 273,15 V 0= V 0= =0,287 ( l )=28,7 (ml) P0 T 101325 293,15 M gaas 0 29 3 0õhk = M gaas =M Õhk =29(g/mol) õhk = =1,29(g /dm ) 22,4 22,4 0 0 mõhk =õhk V mõhk =1,29 0,287=0,37( g) m3=m1-mõhk m 3=113,49-0,37=113,12(g) m CO =m2 -m 3 2 mCO =113,68-113,12=0,56 (g) 2 Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest mCO ja mõhk arvutada süsinikdioksiidi suhteline 2 tihedus (D) õhu suhtes ning selle kaudu süsinikdioksiidi molaarmass MCO2
Laboratoorne töö 1 Töö ülesanne süsinikdioksiidi molaarmassi määramine Töö eesmärk Gaaside saamine laboratooriumis, seosed gaasiliste ainete mahu, temperatuuri ja rõhu vahel, gaasiliste ainete molaarmassi leidmine Sissejuhatus Ideaalgaas-oletatav gaas, mille molekulidel puudub ruumala, on ainult punktmass ning molekulide vahel puuduvad vastasmõjud. Gaasi mahu arvutamine normaaltingimustel: temperatuur (t°): 273,15 K (0°C) õhurõhk (P): 101 325 Pa (1,0 atm; 760 mm Hg Gaasi mahu arvutamine standardtingimustel: temperatuur:(t°): 273,15 K (0°C) õhurõhk (P): 100 000 Pa (0,987 atm; 750 mm Hg) Avogadro seadus. Kõikide gaaside võrdsed ruumalad sisaldavad ühesugusel temperatuuril ja rõhul võrdse arvu molekule või aatomeid (väärisgaasid). Kui normaaltingimustel on 1,0 mooli gaasi maht ehk molaarruumala Vm= 22,4 dm3/mol, siis standardtingimustel 101 325 Vm= 22,4·-------...
100300 Pa× 0,322 dm3 ×273,15 K V 0 ;CO = =0,295 dm 3 2 101325 Pa ×295,1 K 2) Teades õhu keskmist molaarmassi, leian õhu tiheduse normaaltingimustel ning selle kaudu õhu massi kolvis. Kasutan valemit: M gaas ρ °= 22,4 g 29,0 ° mol g ρ= 3 =1,295 3 dm dm 22,4 mol m=ρ ×V g mõhk =1,295 3 × 0,295 dm3=0,382 g dm 3) Arvutan kolvi ja korgi massi ning selle järgi CO 2 massi: m3=m1−mõhk m3=147,2 g−0,382 g=146,82 g m CO =m2 −m 3 2 mCO =147,38 g−146,82 g=0,56 g 2 4) Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest arvutan süsinikdioksiidi suhteline tihedus (D) õhu suhtes, kasutades valemit: mgaas D= mõhk 0,56 g D= =1,466 0,382 g
mass m2 (kolb + kork + CO2 kolvis) m2 = 156,10 g kolvi maht (õhu maht, CO2 maht) V = 305 ml = 0,305 l õhutemperatuur t = 20°C = 293,15K õhurõhk P = 100000 Pa Katseandmete töötlus ja tulemuste analüüs Arvutan, milline oleks õhu maht kolvis normaaltingimustel (V0) Leian õhu tiheduse normaaltingimustel kasutades gaaside tiheduse valemit Mõhk = 29 g/mol mõhk = 0õhk V0 = 1,29 0,281 = 0,36 (g) Arvutan kolvi ja korgi massi m3 m3 = m1 mõhk = 155,94 0,36 = 155,58 (g) Arvutan CO2 massi Arvutan süsinikdioksiidi ja õhu masside kaudu süsinikdionsiidi suhtelise tiheduse (D) õhu suhtes Leian süsinikdioksiidi molaarmassi kasutades õhu keskmist molaarmassi ja suhtelist tihedust D Leian katse süstemaatilise vea, lähtudes CO2 tegelikust molaarmassist 44 g/mol Leian katse suhtelise vea Kokkuvõte Katse eesmärk sai täidetud, leitud süsihappegaasi molaarmassi suhteline viga on 5,09%, mille
õhu mass kolvis (m ) õhk 100400 Pa 0,321 dm 3 294,15 K V0 0,318 dm 3 101325 Pa 294,15 K 0 põhk 1,29 g / dm3 mõhk põhk 0 V 0 mõhk põhk 0 V 0 1,295 g / dm3 0,318 dm3 0,41 g Arvutada kolvi ning korgi mass (m ) vahest 3 m3 m1 mõhk 141,01 g 0,41 140,6 g ja CO mass (mCO2) vahest mCO2 m2 m3 141,17 g 140,6 g 0,57 g 2 Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest mCO2 ja mõhk arvutada süsinikdioksiidi suhteline tihedus (D) õhu suhtes ning selle kaudu süsinikdioksiidi molaarmass MCO2 Arvutada katse süstemaatiline viga, lähtudes CO tegelikust molaarmassist 44,0 g/mol ja katseliselt 2 määratud molaarmassist MCO2. mCO2 0,57g
1945. aastal Richard Kaljo, 1957. aasta trüki pildid pärinevad Vive Tollilt, 1973. aasta trüki illustreeris Edgar Valter ja 2007. aasta trüki Epp Marguste. "Nukitsamees" on lugu sellest, kuidas Kusti ja Iti metsas marjul olles ära eksivad. Metsamoor leiab lapsed ja viib nad endale koju ja paneb tööle Kusti ja Iti peavad sigu toitma, hagu ja vett tassima, peenraid kitkuma ja väikest Nukitsameest hoidma. Metsamoori majakeses elavad veel ta pojad Mõhk ja Tölpa ning vanaätt. Lõpuks õnnestub Kustil ja Itil vanamoori juurest põgeneda. Nad võtavad Nukitsamehe endaga kaasa. Kusti ja Iti vanemad võtavad Nukitsamehe enese juurde. Väike metsaelanik harjub uue eluga, saab nimeks Ants ja läheb koos teiste lastega kooli. "Nukitsamehest" on tehtud ka filme.Esimene Nukitsamehe film tuli välja aastal 1981. Filmis kõlab Olav Ehala muusika Juhan Viidingu sõnadele, tantsud on seadnud Mait Agu. Osatäitjad : Nukitsamees Egert Soll
T=273 K Katseandmete töötlus ja tulemuste analüüs Arvutada, milline oleks õhu (CO2) maht kolvis normaaltingimustel ). Kasutades gaaside tiheduse valemit ja teades õhu keskmist molaarmassi, leida õhu tihedus normaaltingimustel ning selle kaudu õhu mass kolvis. V°= V°==295,14 ml= 0,295 l mõhk = °õhk V°0 mõhk=1,29*0,295=0,381 g Arvutada kolvi ning korgi mass (m) m=m-mõhk m=124,09-0,381=123,71 g mCO=m-m mCO=124,26-123,71=0,55 g Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest mCO2 ja mõhk arvutada süsinikdioksiidi suhteline tihedus (D) õhu suhtes ning selle kaudu süsinikdioksiidi molaarmass MCO2 D== D==1,45 Mgaas=Dõhk*29 MCO=1,45*29=42,1 g/mol Arvutada katse süstemaatiline viga, lähtudes CO2 tegelikust molaarmassist 44,0 g/mol ja katseliselt määratud molaarmassist MCO2. =MCO-44,0g/mol =42,1-44,0=-1,95 g/mol Suhteline viga %= %==4,4% Mollide aru kaudu: n===0,0132 mol M===41,7 g/mol Kokkuvõte või järeldused
Ideaalgaaside seadused. Katseandmete töötlus ja tulemuste analüüs Arvutada, milline oleks õhu (CO2) maht kolvis normaaltingimustel (V0). P⋅V⋅T 0 1028000⋅0,308⋅273,15 V 0= = =0,2892 L P 0⋅T 101325⋅295,15 Teades õhu tihedust normaaltingimustel, arvutada selle kaudu õhu mass kolvis (mõhk). 0 3 ρõhk =1,29 g /dm 0 0 mõhk =ρõhk⋅V =1,29⋅0,2892=0,373 g Arvutada kolvi ning korgi mass (m3) m1 ja mõhk vahest m3=m1 – mõhk m3=126,18 – 0,373=125,81 g ja CO2 mass m2 ja m3 vahest. mCO =m2−m 3 2 mCO =126,38−125,81=0,57 g 2 Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest arvutada süsinikdioksiidi suhteline tihedus (D) õhu suhtes mCO 0,57 Dõhk = = 2 =1,53 mõhk 0,373
T=21o+273 K= 294 K P=100,3 kPa=100 300 Pa T0=273 K P0=101 325 Pa V=250 cm3+53 cm3=303 cm3 5. Katseandmete töötlus ja tulemuste analüüs 1) Gaasi maht kolvis normaaltingimustel 100300 Pa * 0,303dm 3 * 273K V0 = = 0,279dm 3 101325Pa * 294 K 2) Õhu tihedus normaaltingimustel ning õhu mass kolvis 29 0 = 1,295( g / dm 3 ) 22,4 mõhk = 1,295 * 0,279 0,361g 3) Kolvi ja korgi mass ning CO2 mass m3 = 147,97 - 0,361 = 147,61g mCO2 = 148,5 - 147,61 = 0,54 g 4) Süsinikdioksiidi suhteline tihedus (D) õhu suhtes ning süsinikdioksiidi molaarmass. mCO2 D= mõhk 0,54 D= 1,496 0,361 M gaas = 1,496 * 29,0 43,38 g / mol 5) Süsinikdioksiidi molaarmass Mendelejev-Clapeyroni võrrandi abil 0,54 * 8,314 * 294
Kasutada gaaside tiheduse valemit 1.15 ja teades õhu keskmist molaarmassi, leida õhu tihedus normaaltingimustel ning selle kaudu õhu mass kolvis (mõhk): P∙V ∙T0 0 V = P0 ∙T 0 102 000 Pa ∙0,304 l∙ 273,15 K V = =0,28321455l 0,28 l 101 325 Pa ∙295,15 K ρ0 = 1,29 g/dm3 0 mõhk = ρ ∙ V0 õhk 3 mõhk = 1,29 g/dm ∙ 0,28321455 l = 0,365346769 g ~ 0,37 g 2. Arvutada kolvi ning korgi mass (m3) vahest: m3 = m1 - mõhk = 145,76 g - 0,37 g = 145,39 g 3. Arvutada CO2 mass (m(CO2)) vahest: CO2 m ¿ ) = m2 - m3 = 145,90 - 145,39 = 0,51 g 4. Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest mCO 2 ja mõhk arvutada süsinikdioksiidi
õhutemperatuur ja õhurõhk laboris. Katseandmed: m = 145,07 g m = 145,21 g V = 314 ml t = 21 P = 100500 Pa Katseandmete töötlus ja tulemuste analüüs: Arvutada, milline oleks õhu (CO2) maht kolvis normaaltingimustel (V0). Kasutades gaaside tiheduse valemit ja teades õhu keskmist molaarmassi, leida õhu tihedus normaaltingimustel ning selle kaudu õhu mass kolvis (mõhk) mõhk = 0õhk V0 = 1,295 * 0,29 = 0,3744 g Arvutada kolvi ning korgi mass (m3) vahest m3 = m1 mõhk = 145,07 0,3744 = 144,6956 ja CO2 mass (mCO2) vahest mCO2 = m2 m3 = 145,21 144,6956 = 0,5144 g Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest mCO2 ja mõhk arvutada süsinikdioksiidi suhteline tihedus (D) õhu suhtes ning selle kaudu süsinikdioksiidi molaarmass MCO2 Arvutada katse süstemaatiline viga, lähtudes CO2 tegelikust molaarmassist 44,0 g/mol ja katseliselt määratud molaarmassist MCO2. = MCO2 44,0 g/mol = 39,844 44,0 = 4,156 ja suhteline viga
P V T0 V0 = ────── P0 T 101 700 * 0,305 * 273,15 0 V = ──────────────── ≈ 0,284 (l) 101 325 * 294,15 Õhu tihedus normaaltingimustel: Mgaas 29 0 ρ = ────── ρ õhk = ─── = 1,29 g/dm3 0 22,4 22,4 Õhu mass kolvis: mõhk = ρ0õhk * V0 mõhk = 1,29 * 0,284 = 0,366 (g) Kolvi ja korgi mass m3: m3 = m1 - mõhk m3 = 138,73 – 0,366 = 138,364 (g) CO2 mass: mCO2 = m2 – m3 mCO2 = 138,90 – 138,364 = 0,536 (g) CO2 suhteline tihedus (D) õhu suhtes: mCO2 0,536 D = ───── D = ──── ≈ 1,46 mõhk 0,366 CO2 molaarmass: MCO2 = D * 29,0 MCO2 = 1,46 * 29,0 = 42,34 (g/mol)
29 ⦋ g /mol ⦋ ρ ˚= 3 =1,29 g/dm ³ 22,4 ⦋ d m /mol ⦋ 3. Leida õhu mass kolvis mõhk= ρ˚*V0 mõhk= 1,29 * 0,2846 = 0,37 g 4. Arvutada kolvi ning korgi mass (m2) vahest m3=m1-mõhk m3 = 144,23 - 0,37 = 143,86 g 5. Arvutada CO2 mass vahest: m(CO2)= m2-m3 m(CO2)= 144,38 - 143,86 = 0,52 g 6. Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest m(CO2) ja mõhk arvutada süsinikdioksiidi suhteline tihedus (D) õhu suhtes: m(CO 2) D= D= 0,52/0,37 = 1,4 m(õ hk ) 7. Arvutada süsinikdioksiidi suhtelise tiheduse kaudu süsinikdioksiidi molaarmass M(CO2) Mgaas=Dõhk*29 M(CO2)= 1,4*29 = 40,6 g/mol 8. Arvutada katse süstemaatiline viga, lähtudes CO 2 tegelikust molaarmassist 44,0 g/mol ja katseliselt määratud molaarmassist Δ=|M(CO2)-44,0| g/mol
õhurõhk laboris. Katseandmed. m1 (kolb + kork + õhk kolvis) = 144,37 g m2 (kolb + kork + CO2 kolvis) = 144,55 g V (kolvi maht) = 317 ml = 0,317 dm3 P (õhurõhk) = 101800 Pa t° = 22 oC = 295.15 K (õhk) = 1,29 g/ dm3 T0 = 273,15 K P0 = 101325 Pa Katseandmete töötlus ja tulemuste analüüs. Arvutan milline on õhu (CO2) maht kolvis normaaltingimusel (V0). V0 V0 = = 287,10 ml = 0,287 dm3 Leian õhu massi kolvis (mõhk). m = õhk * V0 mõhk = 1,29 * 0,287 = 0,37 g Arvutan kolvi ning korgi massi (m3) vahest. m3 = m1 mõhk m3 = 144,37 0,37 = 144 g Arvutan CO2 massi (mCO2) vahest mCO2 = m2 m3 mCO2 = 144,55 144 = 0,55 g Arvutan süsinikdioksiidi suhtelise tiheduse (D) õhu suhtes ning selle kaudu süsinikdioksiidi molaarmassi MCO2. Dõhk = Dõhk = = 1,48 g/mol MCO2 = Dõhk * 29 MCO2 = 1,48 * 29 = 42,92 g/mol Kokkuvõte ja järeldused.
* 1l = 1 dm3 Arvutati, milline oleks õhu(CO2) maht kolvis normaaltingimustel(V0). V0= PVT0/ P0T V0= 101600*316*273,15/101325*295,15=8769644640/29906073,75=293,24 mg=0,29324 g Kasutades gaaside tiheduse valemit ja teades õhu keskmist molaarmassi, leiti õhu tihedus normaaltingimustel(P0) ning selle kaudu õhu mass kolvis(mõhk). M(CO2)= 12+2*16= 44 g/mol P0= 44g/mol / 22,4mol/dm3 = 1,96 g/dm3 mõhk= 1,96g/dm3 * 0,29324g = 0,57 g Arvutati kolvi ning korgi mass(m3) vahest. m3= m1 mõhk m3= 124,46g 0,57g = 123,89 g Ja CO2 mass(mCO2) vahest. mCO2= m2 m3 mCO2 = 124,61g 123,89g = 0,72 g Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest arvutati süsinikdioksiidi suhteline tihedus(D) õhu suhtes ning selle kaudu süsinikdioksiidi molaarmass Mco2. D= 0,72g / 0,57g = 1,26g/mol Mco2 = 1,26 * 29 = 36,54g/mol Nüüd arvutada katse süstemaatiline viga, lähtudes CO2 tegelikust molaarmassist 44,0g/mol ja
mo~hk = o~hk V0 , [g] ( ) ° = 3 22,4( ) 29 / °õ = = 1,29/³ 22,4 3 / mõhk= p°õhk * V mõhk = 1,29 * 0,278 = 0,36g 3) Arvutada kolvi ning korgi mass (m3) vahest m3 = m1 - mo~hk, [g] ja CO2 mass (mCO2 ) vahest mCO2 = m2 - m3 , [g] m = 126,18 0,36 = 125,82g mCO2 = 126,35 125,82 = 0,53g 4) Leitud süsinikdioksiidi ning õhu massidest mCO2 ja mo~hk arvutada süsinikdiok- siidi suhteline tihedus (D) õhu suhtes ning selle kaudu süsinikdiok- siidi molaarmass M(CO2). CO2
õhu tihedus ρ0= 29/22,4 = 1,29 g/dm3 õhu mass kolvis 0 0 õhk =¿ p õhk ∙V m¿ mõhk=1,29g/dm3∙0,295dm3=0,381 g kolvi ning korgi mass (m3) m3=m1-mõhk m3=144,34 g-0,381 g = 143,96 g CO2 mass mCO2=m2-m3 mCO2=144,55 g-143,96 g = 0,59 g süsinikdioksiidi suhteline tihedus (D) mCO2 0,59 g D= D= =1,55 mõhk 0,381 g gaasi molaarmass Mgaas=D∙29 Mgaas=1,55∙29=44,95 g/mol süstemaatiline viga ∆ = MCO2-44,0 g/mol ∆ = 44,95 g/mol – 44,0 g/mol = 0,95 suhteline viga ∆= |M co2− 44,0|∗100 ∆= mol| 44,95 g 44,0 g − mol ∙ 100 |