Facebook Like

BIO- JA GEENITEHNOLOOGIA, EKSAM (0)

1 Hindamata
Punktid
 
Säutsu twitteris
Bio- ja geenitehnoloogia eksami kordamisküsimused
1. Mis on rekombinantne DNA tehnoloogia , selle ajalugu, meetodid ja rakendused . Rekombinantse DNA tehnoloogia on tehnoloogia, mis võimaldab DNA'd sünteesida ja manipuleerida mittelooduslikul teel. Mikroobe on kasutatud toiduproduktide tootmiseks nagu leib, juust ja alkohol. Tuhandeid aastaid on kasutatud selektiivset ristamist nii taimede kui loomade puhul. 20ndal sajandil hakkasid teadlased ära kasutama bakterite loomulikku ainevahetust tootmaks tööstuslikul skaalal butanooli , atsetooni, antibiootikume. Tänapäeval on spetsiifilisi geene võimalik eraldada peaaegu ükskõik millisest doonororganismist (nagu nt inimene, taimed või bakterid ) ning viia (kloneerida) see peaaegu ükskõik millise teise retsipient organismi genoomi. 1:9-12.
2. Kirjeldage võrdlevalt eu- ja prokarüootset geeni. Prokarüüotsel puuduvad intronid , DNA rõngaskromosoomina ehk plasmiidina, DNA ei ole liitunud valkudega, replikatsioon algab vaid ühest puntkist, replikatsioon ja transkriptsioon kiiremad, kiire paljunemine, iga mutatsioon satub kohe loodusliku valiku alla, kuna on haploidne kromosoomistik , on RNA, geenide rekombinatsioon paraseksuaalne, puudub tuum.
3. Mis on intronid ja eksonid ja kus neid esineb? Mittekodeerivad ja kodeerivad geeniosad. Esineb geenides.
4. Kui palju on looduslikke aminohappeid ? 22, kuid 20 on universaalsed .
5. Mis on mutageenid ? Mutageenideks nimetatakse mutatsioone põhjustavaid füüsilisi ning keemilisi mõjureid.1:18.
6. Mis on pöördtranskriptaas ja mida see teeb? 1:19. Pöördtranskriptaas on ensüüm , mille abil sünteesitakse RNA matriitsahelalt komplementaarne DNA ( cDNA ) ahel.
7. Mis on cDNA ja kuidas seda toodetakse? 1:20-21. cDNA on komplimentaarne DNA ahel ning kasutatakse pöördtranskriptaasi mRNA maatritsilt komplementaarse cDNA sünteesimiseks.
8. Mis on sünteetilised nukleiinhapped? 1:22-29. Aminohappeid, mis on sünteesitud arvuti poolt kontrollitava robotiga. Saab kasutada kindlalt valku tootva geeni sünteesimisel. Kui teada on nii geneetiline kood kui ka huvipakkuva valgu aminohappeline järjestus on selle info põhjal võimalik sünteesida seda valku sünteesiv geen.
9. Mis on restriktsiooniensüümid? 1:30-36. Ensüümid , mis lõikavad DNA'd spetsiifiliselt
järjestustest ning neid nim. ka restriktsiooni kohtadeks. Looduses kasutavad bakterid restriktsiooniensüüme kaitseks neid nakatavate bakteriofaagide eest. Bakteriofaagi sisenedes bakteri rakku restsiktsiooniensüümid lõikavad viiruse DNA mittefunktsionaalseteks väikesteks tükkideks ning päästavad bakteri infektsioonist.
10. Milliseid tüüpe restriktsiooniensüüme te teate ja millised on nende toimimise mehhanismid ? Esimeseks restriktsiooniensüümide alamtüübi esindajaks on EcoRI , mis lõikab DNA'd kahest ahelast erinevast positsioonist mille tagajärjel on saadud DNA fragmendil kleepuvad otsad ning need võimaldavad vesiniksideme teket neile komplementaarse järjestusega. Erinevatest allikatest ja organismidest pärit selliseid DNA fragmente saab kasutada rekombinantse DNA molekuli loomiseks. Teise alamtüübi esindajateks on nt HindII ja SmaI (Serratia marcescens), mis lõikavad DNA läbi mõlemast ahelast täpselt samast kohast mille tagatärjeks on tömbid DNA otsad. Selliste fragmentide eeliseks see, et kuna nad on mittespetsiifilised siis võimaldab see üksteisega liita komplimentaarsete järjestusteta molekule.
11. Kust me leiame restriktsiooniensüüme looduses? Bakterid kasutavad neid kaitseks bakteriofaagide vastu.
12. Mis on vektorid ja kuidas me neid kasutada saame? 1:37-42. Geenide rakkudesse viimiseks kasutatakse vektoreid mis on nukleiinhappe molekulid nagu: viiruste genoomid , transposoonid , plasmiidid , ning suuremad vektorid nagu bakteri (BAC) ja pärmi (YAC) tehislikud kromosoomid. Vektoriks nimetatakse DNA molekuli mida kasutatakse tehislikult võõra geneetilise materjali ühest rakust teise viimiseks kus seda geneetilist informatsiooni replitseeritakse ja/või ekspresseeritakse.
13. Mis on vektorite toimimiseks hädavajalikud komponendid? Kõikidele vektoritele on omane replikatsiooni alguspunkti (origin of replication (Ori)), multikloneerimiskoha ja selektsioonimarkeri olemasolu. Samuti peavad nad olema rakus elujõulised ning piisavalt väikesed, et nendega laboris tööd teha.
14. Mis on YAC ja BAC ja kuidas nad üksteisest erinevad? Pärmi ja bakteri vektorid. Furthermore, the size of the insert carried by YAC vectors is 100-1000 kb while the size of the insert carried by BAC vectors is 100-200 kb. YAC sisaldab pärmseente replikatsiooni molekulaarseid komponente, kuid BAC vektorid sisaldavad bakterite replikatsiooni molekulaarseid komponente. YAC on valmistatud pärmi kromosoomi spetsiifiliste piirkondade põhjal ning BAC toodetud F-plasmiidi põhjal. YAC on lineaarne fragment, kuid BAC sirkulaarne. YAC and BAC vectors are two types of artificial vector systems designed to clone large genomic DNA fragments. They have multiple applications in the preparation of genomic and cDNA libraries.
15. Kirjelda kloneerimise protseduuri. Mis on kloneerimiseks hädavajalikud komponendid ning tingimused? Geeni kloonimine (ingl. gene cloning) eeldab mitut
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
BIO- JA GEENITEHNOLOOGIA-EKSAM #1 BIO- JA GEENITEHNOLOOGIA-EKSAM #2 BIO- JA GEENITEHNOLOOGIA-EKSAM #3 BIO- JA GEENITEHNOLOOGIA-EKSAM #4 BIO- JA GEENITEHNOLOOGIA-EKSAM #5 BIO- JA GEENITEHNOLOOGIA-EKSAM #6 BIO- JA GEENITEHNOLOOGIA-EKSAM #7 BIO- JA GEENITEHNOLOOGIA-EKSAM #8 BIO- JA GEENITEHNOLOOGIA-EKSAM #9 BIO- JA GEENITEHNOLOOGIA-EKSAM #10 BIO- JA GEENITEHNOLOOGIA-EKSAM #11 BIO- JA GEENITEHNOLOOGIA-EKSAM #12 BIO- JA GEENITEHNOLOOGIA-EKSAM #13 BIO- JA GEENITEHNOLOOGIA-EKSAM #14 BIO- JA GEENITEHNOLOOGIA-EKSAM #15 BIO- JA GEENITEHNOLOOGIA-EKSAM #16 BIO- JA GEENITEHNOLOOGIA-EKSAM #17 BIO- JA GEENITEHNOLOOGIA-EKSAM #18
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 18 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2019-06-18 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 2 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor tc4rolt Õppematerjali autor

Meedia

Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

40
docx
Geenitehnoloogia eksam
52
docx
Geenitehnoloogia I konspekt
27
docx
Geenitehnoloogia vastused
14
doc
Geenitehnoloogia arvestus
6
pdf
Geenitehnoloogia I konspekt
7
doc
Geenitehnoloogia 2010
22
doc
Geenitehnoloogia
5
docx
Geenitehnoloogia I konspektFaili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun