Facebook Like
Hotjar Feedback

Eesti Ajalugu (0)

5 VÄGA HEA
Punktid
 
Säutsu twitteris
Ajaloo kontrolltööks kordamine
Esimene maailmasõda
Ühiskondliku arengu katkestas senise ajaloo suurim relvastatud konflikt – Esimene maailmasõda (1914-1918). Eestlaste suhtumine sõtta oli erinev – ühelt poolt ei tuntud erilist vajadust minna sõtta olles Venemaa poolel, kardeti šovanismi tõusu ning uut venestamislainet. Teisalt aga sooviti siiski Saksamaa kui ajaloolise vaenlase lüüasaamist ning oldi valmis sellele igati kaasa aitama.
Otsene sõjategevus Eesti aladel oli väike kuni 1917. aastani. 1915. aastal hõivasid saksa väed Poola, Leedu ja Kuramaa, lahingud käisid Riia lähistel. Sellest tulenevalt suurendati Eestis paiknevate vägede hulka (ainuüksi Tallinnas oli 30 000 maaväelast ning 20 000 madrust). Aastal 1917 sügisel sai Eestist rinde lähitagala, siia koondus ligi 200 000 relvastatud meest.
Vene vägedesse mobiliseeriti umbes 100 000 eestlast ning puisati erinevatesse väeosadesse Eestist väljaspool. Hukkus 10 000 eestlast, haavatute arv oli aga kõvasti suurem. Paljud sattusid vangi ning pääsesid kodumaale alles pärast sõja lõppu. Nii suuri inimkaotusi polnud eestlased nii lühikese aja jooksul varem kandnud.
Sõda mõjus halvavalt majandusele. Halvenes tooraine saamine Venemaalt, kuna raudteed olid üle koormatud sõjaliste vedudega. Kaubandus katkes Läänemerel saksa sõjalaevastiku aktiivsuse tõttu. Halvenes ka tööjõu kvaliteet: armeesse mobiliseeritud oskustöölisi asendasid Vene sisekubermangudest Eestisse toodud talupojad või kohapeal värvatud noorikud ning naised. Sõja käigus hävisid mitmed suurettevõtted (nt. Waldofi tselluloosivabrik Pärnus, kunstsiidivabrik Kärdlas). Paljude ettevõttete toorainevarud ning tööliskond evakueeriti Venemaale. Põllumajanduslikult kahjulik oli see, et võeti hobuseid, kariloome ning põllusaaki, mobilisatsioonid tekitasid tööjõu defitsiidi , tootmist piirati. Polnud võimalik soetada uusi põllutööriistu ega väetisi, katkesid maaparandustööd, sordiaretus ning tõuparandus. Toodangu vähenemise ning sõjatarvete kasvuga kaasnesid varustusraskused, mis ähvardas suuremaid linnu näljaga.
Siiski leidus ka midagi positiivset – elavnes rahvuslik liikumine. Tõuke selleks andis erinevate sõjaga seotud ühiskondlike organisatsioonide loomine (olulisemad olid Linnadeliidu Komitee Tallinnas ning Põhja-Balti Komitee Tartus). Need tegelesid Vene armee ja sõjapõgenike abistamise ning tagala korrastamisega. Selle kõrvalt jätkati aga ka võimude eest varjatult rahvusluse propageerimist ja omaalgatusliku tegutsemise õpetamist. Arutati päevakohaseid probleeme ning Eesti tuleviku küsimusi.
Sõja-aastail kerkisid esile noored haritlased, kes tähtsustasid ühiskonna sotsiaalse ümberkorraldamise vajadust. Nende üks juhtidest oli Jüri Vilms, kes 1916. aastal esimest korda nõudis avalikult, et Eestile antaks Venemaa koosseisus rahvuslik autonoomia (autonoomia – osaline iseseivus, mis on antud osale riigi territooriumist, ühele rahvusele).
Aasta 1917
Veebruarirevolutsioon
1917. aasta alguseks oli I MS viinud Venemaa krahhi äärele. Majandust õõnestas inflatsioon , puudus oli kütusest, toiduainetest ning tarbekaupadest, transpordisüsteem ei toiminud . Sõjavägi oli kaotamas võitlusvõimet, enam kui 1,5 miljonit sõdurit lahkus omavoliliselt rindelt. Kasvasid sõjatüdimus, umbusaldus valitsuse vastu, kõneldi keisri kukutamisest.
Veebruari lõpul Petrogradis vallandunud toitlusrahutused kasvasid revolutsiooniks. Mässu mahasurumiseks saadetud sõjaväeosad läksid üle rahva poolele. Keiser loobus troonistning Venemaast sai vabariik. Võimu sai Ajutine Valitsus, kes üritas Venemaad suunata demokraatlikule arenguteele. Seda aga takistasid pidevad konfliktid tööliste ja soldatide nõukogudega. Juhtpositsioonil olid pahempoolsed, toetati Ajutist Valitsust ning püüti haarata enda kätte üha suuremat võimu.
Eestisse jõudsid teated rahutustest 2. märtsil, põhjustades Tallinnas ülelinnalise streigi ja 20 000 osavõtjaga miitingu. Kõnedest üles köetud miitingulised suundusid poliitilisi vange vabastama. Paksu Margareeta juures tapeti vangla ülem ja paar valvurit, väravad murti lahti, vangid vabastati ning hoone süüdati põlema. Sama kordus kõigis Tallinna vanglates. Rüüstati politsei- ja kohtuasutusi. Relvastatud madrused ja sõdurid tapsid ohvitsere ja politseinikke. Samalaadsed sündmused juhtusid ka teistes linnades. Korratused likvideeriti üsna kiiresti ning korravalve võttis oma õlule miilits.
Autonoomia
Revolutsiooniga avanesid uued väljavaated. Eesti rahvuslased seadsid eesmärgiks autonoomia. Märtsis 1917 Tartus toimunud rahvuslaste nõupidamisel seati kokku autonoomiaseaduse projekt ja esitati see Ajutisele Valitsusele kinnitamiseks. Petrogradis hakkas asjaajamine aga venima, paljud sealsed poliitikud leidsid , et sedavõrd olulise seaduse võib anda vaid Venemaa Asutav Kogu. Asutava Kogu valimised seisid alles suure küsimärgi all, seega otsustasid eestlased valitsusele survet avaldada.
26. märtsil toimus Petrogradis hiiglaslik demonstratsioon (Petrogradis korraldati meeleavaldus, 40 000 hästi organiseeritud ning korda pidavat eestlast, kelle hulgas ligi
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Eesti Ajalugu #1 Eesti Ajalugu #2 Eesti Ajalugu #3 Eesti Ajalugu #4 Eesti Ajalugu #5 Eesti Ajalugu #6 Eesti Ajalugu #7 Eesti Ajalugu #8 Eesti Ajalugu #9
Punktid 10 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 10 punkti.
Leheküljed ~ 9 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2013-01-28 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 9 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor MariellM Õppematerjali autor

Lisainfo

esimene maailmasõda, veebruari revolutsioon, autonoomia, oktoobripööre, iseseisvumine, venemaast lahku löömine, iseseisvuse väljakuulutamine, saksa okupatsioon, vabadussõda, landeswehri sõda, kurss rahvale, sisepoliitiline areng, majanduselu, välispoliitika
esimene maailmasõda , veebruari revolutsioon , autonoomia , oktoobripööre , iseseisvumine , venemaast lahku löömine , iseseisvuse väljakuulutamine , saksa okupatsioon , vabadussõda , landeswehri sõda , kurss rahvale , sisepoliitiline areng , majanduselu , välispoliitika

Mõisted


Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

56
doc
Eesti ajalugu
83
doc
Eesti ajalugu
204
pdf
Eesti uusima aja ajalugu
147
docx
Eesti XX sajandi algul
18
doc
Eesti ajalugu
27
docx
EESTI AJALUGU
24
doc
Eesti ajalugu
10
pdf
Eesti ajaluguFaili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun