Turupuudujääk ehk mida peaks
Eesti turul olema rohkem?
Turupuudujääk on suurus, mille võrra nõutav kogus antud hinna
korral ületab pakutava koguse. Eesti Vabariik on sellises olukorras
olnud. Kõige enam lõi välja see Nõukogude Liidu okupatsiooni all,
sel ajal oli turupuudujääk vägagi
päevakohane murekoht.
Eesti
turg on peale taasiseseisvumist teinud läbi röögatu arengu.
Mõeldes minevikus olnud kauba- ja teenustevalikule, siis tuleb suisa
ahastus peale. Tühjad poed tühjade riiulitega, ostuvõimalus
minimaalne ja valik olematu. Kes ees, see mees. Ja see on kõigest
toidukaupade kirjeldus. Lõviosa Eestis müüdavatest kaupadest oli
pidevalt defitsiidis ja nende õnnelikel ostjatel läks äraütlemata
hästi. Mind ei võinud olla sel perioodil, aga kõik vajalik
selgitati juba
varajases lapsepõlves ära. Olen sündinud Eesti
Vabariigis ja elanud
iseseisvas riigis terve oma elu, ma olen saanud
asju, mida tahtnud ja saan neid ka edaspidi. Mul on lihtne öelda, et
minevikus oli nii ja minevikus oli naa, sest ma pole seda ise omal
nahal
tundnud .
Mida peaks siis
tänases Eestis rohkem turul
olema? Esmapilgul kergele küsimusele on ootuspäraselt raskem
vastata kui eeldatud. Nagu ennist mainitud, siis Eesti Vabariigi turg
on teinud läbi suure-suure arengu. Igapäevaselt tekivad
inforegistrisse uusi ettevõtteid, kes osutuvad kas järjekordseteks
kaupmeesteks või teenusepakkujateks. Sellessuhtes on turg kui
koguaeg arenev ja
uuenev üksus.
Alternatiivkaubad tulevad
esimesena mõttesse turupuudujäägi puhul. On mitmeid tooteid, mille
hind on nii põhjendamatult kõrgeks
aetud ja neid saab
asendada analoogsete kaupadega, millel on nõudlust palju rohkem kuna nad on
soodsama hinnaga.
RIMI ja
Selveri ketikaubad on ühed parimad
alternatiivid eesti turul. Turupuudujääk ei puuduta ainult
toidukaupu. Mitmekülgsusest jääb tihtipeale puudu ka
hügieenitarvetes, riietevalikus, varuosades ja igapäevastes
tarbeesemetes. Riietevalik on küll jõudsalt
laienenud , on tulnud
uusi tuntuid riidekette (nt. H&M), aga sellegipoolest saaks
moeosakonda jõudsalt
täiendada . Ülemaailmselt on nii palju
erinevaid tooteid, aga see on suisa hämmastav, kui vähe neid
tooteid jõuab meie kodumaale.
Mõeldes oma sõpradele ja kaaskondlastele, siis koostasin läbi
interneti väikese rahvaküsitluse. Vastuseid oli erinevaid ja
seinast-seina, aga üks on kindel: naised teavad, mida naised
tahavad. Alustades erinevatest meigibrändidest (Mac, Too Faced jne.)
ning lõpetades erinevate moebrändidega. Naiste lemmikuks osutus
Primark, mis on
Iirimaa riietefirma ja levinud paljudes riikides, aga
Eestis mitte. Küsitlejate koostöö oli väga entusiastlik ja nende
vastused lausa särasid sellest unelmast, mil ükspäev on Eestis
omaenda isiklik Primarki või mõne muu välismaise riidebrändi
filiaal . Mehed võtsid asja aga rahulikumalt ning kaalutletult. Õige
Eesti mees palub igapäevaselt kõrgemaid jõude, et saaks oma
autole parema kvaliteedi- ja hinnasuhtega varuosi, olgu need siis A- või
B-kategooria omad. Nagu näha, siis on eesti mees lihtne mees. Lisaks
palusid nad samuti natuke paremad riidevalikut ja rohkem välismaiseid
joogi- ja toidukaupu.
Uute ja erakordsete toodete/teenuste
turuletoomine elavdaks Eesti
majandust kindlasti, sest juba täiesti keskpärase riideketi H&M
Eestisse kolimisel erututi nii mitmel tasandil, et see oli suisa
hirmuäratav. Eesti turul peab eksperimenteerima erinevate toodete ja
teenustega , mis on mõeldud ka erinevatele tarbijagruppidele, sest
ilma proovimata ei saagi tulemust teada. Praegusel seisul kasutavad
eestlased järjest enam internetti, et
sooritada erinevaid sisseoste.
Põhiline ostukategooria on riided ja isiklikust vaatevinklist võin
kinnitada, et hinna- ja kvaliteedisuhe on internetis hulga parem kui
praegusel hetkel Eestis. Ning see käib ka tehnikaseadmete ja
tarbeesemete kohta, sest lõppkokkuvõttes ostab tarbija täpselt
sealt, kust jääb ta kõige enam 'kasumisse', ehk ei maksa
hingehinda, saab kvaliteetse eseme koos vajalike järelteenustega.
Tulles punkti, kus on vaja võtta kõik eelnevad seisukohad kokku,
võin väita, et olukord on väga lootusrikas. Eesti riik on
maailmakaardil ja me pole enam väike Ida-Euroopa riik, kes oli kord
võõrvõimu all. Me oleme Euroopa Liidus, majanduslikud
partnerid paljude riikidega ja vabakaubandusliku põhimõttega. Eestis
laieneb turg igapäevaselt uute toodete ja teenustega. Koostatud
rahvaküsitluse järgi oskan väita, et eestlased on väga lihtsad
inimesed. Me tahame kõigest uusi
riideid , meigitooteid, autovaruosi
ja välismaist
sööki -jooki. Mina tahan samuti uusi ja erinevaid
riidebrände, aga hetkel oleks see ka kõik. Tegu on lihtsa inimesega
ja tudengina ei oska ma väga palju tahta, olen kõigest oma
elutee alguses. Pikas perspektiivis on ka Eesti ning Eesti majandus oma
elutee alguses, sest ~20 aastat ei ole kohe üldse nii pikk aeg.
Kõik kommentaarid