Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Teleskoobil on kolm „traditsioonilist“ fookust: peafookus fookuskaugusega kuus meetrit, Cassegraini fookus fookuskaugusega 24 meetrit (ligi neli korda pikem kui toru) ja korrus allpool asuv kudee fookus fookuskaugusega 52,5 meetrit. Teleskoobil on klassikaline Saksa monteering (kuni 1980. aastani oli see maailma suurim Saksa monteeringuga teleskoop), liikuvate osade kogumass 13,5 tonni, kupli läbimõõt 15 meetrit.
Teleskoobis on näha heledad ja tumedad pilvevööndid, mis tiirlevad ümber planeedi eri kiirusega. Diferentsiaalne pöörlemine on hiidplaneetidele ja tähtedele tüüpiline - Jupiteri ekvaatori lähedaste piirkondade pöörlemisperiood on umbes 5 minutit lühem kui pooluste lähedal, vastavalt 9 tundi ja 50.5 minutit ning 9 tundi ja 55.7 minutit.
Teleskoobi juhtpikksilmaks on väga hea optikaga kolmekümne sentimeetrise avaga refraktor, mida kasutatakse ka planeetide näitamiseks avalikel vaatlusõhtutel. Teleskoop on nime saanud füüsika ja astronoomia instituudi esimese direktori akadeemik Aksel Kipperi (1907–1984) järgi.
Teleskoobis on see Maast 2 korda väiksem punakas planeet hästi vaadeldav iga 15-17 aasta tagant suurte vastasseisude ajal, kui Marsi ja Maa vaheline kaugus on ainult 55-60 milj. km. Sel ajal paistab Marss taevas niisama heledalt kui Veenus.
Teleskoobiga on see Maast poole väiksem punakas planeet hästi vaadeldav iga 15–17 aasta tagant suure vastasseisu ajal, kui Marsi ja Maa vaheline kaugus on ainult 55–60 mln km. Sel ajal paistab Marss taevas niisama heledalt kui Veenus.
Teleskoobis on seda näha palju paremini kui Veenust või Merkuuri. Marss on kõige paremini vaadeldav planeet Maa pealt (kuna päike paistab pmts tagant). 1997. aastal jõudsid Marsile USA automaatjaamad.
Teleskoobis on näha heledad ja tumedad pilvevööndid, mis tiirlevad ümber planeedi eri kiirusega  Magnetväli on jupiteril 20 korda tugevam kui Maal  Kaaslasi on Jupiteril 67  Suur Punane Laik
Teleskoobis on näha Jupitei pilvevööte ja kuulsat Punast Laiku, mis on tohutu pööristorm.Tuule kiirus pöörises on 500km/h.Pööristorm on püsv ja arvatakse, et olemas olnud juba 300 aastat.
Teleskoobi diameeter on 10,4 meetrit. Teleskoop ehitati ja paigutati vulkaani tippu, asub 2267. meetri kõrgusel merepinnast. Kogu teleskoobi ehitus võttis aega seitse aastat ja maksis 130 miljonit eurot.
Teleskoobis vaadelduna on Saturni eripäraks kolmest osast koosneva heleda rõnga olemasolu. Rõngas asub 13 000 km kõrgusel ekvaatori kohal ja rõnga kogulaius on peaaegu võrdne planeedi läbimõõduga.
Teleskoobis vaadelduna on Saturni eripäraks heleda, kolmest osast koosneva rõnga olemasolu. Rõngas asub ekvaatori kohal 13 000 km kõrgusel ja tema kogulaius on peaaegu võrdne planeedi läbimõõduga.
Teleskoobis on see Maast 2 korda väiksem punakas planeet hästi vaadeldav iga 15-17 aasta tagant suurte vastasseisude ajal, kui Marsi ja Maa vaheline kaugus on ainult 55-60 milj.
Teleskoobis vaadelduna on Saturni eripäraks kolmest osast koosneva heleda rõnga olemasolu. Võrud, mis on nii tavalised Jupiteril, on palju kahvatumad Saturnil.
Teleskoobitoru pikkus on seitse meetrit – Zeissi teleskoobist vaid poole pikem, hoolimata seitse ja pool korda suuremast läbimõõdust.
Teleskoobi peapeegel on tavaliselt kas paraboloidse või hüperboloidse kujuga, tuleb muidugi arvestada, et kõik tükid pole identsed.
Teleskoobile on planeeritud mitmesuguste lahutustega ja eri spektripiirkondades töötavaid spektrograafe ning pildikaameraid.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Teleskoobi põhiosa on objektiiv, mis koondab valguse ühte punkti - fookusesse, kuhu asetatakse luubi põhimõttel töötav okulaar (võimaldab kujutist silmaga vaadelda) või kiirgusvastuvõtja (fotoplaat, fotomeeter, spektrogram). Teleskoop asetatakse alusele ehk monteeringule nii, et at saab pöörelda ümber kahe telje.
Teleskoobid on nii võimsad, et mõne ööga kogutud andmed annavad astronoomidele tööd mitmeks kuuks või aastaks.
Teleskoobi on näha heledaid ja tumedaid pilvevööndeid, mis tiirlevad eri kiirustega ümber planeedi.
Teleskoobis on näha heledad ja tumedad pilvevööndid, mis tiirlevad ümber planeedi eri kiirusega.
Teleskoobil on ekvatoriaalne (saksa) monteering, mis on varustatud kellamehhanismiga.
Teleskoobil on sfääriline kuppel ja kinnitub kahvel tüüpi pöörlevale alusele.
Teleskoobis on näha, et Sõela kõiki heledamaid tähti ümbritseb peegeldusudu.
Teleskoobis vaadelduna on Saturni eripäraks kolmest osast koosneva heleda rõnga olemasolu.
Teleskoobi näol on tegemist mõõteriistaga ja suurt teleskoopi ei saa käes hoida.
Teleskoobis vaadelduna on S eripäraks heleda, kolmest osast koosneva rõnga olemasolu.
Teleskoobis on näha selle planeedi pinnal ebamääraseid püsivaid laike.
Teleskoobis on see Maast 2 korda väiksem punakas planeet.
Teleskoobis on vähemalt üks kumer läätse või peegel.
Teleskoobist on näha üksnes sirp, mitte aga pinnavorme.
Teleskoobi põhiosa on objektiiv, mis koondab valguse ühte
Teleskoobist on enamasti näha üksnes ähmane sirp.
Teleskoobi on Saturn silmnähtavalt lamestunud.
Teleskoobis on näha üksnes ähmane sirp.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun