Sotsiaalmeedia rikub meie keha ja meelt Tänu
sotsiaalmeedias levinud kuvandile ideaalselt naise kehast on
bikiinifitness muutunud meeletult populaarseks. Kui sa fitnessi laval
ei võistle, siis sa ei ole edukas ning ka vorm pole ühiskonnas
levinud
normile vastav. Selle kiirrongi peale astuvad tavaliselt
inimesed, kes on kogu elu kaaluga kimpus olnud. Kuid kelle jaoks seda
tehakse? Kas see on kõige tervislikum ning jätkusuutlikuim valik?
Organisatsioonid
RSPH (Royal Society of Public Health) ja YHM (Young Health
Movement )
on avaldanud uuringu nimega #StatusOfMind,
milles vaadeldi sotsiaalmeedia
positiivset ja negatiivset mõju
noorte inimeste tervisele, võttes aluseks nende platvormide mõju
noorte vaimsele tervisele.
Instagram oli auväärselt esikohal ning
selleks on oluline põhjus. Instagramist
võib näha, et viimaste aastate hullus on väljajoonistunud lihased,
äärmuslikult madal rasvaprotsent, lopsakas
tagumik ning
sealjuures peaks
piht paberõhuke olema. Eriti tekib selline pilt noortel
tüdrukutel, kes instagramis oma päevast suure osa
scrollivad.
Mõeldakse,
et tahetakse samasugune välja näha ning see on ainus ja õige. Nii
astutakse bikiinifitnessi
karmi konkurentsi selle negatiivseid külgi
enesele
teadvustamata .
Olen
näinud tüdrukuid ja naisi, kes kaalulangetuse joovastuses seavad
oma õnne sõltuvusse teatud vormi jõudmisest. Ja see on justnimelt
sotsiaalmeedias virvendav ideaalne keha, mis on enamasti jäädvustatud
sportlase võistlusperioodil. Neid pilte
saadavad tunnustus ja
imetlus , mida kaaluga maadlev inimene on terve elu igatsenud. Ta
tahab neid saada ja ennast maailmale tõestada! Kuna
tegelen fitnessiga võistlustasemel siis näen sellist
suhtumist väga tihti.
Olen viimasel ajal lähedalt näinud, kuidas fitnessivõistlusest on
saanud kaalulangetuse kinnisidee. Lõpp-
peatus , ilma
milleta teekond pole edukas. Seda inimeste puhul, kes võiks esialgu
püüelda lihtsalt tervisliku vormi ja
iseendaga rahu tegemise poole. Äärmused
ei ole enamikel juhtudel jätkusuutlikud.
Need
ca 800 treenerit, kes Eestis ilma litsentsi ja teadmisteta
tegutsevad, on üpriski suur osa probleemist. Kui oma kehakuvandi ja
emotsioonidega kimpus olev inimene satub
treeneri juurde, peaks
viimane suutma näha tema suurte ambitsioonide taha. Kuid raha ju ei
haise ja koos hakatakse raketiteadust tegema. Klient ei tunnista
endalegi oma sisemisi heitlusi ning treeneri kiitused mõjuvad
joovastavalt. Mis siis, et treenitakse ja toitutakse võib-olla
„universaalse“ kava järgi, mille on saanud veel mitukümmend
inimest. Kuid iga inimese füsioloogia on erinev ning vajab
individuaalset lähenemist.
Välised
saavutused ei lahenda emotsionaalseid probleeme. Kui olen paari
tüdruku käest küsinud, miks ta
arvab , et tugevalt väljajoonistunud
lihastega kehas on tema elu
õnnelikum , saan
vastuseks äreva
ignoreerimise. See on päris sügav probleem, mida ei tohiks
kindlasti alavääristada. Emotsionaalselt algab see teekond ammu
enne trenni- ja toitumiskavade juurde jõudmist. Seda raskem on
nendest „abimeestest“ hiljem
loobuda , kui omal vastavad teadmised
puuduvad ja nn eelmise elu juurde ka naasta ei taha. Lõpuks pole
soovitud tulemust üldse või saavutatakse see
ajutiselt ja
ebainimlike võtetega. Kaal tuleb tagasi, võib-olla
rohkemgi ning
läbikukkumise tunne on
totaalne .
Kui
minna „ideaalkeha“ püüdma, ei näe ma siin teist võimalust kui
eneseharimine toitumise ja treeningu teemal. Miks järgida pimesi
kavasid, kui nende võimalikust mõjust aru ei saada? Kava ei õpeta
kedagi valikutes orienteeruma, kuid seda peaks oskama enne igasuguste
plaanide tellimist. Kui võtad treeneri, on ta sinu partner, mitte
käskija-keelaja, kelles kahelda ei tohi. Kui omal teadmisi pole,
ollakse justkui lõksus.
Kõik kommentaarid