Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Millega tegeleb automaatika (1)

5 VÄGA HEA
Punktid

Tallinna Polütehnikum
Deniss Skrabutenas
AA-12
Millega tegeleb automaatika
Referaat
Tallinn 2013

Sisukord


Automaatik ja tema töö 4
Välja õppe 4
Kasutatud materjalid 6
Automaatika
Automaatika on teaduse ja tehnika haru, mis tegeleb automaatseadmete ja automatiseeritavate protsesside kontrollimise ja juhtimise meetodite ning vahenditega. Selle eriala eesmärk on vähendada või üldiselt asendada käsitsitööd . Automaatika hõlmab selliseid valdkonnad nagu energeetika, tööstus, ehitus, põllumajandus, veondus või teenindus.
Automatiseerimise eesmärgid
Automatiseerimine võimaldab :
  • Suurendada tootlikkust (Automatiseerimine suurendab tihti produktiivsust. See tähendab valmistatud toodete suuremat arvu ajaühikus.)
  • Vähendada tööjõu maksumust (Tööjõu maksumus arenenud riikides kasvab pidevalt tõusvas joones. Järelikult suuremad investeeringud automatiseerimisse inimtöö asendamiseks muutuvad majanduslikult põhjendatuks. Üha laialdasemalt asendatakse inimtöö masinatega selleks, et vähendada tooteühiku maksumust.)
  • Leevendada tööjõu puudust ( Arenenud rahvaste juures esineb tööjõu puudus. Selle leevendamiseks kasutatakse automatiseerimist.)
  • Vähendada või elimineerida rutiinset tööd (Püütakse automatiseerida igavaid, rutiinseid, väsitavaid ja ärritavaid tööoperatsioone.)
  • Suurendada töötajate ohutust (Automatiseerimisega viiakse töötaja vahetust protsessis osalemisest protsessi järelvaataja rolli. Seega väheneb võimalus sattuda tööõnnetustesse.)
  • Parandada toodangu kvaliteeti (Automatiseerimine mitte ainult ei suurenda ajaühikus valmistatud toodete mahtu võrreldes käsitsi tootmisega, vaid ta suurendab tunduvalt toodete ühetaolisust ja vastavust kvaliteedi nõuetele. Praaktoodangu vähenemine on üks tähtsaim automatiseerimisest saadav kasu.)
  • Teostada protsesse, mida pole võimalik teha käsitsi (Teatud valmistamisoperatsioone ei ole võimalik sooritada ilma masinateta. Selliste protsesside puhul on kehtestatud nõuded täpsusele ja miniatuursusele, mida ei ole võimalik käsitsi töötades saavutada.)

    Automaatik ja tema töö

    Inimest , kes tegeleb automaatika erialaga nimetatakse automaatikuks . Automaatik on tugiisik , kes paigaldab, programmeerib, seadistab ja hoiab käigus automaatikaseadmeid ning ‑süsteeme. Ta tunneb automaatika- ja mõõteseadmete töö põhimõtteid, kasutamist ning kasutatavate seadmete eripära. Automaatiku põhilisteks töövahenditeks on infotehnoloogiavahendid (arvutustehnika riist- ja tarkvara ), telekommunikatsioonivahendid, käsi- ja spetsiaaltööriistad, mõõteseadmed ning abivahendid .
    Automaatiku tööga võib kaasneda füüsiline ja vaimne pingutus ning kiire ja pingeline töötempo. Olenevalt spetsialiseerumisalast võib tekkida vajadus töötada välitingimustes, kõrgustes, ohtlikes töökeskkondades (plahvatus- ja tuleoht , kemikaalid jms), eritingimustes (kõrgendatud hügieen- ja steriilsusenõuded). Tööga toimetulek eeldab loogilist mõtlemist, suhtlemis- ja väljendusoskust, head keskendumisvõimet, järjekindlust, koordinatsioonivõimet, arenenud vastutustunnet ja õppimisvalmidust.

    Välja õppe

    Automaatik õpib tundma järgmisi alasid:
    • Elekter ja automaatika :
      Elektrimontaaž ja skeemide koostamine
      Alalis - ja vahelduvvoolu ahelad
      Elektrimõõtmised
      Elektrimasinad
      Elektroonika alused
      Automaatikasüsteemid

    Neid aineid on kõige tähtsamad selles erialas , kuid olemas veel teised ained , mida vaja teada. Praktilisi tööoskusi omandatakse pikaajalistel praktikatel Eesti ettevõtetes. Automaatiku eriala lõpetanu leiab tööd järgmistel ametikohtadel: tehnik-automaatik, automaatik-paigaldaja, automaatik- seadistaja , hooneautomaatik, protsessiautomaatik, automaatik- programmeerija .



    Kasutatud materjalid

    http://kutseharidus.ee/oppekava/automaatik-3-a-tallinna-lasnamae-mehaanikakool/
    http://et.wikipedia.org/wiki/Automaatika
    http://www.vkhk.ee/sisseastujale/erialad/peale-pohikooli/automaatik/
    http://www.e-ope.ee/_download/euni_repository/file/2225/PROTSESSIDE%20AUTOMATISEERIMINE.zip/43_milleks_automatiseerida.html
    http://www.tthk.ee/?id=1100
  • Millega tegeleb automaatika #1 Millega tegeleb automaatika #2 Millega tegeleb automaatika #3 Millega tegeleb automaatika #4 Millega tegeleb automaatika #5
    Punktid 10 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 10 punkti.
    Leheküljed ~ 5 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2014-04-07 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 14 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor F0rtunes Õppematerjali autor

    Kasutatud allikad

    Sarnased õppematerjalid

    Logistika õpik
    1072
    pdf

    Logistika õpik

    vuste planeerimine, organiseerimine, teostamine, juhtimine, kontroll ja arendamine“. Logistika all mõeldakse tootlikku ja kulusäästlikku hankimist, ladustamist ja transpor- timist ning jaotusega seotud materjalide ja teenuste plaanimist, voogude käivitamist, juhtimist ja jälgimist viisil, millega võetakse arvesse klientide ja tarbijate soovid ning vajadused. Logistikat tuleks käsitleda ja uurida protsessina ehk erinevate toimingute jadana. Logistika tõhustamiseks tuleb üldjuhul ettevõtte kasumlikkust ja rentaablust suurendada. Teisalt peaks logistika olema korraldatud viisil, et oleks tagatud tulus tegevus kõigile logistikasüs-

    Logistika alused
    Logistika õpik 2013-Ain Tulvi
    268
    pdf

    Logistika õpik 2013-Ain Tulvi

    vuste planeerimine, organiseerimine, teostamine, juhtimine, kontroll ja arendamine“. Logistika all mõeldakse tootlikku ja kulusäästlikku hankimist, ladustamist ja transpor- timist ning jaotusega seotud materjalide ja teenuste plaanimist, voogude käivitamist, juhtimist ja jälgimist viisil, millega võetakse arvesse klientide ja tarbijate soovid ning vajadused. Logistikat tuleks käsitleda ja uurida protsessina ehk erinevate toimingute jadana. Logistika tõhustamiseks tuleb üldjuhul ettevõtte kasumlikkust ja rentaablust suurendada. Teisalt peaks logistika olema korraldatud viisil, et oleks tagatud tulus tegevus kõigile logistikasüs-

    Baas Logistika



    Kommentaarid (1)

    AlekseiN profiilipilt
    Alex Nik: Väga kasulik materjal! Aitäh
    22:07 03-10-2015



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun