Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Referaat hirmust ja foobiast (1)

5 VÄGA HEA
Punktid

Lõik failist

Sisukord:
  • Sissejuhatus lk.2


    Hirm lk.3-4
    Stanley Milgrami katse lk.4
    Foobia lk.5-6
    Kasutatud allikad lk.7


    Hirm
    Hirm on tundmus, mis tekib olendi turvalisust ähvardava olukorra puhul.
    Hirmu loetakse üheks kuuest kultuuriliselt universaalsest näoväljenduse järgi ära tuntavast emotsiooniks. Klassikalise tingimise teel tekib hirm, kui hirmutav olukord seostub neutraalse stiimuliga. Hirm motiveerib vältimiskäitumist - vältimine vähendab hetkeliselt hirmu ja see omakorda kinnitab vältimist ega lase reaktsioonil kustuda.
    Hirmu iseloomustab inimese rahutu ja ärritatud olek, mida võib põhjustada kas tegelik või kujutletav hädaoht. Hirm väljendub eredalt nii näoilmes ja kehaliigutustes kui ka füsioloogilistes reaktsioonides (nt. Higistamine , kõhulahtisus jne). Evolutsioonis on hirmul ohu eest hoiatajana olnud eelkõige kaitsev ülesanne.
    Tänapäeva õpilaste peamiseks hirmuks koolis on vaimse ja füüsilise vägivalla kõrval eksami – ja lavakartus, rambipalavik. Eksami puhul tehakse erinevate kontrollmeetodite abil kindlaks eksamineeritavate teatud oskusi ja võimeid. Eksamid on juba lapsepõlvest alates üheks meie elu enamasti eba meeldivaks, kuid kindlaks koostisosaks. Eksamihirm on paljude inimeste jaoks normaalne. Teatud annus hirmu suurendab informatsiooni vastuvõtlikkuse võimet.
    NB!
    Eksamihirmu ja rambipalaviku võib ka „omandada“: nimelt kui vanematel on suur hirm eksamite või autoriteetide ees, siis hindab ka laps neid ohtlikena. Oma vanemate kartusi, reaktsioone ja käitumisviise laps siis lihtsalt jäljendab.




    Stanley Milgrami katse
    Hirmu millegi ees saab hästi vaadelda ühes kuuletumise katses. Sotsiaalpsühholoogia kõige kuulsamad on Stanley Milgrami katsed autoriteedi (antud katses „õpetaja“) nõuete ja südametunnistuse vastuolu tagajärgede uurimiseks. Katse(te) käigus saab näha „õpilase“ hirmu „õpetaja“ ees. Katsed viidi läbi Yale'i ülikoolis aastatel 1960-1963. Hiljem need katsed kuulutati eetika vastasteks ja keelati ära.
    Kahe katseisiku vahel jaotati „õpetaja“ ja „õpilase“ roll. „Õpilane“ pidi ära õppima suure hulga sõnapaare ja esitama neid „õpetajale“. „Õpilase käte külge kinnitati elektroodid ja „õpetaja“ istus elektrigeneraatori ees.
    Stanley Milgrami katse. Pildil katse osalevad tegelased (õpilane, õpetaja ja kontrollija)
    Elektrigeneraatoril oli mitu raskusastet. Kui „õpilane vastas valesti siis „õpetaja“ andis talle elektrilöögi. Iga vale vastuse puhul „õpetaja“ andis tugevama elektrilöögi.
    „Õpilane“, nende elektrilöökide käigus, hakkas valu tundma. Sellist valu, mis oli muutus aina jubedamaks. „Õpilasel“ tekkis hirm valesti vastata. Hirm selles olukorras on normaalne, kuna nende elektrilöökide tagajärjel inimene tunnetas valu, mida ta koges aina uuesti valesti vastamise tõttu ja tal oli seda katset võimatu lõpetada, sest selle katse sai lõpetada ainult „õpetaja“, kes pidi selle jaoks oma südame tunnistusele alla andma ja personal, kes jälgis seda katset ( katkestasid ainult siis, kui katse läks üle kontrolli).
    See katse näitab, kui julmaks võib inimene minna ja kui palju võib teine inimene hirmu tunda selle inimese ees.



    Foobia
    Foobia ehk haiguslik hirm on ärevustunne, mis tekib mingi kindla nähtuse või elusolendi ees, mida tajutakse tegelikust ohtlikumana. selliseid objekte või situatsioone hakatakse vältima või talutakse neid väga suure ebamugavustundega.
    Foobses situatsioonis tuntakse kõrgenenud ärevust, mis väljendub kehaliste sümptomitena - südamekloppimine, hingeldamine või hingetuse tunne, higistamine, külma- või kuumahood, jalgade, käte ja/või keha värisemine, tasakaalutuse ja/või nõrkustunne, iiveldus , pearinglus, kohisemine kõrvades, värvilised täpid silme ees või muud nägemishäired, suukuivus, tung urineerida jne. Tavaliselt märgatakse ainult osasid neist sümptomitest. Sümptomite subjektiivne tugevus võib varieeruda kergest ebamugavustundest väljakannatamatu paanika hooni.
    Kõige levinumaks foobia vormiks loetakse agorafoobiat, mis hõlmab endas hirmu avalike kohtade , aga ka selliste kohtade ees, kust põgenemine turvalisse kohta on raskendatud.Kõnekeeles kasutatakse sõna "foobia" ka tähistamaks vastumeelsust millegi suhtes. Kartust foobiate ees nimetatakse fobofoobiaks.
    Mõningaid populaarseimad foobiaid , mis on seotud ühe kindla nähtusega + üks huvitav foobia:
    Akrofoobia- hirm kõrguse ees.
    Arahnofoobia - hirm ämblike ees.
    Ahluofoobia- hirm pimeduse ees.
    Aviatofoobia- hirm lendamise ees.
    Klaustrofoobia - hirm suletud kitsaste
    kohtade ees.
    Russofoobia- hirm venelaste ja muu venepärase ees.
    Erinevate riikide väljaanded, mis hindavad russofoobiat omas riigis vastavalt negatiivselt ja/või positiivselt.




    Sissejuhatus
    Igal inimesel on omad hirmud või lausa foobia(d). Inimene, kel puudub hirm millegi ees on kas väga õnnelik inimene või ohtlik endale ja/või ennast ümbritsevale inimestele ja keskkonnale. Kohati hirm on kasulik, kuna see takistab tegemast seda, mis on meile kahjulik. Hirm võib-olla tühine, põhjendamatu ja/või vaimselt/füüsiliselt väga kurnav. Hirmul on kindlad piirid, mille ületamistel võivad tagajärjed olla ettearvamatud. Vahel lihtsalt tuleb astuda nendest piiridest üle, aga ainult headel eesmärkidel, mis toovad kasu heas mõttes. Hirmu ja foobia vahel on üsna väike piir, kuna kui inimene hakkab tunnetama ühte ja sama hirmu ja see muutub kinnisideeks siis sellest kujuneb välja foobia, millest ülesaamiseks on vaja kõrvalise inimese abi ja/või professionaali abi.







    Kasutatud allikad:
    http://et.wikipedia.org/wiki/Hir m
    http://et.wikipedia.org/wiki/Foobia
    Psühholoogia gümnaasiumi õpik
    Meditsiini entsüklopeedia (Tavapsühholoogia)
  • Vasakule Paremale
    Referaat hirmust ja foobiast #1 Referaat hirmust ja foobiast #2 Referaat hirmust ja foobiast #3 Referaat hirmust ja foobiast #4 Referaat hirmust ja foobiast #5 Referaat hirmust ja foobiast #6 Referaat hirmust ja foobiast #7
    Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
    Leheküljed ~ 7 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2009-05-24 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 54 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor QxqSpy Õppematerjali autor
    Psühholoogia referaat hirmust ja foobiast. kohati on näha halba vorming ja tiitelleht on puudu.

    Kasutatud allikad

    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    6
    doc

    Foobiad

    Referaat Klass FOOBI AD Kool Nimi Õpetaja Mis on sümptomitena sümptomitest. Sümptomite subjektiivne - tugevus võib varieeruda kergest foobia? südamekloppi ebamugavustundest väljakannatamatu mine, paanikahooni. Foobia ehk hingeldamine Enamusel inimestest esineb vähemalt üks haiguslik või hingetuse foobia, kuid tihemini esineb foobiaid just kartus on tunne, naistel. ärevustunne, higistamine, mis tekib külma- või Kõnekeeles kasutatakse sõna "foobia" ka mingi kindla kuumahood, tähistamaks vastumeelsust millegi suhtes. nähtuse või jalgade, käte elusolendi ees, ja/või keha mida tajutakse värisemine,

    Psühholoogia
    thumbnail
    1
    docx

    Hirm

    Hirm Koostaja: Liisa Leonova Hirm on tundmus, mis tekib olendi turvalisust ähvardava olukorra puhul, kui ei teata, kuidas ohust pääseda või paistab, et enda turvalisust ei saagi tagada. Klassikalise tingimise teel tekib hirm, kui hirmutav olukord seostub neutraalse stiimuliga. Hirm motiveerib vältimiskäitumist - vältimine vähendab hetkeliselt hirmu ja see omakorda kinnitab vältimist ega lase reaktsioonil kustuda. Haiguslikku hirmu nimetatakse ka foobiaks. Foobia ehk haiguslik kartus on ärevustunne, mis tekib mingi kindla nähtuse või elusolendi ees, mida tajutakse tegelikust ohtlikumana. Selliseid objekte või situatsioone hakatakse vältima või talutakse neid väga suure ebamugavustundega.

    Enesejuhtimine
    thumbnail
    2
    rtf

    Foobia

    higistamine, külma- või kuumahood, jalgade, käte ja/või keha värisemine, tasakaalutuse ja/või nõrkustunne, iiveldus, pearinglus, kohisemine kõrvades, värvilised täpid silme ees või muud nägemishäired, suukuivus, tung urineerida jne. Tavaliselt märgatakse ainult osasid neist sümptomitest. Sümptomite subjektiivne tugevus võib varieeruda kergest ebamugavustundest väljakannatamatu paanikahooni.Kõige levinumaks foobia vormiks loetakse agorafoobiat, mis hõlmab endas hirmu avalike kohtade, aga ka selliste kohtade ees, kust põgenemine turvalisse kohta on raskendatud - väljakud, kaubanduskeskused, poejärjekorrad, lennukid, bussid, rongid, jne. Agorafoobiat ilma paanikahoota esineb Ameerikas umbes 0,8% üle 18-aastastest inimestest arvestusliku aasta jooksul.[1]Lihtfoobiatest, st. foobiatest, mis on seotud ühe kindla nähtusega,

    Psühholoogia
    thumbnail
    9
    ppt

    Foobiad

    FOOBIAD Mis on foobia? Foobia ehk haiguslik kartus on ärevustunne, mis tekib mingi kindla nähtuse või elusolendi ees, mida tajutakse tegelikust ohtlikumana. Selliseid objekte või situatsioone hakatakse vältima või talutakse neid väga suure ebamugavustundega. Foobses situatsioonis tuntakse kõrgenenud ärevust, mis väljendub kehaliste sümptomitena südamekloppimine, hingeldamine või hingetuse tunne, higistamine, külma või kuumahood, jalgade, käte ja/või keha

    Psühholoogia
    thumbnail
    7
    doc

    Ettekanne: Kas foobia pärsib elukvaliteeti?

    Kas foobia pärsib elukvaliteeti? Foobia ehk haiguslik kartus on ärevustunne, mis tekib mingi kindla nähtuse või elusolendi ees, mida tajutakse tegelikust ohtlikumana. Selliseid objekte või situatsioone hakatakse vältima või talutakse neid väga suure ebamugavustundega. Sind haarab kõikehõlmav hirm mingi objekti, looma, situatsiooni või sündmuse ees. Elukvaliteet on inimese subjektiivne hinnang oma positsioonile elus, inimese väärtussüsteemi ja kultuurikeskkonna kontekstis, kus hinnangud on seotud inimese eesmärkide, ootuste, elustandardite ja tajutud probleemidega. Elukvaliteedi mudel koosneb kümnetest näitajatest, mis koonduvad selliste valdkondade alla nagu tervis, töökeskkond, rahanduslik seisund, haridus, perekond, osavõtt

    Inimese füsioloogia
    thumbnail
    7
    doc

    Foobiad - referaat

    Ta katsetas klassikaliste meetoditega, et tuvastada ning võrrelda reaktsioone madude ja lillede peale. Tulemuseks oli see, et kui inimesed nägid pilti maost, ehmatasid nad selle peale palju rohkem, kui lille pildi peale. Siit saab järeldada seda, et mõned objektid põhjustavad meis geneetilist hirmu ning see on loomulik. Millal pöörduda arsti juurde? Ebamugavustunne ja ebakindlustunne teatud objekti või situatsiooni suhtes võib olla normaalne ja tavaline. Kui hirm ei sega elu elamist, siis ei pruugi olla tegemist foobiaga ning ei vajata arsti ravi. Kui aga hirm muutub elutegevuse juures segavaks, häirivaks ja eelkõige kontrollimatuks, võib tegemist olla foobilise häirega ja vajatakse arsti ravi. Diagnoos Kõigepealt uurib arst patsiendilt sümptomite kohta, kui tihti foobsed situatsioonid aset leiavad ja mis on võimalik põhjustaja. Kui füüsiliste häirete korral esineb ka rahutushäireid, hakatakse patsiendi terviseseisundit uurima.

    Psühholoogia
    thumbnail
    12
    odt

    Miks inimesed kardavad lennata?

    Kuna inimesi on maailmas üle 6miljr. Siis ei saa väita, et need üldistused kehtiksid kõigi kohta. Töö on tehtud materjalidega, mis olid hetkel minule kättesaadavad, kuid arvan, et oleks saanud töö teha rohkem sisukama ja ka informatiivsena, kui oleks olnud kasutada grupp inimesi, kellel on hirm lendamise ees. Töö on nii ülesehitatud, et algul kirjutasin natuke inimese käitumisest ning üritasin leida seost lennuhirmuga. Peale selle on ka välja toodud hirmu ja foobia erinevus ning ka mõningad enam levinud foobiad. Lõpuks lisasin ka veel minu arvates lennuhirmu tekitavaid faktoreid nagu meedia, isiklikud kogemused. Töö sisaldab ka lõiku intervjuust, kus ajakirjanike küsimustele vastas endine Estonian Air asepresident Erki Urva, kus ta seletab meedias kajastunud sündmusi ja sealt tuleb välja erinevus päris elu ja meedia poolt kajastatu vahel. 1.Inimese käitumisest Käitumine tähendab bioloogiliselt indiviidi nähtavaid reageeringuid stiimulile

    Suhtlemispsühholoogia
    thumbnail
    43
    doc

    Foobiad uurimistöö

    Uurimistöö Koostaja: Merris Kivisoo 11. klass Juhendaja: Varje Aule Suure-Jaani 2015 Sisukord Sisukord......................................................................................................................................2 Sissejuhatus.................................................................................................................................3 1. Foobia......................................................................................................................................4 1.1. Foobia olemus ja tunnused...............................................................................................4 1.2. Foobia tekkimise põhjused..............................................................................................5 1.3. Foobiate klassifikatsioon........................................................................

    Psühholoogia




    Meedia

    Kommentaarid (1)

    QxqSpy profiilipilt
    QxqSpy: kohati on näha halba vormingut***
    19:53 25-05-2009



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun