Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Referaat sulgpall (0)

5 VÄGA HEA
Punktid
Sulgpall on juba tuhandeid aastaid vana spordiala , mille mängimist alustati juba Antiik-Kreekas ja Egiptuses. Aastate jooksul on mängu reeglid ja viis muutunud, kuid selle populaarsus on üha rohkem kasvanud. Praegu meile tuntud sulgpall on pärit 19. sajandi Inglismaalt ja on paljudes riikides tuntud pigem badmintoni nime all. Sulgpalli on siiski kahte erinevat liiki: ühe mängitakse rannas ja piknikel, teine on aga reeglistikuga võistlusmäng. Antud referaadis vaadeldakse just võistlusmängulist sulgpalli.
Sulgpall meenutab mängu poolest nii tennist kui võrkpalli. Mängu mängitakse üks ühe või kaks kahe vastu sulgpalliväljakul suurusega 13,41x6,1 meetrit (üksikmängus 5,18 m). Väljakupooli lahutab üksteisest 1,55 meetri kõrgune võrk. Sulgpalli mängimiseks on vajalik sulgpall ja sulgpallireket. Reket on kuju ja raskuse poolest erinev tennisereketist, kaaludes vaid 100 grammi ringis. Reket on keelestatud väga tugevalt. Sulgpall on spetsiaalne pall valmistatud hane või pardi sulgedest ja korgist (materjal) pallist. Palli valmistamiseks kulub tavaliselt 3 lindu, sest õigeid sulgi on väga raske leida. Palle valmistatakse eelkõige Aasiamaades, kus suled võetakse neilt lindudelt, kes on tapetud eelnevalt söögi jaoks. Sulgpallide hind pole viimase kahekümne aasta jooksul tõusnud. Mäng koosneb geimidest. Mängu võitmiseks on vaja võita 2 geimi („kolmest parem“). Üks geim mängitakse 15 punktini, võitmiseks peaks puhktide vahe olema vähemalt 2 punkti (17-15). 1999. aastal hakati rakendama lühemat mängu teleülekanneta jaoks, kus mängu võitmiseks oli vaja kolme geimi võitu, sealjuures mängiti geim vaid 7 punktini.
Nagu eelpool mainitud on sulgpalli mängitud juba tuhandeid aastaid. Sulgpallisarnaseid mänge harrastati ka Hiinas ja Indias. 1860. aastal tutvustati sulgpalli aga Inglismaal. Esialgu mängiti mängu Indiast pärit reeglite järgi, mis kuulutati õige pea vasturääkivateks ja segadusseajavateks. Inglismaal moodustati ka esimene sulgpalliklubi, mis töötas välja esimesed standardsed reeglid, mis kehtivad tänaseni. Õige pea levis sulgpalli mängimise harjumus ka Ameerika Ühendriikidesse, Kanadasse, Austraaliasse ja Uus- Meremaale . Mängu saatis ka suur populaarus terves Euroopas.
Esimesi võistlusi korraldati sulgpallis juba 1899. aastal meestele, ja sellele järgneval aastal naistele. Mängud kuulutati siiski ebaametlikest ja esimesed ametlikud matšid peeti 1904 . aastal. Samal ajal said alguse ka sulgpalliklubid, mis kogusid erinevais maades üha enam populaarsust. 1992. aastal Barcelonas sai sulgpallist täieõiguslik olümpiaala.
Aastal 1934 moodustasid 9 riiki Rahvusvahelise Sulgpalli Föderatsiooni (IBF). Asutajariikideks olid Kanada , Taani, Inglismaa, Prantsusmaa, Iirimaa , Holland , Uus- Meremaa , Šotimaa ja Wales . Föderatsiooni eesmärgiks sai rahvusvaheliste võistluste organiseerimine ja muu selline. Tänaseks on IBF-i liikmete arv kasvanud 165-ni. Eesti liitus IBF-iga 1992. aastal. Samal aastal liitus Eesti ka Euroopa Sulgpalli Liiduga.
Eestis kasvas sulgpalli populaarsus peale Teist Maailmasõda, kui mängu hakati rohkem mängima terves Nõukogude Liidus. Andmeid on ka mängimisest Tallinna Kommertskooli sporditundides esimese Eesti Vabariigi ajal; varustus laenutati tolleaegsest Inglise saatkonnast. Eesti NSV Sulgpalliföderatsioon asutati 1964. aastal. ENSV ajal toimusid Eestis ka mitmed võistlused, sealhulgas Eesti Meistrivõistlused. Viimaste aastate Eesti meistrid on Kati Tolmoff ja Raul Must, kellede mängust on viimasel ajal väga palju räägitud ka meedias.
Leian, et sulgpall on huvitav mäng, mida on eriti lõbus sõpradega mängida. Sulgpall kogub üha enam populaarsust nii Eestis kui ka mujal maailmas. On võimalik, et just sulgpall on see mäng, mida võrkpalli järel vabal ajal kõige rohkem mängitakse.
Kasutatud kirjandus
Internet :
Vikipeedia - http://et.wikipedia.org/wiki/Sulgpall
Tallinna Sulgpalliklubi - http://www.sulgpall.ee/?Page=Article&ArticleID=148
Referaat sulgpall #1 Referaat sulgpall #2
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 2 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2013-04-16 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 5 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor kaisa1210 Õppematerjali autor

Kasutatud allikad

Sarnased õppematerjalid

SULGPALLI AJALUGU
8
docx

SULGPALLI AJALUGU

................................................................ lk 8 Sulgpallimänguga tegelenud Eesti tuntud inimesi .............. ............... lk 9 Kokkuvõte ................................................................................ ............. lk 10 Lk 1 Kasutatud kirjandus ............................................................................. lk 11 Sissejuhatus Sulgpall on kõige kiirem spordiala. Sulgpall on kahe vastaspoole, enamjaolt kahe mängija vahel mängitav sportmäng. Sulgpall meenutab nii tennist, sest seda mängitakse reketitega, kui ka võrkpalli, sest mängijate vahel on võrk. Sulgpalliks nimetatakse ka "palli", millega seda mängu mängitakse. Seda mängitakse üks ühe või kaks kahe vastu (üksik- või paarismäng) väljakul pikkusega 13,41 m ja laiusega 5,18 m (üksikmängus) või 6,1 m laiusega ja 13.41 m

Kehaline kasvatus
Sulgpall
4
docx

Sulgpall

Sulgpall Sulgpall on kahe vastaspoole, enamjaolt kahe mängija vahel mängitav sportmäng. Sulgpall meenutab nii tennist,sest mängitakse reketitega, kui ka võrkpalli,sest mängijatevahel on võrk . Sulgpalli ajalugu ulatub üle 3000 aasta tagasi, sellesarnast mängu harrastati juba Antiik-Kreekas ja Egiptuses. Hilisemal ajal Euroopas tunti sulgpalli laste hulgas nimede battledore ja shuttlecock all ­ selles mängus lõid kaks mängijat tillukeste reketitega sulgedega palli edasi-tagasi.Kuni 1887. aastani mängiti Inglismaal sulgpalli Indiast pärit reeglite järgi

Kehaline kasvatus
Sulgpall
9
docx

Sulgpall

Põltsamaa Ametikool Heli Kopter A4 SULGPALL Referaat Juhendaja: Heli Kopter Koostas: Heli Kopter Kaarlimõisa 2012 SISUKORD Sissejuhatus 3 Sulgpall 4 Sulgpall Eestis 4 Sulgpalli ajalugu Eestis 4-5 Sulgpalli ajalugu maailmas 5-7 Meistrid Eestis 7 Kokkuvõte 8 Kasutatud kirjandus 9 SISSEJUHATUS Selles referaadis räägin ma sulgpallist. Milline on sulgpall, kuidas seda mängitakse, mis on

Kehaline kasvatus
Tiit Lauk humanitaar
414
pdf

Tiit Lauk humanitaar

TALLINNA ÜLIKOOL HUMANITAARTEADUSTE DISSERTATSIOONID TIIT LAUK Džäss Eestis 1918–1945 ƒ DOKTORIVÄITEKIRI Kaitsmine toimub 20. novembril 2008. aastal kell 10.00 Tallinna Ülikooli Kunstide Instituudi saalis, Lai 13, Tallinn, Eesti. Tallinn 2008 2 TALLINNA ÜLIKOOL HUMANITAARTEADUSTE DISSERTATSIOONID TIIT LAUK Džäss Eestis 1918–1945 Muusika osakond, Kunstide Instituut, Tallinna Ülikool, Tallinn, Eesti. Doktoriväitekiri on lubatud kaitsmisele filosoofiadoktori kraadi taotlemiseks kultuuriajaloo alal 13. oktoobril 2008. aastal Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste doktorinõukogu poolt. Juhendajad: Ea Jansen, PhD Maris Kirme, kunstiteaduste kandidaat, TLÜ Kunstide Instituudi muusika osakonna dotsent Oponendid: Olavi Kasemaa, ajalookandidaat, EMTA puhkpilliosakonna professor

Muusika ajalugu



Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun