Mirge Arge
9.klass
Külmale
maale
Lugesin Eduard Vilde raamatut '' Külmale maale '' .
Tegelased:
Väljaotsa Jaan, Väljaotsa Kai, Virgu Anni, Virgu Andres,
Kõverkaela-
Juku , Kohi-Kaarel ''Külmale maale'' kujutab Väljaotsa
Jaani elu pärast seda, kui ta on jäänud pere ainukeseks toitjaks.
Jaan jääb
haigeks ja seetõttu ei saa ta teha tööd ning ees
seisab kuupäev, millal neil
perega tuleb välja
kolida saunast, kus
nad praegu elavad. Jaan läheb kirikusse kus ta kohtab seal Anni kes
on
vallavanema Andrese tütar ja kellel on häbi, et ta tütar tolle
mehega suhtleb. Anni on mitmeid kordi pakkunud Jaanile abikätt
toonud mehele leiba , sööki ja palju muud head , kuid Jaan on mees
kelle ainsaks rikkuseks on tema au ja uhkus , ning ta keeldub kõige
selle vastuvõtmisest. Jaan tunneb häbi , kuna on noor ja tugev
mees aga ei suuda oma pere üleval pidada ja seda ära toita.
Jaanil on ülel pidada Vanaema , vend ja kaks õde. Jaanil on häbi kui
kuuleb et õed ja vennad on koolist toidukraami varastanud. Arvamus,
et kõik vaesed on alati
vargad , oli Virgu Andrese veendumuseks.
Andres
arvas , et Väljaotsa pere on nende omast madalamal ja ta
kasutas võimalusi, et Jaani häbistada. Näiteks alandas Andres
Jaani maja läbi otsimisega, lootes sealt
varastatud kraami leida.
Kuna kõik külaelanikud teadsid Jaani kui ausat meest, siis
läbiotsimine pani inimesi selles kahtlema. Andres häbistas Jaani ka
piibltunnnis, kuhu Jaan
purjus peaga läks. Ühel ööl tahavad
külapätid Jaani enda
kampa saada , et mees varastatud kraami enda
juures hoiaks ning muidugi saab ta sellest oma tasu, kuid jaan ei ole
nõus. Aga hiljem nõustub jaan varastatud kraami enda juures hoidma
ning lõpuks ta ka sellega vahele jääb ning ka anni
valetunnistus lagedale tuleb ei pääse nad ka küüditamisest Siberisse. Kuid nad
kehekesi ei olnudki selle üle kurvad , nad arvasid , et Siberis on
ilusam elu kui neil praeguseni olnud on. Annit ei tulnud keegi
rongile
saatma aga Jaani tuli kogu tema pere kes kõik nutsid ja
nutsid. Jaan ja anni abiellusid.
Kogu
selle raamatu jutt oli üpris kurb. Tegelikult oli päris hirmutav
lugeda sellist elu nagu raamatus jutustati. Raamat käsitleb
probleeme, kus tihti pole inimesel süüd oma olukorras, vaid on
olude ohver. Jaan jäi haigeks ja sellest olenevalt ei saanud ta teha
tööd. Pärast tervenemist oli kätte jõudnud talv ja enam polnud
töökohti saada. Mulle meeldis just see, et Jaan oli
enesekindel ning tal oli kindel siht silmeees, et ta peab ise hakkama saama ja ,
et ta ei taha kellegilt abi saada.
Kõik kommentaarid