Ettevõtluse
ja majandusarvestuse õppetool
K
I
MIKS
MINA OLEN PETA LIIKUMISE POOLT VÕI VASTU
Essee
Õppejõud:
Mõdriku
2009
PETA
ehk inglisekeeles People for the Ethical Treatment of Animals on
organistatsoon, mis tegeleb loomade õiguste kaitsmisega. PETA-s on
liikmeid ligi 2 miljonit inimest ning see asustati New Yorgis 1980
aastal. PETA juhib oma tähelepanu neljale valdkonnale, kus loomad
kõige rohkem ja intensiivsemalt kannatavad. Nendeks on suured
põllumajandusettevõtted, laboratooriumid, rõiva-kaubanduse ja
meelelahutusega tegelevad firmad.
Maailmas
annetatakse ja investeeritakse loomade heaolulue miljardeid kroone,
kuid kas annetaja ja investeerija teab kuhu tema raha tegelikult
läheb? Kas tema raha tõttu
sureb mõni koer,
küülik , rott, siga,
konn, lammas või mõni muu loom? Kellele
meeldiks vaadata kuidas loomad piinlevad ja elavad vangi elu. Kahjuks
jätkub selliseid inimesi meie maailma, kellele looma elu ega heaolu
korda ei lähe. Materjali
otsides leidsin kohutavaid videosid ja
pilte mida on inimesed suutelised
loomadega tegema.
Kui
salajased uurijad jõudsid Hiina
karusnaha põllumajandusettevõtetesse,
leidsid nad, et paljud loomad on veel
elus ja võitlevad meeleheitlikult enda elu eest kui nendelt nahka
võetakse. Enne elusalt nülgimist tõmmatakse loomad maapinnale ja
pekstakse neid metallist varrastega, mille tõttu tekivad loomal
luumurrud ja
krambid . Kui karusnahk on lõplikult maha kooritud
visatakse verised loomad hunnikusse. Mõned loomad on veel elus, nad
hingavad ja silmad pilguvad aeglaselt. Sitkemate loomade süda tuksub
veel viis minutit pärast tükeldamist. Selliste vaatepiltide
nägemine paneb enamus inimesi sügavalt mõtlema, miks on vaja
liikumist nimega PETA ja mille eest ta seisab.
Minu
meelest on õigustatud fakt, et loomi tuleb kohelda korralikult, kuid
see, et karusnahka kanda ei tohi on natukene ülepaisutatud. Olukorda
parandaks karusnaha toodete tootmist reguleerivad normid ja korralik
järelvalve nendes ettevõtetes, kes tegelevad karusnahkadega. PETA
on toonud karusnahale alternatiiviks
kunst (karus)naha. PETA
löögirühmlased kes
kaitsevad loomi, ei mõtle kahjuks piisavalt
inimestele.
Kunst (karus)naha tootmine on ülimürgine, loodust
saastav ja taastamatuid loodusressursse arutult raiskav ettevõtmine
ja mis kõige hullem,
kunstnahk ei lagune looduses.
Inimesed,
kes on ühinenud PETA liikumisega lähevad samas ka üle piiri.
Lõhutakse farme ja laboratooriume, tekitati füüsilisi vigastusi
loomakasvatajatele, rünnatakse isegi panku, kes eelnimetatuid
rahastasid. Kasukakandjaid valatakse tänaval punase värviga üle.
Ahistatakse karusnahkadega äritsevaid moebutiike ning nende
klientidele demonstreeritakse võikaid (aga tihtipeale
ebausaldusväärsetest allikatest pärit) videosalvestusi loomade
tapmisest ja nülgimisest. Karusnahavastaseid demonstratsioone
jagub kõikjale. Suur
skandaal tuli ka sellest, kui USA
president Barack
Obama lõi
restoranis kärbse maha ja PETA saatis talle „humaanse
kärbselõksu”. Mina isiklikult kujutan ette ,,humaanse
kärbselõksu” all sellist kärbsepiitsa, mille keskel on
kärbsekujuline „anna kärbsele võimalus” auk.
Arvan,
et pärast loomade piinamist on teisel kohal nendega katsete
tegemine. Tänapäeva teadus on juba piisavalt arenenud, et ei peaks
tegema asjatuid ja pikaajalisi katseid loomadega. Suurtes laborites
sureb
miljoneid loomi kuus, kus nad peavad elama
terasest või
klaasist väikestes kastides. Loomadel tekib
stress , mis mõjutab
suurel määral katsete tulemusi.
Tulevikku
mõtlevad firmad uurivad moodsaid alternatiive. Näiteks Pharmagene
Laborid Inglismaal, on esimesed ettevõtted kes kasutavad ainult
inimkudesid ja keerulisi
infotehnoloogia protsesse ravimite
väljatöötamisel ja katsetamisel. "Kui teil on informatsiooni
inimese geenist, siis pole vaja teha loomkatseid" Ütleb
Pharmagene
asutaja Gordon Baxter.
Arvan,
et PETA liikumise liikmed peaksid mõned enda äärmuslikud ja
absurdsed põhimõtted ümber hindama ja korralikult läbi mõtlema. Mida lihtsam ja üllam on eesmärk, seda rohkem on toetajaid. Arvan,
et PETA peaks rohkem keskenduma loomade väärkohtlemisele, mida
esineb maailmas suurel hulgal. Juhul kui muutuksid mõned PETA
organisatisooni ebatäpsed prioriteedid, oleksin ma kahe käega PETA
liikumise poolt ja nõus liituma sellega.
Kõik kommentaarid