‘’
Titanic :
lugu,
leiud ,
legendid ’’
21.märtsil,
aastal 2014 käisin vaatamas näitust nimega ,,Titanic: lugu, leiud,
legendid’’. Näitus on välja pandud Tallinna Lennusadamasse.
10.
aprillil 1912. aastal Southamptoni sadamakail. Just sealt alustas oma
esimest reisi maailma kõige suurem ja uhkem ookeaniaurik
TITANIC.
Merede ja
ookeanide põhjas on teadmata arv laevavrakke, kuid ükski neist ei
ole nii kuulus kui Titanic. Tema lugu on kõigile teada, kuid isegi
101 aastat hiljem suudab ta köita meie tähelepanu ja käivitada
kujutlusvõimet. See on lugu luksuslikust merepealsest paleest ja
inimkonna usust tehnilisse
progressi . See on lugu parema elu
otsingutest ja teekonnast teadmatusse – lugu, milles on nii
kuumavat romantikat kui jäist traagikat. Tuntud
aurik on küll juba
ammu sügaval Atlandi põhjas, kuid tema müsteerium näib olevat
uppumatu. Eesti Meremuuseumil on au teatada, et esmakordselt on
Eestisse ja kogu Põhjamaadesse jõudnud suurejooneline näitus
„Titanic: lugu, leiud, legendid“. Näitus avati pidulikult
Tallinnas Lennusadamas 15. novembril 2013, kell 20.00. Kõigile
muuseumikülastajatele on näitus avatud alates 16. novembrist. Me ei
taha lahendada müsteeriumi, kuid võime aidata murda mõningaid
müüte. Me ei saa lubada, et anname vastuse kõikidele küsimustele,
küll aga
soovime , et just Sina oleksid üks neist, kes näeb oma
silmaga laeva vraki ümbrusest pea nelja kilomeetri sügavusest üles
toodud leide. Näituse kümnes ruumis on kokku üle 200 originaalse
detaili nii
laevast ja selle
sisustusest kui ka kunagiste reisijate
isiklikke esemeid, mis pärast
pikki aastakümneid ookeani põhjas on
tõstnud endaga pinnale ka unustatute lood. Titanicu
pardale ja tema
ajastusse aitavad Sul sisse elada esimese klassi laevakoridori,
erinevate klasside kajutite ja muidugi kuulsamast kuulsama peatrepi
rekonstruktsioonid. Näitus “TITANIC: lugu, leiud, legendid”
jõuab Eestisse firma
Premier Exhibitions Inc. vahendusel. Näitus
jääb avatuks kuni 30. märtsini 2014.
Minu
lemmikuks väljapanekuks, nagu ka ilmselt paljudel teistel, on
rekonstruktsioonid laevast ehk peatrepp, erinevate klasside toad ja
koridor . Uskumatu, milline luksus see oli isegi tänapäeva mõistes!
Väga südantlõhestavad olid lood inimestest, kes seal reisisid ja
nende reisipõhjustest. Palju oli
juhuse tahet, et just sellele
laevale paigutati isikuid. Muidugi
pakkusid huvi erinevad
uhked nõud,
seemed ,
ehted , laevatükid jpm. Uskumatu, et keegi on merepõhjast
välja
toonud kraanikausse ja imepisikesi kõrvarõngaid. Ma kõndisin
seal suure imestusega ringi ja see on üks parimaid kogemusi minu
elus! Tükike ajaloost, silmailu mitmel tasandil ja palju uusi
teadmisi. Ma usun, et väga paljud Eestlased on seda näitust juba
külastanud ja arvan, et enamik neist ei pidanud kahetsema.
Kõik kommentaarid