Facebook Like
Hotjar Feedback

Säilitamine-helikogu, filmikogu, videokogu ning nende säilitamine ja hoiustamine (0)

1 Hindamata
Punktid
 
Säutsu twitteris
Tallinna Ülikool
Digitehnoloogiate Instituut

rahvusarhiivi fotode , filmide , heli- ning videosalvestiste säilitamine


Koostanud : Kirke Põldsamm
Maarja-Liis Tahk
Gerda- Linda Heinsalu
Tallinn 2015

Sisukord


rahvusarhiivi fotode, filmide, heli- ning videosalvestiste säilitamine 1
Sisukord 2
Sissejuhatus 3
rahvusarhiivi ülevaade 4
Hoiustamine 5
Fotomaterjalid 5
Klaasnegatiivid 5
Fotomaterjalide hoiutingimused 6
FILMIMATERJALID 6
HELI- JA VIDEOMATERJALID 7
Informatsiooni uuendamise tingimused 7
Säilikute eksponeerimine ja laenutamine 9
Keskkonnatingimuste seire 10
Konsverveerimis- ja restaureerimistööd 13
Kokkuvõte 16
Kasutatud kirjandus 18

Sissejuhatus


Käesolevas referaadis anname ülevaate Rahvusarhiivi alla kuuluva Filmiarhiivi säilituspoliitikast. Käsitleme peamiselt Rahvusarhiivi poolt välja antud juhendit, mis määratleb kogude hoiutingimused, keskkonnatingimused ja kogude korrastamise. Anname ülevaate Rahvusarhiivist kui organisatsioonist ning selle kogudest, mis sisaldab endas ka audiovisuaalsete teavikute kogu. Uurime kogude korraldust ja optimaalseks säilitamiseks vajalike keskkonnatingimusi, anname ülevaate uute teavikute hankimisest ning vanade esemete konserveerimisest ja restaureerimisest.

rahvusarhiivi ülevaade


Rahvusarhiiv , mis loodi 1. jaanuaril 1999. aastal, on arhiivinduse keskuseks Eestis ning asub Tartus. Põhiülesandeks on tagada ühiskonna kirjaliku mälu (dokumentaalse kultuuripärandi) säilimine ja selle kasutamise võimalus tänastele ja tulevastele põlvkondadele. Rahvusarhiiv kogub ning säilitab Eesti kultuuri, ajalugu, riiklust ja ühiskondlikke olusid dokumenteerivaid arhivaale olenemata nende loomise ajast või kohast. (Rahvusarhiiv1, 2015).
Rahvusarhiiv kui valitsusasutus kuulub Haridus - ja Teadusministeeriumi haldusalasse. Rahvusarhiivi kuuluvad ajalooarhiiv, riigiarhiiv , filmiarhiiv ja neli regionaalset osakonda Haapsalus, Kuressaares, Valgas ja Rakveres . Samuti kuuluvad Rahvusarhiivi alla ka kõik Eesti avalikud arhiivid, välja arvatud Tallinna Linnaarhiiv ja Narva Linnaarhiiv (Rahvusarhiiv1, 2015).
Rahvusarhiivi peamisteks ülesanneteks on:
• koguda sellist dokumenteeritud teavet, mis on ühiskonnale oluline;
• pakkuda kogude kasutamist;
• säilitada kogusid heades tingimustes;
• osaleda elektroonilise dokumendihalduse arendamisel;
• aksepteerida digitaalarhivaale (Rahvusarhiiv2, 2015).
Rahvusarhiivi kogudesse kuulub:
• 8,8 miljonit arhivaali;
• üle 14. miljoni digitaalkujutise veebis ;
• 9,5 miljonit meetrit filmijäädvustusi;
• üle poole miljoni foto;
• umbes 100 000 kaarti ;
• ca 1500 pärgamentdokumenti (Rahvusarhiiv2, 2015).
Rahvusarhiivi kogud on leitavad nii arhiivide, sarjade ja arhivaalide pealkirjade kui ka suvaliste märksõnade järgi arhiivi infosüsteemi AIS vahendusel (Rahvusarhiiv2, 2015).
Ajalooarhiivi kogudesse kuulub 2,7 miljonit säilikut, millest enamus on paberdokumendid. Neile lisanduvad poolteisttuhat pärgamentdokumenti, ligi 80 000 kaarti, 2200 pitserit ja umbes 1500 klaasnegatiivi. Riigiarhiivi kuulub 3,45 miljonit säilikut, millest taaskord enamus on paberdokumendid, kuid leidub ka videoid, helisalvestusi ja fotosid ning 2 pärgamentdokumenti. Filmiarhiivi kuulub umbes 480 000 erinevat nimetust audiovisuaalseid arhivaale ehk filmi-, heli- ja videojäädvustusi. Arhiivis on 9,3 miljonit meetrit (ca 30 000 nimetust) filme, 440 000 fotot , 10 000 helisalvestust ning umbes 1500 videot. (Rahvusarhiiv3, 2015).

Hoiustamine

Fotomaterjalid


Fotomaterjalide tehes on läbi aegade kasutatud erinevaid kemikaale, mistõttu teeb see fotomaterjalide säilitamise üpris raskeks. Säilitades tuleb arvestada keemilise protsessi jätkumise aega ning selle reageerimist keskkonnateguritega. Ebasobivad keskkonnategurid võivad kiirendada hävinemisprotsessi. Samuti tuleb erinevaid fotomaterjale (klaasnegatiiv, värvifoto jne) hoida üksteisest eraldatud ehk on vajalik ümbritsemine. Ümbrised peavad olema arhiivipüsivast materjalist, mis peavad olema läbinud PAT testi. Fotode ümbrised kaitsevad fotosid valguse, tolmu, saate, temperatuuri ja õhuniiskuse järskude muutuste ning kasutamisest tulnud mehaaniliste kahjustuste eest. Rahvusarhiivis kasutatakse eri mõõtmetega ja erinevas tehnikas fotomaterjale ei või hoida ühes ja samas karbis või mapis, sest sisaldavad keemiliselt erinevaid aineid, mistõttu deformeerivad üksteist ja kahjustavad keemiliselt. Samuti ei ole lubatud pakkida samasse karpi klaasnegatiive ja positiive, nitro -, atstaat- ja polüesternegatiive, värvi- ja mustvalgeid negatiive, värvi- ja mustvalgeid fotosid. Negatiive hoiustatakse vertikaalseid, fotosid ja fotoalbumeid horisontaalselt . Hoidlates kasutada metallriiuelid. Pealt lahtiste karpide puhul tuleb hoiuruumides kasutada metallkappe. (Ivi Tomingas, Mare Purde , Sirje-Mai Hallaste, Paavo Annus , Rahvusarhiiv, 2003) Järgmiseks on toodud üks näidetest, kuidas Rahvusarhiiv hoiustab ühte tüüpi fotomaterjali, milleks on klaasnegatiiv. ( Reimo , 2015)

Klaasnegatiivid


Klaasnegatiivid ümbritsetakse neutraalsest paberist volditavaid nelja klapiga ümbriseid, et ümbrisesse asetamine ja ümbrisest väljavõtmine klaasnegatiivi ei kahjustaks. Ümbritsetud klaasnegatiivid asetatakse vertikaalselt pealt suletavatesse karpidesse. (Ivi Tomingas, Mare Purde, Sirje-Mai Hallaste, Paavo Annus, Rahvusarhiiv, 2003)

Fotomaterjalide hoiutingimused


Fotomaterjalide hoiuruum peab olema tolmuvaba, akendeta, pime, akende olemasolul katta aknad rulooga. Õhuniiskus peab jääma 30-40% vahele. Ruum peab olema hästi ventileeritud. Kõige suurem probleem hoiutingimuste loomisel on temperatuuri hoidmine kuna erinevat tüüpi fotomaterjalid vajavad erinevaid temperatuure (pabernegatiiv 15-18 kraadi ja värvinegatiiv 3-5 kraadi). Rahvusarhiiv hoiab värvinegatiive Tartus Eesti Äriarhiivis ja kõiki muid fotomaterjale Tallinnas. (Ivi Tomingas, Mare Purde,
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Säilitamine-helikogu-filmikogu-videokogu ning nende säilitamine ja hoiustamine #1 Säilitamine-helikogu-filmikogu-videokogu ning nende säilitamine ja hoiustamine #2 Säilitamine-helikogu-filmikogu-videokogu ning nende säilitamine ja hoiustamine #3 Säilitamine-helikogu-filmikogu-videokogu ning nende säilitamine ja hoiustamine #4 Säilitamine-helikogu-filmikogu-videokogu ning nende säilitamine ja hoiustamine #5 Säilitamine-helikogu-filmikogu-videokogu ning nende säilitamine ja hoiustamine #6 Säilitamine-helikogu-filmikogu-videokogu ning nende säilitamine ja hoiustamine #7 Säilitamine-helikogu-filmikogu-videokogu ning nende säilitamine ja hoiustamine #8 Säilitamine-helikogu-filmikogu-videokogu ning nende säilitamine ja hoiustamine #9 Säilitamine-helikogu-filmikogu-videokogu ning nende säilitamine ja hoiustamine #10 Säilitamine-helikogu-filmikogu-videokogu ning nende säilitamine ja hoiustamine #11 Säilitamine-helikogu-filmikogu-videokogu ning nende säilitamine ja hoiustamine #12 Säilitamine-helikogu-filmikogu-videokogu ning nende säilitamine ja hoiustamine #13 Säilitamine-helikogu-filmikogu-videokogu ning nende säilitamine ja hoiustamine #14 Säilitamine-helikogu-filmikogu-videokogu ning nende säilitamine ja hoiustamine #15 Säilitamine-helikogu-filmikogu-videokogu ning nende säilitamine ja hoiustamine #16 Säilitamine-helikogu-filmikogu-videokogu ning nende säilitamine ja hoiustamine #17 Säilitamine-helikogu-filmikogu-videokogu ning nende säilitamine ja hoiustamine #18 Säilitamine-helikogu-filmikogu-videokogu ning nende säilitamine ja hoiustamine #19
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 19 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2016-03-09 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 2 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor kirkep Õppematerjali autor

Meedia

Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

14
doc
Eesti Filmiarhiiv
15
docx
Arhiivinduse alused
22
pptx
Arhiivihaldus FOTODE-FILMIDE-HELI NING VIDEOSALVESTISTE SÄILITAMINE
152
pdf
Rahvusarhiivi juhised
17
docx
Arhivaalide ja teavikute säilitamine
21
docx
Ühiskonna inforessursside haldamine
31
docx
Dokumendi halduse eksamiks
12
docx
Dokumendihalduse eksamFaili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun