Sotsiaalkomisjon :
haiglatöötajate
koondamine vajab täiendavat analüüsi
14.detsember
2015
delfi.ee
Riigikogu
sotsiaalkomisjoni tänasel
istungil leiti, et
riigireformi raames
kavandatav haiglatöötajate koondamine vajab täiendavat analüüsi.
Sotsiaalkomisjoni
esimehe
Aivar Koka hinnangul ei ole haiglajuhtidega kärpekavasid
siiani piisavalt arutatud. „Sotsiaalkomisjon
palus sotsiaalministeeriumil koostöös haiglatega analüüsida
üleriigilist haiglavõrku ning teenuste nõudlust. Oluline on kulude
kokkuhoid , mitte töötajate arvu vähendamine,“ ütles
Kokk riigikogu teatel.
Istungil
osalenud riigihalduse ministri Arto
Aasa sõnul tuleb vähendada
riigipalgaliste arvu, sest elanikkond väheneb ning koormus
maksumaksjatele kasvab.
Sotsiaalministeeriumi
kantsler Marika Priske nentis, et kärpeülesanne on pingeline
kõigile, kuid
analüüsima peaks tugiteenuste sisseostmise ja
tehnoloogia edendamise võimalusi, et kasvatada haiglate
efektiivsust .
Põhja-Eesti
Regionaalhaigla juhatuse esimehe Tõnis
Alliku sõnul on
haigla alustanud
sisemiste ressursside kaardistamist, et leida kokkuhoiu võimalusi.
Samas nägi ta ka vajadust välja arendada uusi teenuseid, näiteks
operatsioonieelset toitumisnõustamist .
Tartu
Ülikooli Kliinikumi juhatuse esimees Urmas Siigur oli nõus olukorda
analüüsima, kuid leidis, et tugiteenuste nagu näiteks
toitlustuse sisseostmine ei anna kokkuhoidu.
Mõlemad
haiglajuhid ei nõustunud töötajate koondamisega väljapakutud
mahus . Sotsiaalministeeriumi info põhjal peab järgmisel aastal
Tartu Ülikooli
Kliinikum koondama 85 töökohta ja Põhja-Eesti
Regionaalhaigla koondama 80 töökohta.
Teisipäeval
kell 14 arutab sotsiaalkomisjon oma istungil eriarstiabi
kättesaadavust . Istungile on kutsutud Viljandi
haigla juhatuse
esimees Priit Tampere, Eesti patsientide nõukoja juhatuse liige
Kaido Kolk ning sotsiaalministeeriumi ja haigekassa esindajad.
Kommentaar:
Haiglates
on niigi pikad järjekorrad ja töötajaid suhteliselt vähe. Kas
varsti tehakse ka haiglatesse iseteenindus, kus inimesed ravivad end
ise. Ongi vaja ainult ühte õde ja nii hoiaksime kulud kontrolli
all.
Koondades haiglatest personali nüüd, kus elanikkond vananeb
ja inimesed on sressis igapäeva elu pärast on väga absurdne
otsus.
Kas varsti ongi nii, et arst läheb kell 6 tööle ja peseb trepikoja ja kabineti, siis kell
7 alustab tööd arvuti programmeerimisega, 7.30 tegeleb
kantseleitööga ja kell 8.00-17.00 võtab vastu patsiente, 17-19
kannab sisse haiguslugusid ja kirjutab välja
retsepte , aga kell 21
naaseb, et täita öövalvuri
ametikoht ?
Minu
arvates on meditsiin just selline
valdkond , kus ei anna personali
osas kärpeid teha. Hetkelises ühiskonnas vajavad inimesed
hulgaliselt meditsiinilist abi ning personaalset nõu.
Evalota-Liisbeth
Link
Kõik kommentaarid