Vello Paluoja näitus „Inimesi Eesti
kultuuriloos III“
Essee
Pärnu 2011
Käisin Pärnu
Keskraamatukogu 1. korruse
galeriis Vello Paluoja
näitusel „Inimesi Eesti kultuuriloos 3“, mis oli avatud
30.08-12.09 2011. Näitus on jätkuks varem eksponeeritud 23
pastelltehnikas portreele, mis on maalitud kultuurilooliste isikute
fotode järgi.
Seekordne väljapanek koosnes 11. tööst, kujutatud
oli eksiilis elanud Välis-Eesti kirjanikke jt kultuuritegelasi.
Kujutatud oli kirjanikke Raimond Kolki, Valev
Uibopuud, Karl
Ristikivi , Bernard Kangrot, August Mälki,
Pedro Krustenit, Karl-Ast Rumorit, luuletajaid Kalju Lepikut, Marie
Underit, Henrik Visnapuud ja rohuteadlast-arhivaari Hugo Salasood.
Näitus jätab ühtlase mulje, portreed on kõik
samasugustes kuldsetes puitraamides, ovaalsete ümbristega, pigem
tuhmide värvide ja neutraalse taustaga, portreteeritud on vanemas
eas ja pildidki jätavad seetõttu vanaaegse ja klassikalise mulje. Rõhk on inimeste näoilmete realistlikul kujutamisel.
Mulle
meeldiski näituse puhul enim erinevatel piltidel kujutatud isikute
näoilmete ning poosidega isiksuse edasiandmine.
Siin äratoodud Karl Ristikivi portree meeldis
mulle Henrik Visnapuu oma kõrval enim. Tema
tausta teadmata paistab,
et tegemist on fantaasiaküllase ja uhke mehega.
Kunstnik on kõikidel portreedel pööranud
erilist tähelepanu silmade väljendusrikkuse kujutlemisele,
varjutused silmade ümber/all/peal loovad ruumilisuse, millele
aitavad kaasa helendid.
Samuti on kunstnik minu meelest väga hästi andnud edasi naha
tekstuuri ja tooni, jättes riiete oma tahaplaanile. Väikese
vaheldusena on tore jälgida erinevaid lipsumustreid.
Üldiselt mulle see näitus meeldis, eriti kuna mulle endale meeldib
samuti portreesid joonistada. Meeldis ka see, et lisaks maalidele oli
välja toodud ka nende erinevate kultuuritegelaste loomingut
(raamatuid, luulet). Antud
ekspositsioon on osa
sarjast , millele on
oodata iga-aastast järge kuni 2018. aastani, nii et soovitaksin ka
teisel neid tulevasi näitusi külastada.
Kõik kommentaarid