Unitaarne riik on tervik, ühtne riik, mis jaotatakse administratiiv-territoriaalseteks üksusteks, millel puudub poliitiline iseseisvus.
Kontrastiks kõrvale nt: Föderatiivne riik on liitriik, mis koosneb mitmetest riiklikest moodustistest, millel on iseseisev kompetents ja milles iga riik omab seadusandliku, täitevvõimu ja kohtuorganite süsteemi.
Unitaarne riik on tervik, ühtne riik, mis jaotatakse administratiiv-territoriaalseteks üksusteks, millel puudub poliitiline iseseisvus.
Kaasaegsed riigid on vormilt unitaarse ülesehitusega. Sellele on iseloomulikud järgmised tunnused: ühine konstitutsioon ja õigussüsteem; ühine riigivõimuorganite ja juhtimise süsteem; ühine kodakondsus; kohtusüsteemi ühtsus ja kohtumõistmine ühiste materiaalse ja protsessuaalse õiguse alusel; riigi jagunemine administratiiv-territoriaalseteks üksusteks, mille juhtimisorganite staatus ja milles kasutatakse üldriiklikke norme; allüksuste juhtimisorganite alluvus riigivõimu- ja juhtimisorganitele. Unitaarsus on tingitud (turu )vajadustest, vahendite (kapitalide) ratsionaalse kasutamise tagamiseks. Ajalooliselt oli samm edasi feodaalkorra killustatuse likvideerimise ja kodanluse ühishuvide optimaalsemaks tagamiseks. Uus vorm nõudis võimu koondammist keskusse ja selleks ametkondade loomist, samuti, et teostada kõige üle kontrolli, ka kohalike juhtimisorganite üle. Keskvõimu erinevad kontrolli vormid ja selle tasemete erinevus laseb rääkida tsentraliseeritud ja detsentraliseeritud unitaarsetest riikidest, kuid sellised vahed puutuvad suhteliselt kitsast juhtimissfääri ja ei puutu üldse seadusloomesse. Vabanevad riigid püüdlevad unitaarse riigi loomise poole ja kohalike valitavate omavalitsusorganite iseseisvus sõltub üldriiklikust seadusandlusest.
Eesti Vabariik on unitaarriik oma põhiseadusliku korraga.
Unitaariigid ei ole:
Venemaa (föderatiivne), mille koosseisu kuuluvad autonoomsed üksused, oblastid.
Saksamaa (konföderatiivne), koosneb liidumaadest.