Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge

miks aevastatakse kinniste silmadega?

K&V >> Bioloogia | Akadeemiline | 10 punkti | 1585 vaatamist |
seleta
Vastuse lisamiseks pead sisse logima










Tead vastust? Vasta küsimusele
Vastuseid: 64 | Hääli: 10
Aevastusel tekkiv siserõhk organismi hingamisteedes on niivõrd suur, et lahtiste silmadega aevastuse puhul on oht nende vigastamiseks
0 Sest lahtiste silmadega ei ole võimalik aevastada - jaanika31
15:36 12/01/2016 +1 -1
See kaitseb aevastamise ajal silmi selle eest, et aevastamisega kaasnev surve ei kahjustaks silmaümbruse lihaseid või pisikesi kapillaare. Aevastamisega kaasneb nimelt surve, mille tulemusel võivad silmas pisikesed veresooned lõhkeda
See on refleks, kuna vastasel juhul suruks rõhk silmamunad silmakoobastest välja.
Aevastamine hoiab keha tervena. Aevastamine on oluline osa immuunsusprotsessist, see hoiab nina lahti ja meid tervena. Aevastamine kaitseb keha, puhastades nina bakteritest ja viirustest. Kui miski satub ninna, läheb tööle ajus asuv «aevastamiskeskus» ja kiiremas korras saadetakse välja signaalid sulgeda kõri, silmad ja suu. Järgmisena tõmbuvad jõuliselt kokku rinnalihased ning seejärel lõdvenevad lihased taas. Sellise reaktsiooni tulemusena sunnitakse suust ja ninast välja õhk, sülg ja lima.

http://tervis.postimees.ee/353520/10-uellatavat-fakti-aevastamisest
Loomulik refleks
«Aevastamine algab närvidest,» ütleb USA Greenville`i allergia- ja astmaspetsialist Neil Kao. Tema selgituse järgi on iga inimese närvisüsteem suures plaanis ühtmoodi ülesehitatud, kuid signaalid, mis närve pidi levivad, võivad sattuda ajusse suundudes ja ajust väljudes veidi erinevatele radadele, mistõttu on aevastamise stsenaariumid inimeseti erinevad. Üleüldiselt on aga närviimpulss see, mis ütleb ajule, et midagi on sattunud ninna ja selle peab välja saama.
Aevastamine hoiab keha tervena. Aevastamine on oluline osa immuunsusprotsessist, see hoiab nina lahti ja meid tervena. Aevastamine kaitseb keha, puhastades nina bakteritest ja viirustest. Kui miski satub ninna, läheb tööle ajus asuv «aevastamiskeskus» ja kiiremas korras saadetakse välja signaalid sulgeda kõri, silmad ja suu. Järgmisena tõmbuvad jõuliselt kokku rinnalihased ning seejärel lõdvenevad lihased taas. Sellise reaktsiooni tulemusena sunnitakse suust ja ninast välja õhk, sülg ja lima.
Aevastused on kiired. Aevastuse kiiruseks on ligikaudu 160 kilomeetrit tunnis ja korraga võib õhku paiskuda kuni 100 000 pisikut.
Kulmude kitkumine võib esile kutsuda aevastuse. Kulmude kitkumine võib ärritada ninasõõrmetesse ulatuvat närvi näos ning tulemuseks ongi aevastus.
Magades ei saa aevastada. Kui inimene magab, siis magavad ka tema «aevastamisnärvid», ning seetõttu ei tule aevastused kunagi tukastades peale.
Treening võib tekitada aevastamist. Trennis hakkab inimene hingeldama ja selle tulemusena võib nina ja suu kuivama hakata. Sellele reageerib nina nii-öelda tilkumisega, mis omakorda võib esile kutsuda aevastamise.
Pikim aevastushoog kestis 978 päeva. Tegemist on rekordiga, mille püstitas Inglismaalt pärit Donna Griffiths.
Ka seksimine võib vallandada aevastushoo. Seksid ja pead aevastama? Seda juhtub sagedamini, kui enamik meist arvata oskab. Teadlased usuvad, et parasümpaatilise närvisüsteemi stimuleerimine seksi ajal võimaldab inimesel tunda seksist mõnu ja lisaks sellele põhjustab see akti järel aevastamist.
Agaraim aevastaja on iguaan. Iguaanid aevastavad tihedamini ja produktiivsemalt kui ükski teine loom, väidavad taas teadlased. Iguaanid vabanevad sel moel seedimise käigus kõrvalproduktina tekkivatest sooladest.
Kuidas aevastamisest vabaneda? Kuigi see ei pruugi igal juhul toimida, tasub proovida järgmist: hinga läbi suu ja pigista ninaots kinni.

http://tervis.postimees.ee/353520/10-ullatavat-fakti-aevastamisest
kui hoiad silmi lahti enne aevastust ei suuda sa aevastada
see on inimese loomulik reaksioon selleks ,et sima ei satuks mustust või baktereid mis võivad tekitada põletike jne...
Aevastamisel osalevad hingamislihased, neelulihased, häälepaelad ning näo- ja suulihased, seega juhib aevastamist enamik peaajunärve
Kui miski satub ninna, läheb tööle ajus asuv «aevastamiskeskus» ja kiiremas korras saadetakse välja signaalid sulgeda kõri, silmad ja suu. Järgmisena tõmbuvad jõuliselt kokku rinnalihased ning seejärel lõdvenevad lihased taas. Sellise reaktsiooni tulemusena sunnitakse suust ja ninast välja õhk, sülg ja lima.
Aevastusel tekkiv siserõhk organismi hingamisteedes on niivõrd suur, et lahtiste silmadega aevastuse puhul on oht nende vigastamiseks.
Aevastamisel tekkiv sururõhk kehas on nii suur, et see paiskab tohult mikroobe õhku. Silmad lähevad kinni, et vältida nende sattumist silma
Kui miski satub ninna, läheb tööle ajus asuv «aevastamiskeskus» ja kiiremas korras saadetakse välja signaalid sulgeda kõri, silmad ja suu.

http://m.postimees.ee/section/314/353520
Sest inimene ei kontrolli ennest ja see silmade kinnipanek toimub automaatselt
Aevastamine kaitseb mikroobide silma sattumist ning et aevastamisega kaasnev surve ei kahjustaks silmaümbruse lihaseid ja kapillaare.

tervist24.ohtuleht.ee
tervis.postimees.ee
õpik
Ka silmad lahti aevastamine on võimalik, kuid teadlased usuvad, et silmade sulgemine aevastamise ajal on keha kaitsereaktsioon.Lisaks kaitseb keha aevastamise ajal silmi ka selle eest, et aevastamisega kaasnev surve ei kahjustaks silmaümbruse lihaseid või pisikesi kapillaare.
Aevastamise korral tekib inimese sees nii suur rõhk, et muidu vigastaks see meie silmi
See on keha mittekontrollitav reaktsioon aevastamisel tekkivale rõhule
Kuigi silmad lahti aevastamine on ka võimalik, usuvad teadlased, et silmade sulgemine aevastamise ajal on keha kaitsereaktsioon, kirjutab The Sun.

Niisamuti, nagu on aevastamine ka iseenesest kaitsereaktsioon, sest inimene aevastab siis, kui miski ärritab ninas limaskesta.

Lisaks kaitseb keha aevastamise ajal silmi ka selle eest, et aevastamisega kaasnev surve ei kahjustaks silmaümbruse lihaseid või pisikesi kapillaare. Aevastamisega kaasneb nimelt surve, mille tulemusel võivad silmas pisikesed veresooned lõhkeda. Niisamuti, nagu see juhtub naistel näiteks sünnituse ajal, mistõttu noore ema silmad on sageli õrnalt roosad.
Kui miski satub ninna, läheb tööle ajus asuv «aevastamiskeskus» ja kiiremas korras saadetakse välja signaalid sulgeda kõri, silmad ja suu.
See bioloogiline refleks nagu on ka ehmatamine ja kananahk.
Silmad lähevad ise kinni, inimene ei saa reflekse juhtida.
Silmad võivad välja kukkuda
Inimene ei suuda end kontrollida, kui ta aevastab.
aevastuse aeg teevad silmad peas 360 kraadi pöörde ja saadud info kaudu tehakse kindlaks, kas aju lahkus ninasõõrmete kaudu või mitte
Aevastamine on oluline osa immuunsusprotsessist, see hoiab nina lahti ja meid tervena. ... ja kiiremas korras saadetakse välja signaalid sulgeda kõri, silmad ja suu
Aevastamisel inimene ei kontrolli ennast
Nina ja silmad on ühendatud kraniaalnärvide kaudu. Aevastamise stimultasioon saadab närvi kaudu teate ajusse, mis omakorda saadab teate silmadele pilgutamiseks.
Seega on see lihtsalt refleks, mis tekib tänu kraniaalnärvi ühenduse.
Rõhk silmades on suur
Silmad võivad aevastades sulguda samal põhjusel miks su jalg reageerib koputusele põlvele.

Wikipedia
Aevastades tekkiv rõhk on nii suur, et suure tõenäosusega lendaksid silmamunad koopast välja, seega on see kaistev refleks, mida me ei suuda kontrollida.
Lahtiste silmadega ei ole võimalik aevastada
Aevastusel tekkiv siserõhk organismi hingamisteedes on niivõrd suur, et lahtiste silmadega aevastuse puhul on oht nende vigastamiseks



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun