Arvamuslugu Filmist "Kibe šokolaad"
Film „Kibe Šokolaad“ valmis 2010 aastal ning selle
autoriks oli Taani
ajakirjanik
Miki Mistrati.
Film rääkis Miki külastusest
Aafrikasse, sealsetesse šokolaaditööstustesse ning
kakaoistandustesse.
Miki
soovis välja selgitada kas
kuulujutud , et maailma suurimad
šokolaaditööstused saavad suurima osa oma
toorainest ehk kakaooad
tänu väga madalatele hindadele, ning kui palju on Aafrikas
lapstööjõudu, inimkaubandust ja orjandust.
Kõigepealt külastas Miki Aafrikas Malit ning sealset bussijaama mis on üks
suurimaid kohti kust tuleb lapstööjõudu. Ma küll täpselt aru ei
saanud kust need lapsed kõik tulevad, kuid ilmselt olid nad jõuga
vanematelt võetud. Miki aitas ka ühel tüdrukul keda sooviti viia
üle piiri tema kodukülla naasta. Edasi jälitas Miki
inimkaubitsejaid kes lapsi Elevandiluurannikule toimetasid.
Filmis
räägiti väga palju ka sellest, et šokolaaditööstused on väga
ükskõiksed lapstööjõu vastu ning tihti eitavad seda. Filmis
räägiti ka, et 2001. aastal allkirjastasid maailma suuremad
šokolaaditootjad, nende seas Nestlé,
Barry Callebaut ja
Mars , nn
kakaoprotokolli, lubades teha 2008. aastaks kõik mis võimalik
lastetöö kaotamiseks kakaosektoris. (1) Miki üritas isegi
firmadele näidata enda tehtud filmi ning kakaoistandustes reaalselt
valitsevat olukorda, kuid firmad keeldusid sellest ning väitsid, et
nemad ei oma neid istandusi vaid ostavad ainult torainet sealt ning,
et see ei ole nende teha.
Filmi
puhul sokeeris mind kõige enam see, et Aafrikas on nii palju
lapsorjandust ning, et väikesed lapsed peavad tegelikkuses korjama
neid ube mille eest meie kalleid šokolaade valmistatakse, kuid nende
kuu
palgaks on
vaevu paari tahvli hind. Mind üllatas enim
suurfirmade ükskõikne suhtumine lapsorjandusse ning Aafrikas
valitsevasse olukorda. Jäi mulje, et nad isegi ei taha midagi
parandada ja on hetkeolukorraga rahul, kuna nemad saavad odavalt
kakaoube.
Emotsioonid
filmi vatamise ajal olid üpriski tugevad ning mind kurvastas nende
laste elukvaliteet ning saatus, samuti väitsid minu klassikaaslased,
et film on sokeeriv kuid mitte piisavalt, et jätta šokolaad hommsel
päeval ostmata.
Filmi
puhul häiris mind väga see, et film oli ebaarusaadav üpriski
suures osas ning kvaliteet ei olnud kõige parem, kuid põhilisest
informatsioonist sain enam vähem aru.
Arvan,
et seda filmi võiks näidata
paljudele põhikooliõpilastele, et ka
nemad oskaksid rohkem väärtustada enda kodu ning elukeskkonda, sest
paljudel lastel puuduvad igasugused inimväärsed tingimused mida
meie peame enesestmõistetavateks.
Kristiina
Toomik Kasutatud on filmi:
https://vimeo.com/104500234 1)
http://filmikogu.maailmakool.ee/node/36
Kõik kommentaarid