Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge

"astmelised" - 108 õppematerjali

astmelised ehk hammasrattaskäigukastid jagunevad liht- ja planetaarkäigukastideks. Autodel on põhiliselt kasutusel astmelised lihtkäigukastid, mille käikude lülitamine toimub kas hammasrataste või muhvide nihutamisel.
thumbnail
8
pdf

Astmelised laadilehed

põhjustada suurt peavalu ­ muudatused tuleb ju teha kõikidele HTML-failidele. Et selliseid probleeme vältida peaks olema sisu ja kujundust teineteisest lahus. Algselt oligi HTML mõeldud ainult dokumendi struktuuri (pealkirjad, tekstilõigud, loetelud) määramiseks, kuid seda hakati ka kasutama dokumentide kujundamiseks. Lahenduseks sellele probleemile töötati välja CSS ehk Cascading Style Sheets (sobivaim eestikeelne tõlge oleks astmelised laadilehed) ­ keel HTML-dokumentide kujunduse määramiseks. CSS puhul on hoitakse kujundust dokumendi sisust lahus, ning piisab muudatusest ühes kohas, et muuta näiteks kõigi kodulehekülje lehtede taustavärvi. Samuti lisab CSS terve rea võimalusi, mis HTML'is puudusid ­ näiteks tekstiridade vahe muutmine. CCS standardid ja tarkvara Astmeliste laadilehtede standardid on välja töötanud sama organisatsioon, kes on koostanud ka HTML standardid ­ W3 konsortsium (www.w3.org)

Informaatika → Arvutivõrgud
19 allalaadimist
thumbnail
1
doc

Käigukast

KÄIGUKAST Käigukasti ülesanne on muuta auto veojõudu, sõidu kiirust ja sõidu suunda. Käigukastiga annab veojõudu suurendada startides ja kui juba hoog sees siis seda vähendada ja muuta ehfektiivsemaks jõugs ehk kiiruseks. Astmelises käigukastis on hammasrattad mis erinevates kombinatsioonides annab erineva tulemuse. Käigukast peab töötama vaikselt ja vähese kuluvus astmega. Seepärast kasutataksegi kaldhammastega hammasrattaid. Astmelised ehk hammasrattaskäigukastid jagunevad liht- ja planetaarkäigukastideks. Autodel on põhiliselt kasutusel astmelised lihtkäigukastid, mille käikude lülitamine toimub kas hammasrataste või muhvide nihutamisel. Vähesed autod omavad varjaator käigukasti. Nende ülekannet muudetakse sujuvalt kiirenevalt ja need autod sõidavad mõlemat pidi sama kiiresti.

Varia → Kategoriseerimata
318 allalaadimist
thumbnail
7
pptx

Terrasspõllud Vietnamis

Terrasspõllud Vietnamis Üldilme Mägine Ebakorrapärase kujuga põllud Leidub nii suuri kui väiksed põlde Põllud on astmelised, treppehitus Palju külasid, ümbritsetud suures osas metsaga Hooned asuvad lähestikku Hõre teedevõrk Loomad ja taimed Loomadest kasvatatakse sigu, kanu, piisoneid Taimedest kasvatatakse riisi, loomasööta, suhkruroogu, puuvilla, teed ja pähkleid II osa Intensiivne ning kaubaline põllumajandus, kuna riisi toodetakse väga suurtes kogustes, seega tõenäoliselt eksporditakse ka mujale.

Geograafia → Geograafia
43 allalaadimist
thumbnail
9
pdf

Jõuülekande kordamine

1. Kirjeldage esiveolise auto jõuülekande skeemi, selle kasutatavus, näited. Esisillaveoga auto jõuülekande skeem: Esisillavedu on väga laialdaselt levinud ja seda lahendust kasutavad enamus autotootjad. Erinev on BMW, kes ei tooda esisillaveoga autosid. Kaasaegsetel esisillaveoga autol on peaülekanne käigukasti korpuses. 2. Astmelised käigukastid, nende eelised Astmelised ehk hammasrattaskäigukastid jagunevad liht- ja planetaarkäigukastideks. Autodel on põhiliselt kasutusel astmelised lihtkäigukastid, mille käikude lülitamine toimub kas hammasrataste või muhvide nihutamisel. Vähesed autod omavad varjaator käigukasti. Nende ülekannet muudetakse sujuvalt kiirenevalt ja need autod sõidavad mõlemat pidi sama kiiresti. Käigukast peab töötama vaikselt ja vähese kuluvus astmega. Seepärast kasutataksegi kaldhammastega hammasrattaid. 3. Siduri töötamine Siduri töötamine põhineb kokkupuutuvate ja liikuvate pindade vahel tekkiva hõõrdejõu ärakasutamisel.

Auto → Jõuülekanne
133 allalaadimist
thumbnail
2
pdf

Mesopotaamia

MESOPOTAAMIA Mesopotaamia- suur tasandik Eufradi ja Tigirise jõe vahel. Alates 4000 aastat eKr tekkisid Mesopotaamia aladele tekkis ja lagunes palju riiklikud moodustised. Varasematest aastatuhandest võeti üle ehitusstiilid ja ehitustüübid. Tähtsaks peeti niisutuskanalite võrgustike korrashoidu ja nende olemasolu. Vee olmasolu andis riigile kogu tema rikkuse. Mesopotaamias oli tähsaks ehitusmaterjaliks olemasolev savi ja veeti sisse ka teistest riikidest puitu. SAVIKULTUUR- savi oli materjalik nii elamutele kui ka nõudele, kirjutustahvlitele ja skulptuuridele. Ka mütoloogia tugines savile. Tuntuim ehitustüüp on TSIKURAAT. Tsikuraat on astmeline massiivsetest tüvipüramiididest valmistatud ehitis. Kõrgematele astmetele viisid kaldtrepid. Tavaliselt oli tsikuraat 30-40 meetrit kõrge. Tsikuraat oli koht jumalatele- sinna `'mäele'' minnes sai minna inimene kohtuda jumalatega ja vastupidi. Teine tuntud ehitustüüp Mesopotaamiast on vali...

Ajalugu → Ajalugu
1 allalaadimist
thumbnail
9
docx

Jõuülekanne

Käigukast 2.1 Käigukasti ülesanne ja ehitus Käigukasti ülesanne on muuta auto veojõudu, sõidu kiirust ja sõidu suunda. Käigukastiga annab veojõudu suurendada startides ja kui juba hoog sees siis seda vähendada ja muuta efektiivsemaks jõuks ehk kiiruseks. Astmelises käigukastis on hammasrattad mis erinevates kombinatsioonides annab erineva tulemuse. Käigukast peab töötama vaikselt ja vähese kuluvus astmega. Seepärast kasutataksegi kaldhammastega hammasrattaid. Astmelised ehk hammasrataskäigukastid jagunevad liht- ja planetaarkäigukastideks. Autodel on põhiliselt kasutusel astmelised lihtkäigukastid, mille käikude lülitamine toimub kas hammasrataste või muhvide nihutamisel. Vähesed autod omavad varjaatorkäigukasti. Nende ülekannet muudetakse sujuvalt kiirenevalt ja need autod sõidavad mõlemat pidi sama kiiresti. Joonis 4. Käigukasti käigud Joonis 5. Käigukast Käigukasti ülekandearvud 5-käigulise manuaalkasti puhul: 1. käik ­ 3,454 2

Auto → Auto õpetus
177 allalaadimist
thumbnail
1
docx

Muusikaajaloo konspekt - Vana-Kreeka ja Vana-Egiptus

(Kunst on üldisemas tähenduses meisterlik oskus (techn, ars) mis tahes loomingulisel tegevusalal. Kunsti ehk kaunite kunstide all mõistetakse esteetikas muuhulgas kujutavat ja tarbekunsti, arhitektuuri, muusikat, ilukirjandust, tantsukunsti ja näitekunsti ja filmikunsti.) Millised on ühised jooned kõrgkultuuride muusikas? (5): - muusika kujutas kõikides kultuurides maailmakorraldust - muusika on tihedalt seotud matemaatika ja astronoomiaga - sagedased olid 5- ja 7- astmelised helilaadid - muusika oli kasvatusvahend; iga haritud isik oskas pilli mängida - tavaliselt oli muusika ühehäälne, esines juhuslikku mitmehäälsust - läbi muusika otsiti kontakti Jumala/surnud lähedaste/vaimudega - väepealikud kasutasid laulmist ning tantsimist hirmu ületamiseks - muusika on aegade algusest aidanud indiviidil leida sisemist rahu - muusika vahendab tundeid, armastust, äratab sümpaatiat = eneseväljendus - paljud pillid sarnased (lüüra, lauto, harf)

Muusika → Muusikaajalugu
1 allalaadimist
thumbnail
3
rtf

EGIPTUSE KUJUTAV KUNST

hauataguseks elks.Hauakambrite seintele maaliti pildid, mis pidid looma hingele meeldiva keskkonna. 7. EGIPTUSE POOS-Jalad ja pea külgvaates,torso ja silm otsevaates Värvitoonid olid tumesinine ja kollane,kirkad värvid. Vaaraosid ja jumalaid kujutati kujult suursugustena, rangelt üldistatutena,täisfiguuriliselt,tardunud ja sirges poosis ning näos ei olnud ühtegi emotsiooni. Püramiidid-Pealispind kaetud lihvitud kiviplaatidega, mis helkisid päikese käes.Kõrged astmelised ehitised, kus sees olid käigud, mis viisid hauakambriteni. 8. KUNINGATE ORG-KALJUHAUAD Niiluse kaldal kõrbes asuv org,kus kaljuseintes on palju hauakambreid. 9. VAARAO TUTANHAMON Vaarao Tutanhamoni haud avastati 1922.aastal. 10. TEMPLI ÜLDISELOOMUSTUS(põhiplaan,sambad,värvused) Nelinurkne,kõrge müüriga muust maailmast eemaldatud,osaliselt pealt lahtine ehitis.Sammaste vorm,eriti ülaosas(KAPITEELID) meenutas tihti taimi-papüürost,lootost,palme

Kultuur-Kunst → Kunsti ajalugu
5 allalaadimist
thumbnail
5
doc

Stantsimine

liikuv matriits ning detail vabaneb. Horisontaalstantsimismasinaga stantsitakse peamiselt silindrilisi detaile, nagu vardad, rõngad ning nt astmelised torud. Seadme toodangu täpsus on suur ning samuti ka tootlikkus. Horisontaalstantsimismasinaga kaasnes ka stantsi tüübi valik, mille määras masin. Horisontaalstantsimismasinat kasutades valitakse kinnine stantsi tüüp. Kinnine stantsi tüüp määrab soodsa lahutuspinna, sest konkreetset detaili ,,pooleks lõigata" ei ole suurt mõtet. Lahtise stantsimise puhul oleks pidanud lahutuspinna detaili keskele määrama, et oleks võimalik kontrollida, kas stantsi pooled on nihkes.

Materjaliteadus → Konstruktsioonimaterjalide...
111 allalaadimist
thumbnail
1
doc

Esiajakunst

Dolmen ­ kaks püsti asetsevat kivi, mille peale on asetatud katteplaat (algeline hauakamber) Kromlehh ­ausambel, mis koosneb menheritest ja dolmenitest (Stonehenge) Mesopotaamia kunst (4000-600 a ekr) Tähendab tõlkes kahe jõe maad (Iraak) Arhitektuur Ehitati peamiselt põletamata tellistest, mis polnud ilmastikukindel. Ehituskunsti peamisteks saavutusteks olid templid, valitsejate lossid ja kindlustused. Mesop. Kõige iseloomulikumaks ehitiseks olid astmelised torutemplid e. tsikuraadid. Kuulsamad : Marduki tempel e. paabelitorn Babüloni rippuvad aiad ( üks seitsmest antiiksest maailmast) Tänani on säilinud Babüloni linna peavärav ­ jumalanna Istari värav. Skulptuur Mesop. Hakati tegema reljeefe-skulptuuri liik, milles kujutised või ornamendid eenduvad pinnasest millega nad on seondud nt. .Istari värav, fantastilised loomad.- Kurjade vaimude peletamiseks olid loomad maalitud. Vana-Egiptuse kunst 3000-300a ekr.

Kultuur-Kunst → Kunstiajalugu
23 allalaadimist
thumbnail
3
doc

Barokk

Sünnikohaks sai Rooma. Uus stiil avaldus eelkõige kirikutes. Valitsevaks kirikutüübiks muutus pikergune hoone. Siseruum ei jagunenud enam löövideks nagu keskajal, vaid moodustas ühe avara saali. Põhilised valgusallikad oli aknad, mis asusid kupli allosas. Valgus koondus seega üldiselt ainult kiriku idaossa. Laed tehti enamasti puust, kuid püüti seda varjata. Oluline oli kuppel ja läänefassaad. Fassaadipinnad olid sageli kaarjad ja nõgusad või astmelised, ebasümmeetrilised. Sellega saavutati varjude ja valguse kontraste. Arhitektidele meeldis luua efekte ja ruumilisi illusioone. Olulised olid ka ehitised, mille põhiplaan moodustus ovaalidest. Esinduslikumad ehitised kaeti seest värvilise marmoriga, paljude maailidega ja skulptuurkaunistustega. Euroopas ehitati ka palju losse, rajati parke ja linnaosi. Saksa puhul on tähtsad kaarjad aknad ja tornid. Autorid :Nt Lorenzo Bernini- Peetri väljak. 2

Kultuur-Kunst → Kunstiajalugu
38 allalaadimist
thumbnail
1
doc

Sepistamine

suurendatakse läbimõõtu. Tooriku osalist jämendamist (needi pea tegemine) nim. Paikseks jämendamiseks. Jämendamist kasutatakse : 1) suure ristlõike ja väikese kõrgusega sepiste (äärikute, hammasrataste, ketaste) saamiseks; 2) augu löömisele eelneva operatsioonina (rõngad, trumlid, rummud). Venitamine on operatsioon, mille käigus suurendatakse tooriku pikkust ja vähendatakse läbimõõtu (võllid, astmelised võllid, kepsud). Venitamiseks kasutatakse mitmesuguseid pinne: lapik-, väljalõikega, ümarpinne; vormraudu, venitusraudu, torne ja padruneid. Raiumine on operatsioon, mille käigus: 1) toorik jaotatakse osadeks, 2) tehakse toorikusse osalisi sisselõikeid, 3) eraldatakse toorikust osa materjali. Raiumisel kasutatakse käsisepistamisel meisleid ja masinsepistamisel kirveid. Augu löömine ehk mulgustamine on operatsioon, mille käigus moodustakse

Materjaliteadus → Materjaliõpetus
16 allalaadimist
thumbnail
2
docx

Muusikaajaloo vanem periood

Egiptuse vaaraod kuulutasid end muusikute sugulasteks. Sõjas jäeti ellu muusikud. Muusikud olid vanal ajal väga mitmekülgsed -heliloojad, lauljad , pillimehed, dirigendid ka luuletajad ja tantsijad. Erinevus eri rahvastes oli suur. Nt Egiptuses oli aus, pühalik ja suursugune stiil. Aga idamaades valitses lärmakam stiil. Vanal ajal ei olnud kunstiliigid üksteisest eristunud. Muusika juurde kuulus luule ja tants. Vana aja muusika oli ühehäälne. Muusikalised laadid olid põhiliselt viie astmelised PENTATOONIKAD ANTIIKMUUSIKA V-IV saj. eKr - antiikkultuuri kõrgaeg. Maailmas said tähtsamateks riikideks Vana-Rooma ja Vana-Kreeka. Muusika õppimine oli Vana-Kreekas kohustuslik kuni 30. eluaastani. Vana-Kreeka populaarsemad pillid olid KITARA ja LÜÜRA. KESKAJA MUUSIKA Keskajal oli kiriku võim Euroopas suur. Toimus ristiusu levik. Tähtsamaiks raamatuks sai piibel. Kõikjal kerkisid kirikud, mille seinu kaunistasid suursugused maalid ja skulptuurid.

Muusika → Muusikaajalugu
7 allalaadimist
thumbnail
1
docx

Hellenism

Hermes- jumalate käskjalg, Hades ­ allmaailma valitseja, Demeter ­ viljakusejumalanna, Dionysus- veinijumal. Kaasaegsed ja tänapäeva olümpiamängude erin. : osalevad naised, ohverdamist ei ole, riietega, ülemaailma toimub , olümpiakomitee, sümbolid. Sarn: suured pidustused, iga 4 a. tagant, olümpiatule süütamine, kattuvad spordialad, kuulsad võistlejad. Vana- Kreeka teater tänapäevaga võrreldes sarn: * õpetlik, hariv, moraaliprobleemid, mitmekülgne * publiku osad astmelised, erinevused: näitlejateks olid ainult mehed, jumalatele pühendatud. Filosoofid. Thales : maailm on tekkinud veest, pole võimalik astuda 2x ühte ja samasse jõkke Demokritos : maailm koosneb tühjusest ja aatomistest Sokrates: iroonia, ämmaemand, mõistatuse defineerimine, üldistus. sofistid: võtsid raha, aristokraatide õpetlased Platon : isee õpetus, asutas akadeemia Aristoteles: platoni õpilane, lõi loogika reegli, jalutades toimus õppetöö. Hellenismi periood:riik ja

Ajalugu → Ajalugu
6 allalaadimist
thumbnail
20
docx

Iseseisev töö: Autode jõuülekanded

pöörlemissageduse väärtust ja suunda. Mootori pöörlemissagedus on auto veorataste pöörlemissagedusest palju kordi suurem ja selleks ongi jõuülekannet vaja.Järelikult on veoratastele kantavat pöördemomenti vaja muuta, et ületada kasvavaid takistusi, täielikumalt kasutada mootori võimsust ja saavutada suurt tootlikust väikese kütusekuluga. Jõuülekandeid on mitu liiku, nagu: mehaanilised, hüdromehaanilised, mahthüdraulilised, elektromehaanilised, astmelised, astmeteta ja automaatülekanded. Jõuülekannete ülesandeks on muuta mootorilt tulevat pöördemomenti ja pöörlemiskiirust ning kanda üle pöördemomenti vedavatele ratastele. 1 Sidur Siduri ülesandeks on töötava mootori sujuvaks ühendamiseks jõuülekandega, selle ajutiseks lahutamiseks, käiguvahetamiseks ja sujuvaks kohalvõtuks. 1.1 Siduri ehitus 1. Siduri korv 2. Suruketas 3. Sidurivõll 4. Veetav ketas 5. Hooratas 6. Hõõrdekatted 7.Hammasvöö 8. Siduriketas 9

Auto → Auto õpetus
32 allalaadimist
thumbnail
6
doc

Muusika muinasajal ja vanaajal

2. periood (3,4 a.tuh.eKr ­ 476 pKr) Algas Vanaidamaades, Lääne-Rooma impeeriumi lagunemine, Ida-Rooma e. bütsants Egiptus, Palestiina (Iisreal, juuda), Mesopotaamia, India, Hiina Vana-Kreeka, Vana-Rooma kultuur antiikaeg Üldist kultuurrahvaste muusikast: 1) Kõikide kultuurrahvaste muusika kujutas kosmoloogiat e. maailmakorraldust. Nimetused, mõisted seotud taevakehade nimetustega. 2) Sakraalarvud 5, 7 3) Sellest lähtuvalt on kultuurrahvaste muusika aluseks 5, 7 astmelised helilaadid. 4) Ka keelpillid 5, 7 keelega. 5) Valdavalt on tegemist ühehäälse muusikaga, vahel juhuslik mitmehäälsus e. heterofoonia. (Lauljal üks viis, pillimängijal teine) 6) Või pillist tulenev mitmehäälsus, vanadel rahvastel burdoonpillid Burdoon on meloodiaga kaasa liikuv madal v. kõrgem heli. 7) Musitseeriti noodikirja tundmata, kui oli siis sellest aru ei saada, kas oli märkide, konksude süsteem.

Muusika → Muusikaajalugu
43 allalaadimist
thumbnail
2
odt

Vana-Mesopotaamia

pidustusi ja rongkäike. Värava ja rongkäigutänava seinad olid värvilistest glasuuritud tellistes, eelistati sinist ja kollast tooni. Leidus ka reljeefe, millel kujutati loomi ja fanastilisi olendeid, samuti ornamentikat. Tähtsaimaks ehitiseks oli pea(sõja)jumal Marduki tempel e. Paabeli torn. See oli tsikuraat, mille nelinurkse aluse külg oli 90m pikk ja olevat olnud 7 astanguga 90 m kõrge. Babüloonias asusid ka Vana Maailma imeks kuulutatud Semiramise rippaiad ­ uhked ja suured astmelised aiad, jahiplatsid jms. Sekke asukohta tänapäeval kindlaks pole tehtud. Semiramis oli valitseja Nebukadnetsar II naine. 539. e.Kr. Vallutasid võimsalt kindlustatud Babüloonia pärslased. Reeturlikud garnisoniülemad avasid neile lihtsalt väravad.

Kultuur-Kunst → Kunst
4 allalaadimist
thumbnail
3
doc

Nüüdisühiskonna kujunemine ja tunnusjooned

NT, Belgia, Saksamaa. 2. Sotsiaaldemokraatlik ( Skandinaavia ) Solidaarsus ­kõik saavad võrdset garantiid olenemata nende sissetulekutest /staatusest. Peamine heaolu pakkuja on riik ning kehtestab kõrged maksud . NT. Rootsi Norra Taani Soome 3. Liberaalne heaolu mudel (USA) Minimaalne riigi sekkumine . Inimene saab lõviosa oma palgast kätte ja otsustab ise. Eesmärk on tagada kõrge tööhõive, mitte heaolu teenuste pakkumine . Madalad maksud või nõrgalt astmelised. Kas Eesti on heaolu riik? EI JAH 1/5 rahvast elab vaesuses . Põhiharidus on tasuta ·Madalad maksud . arstiabi on kättesaadav ·Sotsiaalsed garantiid väikesed . on erinevaid toetused (pension, emapalk) Riik pakub ühishüviseid (maantee, pargid)

Ühiskond → Ühiskonnaõpetus
93 allalaadimist
thumbnail
5
pdf

Muusika ajalugu

Kordamine Muusika sünd. Esi- ehk ürgaeg Homo habilis ehk mõtlev inimene ­ muusika sünd algul rütmid ja rütmikeel keelpillid tekkisid vibu kasutuselevõtuga vanim puhkpill ­ kiviaja flööt (luust, viis sõrmeauku) sarvepillid maagilise tähendusega tantsud kunst oli seotud uskumustega, tekkis religioon Vanaaeg. Iidsed tsivilisatsioonid põlluharijate ja karjakasvatajate ühiskond varajane pronksiaeg riiklus, varanduslik kihistumine kasutusel kiri, ülestähendused vaimsetest väärtustest esimene noodikiri Kreekas noodikiri oli vokaali ja instrumentaali jaoks eraldi muusikalised tööd filosoofidelt: Platon, Aristoteles, Pythagoras muusika ­ kosmoloogia ­ maailmakorraldus seos matemaatika ja astronoomiaga sakraalarvud 5 ja 7 helilaadid 5- ja 7-astmelised keelpillid, aukudega puhkpillid, löökpillid ühehäälne muusika, juhuslik mitmehäälsus burdoon, burdoonpillid: topeltaulos/topeltsalmei improvisatsioon kutselised muusikud naismuusikud ehk leviidid ...

Ajalugu → Muusikalugu
2 allalaadimist
thumbnail
36
pptx

VEEBIDISAIN

PILT VEEBILEHEL Veebilehel saab kasutada peamiselt rastergraafikat, toetatakse jpg, png ja gif failivorminguid, sest need on piisavalt universaalsed (toetatud erinevate arvutiplatvormide poolt) ning kasutavad kompressiooni (failimahud on väikesed). TABELI, RIDADE JA LAHTRITE VORMINDAMINE width border cellspacing cellpadding Tabel piltidega, ääris 4, lahtrite vahekaugus 10 ja lahtrite polsterdus 10 pikslit. CSS CSS (Cascading Style Sheets) ­ astmelised stiililehed ehk kaskaadlaadistik ehk stiililehed on keel, milles märgitakse üles veebilehtede kujundus. Vastavate reeglite järgi pannakse kirja, kuidas erinevaid HTML elemente peab näitama (värvid, teksti font, suurus jne). Veebilehe üldine kujundus Veebilehe üldise kujunduse alla kuuluvad taust ning teksti vaikimisi kasutatav välimus. Kõik järgnevalt kirjeldatavad omadused kirjutatakse selektor body jaoks: body{omadused} Teksti kujundamine

Majandus → Konverentsiteenused
12 allalaadimist
thumbnail
6
rtf

Litosfäär

Maakoor – kõige välimine kõvadest kivimitest koosnev tahke kest. Mandriline maakoor: paksem(kuni 70km), kergemad kivimid, vanem(kuni 4miljr a), väiksema tihedusega(2.7g/cm3), sette, moonde ja tardkivimid,graniit.Ookeaniline maakoor:õhem(kuni 20km), raskemad kivimid, noorem(kuni 18milj a), suurema tihedusega(3), settekivimid ja tardkivimid(basalt).Vahevöö - koosneb kuumast ja tihedast kivimimassis. Jaguneb ülemiseks ja alumiseks vahevööks, kivimeteoriitide sarnastest kivimitest koosnev. Selle ülaosas on mõnesaja km paksune plastiline astenosfäär. Maakoort koos astenosfääri peale jääva vahevöö osaga nimet litosfääriks, maa tahke väliskiht. Mineraalid:graniit, teemant. Kivimid: tardunud laavavool. Maak: rauamaak. Mida nimet maakideks? Majanduslikku huvi pakkuvad kivimid ja mineraalid. Mineraal on looduslik tahke lihtaine vüi keemiline ühend, mis esineb iseloomuliku kuju ja kindla struktuuriga kristallina. Kiv...

Geograafia → Litosfäär
41 allalaadimist
thumbnail
8
doc

Majandus ja ettevõtlus

tasuda. Kui maamaksu aastasumma ei ületa 64 eurot, tuleb tasuda maamaks ühekorraga 31. märtsiks. Üle 64 eurose maksusumma puhul peab ära maksma 31. märtsiks vähemalt pool maksusummast, kuid mitte vähem kui 64 eurot. Ülejäänud osa maamaksust tuleb tasuda hiljemalt 1. oktoobriks. Hollandi maksud Tulumaks Hollandis jaguneb tulumaks kaheks: ettevõtte tulumaks ja üksikisikuline tulumaksMõlemad on astmelised. Ettevõtte tulumaks 25,5% Käibemaks Käibemaksu määrad on 6% toidukaupadele, ravimitele, raamatutele, ajakirjadele, kultuurisündmuste piletitetele; 21% kõikidele muudele kaupadele ja teenustele. Pakendimaks toiduainete ja jookide puhul sõltub pakendi suurusest ja materjalist, kaalust ja tüübist ulatudes 0,5 eurosendist 2 eurosendini ühiku kohta. Tarbimismaks Hollandis on tarbimismaks isult sarnane aktsiisimaksuga, aga kohaldub toodetele, mille

Majandus → Majandus
5 allalaadimist
thumbnail
11
doc

AJAJOON

Kr) MESOPOTAAMIA · Umbes 4000-600 a. e.Kr. · Mesopotaamia- jõgedevaheline maa, mis asus Eufrati ja Tigrise vahel. · Praegu asub selle koha peal Iraak. Ehituskunst: · Ehituskunsti peamiseks saavustusteks olid valitsejate lossid, templid ja lossid. · Kõike iseloomulikumaks ehitisteks olid astmelised torntemplid e. tsikuraadid. Tänaseni kõige paremini saäilinud tsikuraat Uri. Asus sumerite linnas Uris (3600-2370 a. e.Kr.) Suurim tsikuraat, Marduki temple (Paabeli torn). Asus Babülonis. Sumerite leiutised: · Sumerid võtsid esimestena kasutusele kiilkirja. Kirjutati savitahvlitele pilliroopulgaga. · Leiutasid esimese tehnilis e leiutise- ratta. Arhitektuur:

Kultuur-Kunst → Kunstiajalugu
9 allalaadimist
thumbnail
16
odt

Töökeskkonna kirjeldus ja riskianalüüs

paigutatud kaubaalused. komplekteerida nii, et Tagajärjed võivad olla kaup oleks kinnitatud, traagilised. tõkestatud, turvajalatsid 11. Komistamise oht Laokile jäänud kaubad, 1- Keskmine Peale kasutamist omale astmelised redelid kohale tagasi. Jäta kaup teelt ära 12. Elektri löögi oht Seadmetelt elektrilöögi Madal Kontrollitud isolatsioon oht 13. Tuleoht Tolmust ja muudest Madal Suitsetamine ettenähtud faktoritest tingitud kohas, tule tegemine

Muu → Riskianalüüs ja...
156 allalaadimist
thumbnail
23
docx

Jõuülekanne

Käigukast 2.1 Käigukasti ülesanne ja ehitus Käigukasti ülesanne on muuta auto veojõudu, sõidu kiirust ja sõidu suunda. Käigukastiga annab veojõudu suurendada startides ja kui juba hoog sees siis seda vähendada ja muuta efektiivsemaks jõuks ehk kiiruseks. Astmelises käigukastis on hammasrattad mis erinevates kombinatsioonides annab erineva tulemuse. Käigukast peab töötama vaikselt ja vähese kuluvus astmega. Seepärast kasutataksegi kaldhammastega hammasrattaid. Astmelised ehk hammasrataskäigukastid jagunevad liht- ja planetaarkäigukastideks. Autodel on põhiliselt kasutusel astmelised lihtkäigukastid, mille käikude lülitamine toimub kas hammasrataste või muhvide nihutamisel. Vähesed autod omavad varjaatorkäigukasti. Nende ülekannet muudetakse sujuvalt kiirenevalt ja need autod sõidavad mõlemat pidi sama kiiresti. Joonis 4. Käigukasti käigud Joonis 5. Käigukast Käigukasti ülekandearvud 5-käigulise manuaalkasti puhul: 1. käik ­ 3,454 2

Auto → Auto õpetus
182 allalaadimist
thumbnail
9
doc

Referaat Sangaste mõisast

Hoone projekteeris arhitekt Otto Pius Hippius 1874. aastal. (3) Sangaste loss on ehitatud 1874-1881 a Windsori lossi matkides. Mõisahoonet ümbritseb suur liigirohke metsapark. (4) Lossi vorm lähtub neogootikast, tema maaliline üldilme on saavutatud rohkete erikujuliste ning erikõrguste tornidega, eenduvad enamasti astmikfrontooniga risaliidid ja erkerid. Puhta vuugiga laotud tellispindu ilmestavad erikujulised aknad, sakmikrinnatised ning astmelised tugipiilarid. Esindusruumid paiknevad esimesel korrusel, neist tähelepanuväärsed võlvitud vestibüül, kõrge roidvõlvkupliga kaheksanurkne saal ja "inglise stiilis" söögituba. (5) Historitsistlik hoone on väga liigendatud ja selle fassaadi kaunistab sihvakas torn. Ka enamik kõrvalhooneid on kujundatud lossiga samas stiilis. Märkimist väärivad kindlust meenutav tallikompleks ja veetorn. Mõisakompleksi kuulusid veel tall-tõllakuur,

Ajalugu → Ajalugu
39 allalaadimist
thumbnail
3
doc

Litosfäär

põhjustab gravitatsioonijõud *mida jämedam on materjal,mis alla kukub,seda järsemLibisemine *lihkelised nõlvad Looduslikud tegurid mis võivad viia maalihkeni: *kivimikihtide kallakus nõlva suhtes *savikihi olemasolu *suur sademete hulk, lume sulamine kevadel *jõe kulutav tegevus *maavärinad *igikeltsa olemasolu *inimtegevus- autotee ehitamine nõlvale, puude mahavõtmine, ehitiste rajamine nõlvale Voolamine-*iseloomulik igikeltsa aladele *võivad tekkida astmelised nõlvad*materjal voolavas pinnases seguneb Nihkumine -*kõige aeglasem *kallakus väheneb*vaja kõrvalisi jõude- külmumine,sulamine *jälgida ei saa,näeme vaid tagajärgi *nõlva alumisse ossa kuhjuvad setted

Geograafia → Geograafia
48 allalaadimist
thumbnail
3
docx

Kordamisküsimused Hüdrograafia I töö 2SS1/11

tingimusi ning tagab ohutu laevaliikluse. Tihe seos on kartograafia geodeesia arvutustehnika ning merefüüsikaga. 2. Maailmamere keskmine soolsus on 35 Promilli ja süvavee keskm temp on 2-4 C 3. Mõisted: Glatsiaalne: Liustikutekkeline, Fütogeenne: Taimtekkeline, Zoogeenne: Loomteggekine, Mariinne:meretekkeline Pinnavormide sklulptuursuse tekkepõhjus. 4. Nõlvade jaotus kuju järgi: Nõgusad, Kumerad, sirged, astmelised. Tekke järgi: Varingu, rusukalde, erosiooni. 5. Mäetipp on suletud pinnavorm, Ta koosneb Piiratud nõlvadest ja jalamijoontest. Mäehari on avatud kahest suunast, ühendatud on pikk tippude kogum. 6. Geosünklinaal: Maakoore väljavenitatud kujuga liikuvad alad, Mood mandrite ja ookeanide üleminekupiirkond. Georiftogeen, On ookeanikoore liikuvad alad Ookeanitüüpi maakoore lahknemine ja kiire horisontaalne liikumine Maakoor on

Merendus → Hüdrograafia
23 allalaadimist
thumbnail
3
doc

Vana- Kreeka ja Vana- Rooma ehituskunst: sarnasused ja eripärad stilistiliselt ja ehitustehniliselt.

Roomlased hakkasid ka ehitama täiesti ebaotstarbelisi ehitisi- triumfikaari, mis lähtus jällegi baas, tüvis, kapiteel reeglil. Triumfikaar on puht roomalik. Antiikaja tähtsamaid rahva kogunemiskohti oli teater. Nii Kreekas kui ka Roomas teenisid teatrid ühte ja sama eesmärki- lõbustada inimesi. Kuid arhitektuuriline asetus ja ehitusviis oli erinev. Kreekas (Epidaurose teater) nii- öelda istutati teater maapinnas olevasse nõgususse. Astmelised pingid asetsevad poolringikujuliselt ja tõusevad mööda tõusvat mäekülge. Poolringi keskel asetseb plaatidega kaetud liivatatud ring kus meesnäitlejad esitavad peamiselt religioosse sisuga etendusi. Erinevalt Kreekast püstitati Roomas etendusteks katuseta (algselt puidust ajutised, hiljem kivist) ringikujuline amfiteater siledale maapinnale. Plaaditud, liivatud areen asus keset teatrit ümbritsetuna ülespoole astmetena tõusvatest istmeridadest

Ajalugu → Ajalugu
87 allalaadimist
thumbnail
4
odt

Egiptus ja Mesopotaamia

Ka - see osa egiptlase hingest, mis ei liigu, mis jääb kehaga või sureb ära vms Ba - see osa egiptlase hingest, mis on võimeline liikuma peale surma ankh - vägi, lahkub kehast, kui avada muumia suu sarkofaag - puidust/kivist kunstiliselt kujundatud monumentaalen surnukirst noom - väikeriik šaduff - veetõstuk niisutuspõllundus - jõgedest vee juhtimine põldudele jumala värav - jõgede vaheline maa - ehk kahejõemaa, nii refereeriti Mesopotaamiale ja sellele piirkonnale rippuvad aiad - astmelised aiad, millel kasvasid taimed ka. Vana maailmaime. Paabeli torn - astmiktempel, mis oli pühendatud jumal Mardukile. Umbes 90 m kõrge. Legendi järgi oli see taevani ulatuv torn, inimesed tahtsid selle abil taevani ronida, Jumalate juurde maat - maailmakorraldus Gilgameš - Mesopotaamia eepos, mis räägib kangelasest Gilgamešist, Uruki valitsejast templiprostitutsioon - Ištari, füüsilise armastuse jumalanna templites elasid ja töötasid preestrinnad, kes väidetavalt olid prostituudid

Ajalugu → Ajalugu
7 allalaadimist
thumbnail
5
doc

Ooper 19. ajand

Ooper 19.sajand Üks juhtivamaid muusika zanre Reageerib tundlikult ühiskonna probleemidele Huvi ooperi vastu väga suur(BUUM) Pariis: Ooperi pealinn.Kõige paremad tingimused,raha olemasolu.Ooperite ainestik ikka antiikajaloost ja mütoloogiast,aga pöörduma ajaloo ja olistiku süzeede juurde.Huvi troopika,salapära,ajaloo vastu. Ooperid endiselt tellimustööna. Kuni 1850 suhtuti ooperisse kui toormaterjali, mis võis enda nägemuse järgi muuta.Eesmärk-publiku soosing.1850 hakati ooperit väärtustama omaette kunstiteosena, mida püüti võimalikult vähe muuta. Itaalia: Impressaario-üürib teatri,koostab trupi koosseisu ja tellib ooperid. 1 aasta jooksul 3 hooaega ehk stagionet.Igaks hooajaks pandi kokku uus trupp.Kavva võetud oopereid mängiti nii kaua kuni oli publikut.Helilooja tegi ooperi valmis ja müüs impressaariole,helilooja sai raha peale 3.ndat etendust, heliloojal ei olnud ooperile enam õigusi....

Muusika → Muusikaajalugu
49 allalaadimist
thumbnail
6
docx

Mehhiko lahe merefüüsika

Ta kujutab endast mandri veealust jätku. Mehhiko lahe selfile kuulub Jukatani selfile (Kampetse lahe), lääne Florida lahe self ja Tehase ja Luisiana selfid. Mehhiko lahe self nii geoloogiliste, kuid ka geomorfoloogiliste suhtes kuulub mandrisse. Dzordan ja Stuard (1959) märkasid neli erinevaid füüsika-geograafia reljeefi tüübi ülemises nõlvas ja väliskülges selfis kesk Florida lääne poolel. Neile kuuluvad väheldased rennid ja selgroogad, ning riffi tekke ja üksikuid kaljud, astmelised rennid. Need rennid on paksud terassid ja asuvad 115 (süld) sügavusel. Samad autorid (1961) kirjeldasid terassid samal sügavusel Mehhiko välislahe lõuna poolel. Viimasele on iseloomulik karsto sarnane reljeef. (Jordzan, Melloi ja Kifond, 1964). Van-Andel (1960) ja Separd (1960) väideti, et setteline ainestik, mis asetseb Mehhiko lahe põhjas on toodud tänu 2 jõele: Missisipi ja Rio-Grande. Tänu hooaja tuule hoovustele Mehhiko lahe sademed edastavad lääne ossa

Merendus → Merefüüsika
59 allalaadimist
thumbnail
6
docx

Vana-Egiptus (püramiidid)

Audentese Spordigümnaasium Vana-Egiptus püramiidid Referaat Tallinn 2011 Sisukord Religioon/uskumused lk 3 Arhitektuur lk 3 Kujutav kunst lk 5 Kokkuvõte lk 5 Kasutatud kirjandus lk 6 Religioon/uskumused Kunsti, s.h. arhitektuuri, seisukohalt on eriti tähtis vanade egiptlaste usk surmajärgsesse ellu. Nagu kõigis vanaaja ühiskondades, nii oli ka Egiptuses kunst lahutamatult seotud religiooniga. Kogu vanaegiptuse kultuuri, sealhulgas kunsti, mõjutas uskumus, et inimese elu võib jätkuda pärast surma. Vanad egiptlased uskusid hingede rändamisse ­ nad uskusid, et teatud pikema aja möödudes, pärast inimese surma, elab hing edasi ning tuleb teatud aja järel kehasse tagasi. Selleks, et hingel oleks kuhugi tagasi tulla, püüti hoolikalt säilitada surnukehasid. Pre...

Kultuur-Kunst → Kunstiajalugu
9 allalaadimist
thumbnail
7
doc

Vanade kultuurrahvaste muusikaajalugu

II Periood VANADE KÕRGKULTUURIDE MUUSIKA · 4. ja 3. aastatuhande vahetusel tekkisid esimesed orjanduslikud riigid (veekogude läheduses) · Egiptus, Mesopotaamia (sumerid), Vana ­ Kreeka, Vana ­ Rooma · Ühised omadused o Vanade kultuurrahvaste muusika kujutas endast maailma korraldust ehk. KOSMOLOOGIAT o Tihedalt seotud matemaatikaga ja astronoomiaga o Sagedased 5 ja 7 astmelised helilaadid ehk SAKRAALARVUD (muusika loomise alus), lähtuvalt sellest tehti keelpillid 5 või 7 keelega o Tähtis inimese kasvatamise ja religioosse kohastumise vahend o Muusika arenemine: sakraalmuusika ilmalikmuusika o Muusika oli ühehäälne, esines juhuslikku mitmehäälsust ­ HETEROFOONIA o Suuline traditsioon (võis olla noodi kiri) Kreeklastel oli noodi kiri ­ pillil ja vokaalik erinevad

Muusika → Muusika
40 allalaadimist
thumbnail
4
doc

Sangaste mõis

Ka enamik kõrvalhooneid on kujundatud lossiga samas stiilis. Märkimisväärseimad on kindlust meenutav tallikompleks ja veetorn. Mõisakompleksi kuulusid veel tall-tõllakuur, valitsejamaja, ait, meierei, rehi ja kabel. Lossi vorm lähtub neogootikast, tema maaliline üldilme on saavutatud rohkete erikujuliste- ning kõrguste tornidega. Iseloomulikud on ka eenduvad astmikfrontooniga risaliidid ja erkerid. Puhta vuugiga laotud tellispindu ilmestavad erikujulised aknad, sakmikrinnatised ning astmelised tugipiilarid. Lossi peasissekäiku rõhutab väravatorn mille all on kaarsambaile tuginev varikoda. Selle ehitamisel on saavutatud omapärane akustiline efekt - ühes nurgas sosinal öeldu on selgesti kuulda vastasnurgas. Lossi maalilise silueti loovad eri kujuga tornid. Treppviilud, ärklid, fassaadi sisse-ja väljaulatuvad osad moodustavad vahelduva, rikkalikult liigendatud hoone. Kunstiteadlane Leo Gens on öelnud: ,,Sangaste lossi arhitektuuriline lahendus tähistab olulist

Kultuur-Kunst → Kunstiajalugu
46 allalaadimist
thumbnail
5
pdf

Strukturalism

Strukturalism: Aigi Heero Strukturalism Strukturalistlik lähenemine: ideelis-formaalsete struktuuride tuvastamine. Mihkel Tiks: Korvpalliromaan. Tln, 1985. Mängu struktuur (2 poolaega) ­ inimelu struktuur (enne ja pärast sportlaskarjääri) ­ teose struktuur (Mängu algus ­ Keset mängu ­ Mängu lõpp). Strukturalismi põhiidee: kogu inimkogemus allub teatavatele struktureerivatele põhimõtetele ja reeglitele. St kui autor loob teksti, kasutab ta (alateadlikult või teadlikult) teatud reegleid, mis on seatud kas teatud institutsioonide või ajastule omaste joonte poolt. Niisamuti alluvad ka kirjandusteosed kindlatele skeemidele: on ju nt armastusromaanil teatud kindel ülesehitus, nagu ka muinasjutul vms. Strukturalismi aluseks on Ferdinand de Saussure'i (1857-1913) strukturaalne lingvistika ,,Üldise lingvistika kursus" (1916) Keele ja kõne eristamine: Langue ­ märkidevahelistest erinevustest koosnev süsteem Parole ­ konkreetne kõnesündmus, kee...

Kirjandus → Kirjandusteadus
31 allalaadimist
thumbnail
10
docx

Vana ja keskaeg

LOODUSRAHVAD Muusika on ürgsem, kui verbaalne keel. 200 000 aastat tagasi - homosapiens (tark inimene) Muusika matkis loomi/linde Muusika abil suheldi kõrgemate jõududega - kasutati rituaalide keelt Vaimulik muusika - suunatud kõrgematele jõududele Ilmalik muusika - suunatud maisetele tegevustele/inimestele Paljude rahvaste müütides on laulule omistatud salapärane vägi, mis suudab loodusjõude juhtida. Oletused muusika juurtest: - Arheoloogilised väljakaevamised (kõla on võimalik ligilähedaselt taastada, vaidlus tekib häälestuse üle) - Koopamaalingud Kiviajast - löökpillid Meso- ja neoliitikumist - flöödi- ja sarvelaadsed ja trompeti eelased (sumerite ajast ka lüüra, harfi ja lauto taolised) Vana-Egiptus - topeltšalmei, otseflööt ja harf Muusika tähtsus vanades kultuurides: - Oluline osa tseremoonias - Meelelahutus - Kujunes kunstmuusika seisus - Muusika, kui loodusteadus - Jumali...

Muusika → Muusikaajalugu
3 allalaadimist
thumbnail
44
docx

Kaevurake aruanne

mõõdud, et tapp jääks prussi keskele ja kõrval olevate prusside vahele võrdselt. Pilt 1. Kalasabatapp 5 3. RAKKE PÜSTITAMINE Rakke ehitamisel pidime järgime fakti, et iga pruss on erineva kõrguse ja paksusega, samal ajal hoides väliskülge vertikaalsena. Kuna prussid on üksteise suhtes astmelised, peab ühel vastaskülgedel olema esimene poolik pruss. Tapi ehitamise etapid: 1) Alumine tapp teha ette antud mõõtude järgi; 2) Järgmine pruss asetada klotsidele nii, et selle välimine külg ja servad oleksid alumise prussiga tasapinnas, jälgima peab ka rakke täisnurksust; 3) Prusside vahe märkida alumise tapi nurkadest ülemisele prussile nii, et mõlemad tapid oleksid sama kuju ja mõõtudega; 4) Mitte vajalik osa ära saagida;

Ehitus → Puidutöö
8 allalaadimist
thumbnail
7
rtf

Kordiljeerid

Rannikuahelik ulatub põhja pool Alaska kaguosasse, kus on jääga kaetud tipud. Briti-Kolumbia kõrgeimad tipud on: Mount Waddington 4 016 m Mount Tiedemann 3 901 m üles Olümpia mäed Olümpia ahelik on kompaktne tippude ala, mis asub Olümpia poolsaarel Washingtoni osariigi läänerannikul. Ahelik hõlmab väikese ala ja mäed pole eriti kõrged, need on murdunud ja astmelised ning pakuvad head võimalust nii mägedes matkamiseks kui ka tehniliseks jää- ja kajuronimiseks. Mäed tõusevad astmeliselt mere tasemelt saavutades 2400 m kõrguse. Olümpia aheliku kõrgemad mäed: Mount Olympus 2 428 m Mount Deception 2 374 m Mount Constance 2 360 m üles Kaskaadid Kaskaadi ahelik on sisemine ahelik USA loodeosas, see ulatub üle

Geograafia → Geograafia
28 allalaadimist
thumbnail
6
odt

Jeff Beck

See oli ajal tema tenure koos Yardbirds, et nad registreeritakse enamiku oma tabamust. Lugusid Beck's lenduvate tujusid hakkasid ringlema varakult. Tema Perfektionismi koos Rikkis seade sageli ajal 1960, tõi kaasa palju lugusid oma valmisolekut võtta pettumust tema varustust, kuigi mitte vormis SMASHING kitaraa. 1966 filmi Blow-up on stseen, kus Yardbirds täita "jalutama On" ja Beck muutub nii raevunud seadmete probleeme, et ta smashes tema kitarr. Kuid see stseen oli astmelised jaoks filmi, nagu see oli uuesti luua tegelik juhul, kui direktor 4 Michelangelo Antonioni tunnistajaks juures kontserdi The Who. [8] See oli ka huijattu ja filmi See on SPINAL TAP. Tegelikult on laialdaselt Nigel Tufnel alates film põhineb üsna suures osas Beck. Tema korda koos Yardbirds oli lühike, võimaldades Beck ainult ühe täieliku album, "Yardbirds" aka Roger on insener (1966); Beck lahkus pärast 18 kuud, osalt tervislikel põhjustel. Paar kuud ta jagas

Muusika → Muusika
7 allalaadimist
thumbnail
6
doc

Masinpinkide tehnoloogiline praak

Töölaud ei ole täpsesse asendisse seadistatud. 1. Hööveldatud toorikute mõõt ei ole õige. Töölaua asend on fikseerimata. Nugade asend ebaühtlaselt noavõllis. Alumised 2. Töödeldav pind ei ole paralleelne valtsid ei ole parallelsed töölauaga. baaspinnaga. Alumised valtsid ulatuvad töölauast liiga palju 3. Toorikute otsad on astmelised. välja. Surutite asend noavõlli suhtes ei ole õige. Toorikud on kõverad. Rihveltatud etteandevalts on liiga suure 4. Rihvjäljed töödeldud pinnal. survega. Hööveldusvaru on liiga väike. Ettenihe seiskub ajuti. 5. Hööveldatud pinnal on üksikud sügavad vaod

Masinaehitus → Masinaelemendid
29 allalaadimist
thumbnail
5
docx

Maa siseehitus - Litosfäär

külmunud pinnasel.Voolamise tagajärjel muutuvad nõlvad astmeliseks. 4.)nihkumine ­ aeglane liikumine.Silmaga pole pole protsess nähtav, nähtav on ainult tagajärg. nihkumise tagajärjed avalduvad nõlva alumises osas, kuhu kuhjuvad peeneteralised setted. Nõlvale rajatud ehitised võivad pika aja jooksul toimuva nihke tagajärjel viltu vajuda või puruneda. Nõlvad võivad olla sirged, nõgusad, kumerad, astmelised. Mõisted: litosfäär ­ Maa tahke kest, mis koosneb maakorest ja vahevööst. mineraalid ­ looduslik tahke keemiline ühend, mida iseloomustavad kindlad füüsikalised omadused ja keemiline koostis. kivimid ­ kindla koostise ja ehitusega mineraalide kogum maakoores. settekivimid ­ kivim , mis on tekkinud mitmesuguste setete kivistumisel. tardkivim ­ magma või laama tardumisel tekkinud kivim moondekivim ­ kõrge temperatuuri ja suure rõhu mõjul maakoores moondunud sette- või tardkivim

Geograafia → Geograafia
92 allalaadimist
thumbnail
88
ppt

Finantsarvestus

Juhtimisarvestus Hea juhtimisarvestuse spetsialist: Oskused ja omadused Tegutsemisviis • Hea arusaamine ettevõttes •Rõõmustab oma kliente toimuvast •Arendab välja • Oskus lahendada probleeme alternatiivse näitajate süsteem • Ausus •Hoiab selle lihtsa • Võime nähe “kogu pilti” •Varub 20% ajast • Uuendusmeelsus andmete kogumiseks ja 80% analüüsiks KPMG uurimus 1990 •Püüab olla parim Johnson & Johnson Financial E-kaubandus E-suhtlusvõrgustikud E-õpe E-pangandus E-tervishoid E-valitsus E-riik www.topeca.org Andmevahetus digitaalsel kujul Arvutid suhtlevad ilma inimese sekkumiseta ...

Majandus → Majandus
14 allalaadimist
thumbnail
12
doc

VANAD KULTUURRAHVAD JA NENDE MUUSIKA

Sageli on see olnud igal aastal sündiv ja surev jumal (egiptlaste Osiris, kreeklaste Dionysos) ­ nagu ristiususki. Kõige tähtsamad/uhkemad rituaalid on pühendatud just neile (nt kreeklaste Dionysose-kultus). 5 2. Muusikat peetakse osaks maailmakorraldusest (kosmoloogiast) ja see on enamasti seotud matemaatika ja astronoomiaga. Sagedased on 5- või 7- astmelised helilaadid ning vastavalt ka 5 ja 7 augu või keelega pillid. 3. Kasutusel on palju erinevaid keel-, puhk- ja löökpille. 4. Muusika on 1-häälne või lihtsamaid mitmehäälsuse võtteid kasutav. Need on: heterofoonia ­ kui kõlavad koos meloodia ja selle variant/variandid; burdoon ­ kui meloodiaga heliseb kaasa (enamasti madal) pikk heli; parafoonia ­ laulmine/mängimine paralleelsetes intervallides. 5

Muusika → Muusikaajalugu
27 allalaadimist
thumbnail
3
doc

Muinasaja, Vana-Egiptuse, Mesopotaamia kunst

kogunemispaik pidustusteks ja rituaalide läbiviimiseks. MESOPOTAAMIA KUNST U 4000 ­ 600 a eKr Mesopotaamia asus Lähis-Idas, ta jäi põhiliselt praeguse Iraagi aladele. (4000-2350 e.Kr. ­ Sumer, 2350-2150 e.Kr. ­ Akad, 1830-1530 e.Kr. ­ Babüloonia, u.1360-605 e.Kr. ­ Assüüria, 625-539 e.Kr.- Uus-Babüloonia). Ehituskunsti peamisteks saavutusteks olid templid, valitsejate lossid ja kindlustused. Mesopotaamia kõige iseloomulikumaks ehitiseks olid astmelised torntemplid ­ tsikuraadid. Tänini paremini säilinud tsikuraat asus sumerite linnas Uris. Suurim tsikuraat on asunud Babülonis ­ 7-astanguga Marduki tempel (koos Semiramise rippaedadega loetakse vana-aja 7 maailmaime hulka kuuluvaks). Marduki tempel oli u. 90m kõrge ja 90m lai, kirjanduses on ta tuntud Paabeli torni nime all. Tänini on säilinud Babüloni linna peavärav ­ jumalanna Istari värav (kõrgus 14,73 m). Mesopotaamias osati laduda kaart ja võlvi

Kultuur-Kunst → Kunstiajalugu
69 allalaadimist
thumbnail
9
docx

Muusika ajaloo konspekt I kt

Muusikaajalugu · Sissejuhatus · Muusika on olnud nii kaua, kui Maal on elanud mõtlev ja kõnelev inimene, on ta end väljendanud muusikaliselt. · Muusika on suhtlemisvahend. · Muusika on ürgsem kui verbaalne keel (loodusrahvaste muusika matkis lindude ja loomade keelt ­ tämber, rütm, muutuv helikõrgus, tants). Tants on alati muusikaga seotud. · Lauldes ja tantsides otsis inimene Jumalaga suhet. · (paljude rahvaste) Müütides on muusikale omistatud salapärane vägi (suudab loodusjõude juhtida). Müüdid kõnelevad, et muusika ise on jumalikku päritolu, taevaand. · Keelte ajalugu. Ladina k canto (laulan) tähendas ,,loitsin". Eestlased ,,ütlesid" laule. · Väljendab inimlikke tundeid (kütid-sõdurid). · Varakeskaegses muusikas on harmoonia hoopis vähem oluline komponent ...

Muusika → Muusikaajalugu
14 allalaadimist
thumbnail
3
docx

Arengupsühholoogia

Lloyd De Mouse ­ psühhogeneetiline teooria 1.Infantitsiidne periood (kuni IV saj., mil võeti vastu seadus laste puutumatuse osas) ­ senini suhtuti lastesse kui asjadesse, orjadesse. Valiti, keda hoida elus, keda hukata. 318aastal keelas Konstatinus laste tapmise. 374 a. alates hakati ka lapsi inimesteks pidama 2.Hülgamise stiil ­ varajane kristlus (IV-XXIII saj.) lapsed vanematele kui vahendid. Tavaline oli, et lastest püüti vabaneda. Kloostrid kasvatasid tihti lapsi üles. (M. Pik ,, Gormengasti kindlus") selles raamatus inglise rituaalidest ja tavadest kasvatamisel. Laps ei tähendanud tol ajal seda, mis praegu, vaid oli ,,lolli" sünonüümiks ­ ei peetud täisväärtuslikeks. Kui laps juba suutis ise süüa ja käia, oli ta täiskasvanute maailma liige. Kuigi lapse sünd oli suursündmus, elati surma kergelt üle. Laps oli inimene 7a. 3.Ambivalentne stiil (XV-XIII saj) ­ hingeliselt ei ole veel valmis inimene. Iseloomu voolimine. Õppimine võrrelda...

Pedagoogika → Arengupsühholoogia
248 allalaadimist
thumbnail
9
doc

Skisofreenia - Konspekt raamatust „Avasta tulevik“

ELUTÄHTSAD. Skisofreenia on aju haigus. Skisofreeniahaigete aju teatud osad toodavad ülekogustes keemilist teatavat teabekandjat-dopamiini, samal ajal kui nende aju teisestes osades jääb dopamiinist puudu. Tõenäoliselt tekib skisofreenia erinevate faktorite kombinatsiooni tulemusena: perekonna haiguslugu, kasvamine linnatingimustes, meelemürkide kasutamine, stressirohkete sündmuste mõju, nakkushaiguste põdemine raseduse ajal. Haiguse arenemine Prodomaalne faas ­ astmelised muutused meeleolus ja käitumises, kõrvale hoidmine sotsiaalsetes kontaktidest, kummaline käitumine, väsimus, ükskõiksus, hooletus välimuses/hügieenis. Ei tunta ei õnneliku ega kurvana, pigem emotsionaalselt tühjana. Aktuaalne e aktiivne faas ­ võimatu haigust ignoreerida, meelepetted, hallutsinatsioonid, segane mõtlemine. Residuaalne(hiline) faas ­ akuutsed sümptomid hakkavad kaduma, mõned sümptomid

Psühholoogia → Sotsiaalpsühhiaatria
41 allalaadimist
thumbnail
13
doc

Saun ja saunatamine

võimalik valida erinevate temperatuuride vahel. Peale iga laval käimist võib end kasta jaheda veega või jahutada värske õhu käes. Soome saun on ette nähtud pikemaajaliseks lõdvestuseks. Rooma saun Erineb kõigist teistest liikidest eelkõige selle poolest, et seda ei köetudki otseselt kuumaks ning seal polnud võimalik leili visata. Rooma saunades oli põrandasse ja seinaõõntesse paigaldatud küte. Väljakaevamised Itaalias Pompeis on toonud päevavalgele astmelised lavad erinevate temperatuuritsoonide tarvis. Rajatud olid sooja ja külma vee basseinid, mis viitab sellele, et ka rooma saunas olid tavaks vahelduvkümblused. Vene saun ehk leilisaun Banja on puust majake nagu soome saungi. Vene saun köetakse ahjuga maksimaalselt 50°C ja visatakse siis nii palju leili, et tekivad paksud aurupilved. Soome saunaga võrreldes on vene saunas jahedam, kuid tunduvalt niiskem. Saunaskäimise protseduur on aga sarnane. Keha kuumutatakse mitu korda ja

Ühiskond → Ühiskond
24 allalaadimist
thumbnail
7
doc

Poliitilised ideoloogiad, peamised heaolu režiimid, vabad valimised, Eesti Vabariik kui unitaarriik ja KOV Eestis

1.Õigus saada sotsiaaltoetust, katma ka ülalpeetavate guslikkus ning minimaalriik. tasuta haridust või arstiabi on samasugune kodanikuõigus nagu pereliikmete vajadused. 2.Turukonkurents viib hinnad õigus valida või õigus pöörduda 2.Sotsiaalpartnerluse tugevus- alla. Madalad või nõrgalt kohtusse. tööandjate ühendused ja astmelised maksud. Mida 2.Varanduslike erinevuste vähen- ametiliidud korraldavad mit- kõrgemad on kutseoskused, damine. mete sotsiaalkindlustusskee- seda kõrgem on palk. mide haldamist 3.Võrsed võimalused sotsiaal- 3.Haridus, tervishoid ja eluase hüvitistele, olenemata sissetule- 3

Ühiskond → Ühiskonnaõpetus
304 allalaadimist


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun