Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Ökoloogia – on õpetus elusorganismide omavahelistes seostes Ökoloogilised tegurid – organismide elutegevust mõjutavad keskkonnategurid * abiootilised ehk elutu keskkonna tegurid -gaasid(CO2) -sademed -temperatuur *biootilised ehk elusa keskkonnategurid -parasiidid (lehetäid) -bakterid -kiskjad -saakloomad *antropogeene tegur ehk inimtegur -metsaraie -naftareostus -ehitustegevus -rahvuspargid Igat tegurit iseloomustab ökoloogiline amplituud, mis on vahemik, miles tunnus varieerub.
Ökoloogiline reostus - Ökoloogiline reostus toimub siis, kui keemiline reostus, orgaaniline reostus või termiline saaste on põhjustatud looduse, mitte inimtegevuse poolt. Näiteks ökoloogiline reostus oleks veekogu mudastumise kasv pärast maalihet, mis suurendaks setete hulka äravoolu vees.
Ökoloogilised rühmad on samuti tekkinud kohastumusena keskkonnaoludele, peamiselt baseerub see loend taime assimileeriva osa kohastumustele: kserofüüdid (kseromorfsed, eukserofüüdid, sukulendid), mesofüüdid, hüdrofüüdid, hügrofüüdid. Eristatakse veel varjutaimi, mis kunagi ei suuda kasvada täisvalguse tingimustes (mitmed sõnajalad näiteks) ning liaane ja epifüütseid taimi.
Ökoloogiline globaalprobleem - ülemaailmne keskkonnaprobleem, mis on enamasti tingitud inimkonna kiirest juurdekasvust (toidu- ja veepuudus, elukeskkonna saastumine, happevihmad, loodusvarade ammendumine, kasvuhooneefekti süvenemine, osoonikihi hõrenemine jt.). Ökoloogiline nišš (ökonišš) - näitab liigi rolli koosluses, mis kujuneb suhetes teiste liikide ja keskkonnaga.
Ökoloogiline jalajälg on mõõdupuu, millega mõõdetakse tegevuseks vajaliku loodusressursi kasutamist. Ökoloogiline jalajälg hindab toote või teenuse elutsükliga kaasnevat ruumikasutust ja on mõõdetav hektarites aasta kohta . Ökoloogilise jalajälje indeks näitab, kui palju viljakat maad ning vett on hõivatud tarbitavate materjalide tootmiseks, kasutamiseks.
Ökoloogiline tasakaal – ökosüsteemi stabiliseerunud seisund, mille korral liikide konkurents on minimaalne (populatsioonide arvukus püsib pikematega stabiilsena), koosluse ruumiline struktuur on maksimaalselt liigestunud ja aastane bioproduktsioon ligikaudu võrdne kooslusest väljalangeva biomassiga.
Ökoloogiline tegur - 1) Biootiline- organismide vastastikmõju 2) Abioptilised tegurid- jaguneb kliimategurid ja elukeskkond Valguse mõju organismidele Taimerakkude fotosüntees (org aine moodustamine) võib toimuda vaid nähtava valguse puhul.Fotosünteeivõime on otseses seoses valguse kiirgusega.
Ökoloogia - teadus, mis uurib – organismide ja keskkonna vahelisi suhteid ning – organismide omavahelisi suhteid selles keskkonnas Ökoloogilised tegurid - keskkonnategurid, mis mõjutavad organismide elutegevust a) eluta – abiootilised tegurid b) elus – biootilised tegurid
Ökolggkiline kriis - inimpopulastioon kasvab kiiremini kui populatsiooni kindlustavad ressursid(suremus vähenenud ja sündimus samal tasemel),osades piirkomdades väheneb maa elanikkond ja suundub linna(linnastumine),arengumaades põllumaa välja kurnamine8Kõrbestumis prob.
Ökoloogia - kasvukoha spetsiifilisus - kaasaegse kliima moju ̃ - mullastiku tingimuste moju ̃ - spetsiifiliste ja üldkahjurite moju ̃ - konkurentsi voime ̃ 4. Inimkasutus 5. Paljunemisbioloogia 6. Taksoni geneetika 7. Taimesüstemaatika areng
Ökoloogiline globaalprobleem - ülemaailmne keskkonnaprobleem, mis on enamasti tingitud inimkonna kiirest juurdekasvust (toidu-javeepuudus, elukeskkonna saastumine, happevihmad, loodusvarade ammendumine, kasvuhooneefeki süvenemine, osoonikihi hõrenemine)
Ökoloogiline amplituud - nim. Ökoloogilise teguri intensiivsusvahemikku,milles org. saab areneda (alumise ja ülemisetaluvusläve vahepeale jääb) Ökoloogilise teguri optimum- nim.teguri intensiivsust,mille toime on org.arengule kõige soodsam.
Ökoloogiline tasakaal - ökosüsteemi kuuluvate populatsioonide arvukuse pikaajaline stabiilsus. Ökoloogilise püramiidi reegel - iga järgneva troofilise taseme biomass on ligikaudu 10% eelneva taseme biomassist.
Ökoloogiline tegur – keskkonnategur, organismide elutegevust mõjutatavad keskkoonategurid, mis tulenevad ümbritsevad elust ja eluta loodusest, jaotatakse biootilisteks ja abiootilisteks
Ökoloogidele on ammu teada, et igal liigil on oma kujunemise, õitsengu ja hääbumise aeg, siiski on kindlaks tehtud, et inimtegevus on liikide hävimist tunduvalt kiirendanud.
Ökoloogiline amplituud - keskkonnatingimuse väärtused, mille juures kindel liik on võimeline kasvama Ökonišš ja tüübid- liigi erinevate ressursside kasutamine mitmemõõtmelises
Ökoloogiline kriis – inimkonna ja looduse äge konflikt, mis tuleneb tootlike jõudude ja tootmissuhete vastamatusest biosfääri materiaalseile ja energeetilistele võimalustele.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Ökoloogiline amplituud - näitab liigi taluvuspiiride vahekaugust antud teguri suhtes, s.t. miinimumist (teguri mõju vähimast vajalikust määrast) kuni maksimumini (teguri suurima mõjuni, mida organism veel talub). Ökoloogiline efektiivsus - näitab energia kogust, mis kandub ühelt troofiliselt tasemelt teisele (s.o. umbes 10 %). (Energia väheneb toiduahelas järk järgult.
Ökoloogiline tegur - organismide elutegevust mõjutavad keskkonnategurid 1) Biootiline- organismide vastastikmõju 2) Abiootilised tegurid- jaguneb kliimategurid ja elukeskkond
Ökoloogilised tegurid on organismide elutegevust mõjutavad keskkonnaregurid, mis tulenevad ümbritsevast eluta ja elusast loodusest; jaotatakse abiootiliseks ja biootiliseks.
Ökoloogiline jalajälg on summaarne näitaja, mis väljendab inimeste keskkonnakasutuse suurust võrreldes Maa ökosüsteemide taastootlikusvõimega.
Ökoloogiline jalajälg on kujundlik mõiste, mis suhestab inimtegevuse ökoloogilise mõju inimese kasutuses oleva ökoloogilise potentsiaaliga.
Ökoloogilised nišid – biootilised tingimused……………………… Kaks nuivähi liiki – elavad samas tsoonis, kuid üks sügavamal.
Ökoloogia – bioloogiateadus, mis uurib ökosüsteemides esinevaid seaduspärasusi. Morfoloogia – uurib inimese välisehitust.
Öist voodimärgamist on sageli võimalik ravimitega kõrvaldada, kuid enamus parasomnia avaldusi vajab kannatlikku ja mõistvat suhtumist.
Uni
Ökoloogiline kriis – inimkonna ja looduse konflikt, mis tuleneb biosfääri materiaalsete ja energeetiliste ressursside piiratusest.
Ökoloogia – TEADUS, MIS UURIB SUHTEID JA PROTSESSE ÖKOSÜSTEEMIDES, SEAL HULGAS ELUSA JA ELUTA LOODUSE OMAVAHELIST SUHET.
Ökoloogiline nišš on kõikvõimalike keskkonnatingimuste ja ressursside kombinatsioon, mis võimaldab populatsioonil eksisteerida.
Ökoloogia - teadus, mis uurib suhteid ja protsesse ökosüsteemides, sealhulgas elusa ja eluta looduse omavahelist suhet.
Ökoloogilised tegurid on organismide elutegevust mõjutavad keskkonnategurid, mis tulenevad ümbritsevast eluta ja elusast loodusest.
Ökoloogiline nišš - selliste keskkonnaparameetrite väärtuste kogum, kus miski liik (või ka isend) edukalt eksisteerida saab.
Ökoloogia on teadus, mis uurib taimede, loomade ja inimeste kooselu ja omavahelisi suhteid neid ümbritsevas looduses.
Ökoloogia - teadus organismide, nende populatsioonide ning koosluste ja keskkonnatingimuste vastastikustest suhetest.
Ökoloogia - õpetus eluruumi seaduspärasustest- elusorganismide ja neid ümbritseva keskkonna vahelises suhetest.
Ökoloogias süsteem – on looduses vaadeldavas paigas asetleidvate omavahel seoses olevate protsesside ja nähtuste kogum.
Ökoloogilised tegurid ehk keskkonnategurid on aine, energia või info vood keskkonnast, mis avaldavad mõju organismidele.
Öistel röövlindudel on suur ja jäme pea, ettepoole suunatud suured liikumatud silmad, mis annavad näole lameda ilme.
Ökofüsioloogia kursus on ülesehitatud väliskeskonna faktorite kaupa: energia, CO 2 , mineraalained, vesi, temperatuur.
Ökoloogiline amplituud on ökoloogilise teguri intensiivsuse vahemik, mis jääb alumise ja ülemise taluvusläve vahele.
Ökoloogia on teadus organismide omavahelistest suhetest ja organismide ning keskkonna vahelistest suhetest.
Ökoloogiline ekspertiis on spetsialistide uurimistöö põhjal antav hinnang kavandavate muutuste mõjust keskkonnale.
Ökoloogiline amplituud - Ökoloogilise teguri intensiivsusvahemik, milles organism saab areneda, elada ja paljuneda.
Ökoloogiline ekspertiis – on spetsialistide uurimistöö põhjal antav hinnang kavadatatavate muutuse mõjust kk.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Ökoloogilised tegurid - valgus,temperatuur.organiemide vahelised suhted Keskkonnategurid ehk keskkonnafaktorid (ka ökoloogilised tegurid ehk ökoloogilised faktorid) on keskkonna ained ning energia- ja infovood, mis mõjutavad biosüsteeme[1]. Biosüsteemideks võivad olla näiteks rakud, organismid, kooslused.
Öisteks häälitsejateks on kakud, kes päevavalguses on end varjanud ning hämaruse saabudes aktiivseks muutuvad.
Ökoloogiline optimum – kõige soodsam tingimus kus organism hakkama saab, sõltub organismi iseärasustest.
Öeldes – odavam on toota loodus- ja inimsõbralikumalt, kui püüda halba mainet parandada.
Ökoloogia on teadus organismide omavahelistest suhetest ning nende suhetest eluta keskkonnaga.
Ökoloogiline sukstsessioon ehk kooslusejärgnevus on koosluste vahetumine ja teisenemine ökosüsteemi arengus.
Ökoloogia – teadus, mis uurib organismide ning organismide ja keskkonna vahelisi seoseid.
Ökoloogia - On organismide ja nende vahelisi suhteid ja keskkonna tingimusi uuriv teadus.
Ökoloogia on bioloogia teadusharu, mis uurib organismi ja keskkonna vahelisi sõltuvust.
Öistel röövlindudel on kummaline omadus, nad saavad oma pead peaaegu 270 kraadi võrra pöörata.
Ökoloogiline tasakaal – ökosüsteemi kuuluvate populatsioonide arvukuse pikaajaline stabiilsus.
Ökoloogias on keskne ökosüsteemiline organiseerituse tase (objekt on ökosüsteem).
Ökoloogiline amplituud - ökoloogilise teguri intensiivsusvahemikk, milles organism saab areneda.
Ökoloogilise pü - ramiidi reegli rakendusi ja sellega seostuvate ülesannete lahendamine.
Ökoloogilise tasa - kaalu muutustega seostuvad muutused populatsioonide arvus ja arvukuses.
Ökoloogia - bioloogiateadus, mis uurib ökosüsteemides esinevaid seaduspärasusi.
Ökoloogia – teadus , mis käsitleb elusolendite suhteid ümbritseva keskkonnaga.
Ökoloogilised tegurid - organismi tema elupaigas mõjutavad elus- ja eluta looduse tegurid.
Ökoloogiline püramiid on ökosüsteemi troofilise struktuuri kujutis astmikpüramiidina.
Ökoloogiline püramiid – iseloomustab troofilistes tasemetes sisalduvat energiahulka.
Ökoloogiline tasakaal – Ökosüsteemi kuuluvate populatsioonide arvukuse pikaajaline
Ökoloogia tegurid on keskkonna tegurid, mis jagunevad abioodilised ja biootilised
Ökoloogiline amplituud - näitab liigi taluvuspiiride vahekaugust antud teguri suhtes.
Ökoloogiline taaskaal - kui populatsioonide arvukus püsib pikemat aega stabiilsena.
Ökoloogiline tasakaal - kui populatsioonide arvukus püsib pikemat aega stabiilsena.
Ökoloogiline amplituud – vahemik kus on organismile kõik elutingimused olemas.
Ökoloogiline rida – kasvukohtade järjestus mingi keskkonnateguri alusel.
Ökoloogia – Teadusharu, mis tegeleb Ökosüsteemide uurimisega.
Ökoloogiline amplituud on liigi taluvuspiiride vahekaugus mingi teguri suhtes.
Ökoloogiline nišš – roll ja ruum, mida organism täidab ökosüsteemis.
Ökoloogiline teadvus – inimese ja imkonna loodusolevuse sügav mõistmine.
Ökoloogilised tegurid - organismide elutegevust mõjutavad keskkonnategurid.
Ökoloogia - bioloogia haru, mis uurib liikide vahelisi suhteid.
Ökoloogilised faktorid - aine, energia ja info voog, mis mõjutab organisme.
Ökoloogia — uurib ökosüsteemis esinevaid seaduspärasusi.
Ökoloogiline tasakaal - ökosüsteem püsib ajas enam-vähem muutumatuna.
Ökoloogiline tasakaal on ökosüsteemis toimuva iseregulatsiooni tulemus.
Ökoloogiline tegur - Organismi elutegevust mõjutav keskkonnategur.
Ökoloogia - uurib organismide ja eluta keskkonna suhteid.
Ökoloogia - see uurib eskkonna mõju elusorganismidele
Ökoloogia –  tegeleb ökosüsteemide uurimisega
Ökoloogiline eraldatus - nt valge-toonekurg pesitseb avamaastikul,
Ökoloogid - biotoopide või ökosüsteemide uurimine
Ökoloodia on teadus, mis uurib ökosüsteeme.
Ökoloogia – seob kokku bio- ja geoteadused.
Ökoloogia - organismide ja keskonna seosed.
Ökoloogia - Ökosüsteeme uurib ökoloogia
Ökoloogiline tasakaal - suudab ise ennast reguleerida
Vote UP
-1
Vote DOWN
Ökoloogiline efektiivsus – näitab energia kogust, olemasolul. mis kandub ühelt troofiliselt tasemelt teisele (s.o. umbes 10 %). (Energia väheneb toiduahelas järk Valk (proteiin) – aminohapetest moodustunud järgult.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Ökoloog - et keemilise kaitse ülalpidamisel on kindlasti oma hind.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun