Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Vitamiinid on kõigi organismide eluks vajalikud, nad võtavad osa rakkude ja organismi ainevahetuse reguleerimisest • vitamiinid on eluks hädavajalikud • nende kestev vaegus on organismile kahjulik • vitamiinidel ei ole energeetilist tähtsust • vitamiinid ei asenda teisi toitaineid • üks vitamiin ei asenda teist vitamiini • vitamiinide liigne ületarbimine on kahjulik • vitamiinid ei ole rakkude ehitusmaterjaliks Juba väike kogus vitamiine on organismile väga oluline.
Vitamiinid - neid on tees märkimisväärsel hulgal;P, PP, B1, C, vähesel määral ka B2, K ja E vitamiini;Tee aromaatsed ained on põhiliselt eeterlikud õlid;Mineraalained-nendest 50% on kaalium, 15% fosforiühendid, teisi vähem; pooled nendest on vees lahustuvad soolad; mineraalained mõjutavad ka maitset;Valkained-mõjutavad tee värvust;Vaigud-neid on tees vähe; aitavad hoida tee aroomi;Orgaanilised happed-neid on tees ainult 1% ; happed tõstavad tee toite-ja dieediväärtust.
Vitamiinid on toitainete rühm, millesse kuuluvad madalmolekulaarsed orgaanilised bioaktiivsed ühendid, mida inimorganism vajab normaalseks funktsioneerimiseks ja arenguks väikestes kogustes ja mida inimese keharakkudes ei sünteesita või sünteesitakse ebapiisavas koguses (mõningaid vitamiine sünteesitakse keharakkudes provitamiinidest või ultraviolettkiirguse kaasabil). Vitamiinid on väga erineva keemilise struktuuri ning keemiliste ja füüsikaliste omadustega.
Vitamiinid on vajalikud: • sest need vastutavad oksüdatsiooniprotsesside eest organismis, olles kasvamise, ainevahetuse, rakkude taastootmise ja seedimise olulisteks teguriteks; • sest reguleerivad närvide, lihaste ja luude tööd, omavad rolli luu- ning lihaskoe moodustumisel; • nakkus- ja viirushaiguste eest kaitsmisel; • sest nad kaitsevad organismi vabade radikaalide kahjuliku toime eest, seetõttu nimetatakse A-, D- ja E-vitamiine antioksüdantideks.
Vitamiinid - ainevahetuse regulatsioonis osalevad ühendid, toidu hädavajalikud komponendid, nende ligikaudne ööpäevane vajadus : Bioaktiivse toimega madalmolekulaarsed orgaanilised ained:  Mida inimene saab toiduga;  Eluks hädavajalikud;  Üks ei asenda teist;  Pole energeetilist väärtust ja hävivad kõrgel temperatuuril;  Reguleerivad organismi talitlust;  Vajadusel suudab organism teatud vitamiini ka ise sünteesida.
Vitamiinid – neid vajatakse ensüümide koostises; jagatakse vees- (C; B) ja rasvlahustavateks (A;D;E) A-vitamiin (nägemine – kalamaksaõli) E- vitamiin (antioksüdant – taimsed õlid) D-vitamiin (Ca-ainevahetus – luukoe areng – UV-kiirguse toimel tekib inimese nahas) K-vitamiin (vere hüübimine – kalasaadused) B-rühma vitamiinid (närvi- ja südametegevus, naha ja juuste tervis – taimsed tooted, pärm, piim, maks.
Vitamiinid on B1 (tiamiin), B2 (riboflaviin), B3 (niatsiin), B5 (pantoteenhape), B6 (püridoksiin), B12 (kobalamiin), B15 (pangaamhape), biotiin, koliin, foolhape, inositool ja PABA (paraamino-bensoehape). Need vitamiinid on grupeeritud ühise nimetaja “B- kompleksi vitamiinid” alla tänu nende suhteliselt sarnasele esinemisele taimsetes ning loomsetes toiduainetes ning suhteliselt sarnastele funktsioonidele inimorganismis.
Vitamiinid on heterogeensed, bioaktiivsed s.t.omavad teatud regulatoorset mõju organismi ainevahetuslikele protsessidele, madalmolekulaarsed ning eksogeensed (vitamiine ei sünteesita harilikult organismis (inimese puhul), vaid saadakse seedekulgla kaudu toiduga või mõnel muul viisil) orgaanilised ained, millel ei ole energeetilist tähtsust ja mille vajadust päevas väljendatakse kas milligrammides või mikrogrammides.
Vitamiinid on vältimatult vajalikud, koostiselt heterogeensed madalmolekulaarsed orgaanilised ühendid, mille sisaldus rakkudes/ kudedes on väga madal Vitamiinid jaotatakse vesilahustuvateks ja rasvlahustuvateks Paljud vitamiinid on koensüümide lähteühenditeks (vesilahustuvad), teised osalevad ainevahetuse regulatsioonis (rasvlahustuvad) 18. Ribosoom on rakuorganell, mille ülesandeks on valkude süntees.
Vitamiinid on bioaktiivsed ühendid, mida inimorganism vajab normaalseks funktsioneerimiseks ja arenguks kindlas koguses ja mida inimese keharakkudes ei sünteesita või sünteesitakse ebapiisavas koguses (mõningaid vitamiine sünteesitakse keharakkudes provitamiinidest või ultraviolettkiirguse kaasabil). Piisav kogus vitamiine organismis suudab meid teatud piirides kaitsta ja aidata.
Vitamiinid - sest need vastutavad oksüdatsiooniprotsesside eest organismis, olles kasvamise, ainevahetuse, rakkude taastootmise ja seedimise olulisteks teguriteks; sest reguleerivad närvide, lihaste ja luude tööd, omavad rolli luu- ning lihaskoe moodustumisel; nakkus- ja viirushaiguste eest kaitsmisel; lihas, kalas, puuviljades, köögiviljades, seentes, täisteraviljatoodetes.
Vitamiinid on rühm, millesse kuuluvad , mida inimorganism vajab normaalseks funktsioneerim iseks ja arenguks väikestes kogustes ja mida inimese ei või sünteesitakse ebapiisavas koguses (mõningaid vitamiine sünteesitakse keharakkudes või ultraviolettki irguse kaasabil). vitamiinid on väga erineva keemilise struktuuri ning keemiliste ja füüsikaliste omadustega.
Vitamiinid on eluks hädavajalikud ained, mis toetavad enamikke organismi funktsioone – kasvamist, energia tootmist, luude ainevahetust, immuunsüsteemi korrasolekut jne. Kogu selle kasuliku juures ei anna nad meile lisaenergiat, kuid on siiski vajalikud valkude, rasvade ja süsivesikutega saadava energia töötlemisel sellisele kujule, et organism neist kasu saaks.
Vitamiinid on vajalikud:  sest need vastutavad oksüdatsiooniprotsesside eest organismis, olles kasvamise, ainevahetuse, rakkude taastootmise ja seedimise olulisteks teguriteks  sest reguleerivad närvide, lihaste ja luude tööd, omavad rolli luu- ning lihaskoe moodustamisel  nakkus- ja viirushaiguste eest kaitsmisel  antioksüdandid
Vitamiinid on inimese ja paljude selgroogsete normaalseks toitumiseks, kasvuks, arenguks, paljunemiseks, metabolismiks, tervise säilitamiseks ja haiguslike seisundite ennetamiseks ja raviks hädavajalike mikrotoitainete rühm , mida elusorganismid, valdavas enamikus, eksogeensete allikateta ei sünteesi, või sünteesivad ebapiisavas koguses.
Vitamiinid on heterogeensed bioaktiivsed madalmolekulaarsed eksogeensed orgaanilised ühendid • Imetajad ei ole võimelised ise sünteesima – peavad saama toiduga • Iga koensüüm tuleneb mingist vitamiinist Vitamiinid jagunevad veeslahustuvateks ja rasvlahustuvateks Mõningad näited: vitamiin (tähis) - koensüüm
Vitamiinid on toitainete rühm, millesse kuuluvad madalmolekulaarsed orgaanilised bioaktiivsed ühendid, mida inimorganism vajab normaalseks funktsioneerimiseks ja arenguks ning mida inimese keharakkudes ei sünteesita või sünteesitakse ebapiisavas koguses [7]. Inimesele on vitamiinid asendamatud mikrotoitained.
Vitamiinid on RAVIMID. Inimorganismis olevatest varudest jätkub enamike vitamiinide puhul 4-40 ööpäevaks ja seetõttu on vajalik nende pidev saamine seedekulgla kaudu (toiduga). See tagab nii nende reservide säilimise kui ka nende baasil moodustuvate koensüümide sünteesi vajalikus hulgas.
Vitamiinid on vajalikud: • sest need vastutavad oksüdatsiooniprotsesside eest organismis, olles kasvamise, ainevahetuse, rakkude taastootmise ja seedimise olulisteks teguriteks; • sest reguleerivad närvide, lihaste ja luude tööd, omavad rolli luu- ning lihaskoe moodustumisel;
Vitamiinid on toidu minoorsed komponendid ehk mikrotoitained, see tähendab organism vajab neid ööpäevas väga väikestes kogustes: mikrogrammidest kuni milligrammideni. Vitamiinide puhul kasutatakse sageli määratlust asendamatud toitained või asendamatud toidukomponendid.
Vitamiinid on toitainete rühm , millesse kuuluvad madalamolekulaarsed orgaanilised bioaktiivsed ühendid, mida inimorganism vajab normaalseks funktsioneerimiseks ja arenguks väikestes kogustes ja mida inimese keharakkudes ei sünteesita või sünteesitakse ebapiisavas koguses.
Vitamiinid on lihtensüümid. Vitamiinid on orgaanilised ühendid, mida inimene vajab normaalseks elutegevuseks. (Cvit puudus=skorbuut; Avit puudus=kuivsilmsus, Dvit puudus = rahhiit) Ainevahetuse kiirus sõltub kehamassist, vanusest, keha temperatuurist ja toitainete hulgast.
Vitamiinid on vajalikud organismi normaalseks kasvuks, nad aitavad reguleerida ainevahetust, sisesekretsiooninäärmete tegevust, säilitada nägemisvõimet, ära hoida väsimuse teket ning tugevdada inimese tervist, töövõimet ja parandada enesetunnet.
Vitamiinid on heterogeensed, bioaktiivsed, madalmolekulaarsed, eksogeensed orgaanilised ained. Nad on liitensüümide ehituslik-funktsionaalsete osadena hädavajalikud ensüümkatalüüsis ja seetõttu eriti vajalikud organismi normaalses elutegevuses.
Vitamiinid on väga erineva struktuuriga orgaaniliste bioaktiivsete biomolekulide rühmad ja asendamatute mikrotoitained, mis on mikrokogustes igapäevaselt vajalikud valdava enamiku organismide pea kõikide füsioloogiliste protsesside toimiseks.
Vitamiinid on orgaanilised ühendid, mida inimene tingimata vajab normaalseks elutegevuseks.Kui organis ei saa vajalikke vitamiine,siis tekivad ainevahetusehäired ning kui organism saab jälle normaalselt vitamiine, ainevahetushäired kaovad.
Vitamiinid – neid ei suuda organism ise üldse sünteesida; 4.mikroelemendid – väikestes kogustes vajalikud organismisiseste protsesside toimumiseks; 5.minained –suurtes kogustes vajalikud organismisiseste protsesside toimumiseks.
Vitamiinid on orgaanilised väikese molekulmassiga ühendid, mis kuuluvad liitensüümide koostisse, mis mõjutavad organismide ainevahetust ning mis on eluks hädavajalikud. vita - elu (lad. k.) amiin - lämmastikku sisaldav ühend.
Vitamiinid on orgaanilised ühendid, mida organism vajab väikestes (katalüütilistes) kogustes, ent mida ta ise sünteesima pole võimeline või mille sünteesikiirus pole piisav organismi vajaduste katmiseks.
Vitamiinid – Vitamiinid on toitainete rühm, millesse kuuluvad madalmolekulaarsed orgaanilised bioaktiivsed ühendid, mida inimorganism vajab normaalseks funktsioneerimiseks ja arenguks väikestes kogustes
Vitamiinid on toitainete rühm, mida inimorganism vajab normaalseks funktsioneerimiseks ja arenguks väikestes kogustes ja mida inimese keharakkudes ei sünteesita või sünteesitakse ebapiisavas koguses.
Vitamiinid on (definitsioon) .......................................................... .....Selgitage järgmisi vitaminoloogia põhimõisteid a) hüpovitaminoos b) hüpervitaminoos c) avitaminoos.
Vitamiinid on bioaktiivsetoimega madalmolekulaarsed, heterogeensed, eksogeensed, mida inimene saab toiduga. Üks ei asenda teist, ei oma energeetilist väärtust ja hävivad kõrgel temperatuuril.
Vitamiinid on organismile hädavajalikud orgaanilised ained, millised kuuluvad liitensüümide koosseisu ehituslik-funktsionaalsete osadena, olles seega asendamatud ensüümkatalüüsis.
Vitamiinid on liitensüümide ehituslik-funktsionaalsete koostisosadena (koensüümidena) hädavajalikud ensüümkatalüüsis. Seepärast ongi need hädavajalikud inimkeha elutegevuseks.
Vitamiinid on toitainete rühm, millesse kuuluvad madalmolekulaarsed orgaanilised bioaktiivsed ühendid. Loomorganismid vajavad väikestes kogustes normaalseks elutegevuseks.
Vitamiinid on toidu minoorsed komponendid ehk mikrotoitained, see tähendab organism vajab neid ööpäevas väga väikestes kogustes: mikrogrammidest kuni milligrammideni.
Vitamiinid on oluline osa meie toitumisest, kuna nad kindlustavad kõigi kudede ja rakkude elutegevuse ja organismi arengu, vastupanuvõime, sigimise ja rakkude uuenemise.
Vitamiinid on biokatalüsaatoritena toimivad mitmekesise keemilise struktuuriga ained, mida organismid vajavad kas valmiskujul või provitamiinidena väikestes kogustes.
Vitamiinid on organismile elutähtsad suure bioloogilise aktiivsusega orgaanilised ühendid, mida organism ei sünteesi, mistõttu neid peab saama pidevalt koos toiduga.
Vitamiinid on toitainete ja mineraalainete kõrval eraldi ainete rühmaks, mis on vajalikud ensüümide tekkeks, kudede koostises, ainevahetus protsesside toimumiseks.
Vitamiinid on hädavajalikud kõikide organismide normaalseks elutegevuseks, kuid nende ühendite sünteesivõimelt on organismirühmad küllaltki erinevad.
Vitamiinid on meie väga vajalikud just nemad mõjutavad meie organismi kasvamist ning arengut ja tugevdavad organismi kuid nad ei säili organismis kaua.
Vitamiinid on väga argine teema eriti talvel, kus neid mujalt tuleb vähe ja peaks lisandina juurde manustama ja sellepärast otsustasingi neid uurida.
Vitamiinid on vajalikud organismi norm arenguks ja elutegevuseks ( korrapärane ainevahetus, organismi kasvamine, vastupanuvõime tugevdamine jne).
Vitamiinid on selline toitainete rühm, mida inimese kehas ei toodeta/sünteesitakse liiga vähe, aga mis on vaja normaalseks funktsioneerimiseks.
Vitamiinid on bioaktiivsed madalmolekuursed ained, mida loomorganismid vajavad väikestes kogustes ning seda saadakse põhiliselt toiduga.
Vitamiinid on organismile elutegevuseks vajalikud ained, mis osalevad mitmesuguste kudede kasvu ja ainevahetust mõjutavates protsessides.
Vitamiinid on orgaanilised ühendid, mida inimene tingimata vajab normaalseks elutegevuseks. Ainevahetuse kiirus: kehamass, keha temp.
Vitamiinid on eluliselt tähtsad organismi normaalseks tööks ja tervise alalhoidmiseks ja seetõttu tahtsin rohkem teada nendest.
Vitamiinid on ained, mis ei anna energiat, kuid on eluliselt tähtsad organismis normaalseks tööks ja tervise alalhoidmiseks.
Vitamiinid on erineva keemilise koostisega keemilised ühendid, mis on vajalikud organismi normaalseks funktsioneerimiseks.
Vitamiinid on eluks hädavajalikud bioaktiivsed ühendid ning nende kestev defitsiit on organismile kahjulik ja ohtlik.
Vitamiinid on bioaktiivsed madalmolekulaarsed orgaanilised ained, mida on vaja mõnede ensüümide aktiveerimiseks.
Vitamiinid on toitainete rühm, mida inimene vajab normaalseks funktsioneerimiseks ja arenguks väikestes kogustes.
Vitamiinid on hädavajalikud asendamatud biomolekulid, mis tagavad õigetes kogustes inimese normaalse elutegevuse.
Vitamiinid on inimorganismi seisukohalt hädavajalikud ning nende kestev puudus organismis on kahjulik ja ohtlik.
Vitamiinid on orgaanilised ühendid, suhteliselt väikese molekulmassiga, olemasolu ainevahetuseks hädavajalik.
Vitamiinid – Mida peab teadma vitamiinidest ? AS Ajakirjade Kirjastus, I.k, I.a. 2. LUIGELA, A. Vitamiinid.
Vitamiinid on mikrotoitained, mis ei anna energiat, kuid on eluliselt tähtsad organismi normaalseks tööks
Vitamiinid on kõrge bioaktiivsusega madalmolekulaarsed, erineva keemilise ehitusega orgaanilised ühendid.
Vitamiinid on bioaktiivsed ühendid, mida inimorganism vajab normaalseks funktsionee- rimiseks ja arenguks.
Vitamiinid on heterogeensed, bioaktiivsed, madalmolekulaarsed, peamiselt eksogeensed orgaanilised ained.
Vitamiinid on asendamatud mikrotoitained(inimese jaoks) - inimene neid enamusjaolt sünteesida ei suuda.
Vitamiinid - Vitamiin = Vital amine - C. Funk, 1912.: Vältimatult vajalikud madalmolekulaarsed ained.
Vitamiinid on bioaktiivsed madalmolekulaarsed ained, mida loomorganismid saavad põhiliselt toiduga.
Vitamiinid on A (neer, maks, porgand), D (maks), E (maks, taimeõlid), K (rohelised köögiviljad)
Vitamiinid on väga erinevate keemiliste omaduste, struktuuride ja füüsikaliste omadustega.
Vitamiinid - orgaanilised ühendid, mida organism väikests kogustes vajab, ise ei sünteesi.
Vitamiinid on orgaanilised ühendid, mida inimene tingimata vajab normaalseks elutegevuseks.
Vitamiinid on bioaktiivsed orgaanilised ained, mis on inimesele asendamatud mikrotoitained.
Vitamiinid on oluliseks teguriks näiteks ka kasvamise, seedimise, ainevahetuse jm juures.
Vitamiinid on suure bioloogilise aktiivsusega madalmolekulaarsed orgaanilised ühendid.
Vitamiinid on heterogeensed, bioaktiivsed, madalmolekulaarsed, eksogeensed orgaanilised
Vitamiinid on orgaanilised ühendid, mis ensüümide koostises osalevad ainevahetuses.
Vitamiinid –  reguleerivad organismi kasvu ning tugevndavad vastupanuvõimet.
Vitamiinid on vajalikud organismi normaalseks tööks ja organismi alalhoidmiseks.
Vitamiinid on olulides tegurid ainevahetuses, rakkude taastootmises ja seedimises.
Vitamiinid on mikrotoitained, s.t me vajame neid suhteliselt väikestes kogustes.
Vitamiinid on vees lahustuvad, seda tuleb arvestada kulinaarsel töötlemisel.
Vitamiinid on hädavajalikud kõikide organismide normaalseks elutegevuseks.
Vitamiinid on bioaktiivsed ühendid, mis mõjutavad organismi ainevahetust.
Vitamiinid on vajalikud meie organismi normaalseks funktsioneerimiseks.
Vitamiinid - bioaktiivsed ained, mis võimendavad organismi talitlusi.
Vitamiinid - on eluks vajalikud ained, mida organism ise toota ei saa.
Vitamiinid on hädavajalikud kõikide elsuorganismide elutegevuseks.
Vitamiinid - orgaaniline ühend,mida inimene vajab elutegevuseks.
Vitamiinid - bioaktiivsed madalmolekulaarsed orgaanilised ained.
Vitamiinid – värsketena kõige vitamiinrikkamad toiduained.
Vitamiinid on kõigi organismide eluks hädavajalikud ained.
Vitamiinid on madalmolekulaarsed ained, heterogeensed ained.
Vitamiinid - enamus vitamiine on suhteliselt termolabiilsed
Vitamiinid on siiski väga olulised ning kehale vajalikud.
Vitamiinid on eluks hädavajalikud bioaktiivsed ühendid
Vitamiinid – B-rühm, eriti B12 (tumedas linnulihas)
Vitamiinid on võimelised lagundama ka raskemetallid.
Vitamiinid on aktiivsed kõige loomulikumal kujul.
Vitamiinid on olulised arenguprotsessides.
Vitamiinid on eluks vajalikud toitained.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun