Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Veised on ilma sarvedeta, värvuselt mustad, kuid esineb ka punaseid. Sünnimass on lehmvasikatel 35kg ja pullvasikatel 38 kg, aastaste lehmikute kehamass 385kg ja noorpullidel 480 kg (Soome lihaveiste 2000. a. jõudluskontrolli andmed). Täiskasvanud pullide kehamass võib ulatuda üle 1000 kg. Euroopa arvestuses peetakse seda keskmise suurusega tõuks.
Veiste ind EHK ÖSTRUS ...................................................................................................................................... 27 3.6.3. VEISTE TIINESTAMINE JA EMBRÜOSIIRDAMINE ............................................................................................ 28 3.6.4. SÜNNITUS JA VASTSÜNDINU HOOLDAMINE.
Veisepassil on toodud looma kohta järgmised andmed: veise registrinumber, sünnikuupäev, sugu, veise ema registrinumber, ehitise number, kus veis sündis (sünnikoht). Veise tõug esitatakse tõutähisega ning ristandite puhul märgitakse sõna ‘Ristand’ järele X. Lisaks looma andmetele on passil veel loomapidaja andmed. Loomapidaja (äriühingute puhul esindaja) peab kontrollima talle saadetud veisepassile trükitud looma andmed ja enda andmed ning kinnitama need allkirjaga.
Veised – üle 12 kuu vanuste veiste kolju, sealhulgas aju ja silmad, mandlid ja seljaaju; igas vanuses veiste soolestik kaksteistsõrmiksoolest kuni pärasooleni (kaasa arvatud pärasool); üle 30 kuu vanuste veiste selgroog, sealhulgas spinaalganglion; lambad/kitsed – üle 12 kuu vanuste või igemest väljunud jäävlõikehambaga lammaste ja kitsede kolju, sealhulgas aju ja silmad, mandlid ja seljaaju; igas vanuses lammaste ja kitsede põrn.
Veisekari on alates 1990. aastast pidevalt
Veiste käitumine – Veised ei talu masinate poolt tekitatud müra, nad vajavad ruumi lamamiseks, tõusmiseks ja ümberpööramiseks, veiste puhul esineb ka stressi, erinevate tehnoloogiate väljatöötamisel tuleb arvestada eelkõige seda, et oleks tagatud loomade heaolu, mis võimaldab neilt saada maksimaalset toodangut.
Veised on tublisti kaasa aidanud eesti ranna niitude hooldusele ja tänu sellele ka aidanud paljusid lindusid.
Veiselihapuljong 2 - 3,5 tundi Sealihapuljong 1,5 – 2 tundi Vasikalihapuljong 1 – 1,5 tundi Linnulihapuljong 1,5 – 2 tundi Kalalihapuljong 20 – 45 minutit Seenepuljong 1,5 – 2 tundi Köögiviljapuljong 1 – 2 tundi Vasikakondi puljong 2,5 3 tundi Veisekondipuljong kuni 5 tundi Seakondipuljong 2,5 – 3 tundi
Veisepassil on toodud looma kohta järgmised andmed: veise registrinumber, sünnikuupäev, sugu, veise ema registrinumber, ehitise number, kus veis sündis (sünnikoht). Kui veis müüakse või saadetakse tapamajja, siis peab loomapidaja hoolitsema selle eest, et veisega läheks kaasa ka pass.
Veisetõugude klassifikatsioon – Arenguastme järgi: 1. Primitiivsed tõud – aretuskomponendiks uute tõugude loomisel, 2. Parandatud tõud- neid on parandatud teiste tõugudega, 3. Kultuurtõud . Veisetõugusid liigitataks : piimatõud, lihatõud, kahesuunalise jõudlusega tõud.
Veiste pidamine on Eestis perspektiivne, sest selleks on soodsad eeltingimused: heintaimede kasvuks sobiv kliima ja mullastik, pikaajalised kogemused ja oskajad inimesed, Euroopa tasemega võrreldes keskmiste omadustega kari ja tegutsev tõuaretussüsteem [1, lk. 4].
Veiste babesioos – on vere punalibledes parasiteeriva eoslooma Babesia divergentsi tekitatud täiskasvanud veiste haigus, mis iseloomustub palaviku, piimaanni järsu vähenemise, verevärvnikkusesuse, kõhulahtisuse, vaegveresuse, kollatõve ja lõpmisjuhtudega.
Veisekasvatus usa - s keskosas(preerias) Köögiviljakasvatus Lambakasvatus Uus- Nigeerias Meremaal Mis mõjutab põllumajanduslikku tootmist? 1. Looduslikud tegurid Kliima: temperatuur, sademed, kasvuperioodi pikkus Reljeef: nõlva kalle ja avatus.
Veistele on iseloomulik sirge seljajoon.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Veiserümpade lihakus - ja rasvasusklassi määramine e klassifitseerimine Veiserümp on nõukogu määruse (EÜ) nr 1183/2006 artiklite 2 ja 3 järgi veise terve keha pärast veretustamist ja nülgimist ning sellelt on eraldatud:1 • siseelundid (sh neerud), • neeru- ja vaagnarasv, • vahelihase e diafragma kõõluseline ja lihaseline osa, • suguelundid ja nende juurde kuuluvad lihased isasloomadel ning emasloomadel udar ja
Veisesõnnik - kõige parem sõnnik 2. Hobusesõnnik - väga hea väetis 3. Kanasõnnik – kontsentreeritud, kuivainerikas 4. Seasõnnik - tihti muudab põllumulla halvemaks – Vee sisaldus on seasõnnikus väga kõrge
Veistel on papilloome sageli näha silmade ümbruses, nisadel, lõua all, suguelunditel. Patoloogiline anatoomia: Papilloomi lõikepinnal on eristatav sidekoeline südamik, mida katab sarvestunud epiteelikiht.
Veisel on vatsapapillid kõige kõrgemad vatsa ventraalses kotis, kus nad võivad olla 1 cm kõrgused ja nende arv ühel ruutsentimeetril 30-40. Tänu vatsapapillidele suureneb oluliselt vatsa imendumispind.
Veiste seedimatus – vatsa võrkmiku motoorika häired: vatsaseina haigused (innervatsiooni häired, kus sööta ei suudeta transportida; vatsa-võrkmiku fermentatiivsed häired - mikrobiaalsed ja biokeemilised.
Veiserasv – sulamistemperatuur 42…52°, 51% küllastunud rasvhappeid, 41% monoküllastumata ja 3% polüküllastumata rasvhappeid, värvus kahvatukollasest kollaseni, konsistents kõva ja rabe.
Veiste ulukeellased – Koduveiste ulukeellasteks peetakse ürgveist ehk tarvast, viimased tarvad surid välja 17. Sajandil, ta oli suure kehaga, raske pea ja tugev massiivne kael, sügav rinnak, pikk kere.
Veisepass pria - st saadetakse veisepass loomapidajale 14 päeva jooksul veise märgistamise, EL liikmesriigist Eestisse toimetamise või ühendusevälisest riigist importimise kohta teate saamisest.
Veisel on teada 12, lambal 8, hobusel 8, seal 15, koeral 8 ja kanal 12 veregruppide süsteemi . • Loomadel kasutatakse veregruppide määramist kõige enam nende põlvnemise selgitamiseks.
Veiste kari on koondunud Mato Grosso, Mato Grosso do Sul, Goiás ja Minas Gerais piirkonda, kus asub üle 46% Brasiilia kariloomadest, seega rohkem kui 87 miljonit isendit.
Veiste puhke - söötmislatrites (kombilatrites) pidamine erineb lõastatud pidamisest vaid selle poolest, et loomad on lõastamata ning lüpsmine toimub lüpsiplatsil.
Veistel on domineerivaks kliiniliseks tunnuseks üksikute kehapiirkondade (külgede ja tagajäsemete) intensiivne sügelus ja loomad võivad muutuda raevukateks.
Veise eksterjöör – vaata joonist 11. Loomade mõõtmed ja mõõtmine - Mõõdetakse kasvu ja arengu jälgimiseks, kehaehituse tüübi ja kehamassi määramiseks.
Veis - (liigi nimetus) liik, kes kuulub imetajate klassi, rohusööjate hulka(mäletseja), sõraline,veislaste perekonda.Veise esivanem on Tarvas
Veiste sarved on nahamoodustised, hirvlaste sarved aga luumoodustised. See ei pruugi üldse seotud olla mingite ökoloogiliste kohastumustega, vaid
Veis 2 - 2,5h Siga 1-1,5h 31.praetud liharoad-*rostbiif(väheses rasvas, 1-1,5 cm paksuseks). *böfstooganov. * biifsteek. * romsteek.
Veisel on tagaveerandid esimestest tugevamini arenenud ja piimarikkamad, emisel aga seevastu on rinnaimetid mõnevõrra tugevamad.
Veisekasvatus on loomakasvatuse haru, mis tegeleb veiste pidamisega piima, liha ja naha saamiseks või tööloomana kasutamiseks.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Veisesõnnik - kõige parem sõnnik 2. Hobusesõnnik - väga hea väetis 3. Kanasõnnik – kontsentreeritud, kuivainerikas 4. Seasõnnik - tihti muudab põllumulla halvemaks – Vee sisaldus on seasõnnikus väga kõrge – orgaanikat väga vähe – sisaldab väga suurtes kogustes umbrohuseemet Sõnniku liigid ja kasutamine
Veise rõugetega – esines variolatsiooni puhul teatav suremus ning haiguse kulg oli ägedam, tuues mh sageli kaasa armistumise.
Veiseliha import on vähenenud. Kalandus on ka üha kasvav sektor, tuuni ja merevetikatooted on peamised mere ekspordiallikad.
Veisefarm on kallis objekt, mis jääb püsima aastakümneteks ning seepärast on vaja asukohta hoolikalt valida.
Veiste puhke - söötmis (kombilatrites) pidamine Veiste kombilatrites pidamisel on igal loomal eraldi puhkeala.
Veis on nudipaelussi vaheperemees , inimene aga pärisperemees.Igal paelussiliigul on oma vaheperemees.
Veis on levinud kõikidel mandritel, kuid suurim arv on Aasias ja kõige vähem on veiseid Okeaanias.
Veised on aga vasele liigsusele vastuvõtlikumad ning taluvad konsentratsiooni kuni 100mg/kg kuivaines.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Veiserümp on tapetud veise lihakeha, mis on veretustatud ja nülitud ning millelt on eemaldatud siseelundid, sh neerud, neeru- ja vaagnarasv, seljaaju, pea kuklaluu ja esimese kaelalüli vahelt, esijalad randmeliigesest, tagajalad kannaliigesest ning saba viimase ristluulüli ja esimese sabalüli vahelt.
Veis on nudupaelussi vaheperemees, siga on nookpaelussi vaheperemees, kala on laiussi vaheperemees.
Veisekarja uuendamise ehk taastootmise all mõistetakse karjast väljaprakeeritud lehmade asendamist noorloomadega.
Veisekarja uuendamine e. taastootmise all mõistetakse karjast väljaprakeeritud lehmade asendamist noorloomadega.
Veiste naha - ja sõrahoole Sõrad: puhastamine, lühendamine, värkimine, deso Nahk: puhastamine, deso
Veiseliha on hea ka mesi, rosmariin, piparmünt, hautada, nii püsib väherasvase liha mahlakana.
Veiste nudistamine on hädavajalik loomade vabapidamisel, kuid ka lõaspidamisel on ohutum sarvedeta veis.
Veised – 2001 ja Brasiilias 2005 kass – 2001 ja 2004 muul – 2003 hobune – 2003
Veisetõug on aretatud kohaliku karja vältaval ristamisel taani punase ja angli tõuga.
Veiste pneumoonia – shipping fever Rotaviiruse poolt põhjustatud, paljuneb soole eri osades.
Veis on 7 korda vastuvõtlikum respiratoorsele nakkusele suure kopsumahu tõttu.
Veisekarjas on iseloomulik, et mingit tegevust alustab üks kindel loom - algatajaloom.
Veised on arvestatavad SST indikaatorid, sead on arvestatavad SST võimendajad.
Veiseid on 50% talumajapidamistest ning umbes pool neist toodab peamiselt piima.
Veistel on lühikesed ja vähe liikuvad – neid ei kasutata toidu haaramiseks.
Veiseid on arvult kõige rohkem Indias – usk keelab tappa seda püha looma.
Veisel on vaagnapõhi kaudaalselt kõrgemal, mis raskendab loote väljumist.
Veiseid - 9 216, järgnesid herefordid - 8 538 ja limusiinid - 7 897.
Veised - 17 940 isendit, 73 607 siga, 14 861 lammast ja 5374 kitse.
Veis on levinud kõikidel mandritel, kuid suurim arv on Aasias.
Veis on nudipaelussi vaheperemees, inimene aga pärisperemees.
Veised on kontakttüüpi loomad, kes on harjunud karjas elama.
Veisekasvatus on laialt ja ühtlasemalt arenenud loomakasvatusharu.
Veiste arv on aga kõige suurem Jõgeva-, Pärnu- ja Järvamaal.
Veiste leukoos – naiste rinnavähki põhjustab nt lehma piimaga.
Veiste südamerohi – kasvab päikesepaitel,levinud pigem ida poolne.
Veisefarmi tehnilis - majanduslikud näitajad on esitatud tabelis 6.1.
Veisteks nimetatakse kitsamas mõttes ainult pärisveiseid.
Veistel on kääbuskasv seotud 23. kromosoomi trisoomiaga.
Veisefarmis on kasutusel kaks traktorit ja kaks muud masinat.
Veis on mäletseja , ning ta sööb suurem osa rohtu.
Veised on vähem valivad, eelistavad siiski kõrrelisi.
Veiste osas on selleks Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu.
Veiseliha on sitkem kui sealiha ja välimuselt punasem.
Veise rasv on pehmem ja ebakorrapärasem kui sea pekk.
Veiste perekond on arvukas ja neist on paljud kodustatud.
Veiseliha allergia on sagedasem neil, kes ei kannata piima.
Veiseliha – üle 3 aasta vanuse looma liha.
Veised - piimakari, lihakari, tööloomad
Veisefarm on projekteeritud 351 looma jaoks.
Veisekasvatuses on igal liinil liinialustaja nimi.
Veiste elu - ja majanduslik kasutusiga
Veiste ind EHK ÖSTRUS Ind on emasl.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Veise kõrvamärk on plastikust ja kollast värvi.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Veiseliha tükid - 1 .... +1 kraadi 0,5-1 nädal



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun