Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Vegetatiivne paljunemine - 1)Otsepooldumine-bakteritel 2) Mitoos-ainuraksetel 3)Pungumine- ainuõõssed, käsnad 4)Õistaimed-sibula,mugula,risoomi Pärmseene rakud punguvad Ainuõõssed punguvad Õistaimed vegetatiivsete osadega: sibula, mugula, risoomi, varre Maikellukesed paljunead risoomiga- maa aluse varrega Eoseline paljunemine- Eos on üherakulune millest hakkab kasvama uus organism Mittesugulise paljunemise järglased on geneetiliselt identsed ja kiire paljunemine
Vegetatiivne seemla – vegetatiivse seemla all mõistetakse metsanduses plusspuude vegetatiivsetest järglastest rajatud seemneistandust, kus koos kasvavad erinevad plusspuude kloonid, mis omavahel tolmlevad (ristuvad) mille tulemusena saadakse parema genotüübiga seeme (võrreldes tavalise puistuseemnega). Kuna seemlate rajamine ja hilisem hooldamine on seotud majanduslike kuludega, siis on seemlaseeme ka kallim võrreldes metsast kogutud seemnega.
Vegetatiivne osa – somaatiline on spetsialiseerunud tahtlikke liigutuste ja info vahendamise, aju ning organite vahel, juhtimisele; vegetatiivse ülesanne on teatud organite tööshoidmine ilma meie teadvuse abita – nt, et magades hingamist ei unustaks või, et aju jätkaks pumpamist, veel on see seotud ohurikaste ja stressirohkete olukordade korral keha ja aju töö kiire aktiveerimine.
Vegetatiivne ns - Siseelundid on pidevalt nii nende tegevust aktiveeriva kui pidurdava mõju all. sümpaatiline osa aitab adekvaatselt reageerida välismaailmale - tõuseb vererõhk ja südame löögisagedus, intensiivistub energiavahetus; parasümpaatilise osa mõjul tõhustub seedimine, suurenevad energiavarud, toimub pärasoole ja põie tühjendamine, energiakulutusi vähendatakse.
Vegetatiivne paljunemine – muutlikkus on väga väike Eoseline paljunemine – muutlikkus on suurem Suguline paljunemine – muutlikkus on kõige suurem, sest geenid ja kromosoomid saadakse nii isas- kui ka emasorganismilt  Kui muutlikus on väike, siis on üks liik ühtemoodi, kui aga suur, siis on kõik erinevad (nagu näiteks inimesed).
Vegetatiivne e. autonoomne e. siseelundite närvisüsteem - innerveerib põhiliselt siseelundeid (reguleerib silelihaste, südamelihase, kopsude ja mõningate näärmete tööd). Autonoomne närvisüsteem ei ole üldiselt inimese tahtliku kontrolli all. Jaguneb: sümpaatiline ja parasümpaatiline.
Vegetatiivne e. autonoomne närvisüsteem jaguneb: 1. sümpaatiline osa (energia kulutamine, loob valmisoleku kiireks reageerimiseks), 2. parasümpaatiline osa (energia kogumine, soodustab organismi talitlusvõime taastumist) Mõlemad osalevad organismi ainevahetuses, kuid on vastastiku toimega.
Vegetatiivne paljunemine – mittesugulise paljunemise viis, mille korral uus organism pärineb ühe vanema mingist kehaosast (esineb bakteritel, protistidel, seentel, osal selgrootutel ja paljudel taimedel) Ühekromatiidiline kromosoom –
Vegetatiivne seemla – metsanduses plusspuude vegetatiivsetest järglastest rajatud seemneistandust, kus koos kasvavad erinevad plusspuude kloonid, mis omavahel tolmlevad mille tulemusena saadakse parema genotüübiga seeme.
Vegetatiivne e. autonoomne e. siseelundite närvisüsteem – innerveerib põhiliselt siseelundeid (ei allu meie tahtele, iseeneselik). Jaguneb: - Sümpaatiline – kutsub alati esile organi aktiivsuse tõusu.
Vegetatiivne ns - jaguneb sümpaatiliseks (reguleerib siseelundite talitlust ja kudede ainevahetust) ja parasümpaatiliseks (soodustab organismi puhkust ja talitlusvõime taastumist) süsteemiks
Vegetatiivne paljunemine on samblikel laialt levinud paljunemisviis ning seetõttu on neil välja kujunenud mõned erilised paljunemisvahendid (soreedid, isiidid), mida teistel elusorganismidel ei esine.
Vegetatiivne paljunemine - Bioloogiliselt vanim, vaid ühte vanemorganismi vajav mittesuguline paljunemisviis, mille korral uus organism moodustub kas lähteraku pooldumisel või hulkrakse organismi
Vegetatiivne – parasümpaatiline (ns osa, mis soodustab organismi puhkust ja talitlusvõime taastumist) ja sümpaatiline (reguleerib siseelundite talitlust ja kudede ainevahetust jne)
Vegetatiivne areng - Taimedel kujuvad välja vegetatiivsed organid (juur, vars, lehed), juveniilses staadiumis areneb välja juurestik, toimub pikkus-ja jämeduskasv ning moodustuvad lehed.
Vegetatiivne – üritab paljuneda, kasvada, laieneda nt. taimed, meeleline – on olemas algelisel tasemel tunded nt. loomad, mõistlik – mõtleb, intelligentne nt. inimene.
Vegetatiivne - kõigi kromosoomide kromatiidid eralduvad teineteisest 4) Telofaas: kääviniidid kaovad, prokarüoodid, seened, algloomad ehk protistid, taimed, alamad loomad.
Vegetatiivne on kõige vanem, mille korral pärilik muutlikkus kas puudub üldse või on minimaalne. Ainsaks muutlikkuse allikaks on paljunemisüksustes toimuvad mutatsioonid.
Vegetatiivne närvisüsteem ehk vistseraalne ehk automaatne närvisüsteem peamiselt kontrollib näärmete sekretsiooni, südame ja silelihaste kontraktsioone.
Vegetatiivne paljunemine - sugutu paljunemine, kus uuele organismile annab alguse emataime mingi vegetatiivne organ nt. juur, risoom, vars, leht.
Vegetatiivne närvisüsteem - piirdenärvisüsteemi osa, mis juhib tahtele allumatut siseelundite, silelihaste, mitmesuguste näärmete talitust.
Vegetatiivne paljunemine - taimed, bakterid-poolduvad, protistid, seened) taimed- annavad järglasi risoomide, mugulate, sibulate, varre abil.
Vegetatiivne - siseelundite, näär- mete, silelihaste töö;ei allu tahtele;soodustab tööd,tegevust, taastumist, puhkust.
Vegetatiivne paljunemine on suhtelise kiire paljunemisviis, mis lühikese ajaga loob suurearvulise pärilikkuselt sarnase järglaskonna.
Vegetatiivne – Autonoomne närvisüsteem reguleerib silelihaste, südamelihaste, kopsude ja mõningate näärmete tööd.
Vegetatiivne paljunemine on iseloomulik mitmeaastastele õistaimedele, ühe- ja kaheaastaste taimede hulgas seda enamasti ei esine.
Vegetatiivne paljunemise on iseloomulik mitmeaastastele õistaimedele, ühe- ja kaheaastaste taimede hulgas seda enamasti ei esine.
Vegetatiivne paljunemine on mittesugulise paljunemise viis, kus uus organism saab alguse ühest vanemast või selle osast.
Vegetatiivne paljunemine - mittesuguline paljunemisviis, mille korral uus organism pärineb ühe vanema mingist kehaosast.
Vegetatiivne paljunemine on iseloomulik bakteritele, protistidele, seentele, osale selgrootutest ja paljudele taimdele.
Vegetatiivne - eraldub emasorganismist) nt kalad, kahepaiksed(konnad), karbid, käsnad, ussid veekogus.
Vegetatiivne - juhib tahtele allumatut siseelundite, silelihaste ja mitmesuguste näärmete talitlust.
Vegetatiivne – juhib tahtele allumatute siseelundite, silelihaste ja mitmesuguste näärmete tööd.
Vegetatiivne areng – on katteseemnetaimede lootejärgne areng, mille esimeseks staadiumiks on idand.
Vegetatiivne ehk autonoomne närvisüsteem reguleerib ja koordineerib siseelundite talitlust.
Vegetatiivne paljunemine - e. mittesuguline paljunemine, mis põhineb rakkude mitootilisel paljunemisel.
Vegetatiivne areng – areng, mille käigus uus organism pärineb ühe vanema mingist kehaosast.
Vegetatiivne paljunemisviis on looduses vanim, sel puhul muutlikkus kas puudub üldse või on minimaalne.
Vegetatiivne paljunemine - mittesuguline paljunemine,uus organism pärineb vanema mingist kehaosast.
Vegetatiivne paljunemine – prokaröoodid, seened, algloomad ehk protistid, taimed, alamad loomad.
Vegetatiivne paljunemine on paljunemisviis, kus uued taimed arenevad juurest, varrest või lehest.
Vegetatiivne areng - esimene staadium idand, idanemise käigus kujunevad välja juur, vars,
Vegetatiivne paljunemine – bakterid, protistid, seened, osad selgrootutest ning paljud taimed.
Vegetatiivne ehk taimeosadega. Ainult 1 esivanem millele ta pärilikult sarnaneb.
Vegetatiivne ns - Reguleerib ja kordineerib siseelundite talitlust, ei allu tahtele.
Vegetatiivne - võivad paljuneda nii üherakulised kui ka hulkraksed organismid.
Vegetatiivne – moodustub sieelundite, silelihaste ja näärmete närvidest.
Vegetatiivne ehk autonoomne NS innerveerib põhiliselt siseelundeid
Vegetatiivne - paljunemiseks, päristuumsete rakkude jagunemiseks.
Vegetatiivne lühiõrse – kõik sellised võrsed on võimelised talvituma.
Vegetatiivne paljundamine - Inimese tahteline ja sihtotstarbeline tegevus.
Vegetatiivne - juhib tahtele allumatut näärmete talitust.
Vegetatiivne paljunemine – juure, varre, lehe või nende osade abil.
Vegetatiivne ehk autonoomne NS tööle.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun